Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

O wentylacji - co i po co, wzdłuż i w poprzek!


Recommended Posts

Dzieki za info.

 

Widzę, że używałaś spiro i owijałeś wełną. Zastanawiam sie nad rozwiazaniem alternetywnym sonolight adl. Uzywałeś kształtek z uszczelką, czy oklejenie tasma wentylacyjna zapewnie wystarczajaca szczelność? Piony robiłeś ze sztywnych rur? Na zdjeciu wydaje mi sie ze to jednak spiro.

 

Jeszcze jedno - jakiego rodzaju wełną owijacie kanały?

 

Pozdrawiam

 

Hej,

 

Nie, nie używałem kształtek z uszczelką. Piony robiłem ze sztywnych - potem przechodziłem znów na spiro. Do ocieplania używałem supermaty 10 cm o ile dobrze pamiętam.

 

PZDR

 

Qter

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam, kolejne pytanie

 

Moja instalacja jest zrobiona na przepustnicach . Z głównego kanału nawiewu 200 wychodzi kanał na 125, redukcja na 160 i drugi kanał 125 – te dwa kanały zasilają nawiew salonu 130m3. Nastepnie 160 przechodzi na 125. Od 125 odchodza 3 kanały 100 nawiewy sypiani na górze – łacznie tez 130m3. Ponieważ wymysliłem sobie ze chce mieć możliwość skierowania całego nawiewu na salon – mam przed kanałami do sypialni w projekcie przepustnice z siłownikiem odcinająca sypialnie.

I teraz pytanie – pomyślałem ze warto było by też latem mieć możliwość przewietrzenia samych sypialni odcinając doł – ale to wymagałoby zainstalowanie 2 siłowników na 125. Jakie zrobić odejście z 200 i dac jeden siłownik by potem można było podzielic to na dwa razy 125.

Dzieki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

Nie, nie używałem kształtek z uszczelką. Piony robiłem ze sztywnych - potem przechodziłem znów na spiro. Do ocieplania używałem supermaty 10 cm o ile dobrze pamiętam.

 

PZDR

 

 

 

Qter

Czy zrobienie pionów na spiro , bedzie duzym błedem, czy to tylko kwestia trudniejszego ustawieniaw pionie?

 

wibart

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam

Mam takie pytanie jak prawidłowo przymocowac kanały elastyczne ocieplone wełna do anemostatu?

Czy kanały te sa takie same do DGP jak i do podłączenia rekuperatora? Te co mam od DGP w wewnętrznej rurze maja malutkie otworki (wyciszające podobno). Wilgotne powietrze może sie dostac do wełny i ją zamoczyć.

Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Witam wszystkich.

Jestem na etapie remontu starego domu z lat 70' i nadszedł czas na robienie łazienki, w której pojawił się duży problem z wentylacją. łazienka ma ok 5,5 m2, piec dwu-funkcyjny na jednej ze ścian i otwór drzwiowy na 75 cm. Już dowiedziałam się, że jedyne drzwi tam pasujące to 60. Jak dotąd nie było problemów z oceną kominiarza jednak teraz jest problem. Moje pytanie: jakie powinnam mieć podcięcie wentylacyjne w takich drzwiach, ewentualnie jak poprawić wentylację w tym pomieszczeniu? jestem kompletnie "zielona" w kwestiach budowlanych a fachowcy twierdzą, że to nie problem.

 

Proszę o pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W drzwiach do kibelka bądź łazienki z reguły na dole jest kilka otworów lub kratka. Jeśli kupiłaś drzwi nie przeznaczone do takiego pomieszczenia to albo trzeba takie otwory porobić albo skrócić drzwi aby powstała szpara co chyba będzie niezbyt estetycznie wyglądało.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W drzwiach do kibelka bądź łazienki z reguły na dole jest kilka otworów lub kratka. Jeśli kupiłaś drzwi nie przeznaczone do takiego pomieszczenia to albo trzeba takie otwory porobić albo skrócić drzwi aby powstała szpara co chyba będzie niezbyt estetycznie wyglądało.

 

Ciekawa sprawa z tymi otworami, w warunkach technicznych jest wymagane 220cm2 w normie 200cm2 przyjmując, że jeden otwór ma ok. 5cm2 musiało by ich być ze czterdzieści. Mam pytanie, może ktoś mnie oświeci, dlaczego i na jakiej podstawie produkują takie drzwi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.

