Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

O wentylacji - co i po co, wzdłuż i w poprzek!


Recommended Posts

Instalacja idzie strychem, z głownej magistrali w pierwszej kolejnosci odchodzą rury doprowadzajace pow. do salonu. Pozniej jest przepustnica, która po zamknieciu kieruje całe powietrze (98%) na salon - dwa kanały 125 - anomestat 150.

Ma to na celu okazjonalnie podczas uroczystosci rodzinnych poprawić wentylacje salonu - zastanawiam sie czy dzieki temu nie moge też w ciagu dnia kiedy nikogo nie ma na górze w sypialniach, skierowac cały nawiew na dół i zmiejszyć na 1 bieg .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Wibart - ja również zastosowałem dwie przepustnice, aby móc swobodnie kierować całość wentylacji na parter bądź piętro domu. Jest jednak pewne niebezpieczeństwo, mianowicie w przypadku zamknięcia wentylacji na parter, należy pamiętać, że wyciąg w kuchni, która również znajduje się na parterze działa. Otwarcie w tej sytuacji drzwiczek kominka przysporzy sporo kłopotów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wibart - ja również zastosowałem dwie przepustnice, aby móc swobodnie kierować całość wentylacji na parter bądź piętro domu. Jest jednak pewne niebezpieczeństwo, mianowicie w przypadku zamknięcia wentylacji na parter, należy pamiętać, że wyciąg w kuchni, która również znajduje się na parterze działa. Otwarcie w tej sytuacji drzwiczek kominka przysporzy sporo kłopotów.

 

Dlatego przy takich kombinacjach warto przemyśleć czy dla kotłowni nie zrobić osobnej wentylacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego przy takich kombinacjach warto przemyśleć czy dla kotłowni nie zrobić osobnej wentylacji.

 

 

Nie ma takiej opcji. Zamknięcie przepustnicy odetnie nawiew do sypialni na górze - zwiekszy nawiew na dole - czyli zrobi sie nadcisnienie .

W sytuacji drugiej przepustnca jest otwarta i nie wpływa na przepływy. Nie ma wiec raczej wpływu na kominek.

 

Pytanie czy takie "udogodnienie" faktycznie sie przyda???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wibart - ja również zastosowałem dwie przepustnice, aby móc swobodnie kierować całość wentylacji na parter bądź piętro domu. Jest jednak pewne niebezpieczeństwo, mianowicie w przypadku zamknięcia wentylacji na parter, należy pamiętać, że wyciąg w kuchni, która również znajduje się na parterze działa. Otwarcie w tej sytuacji drzwiczek kominka przysporzy sporo kłopotów.

 

tj zakładasz że ciąg komina będzie mniejszy niż wyciąg w kuchni, jeśli tak.. to fakt będzie problem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego przy takich kombinacjach warto przemyśleć czy dla kotłowni nie zrobić osobnej wentylacji.

Nie wydaje mi się, aby strefowe (parter/piętro) sterowanie wentylacją była kombinacją.

Dlaczego uważasz, że kominek postawiłem w kotłowni? Przeznaczyłem miejsce w salonie.

Moja kotłownia (piec gazowy) ma wentylację grawitacyjną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz przepustnice ręczne czy elektryczne? jak kwestia sterowani u Ciebie wygląda?

Jeszcze nie mam żadnej. Jestem właśnie na etapie tynków i za około 2 tygodnie będę wykonywał wentylację mechaniczną. Wszystkie przepusty są już wykonane, pozostało tylko położyć/powiesić kanały, wszystko spiąć i dokonać pomiarów, czy działa zgodnie z założeniami.

W kwestii sterowania - w pierwotnym założeniu miały być ręczne przepustnice, ale poprowadziłem blisko gniazdko elektryczne, aby móc podłączyć przepustnice z siłownikami. Będę miał pilota do sterowania m. in. oświetleniem, który posiada 12 kanałów, z czego 8 przeznaczyłem na salon, taras i ogród. Dwa wolne kanały planuję wykorzystać właśnie do obsługi przepustnic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tj zakładasz że ciąg komina będzie mniejszy niż wyciąg w kuchni, jeśli tak.. to fakt będzie problem

Aby być kompletnie szczerym, to staram się brać pod uwagę wszystkie możliwości. Np., że dokonując nieumyślnego błędnego ustawienia anemostatów spowoduję podciśnienie. Wtedy otwarcie drzwi kominka w salonie może spowodować zassanie dymu do pomieszczenia. Dokładając do tego sytuację, w której nawiew skierowałem tylko na piętro, a wyciąg na parterze w kuchni i łazience działa, pewnikiem dym z kominka rozprzestrzenia się po parterze. To tylko hipotetycznie. Moja centrala ma możliwość ustawienia stosunku nawiew/wywiew, do tego za kilka dni będzie upgrade oprogramowania i dołożona funkcja: nawiew max, wywiew min - specjalnie dla "kominkowców".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym użyć czegoś takiego, jako skrzynki rozprężnej:

 

4ca7509a987a7.jpg

 

Zalecenia są takie, aby przewody za skrzynką były mniej więcej tej samej długości. Problem w tym, że rury i kanały, które idą na parter będą dłuższe od tych na poddaszu o jakieś 5-7 mb. Czy to będzie problem? Jeśli tak to jak temu zaradzić? Zawinąć gdzieś na siłę te dodatkowe 5-7 mb?

 

Czy istnieje jakieś zalecenie co do pojemności takiej skrzynki rozprężnej? Reku będzie o max wydatku 350 m3/h.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym użyć czegoś takiego, jako skrzynki rozprężnej:

 

4ca7509a987a7.jpg

 

Zalecenia są takie, aby przewody za skrzynką były mniej więcej tej samej długości. Problem w tym, że rury i kanały, które idą na parter będą dłuższe od tych na poddaszu o jakieś 5-7 mb. Czy to będzie problem? Jeśli tak to jak temu zaradzić? Zawinąć gdzieś na siłę te dodatkowe 5-7 mb?

 

Czy istnieje jakieś zalecenie co do pojemności takiej skrzynki rozprężnej? Reku będzie o max wydatku 350 m3/h.

 

5-7mb w linii prostej? Absolutnie nie zawijaj, aby wyrównać długości. Jeżeli jest to linia prosta, bez wielu "zakrętów", wyregulujesz anemostatami.

Na zdjęciu to jest skrzynka rozdzielcza. Dlaczego pytasz o pojemność skrzynki rozprężnej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...