Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

O wentylacji - co i po co, wzdłuż i w poprzek!


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 3,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

co do dziurek w drzwiach do łazienki to proszę uważać na drzwi łazienki dostępnej wprost z sypialni. Takimi dziurkami przeniosą sie i dźwięki, jak jest możliwość to dziurki nawiewu do łazienki robiłabym w ścianie korytarz/łazienka a drzwi między sypialnią a łazienką jak najbardziej szczelne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie.

Semiramida przypomniała mi, jak zastanawiałem się kiedyś, czy - przy WM - fakt stałego przepływu powietrza z jednych pomieszczeń do drugich, wpływa na sposób przenoszenia się dźwięków pomedzy tymi pomieszczeniami.

Czyli, innymi słowy, czy stojąc na korytarzu, z którego prowadzą drzwi do sypialni (w której znajduje się anemostat nawiewny i panuje nadciśnienie) oraz drzwi do łazienki (w której znajduje się anemostat wywiewny i panuje podciśnienie), będę wyraźniej słyszał dźwięki powstające w sypialni i słabiej słyszał dźwięki dobiegające z łazienki?

Czy mógłby wypowiedzieć się na ten temat jakiś użytkownik domu z WM?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak trochę z innej beczki. Kiedy przebić się przez ściany zewnętrzne z kanałami wentylacji mechnicznej czerpni i wyrzutni powietrza, przed czy po ociepleniu? Jak po ociepleniu, to wtedy chyba będzie problem z wykończeniem tych otworów, czyli wnioskuję, że najlepiej to zrobić przed. Wloty mają być fi 200. Czy te kanały maja byc jakieś specjalne, czy można wziąć zwykłą metalową rurę 200 od wentylacji i ją jakoś zaizolować wełną? Jeśli izolować, to jaka grubość tej izolacji? Ma ktoś może jakieś zdjęcia/schematy poglądowe, jak to ma wyglądać? Pomocy! :D
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozornie - problemu nie ma.

Zwykła dziura w ścianie....

Ale...

Bywa, ze wentylacja chodzi na max. (no, bo się garnek przypalił...)

Wtedy do siatki takiej dziury w ścianie przysysa się wszystko, co fruwa w okolicy.

Te dziury to:

Czerpnia ścienna i wyrzutnia ścienna.

 

Czerpnia. Dobrze jest wykonać ją w postaci kwadratowych pudełek o głębokości ocieplenia i boku takim, jak kratki, które sobie do niego kupimy. Chodzi tu o rozwinięcie powierzchni wlotu tak do 3 - 4 krotności powierzchni rury czerpnej.

Wtedy w dno naprzeciw kratki ze szczebelkami przeciwdeszczowymi i siatką przeciwowadzią wstawiamy rurę, jaka potrzebna (160, 200 ,250) i tę rurę "przepuszczamy" przez ścianę. Wewnątrz dołączamy do niej grubo opatulony kanał czerpny.

 

Wyrzutnia. Albo robimy podobnie, albo stosujemy wyrzutnię okrągłą o średnicy odpowiedniej. Tam się nic nie przyssa...

DOBRZE JEST aby wyrzutnia nieco "wystawała" poza ocieplenie i na dolnej krawędzi posiadała okapnik (kapinos). Bywa, w ostre zimy, ze jej okolice pokrywają się szronem a w specyficznych sytuacjach same kratki wyrzutni nieco "płaczą". Fajnie by było, aby krople nie lały się po murze...

(są tu gdzieś zimowe zdjęcia wyrzutni. sam widziałem)

 

Instalacje czerpni i wyrzutni wygodnie jest zrobić przed ocieplaniem domu.