Jestem na etapie remontu starego domu z lat 70' i nadszedł czas na robienie łazienki, w której pojawił się duży problem z wentylacją. łazienka ma ok 5,5 m2, piec dwu-funkcyjny na jednej ze ścian i otwór drzwiowy na 75 cm. Już dowiedziałam się, że jedyne drzwi tam pasujące to 60. Jak dotąd nie było problemów z oceną kominiarza jednak teraz jest problem. Moje pytanie: jakie powinnam mieć podcięcie wentylacyjne w takich drzwiach, ewentualnie jak poprawić wentylację w tym pomieszczeniu? jestem kompletnie "zielona" w kwestiach budowlanych a fachowcy twierdzą, że to nie problem.

 

Proszę o pomoc.

 

W pomieszczeniu łazienki z kotłem gazowym musi być wentylacja nawiewna. Może być pośrednia przez inne pomieszczenia. Kanał nawiewny z zewnątrz min 200cm2 powierzchni, niezamykany. Kratka w drzwiach łazienki 220cm2. Jednym słowem kocioł atmosferyczny (otwarty) w łazience to czysta masakra. Robisz remont? Zainstaluj kocioł „turbo” z zamkniętą komorą spalania. W samej Warszawie i okolicach w sezonie grzewczym jest około 10 przypadków zatrucia TLENKIEM WĘGLA DZIENNIE !!! NIE lekceważ tych statystyk i zainstaluj bezpieczne urządzenie grzewcze !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie to (odpowiednie) przepisy zabraniają pobierać powietrze do kotłowni z innego pomieszczenia w którym umieszczona jest kratka napowietrzająca?

 

Widzę ze rozmawiam z ekspertem w dziedzinie wentylacji, więc podaj mi jak sterowniki WM korygują stosunek podawanego powietrza do kotłowni w stosunku do powietrza z niej odbieranego w przypadku gdy zmienia się proces spalania w kotle. Bo zapewne wiesz że kocioł nie posiada stałego zapotrzebowania na tlen i nie powinno się się zdarzyć by WM spowodowała podciśnienie w kotłowni.

 

Jest taka norma „Kotłownie wbudowane na paliwa stałe”

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawa sprawa z tymi otworami, w warunkach technicznych jest wymagane 220cm2 w normie 200cm2 przyjmując, że jeden otwór ma ok. 5cm2 musiało by ich być ze czterdzieści. Mam pytanie, może ktoś mnie oświeci, dlaczego i na jakiej podstawie produkują takie drzwi?

E tam coś Ci się pomerdało. Jak dobrze pamiętam otwór ma około 5,5 cm średnicy a to jest okło 23,75 cm2 a nie 5 cm2:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmieściło się ; )

 

A wracając do tematu, przyjmując średnio pięć otworów drzwi łazienkowych dostępnych w różnych sklepach, marketach itd. nadal mamy troszkę ponad 35cm2 dołóżmy jeszcze 1cm szczeliny po drzwiami powiedzmy 90-tek (nie wszędzie szczelina występuje) to i tak daleko nam jeszcze do 200 czy 220cm2 obowiązkowych. Nadal nurtuje mnie pytanie po jaką cholerę produkuje się te tuleje? Jak nie spełniają obowiązkowych norm i warunków technicznych.

tuleja.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmieściło się ; )

 

A wracając do tematu, przyjmując średnio pięć otworów drzwi łazienkowych dostępnych w różnych sklepach, marketach itd. nadal mamy troszkę ponad 35cm2 dołóżmy jeszcze 1cm szczeliny po drzwiami powiedzmy 90-tek (nie wszędzie szczelina występuje) to i tak daleko nam jeszcze do 200 czy 220cm2 obowiązkowych. Nadal nurtuje mnie pytanie po jaką cholerę produkuje się te tuleje? Jak nie spełniają obowiązkowych norm i warunków technicznych.

 

Wydaje mi się że winni są Ci którzy wydają aprobaty dla takich drzwi pod nazwą drzwi łazienkowe, skoro nie spełniają one tych wymogów wentylacyjnych. kwestia druga czy przy wentylacji mechanicznej zrównoważonej nawiewno-wywiewnej te cm2 muszą też takie być ? Czy tylko w przypadku zamontowania w takiej łazience kotła z otwartą komorą spalania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że również, ponieważ w przypadku WM w łazience czyli pomieszczeniu „brudnym” jest anemostat wywiewny, więc aby dokonać kompensacji wywiewu potrzebny jest porządny otwór w drzwiach łazienkowych, przepisy dotyczące kratki w drzwiach łazienki nie dotyczą wyłącznie kwestii gdy jest zamontowany kocioł gazowy, ale również piecyk kąpielowy lub gdy w pomieszczeniu jest sama wentylacja grawitacyjna.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...