Łatwiej się to potem obrabia "na gotowo" w trakcie prac ociepleniowych.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli, innymi słowy, czy stojąc na korytarzu, z którego prowadzą drzwi do sypialni (w której znajduje się anemostat nawiewny i panuje nadciśnienie) oraz drzwi do łazienki (w której znajduje się anemostat wywiewny i panuje podciśnienie), będę wyraźniej słyszał dźwięki powstające w sypialni i słabiej słyszał dźwięki dobiegające z łazienki?
Przy WM z anemostatów wywiewnych możesz słyszeć jedynie szum powietrza przy zwiększeniu obrotów wentylatorów - np. kiedy chcesz przewietrzyć. Nie zauważyłem żeby jakiekolwiek dźwięki się przenosiły, a wszystkie kanały mam metalowe, które ponoć są bardziej hałaśliwe:cool:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozornie - problemu nie ma.

Zwykła dziura w ścianie....

Ale...

Bywa, ze wentylacja chodzi na max. (no, bo się garnek przypalił...)

Wtedy do siatki takiej dziury w ścianie przysysa się wszystko, co fruwa w okolicy.

Te dziury to:

Czerpnia ścienna i wyrzutnia ścienna.

 

Czerpnia. Dobrze jest wykonać ją w postaci kwadratowych pudełek o głębokości ocieplenia i boku takim, jak kratki, które sobie do niego kupimy. Chodzi tu o rozwinięcie powierzchni wlotu tak do 3 - 4 krotności powierzchni rury czerpnej.

Wtedy w dno naprzeciw kratki ze szczebelkami przeciwdeszczowymi i siatką przeciwowadzią wstawiamy rurę, jaka potrzebna (160, 200 ,250) i tę rurę "przepuszczamy" przez ścianę. Wewnątrz dołączamy do niej grubo opatulony kanał czerpny.

 

Wyrzutnia. Albo robimy podobnie, albo stosujemy wyrzutnię okrągłą o średnicy odpowiedniej. Tam się nic nie przyssa...

DOBRZE JEST aby wyrzutnia nieco "wystawała" poza ocieplenie i na dolnej krawędzi posiadała okapnik (kapinos). Bywa, w ostre zimy, ze jej okolice pokrywają się szronem a w specyficznych sytuacjach same kratki wyrzutni nieco "płaczą". Fajnie by było, aby krople nie lały się po murze...

(są tu gdzieś zimowe zdjęcia wyrzutni. sam widziałem)

 

Instalacje czerpni i wyrzutni wygodnie jest zrobić przed ocieplaniem domu.

Łatwiej się to potem obrabia "na gotowo" w trakcie prac ociepleniowych.

 

Adam M.

Kilka dni temu wykonałem w "tradycyjny" sposób czerpnię i wyrzutnię z półkolistą osłoną. Wiatr podczas deszczu potrafi nawilżyć moją ścianę z otworami. Kanały spiro otulone wełną gr. 5 cm oraz folią strech, dołożyłem nawet osławioną folię Jana :). Oświecony Twym postem nabrałem dużych wątpliwości, czy aby zastosowanie na wyrzutni półkolistej obudowy (ochrona przed wwiewaniem wiatru i deszczem) nie spowoduje, że zimą, będę sople zbijał. W kwestii czerpni nastawiam się na korzystanie w 90% z gwc, więc tutaj nawet myślę, jak na okres zimowy zasłonić (zabezpieczyć przed wychładzaniem) kanał czerpni, z którego do reku są zaledwie 2 m.

Za kilka dni siatkowanie styropianu, więc jest czas na "nowelizacje".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy WM z anemostatów wywiewnych możesz słyszeć jedynie szum powietrza przy zwiększeniu obrotów wentylatorów - np. kiedy chcesz przewietrzyć. Nie zauważyłem żeby jakiekolwiek dźwięki się przenosiły, a wszystkie kanały mam metalowe, które ponoć są bardziej hałaśliwe:cool:

Zadając swoje pytanie, miałem na myśl rozchodzenie się dźwięków powstających w pomieszczeniach, żeby nie było zbyt naturalistycznie, na przykład rozmów ludzi (choć znam inne głośne rzeczy, które można robić w sypialni i łazience), znajdujących się w tych pomieszczeniach.

Inaczej, czy w rzeczywistym użytkowaniu, odgłosy z sypialni (czyli poruszające się "z wiatrem") są lepiej słyszalne, a odgłosy z łazienki ("pod wiatr") są słabiej słyszalne na korytarzu, niż w klasycznym domu z wentylacją grawitacyjną?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadając swoje pytanie, miałem na myśl rozchodzenie się dźwięków powstających w pomieszczeniach, żeby nie było zbyt naturalistycznie, na przykład rozmów ludzi (choć znam inne głośne rzeczy, które można robić w sypialni i łazience), znajdujących się w tych pomieszczeniach.

Inaczej, czy w rzeczywistym użytkowaniu, odgłosy z sypialni (czyli poruszające się "z wiatrem") są lepiej słyszalne, a odgłosy z łazienki ("pod wiatr") są słabiej słyszalne na korytarzu, niż w klasycznym domu z wentylacją grawitacyjną?

Nie ma żadnej różnicy przy WM, ani z wiatrem ani pod wiatr, jeśli chodzi o akustykę (wręcz dziwi mnie takie pytanie)

Zimą i w ciągu dnia latem mam WM ustawioną na 20 % mocy. Latem w nocy przełącza się na 40% żeby było trochę chłodniej (lepiej się śpi i trochę schładza podczas upałów) i to zupełnie wystarcza. Słychać w nocy (przy 40% mocy) cichy szum powietrza z kanałów wywiewnych, ale nie wpływa to zupełnie na rozchodzenie się innych dźwięków.

Edytowane przez panfotograf
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie nie chcę tego lekceważyć. Nie chciałabym narażać siebie ani swojej rodziny. Piec już mam 2-funkcyjny viessmann vitopend 100, podłączony do komina, jest jeszcze kratka wentylacyjna. Teraz muszę zamówić drzwi. W zasadzie myślałam nad skróceniem drzwi, żeby polepszyć wentylację (nawet obciąc 1 cm u góry by powstała szpara). Kominiarzo o tym sądzisz? Czy to wystarczy? Przypominam, że drzwi będą 60.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pomieszczeniu łazienki z kotłem gazowym musi być wentylacja nawiewna. Może być pośrednia przez inne pomieszczenia. Kanał nawiewny z zewnątrz min 200cm2 powierzchni, niezamykany. Kratka w drzwiach łazienki 220cm2. Jednym słowem kocioł atmosferyczny (otwarty) w łazience to czysta masakra. Robisz remont? Zainstaluj kocioł „turbo” z zamkniętą komorą spalania. W samej Warszawie i okolicach w sezonie grzewczym jest około 10 przypadków zatrucia TLENKIEM WĘGLA DZIENNIE !!! NIE lekceważ tych statystyk i zainstaluj bezpieczne urządzenie grzewcze !!!

 

No właśnie nie chcę tego lekceważyć. Nie chciałabym narażać siebie ani swojej rodziny. Piec już mam 2-funkcyjny viessmann vitopend 100, podłączony do komina, jest jeszcze kratka wentylacyjna. Teraz muszę zamówić drzwi. W zasadzie myślałam nad skróceniem drzwi, żeby polepszyć wentylację (nawet obciąc 1 cm u góry by powstała szpara). Kominiarzo o tym sądzisz? Czy to wystarczy? Przypominam, że drzwi będą 60.

Edytowane przez senyaa
pomyłka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma żadnej różnicy przy WM, ani z wiatrem ani pod wiatr, jeśli chodzi o akustykę (wręcz dziwi mnie takie pytanie)

Zimą i w ciągu dnia latem mam WM ustawioną na 20 % mocy. Latem w nocy przełącza się na 40% żeby było trochę chłodniej (lepiej się śpi i trochę schładza podczas upałów) i to zupełnie wystarcza. Słychać w nocy (przy 40% mocy) cichy szum powietrza z kanałów wywiewnych, ale nie wpływa to zupełnie na rozchodzenie się innych dźwięków.

 

Nieprecyzyjnie się wyraziłem.

Nie chodził mi o odgłosy pracy wentylacji, ale o odgłosy (choćby) ludzi przebywających w poszczególnych pomieszczeniach.

Mówiąc potocznie, dźwięk porusza się z wiatrem, nie pod wiatr. Wspomniano o tym choćby tu: http://www.pimr.poznan.pl/biul/2005_3_1AF.pdf (punkt 3.6.2)

Niemniej, skoro dziwi Ciebie moje pytanie, a jesteś praktykiem, mieszkającym w domu z WM, wnioskuję, że takie zjawisko nie występuje. Co jest zbieżne z opinią Kangaxxa.

A więc, dowiedziałem się tego, czego chciałem :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy w aktualnie zajmowanym przez Ciebie domu/mieszkaniu posiadasz drzwi,bez żadnej szczeliny? Drzwi łazienkowe bez otworów? Zjawisko dźwięków dobiegających z sąsiednich pomieszczeń nie pojawia się? Przy poprawnie wykonanej wentylacji odgłosy z pomieszczeń nie powinny się się przenosić kanałami. Zastosowanie szczeliny pod drzwiami o wysokości 2 cm, czy otworów wentylacyjnych o łącznej średnicy 80 cm2 nie spowodują, że odgłosy z Twojej sypialni zawędrują do pokoju teściowej. Jeżeli się tak stanie, jest szansa na poprawienie relacji z teściową :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobre.

Oczywiście, że dźwięki przedostają się.

Ja się jedynie zastanawiam, czy wraz ze zastosowaniem WM, a tym samym, wprowadzeniem kierunkowości przepływu powietrza, charakterystyka rozchodzenia się tych dźwięków zmieni się w jakikolwiek sposób? Oczywiście mam tu na myśli jedynie rozchodzenie się dźwięków przed drzwi; zakładam, że przez poprawnie wykonane kanały nic się nie przedostanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie nie chcę tego lekceważyć. Nie chciałabym narażać siebie ani swojej rodziny. Piec już mam 2-funkcyjny viessmann vitopend 100, podłączony do komina, jest jeszcze kratka wentylacyjna. Teraz muszę zamówić drzwi. W zasadzie myślałam nad skróceniem drzwi, żeby polepszyć wentylację (nawet obciąc 1 cm u góry by powstała szpara). Kominiarzo o tym sądzisz? Czy to wystarczy? Przypominam, że drzwi będą 60.

 

Aby w drzwiach wykonać prawidłowy otwór nawiewny o powierzchni 220cm2 w Twoim przypadku należało by podciąć je prawie o 4cm. Czy tek kociołek ma zamkniętą czy otwartą komorę spalania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobre.

Oczywiście, że dźwięki przedostają się.

Ja się jedynie zastanawiam, czy wraz ze zastosowaniem WM, a tym samym, wprowadzeniem kierunkowości przepływu powietrza, charakterystyka rozchodzenia się tych dźwięków zmieni się w jakikolwiek sposób? Oczywiście mam tu na myśli jedynie rozchodzenie się dźwięków przed drzwi; zakładam, że przez poprawnie wykonane kanały nic się nie przedostanie.

no właśnie kierunkowanie przepływu powietrza niczego nie zmieni, zrobienie wielkich dziur w drzwiach już tak a spaprana instalacja na trójnikach jeszcze pogorszy sprawę bardziej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby w drzwiach wykonać prawidłowy otwór nawiewny o powierzchni 220cm2 w Twoim przypadku należało by podciąć je prawie o 4cm. Czy tek kociołek ma zamkniętą czy otwartą komorę spalania?

 

Kocioł ma otwarta komorę spalania :( niestety...

Drzwi mogę skrócić jeszcze u dołu albo zażyczyć sobie podcięcie wentylacyjne (strace gwarancje na drzwi ale będzie bezpieczniej). Podobno są również czujniki do łazienek, ale nie znam się na tym i nie wiem jaki mogłabym kupić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...