Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

O wentylacji - co i po co, wzdłuż i w poprzek!


Recommended Posts

tak - wszyscy wiedzą że w GWC nie wierzysz!

a jednak ono w niektórych domach działa ... podstawą tu właśnie wydaję się być usuwanie ciepłego powietrza spod sufitu

co z tego że w pomieszczeniu średnio jest 23-25 stopni jak pod sufitem jest ok 30

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Gdyby w ten sposób podchodzić do sprawy to każde pomieszczenie powinno mieć nawiew i wyciąg. Mało tego nawiew dołem wyciąg górą. Czy takie rozwiązanie by było dobre? Nie wiem ale dolne nawiewy mają wielu przeciwników. W/g mnie rozwiązanie - nawiewy w "czystych" pomieszczeniach wyciągi w "brudnych" są jak najbardziej prawidłowe. Ponad to te pomieszczenia są z reguły najcieplejsze. Edytowane przez plusfoto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arturo 72. to nie jest takie proste jak mówisz.GWC nie da rady dla ,15kWh/m2.Jak wspomożesz to GWC rekuperatorem szarych ścieków i GMC pod budynkiem,to powietrze zasilające budynek nie ma 8oC ,ale dwa razy więcej (średnia okresu grzewczego).Rekuperacja zużytego powietrza,to nie tylko ,,rekuperator". Ważne aby jak najwięcej energii ze zużytego powietrza zostawić w obrębie budynku.Metod znam 3-4.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekuperator szarych ścieków.Prosta konstrukcja .Zaizolowany zbiornik -kilkaset litrów.Ciepło właściwe wody i powietrza 1:4. Inercja + korzystanie z wody minimum 2-3 razy dziennie.Daje to 4-5 kWh/dobę.Nie jest ważne ,że Konrad nie ma GMC,bo nie ma budynku 15kWh/m2..Na pewno mała modyfikacja wentylacji,o ile jest możliwa,poprawi komfort w lecie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:lol2:

Przykład ?

Dom nagrzany do 22st.C i wyłączone ogrzewanie:

Opcja1. z wentylacją wywiewną z GWC,nawiew 8st.C wywiew 22st.C

Opcja2. z wentylacją nawiewno-wywiewną z reku bez GWC,nawiew 17st.C wywiew 22st.C

Wydajność 150m3/h=1/2 kubatury

Przy której opcji dom wychłodzi się szybciej ?

 

W lato reku nie odzyskuje Ci min.75% temp ?

A więc nie masz nawiewu 30st.C tylko minimalnie więcej niż w domu,jeśli masz więcej to nie jest wina reku czy wentylacji mechanicznej a dużym zyskom przez dom (duże przeszklenia,słaba izolacja itp.)

 

dom w obu przypadkach nagrzany do 22 stopni - czynik pomijalny

wywiew w obu przypadkach 22 stopnie - pomijalny

wydajność taka sama - pomijalne

opcja 1 - mamy wyciagu w suficie - pozbywamy się nadmiaru ciepła - tak jak piszesz - wynikającego z duzych przeszklen lub zyskow bytowych - nawiewamy w tomiejsce 8 stopni

opcja 2 nie mamy GWC , w lecie bypass nie dziala wiec nie ma zanczenia czy jest reku czy nie - wazne ze WM- wywala wszystko na zewnątrz nawiewa powietrze w yższej temperaturze niz w opcji 1 -dom nie ochłodzi sie tak szybko jak w opcji 1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekuperator szarych ścieków.Prosta konstrukcja .Zaizolowany zbiornik -kilkaset litrów.Ciepło właściwe wody i powietrza 1:4. Inercja + korzystanie z wody minimum 2-3 razy dziennie.Daje to 4-5 kWh/dobę.Nie jest ważne ,że Konrad nie ma GMC,bo nie ma budynku 15kWh/m2..Na pewno mała modyfikacja wentylacji,o ile jest możliwa,poprawi komfort w lecie.

 

na całe szczęście w salonie i kuchni (od południa i zachodu) mam równy sufit - nie mam podciągów ani drzwi - 2 nawiemy i 3 wyciagi - będzie działało jak u Ciebie - ciepłe powietrze bedzie usuwane na bierząco

na poddaszu mam wyciag obok korytarza - moge go jeszcze wyciągnąc na korytarz - ciepłe powietrze z korytarza na parterze leci do gory i tam jest wyciągane

 

nie poprawie już pokoju na poddaszu - jest tylko 1 rura z nawiewem

i 3 pokoi na parterze - tzn 1 pokój dałoby się poprawic - ale on jest od północy , 2 od wschodu - tu nie bedzie duzych zyskow bytowych i słonecznych - powinno byc OK(do póki syn nie podrosnie - nie będzie miał TV , komputera i innych "kaloryferów")

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyszła pora roku zwana zimą,opcja 3-post powyżej,bo z Twoich 18kWh/m2/rok zrobi się 30kWh/m2/rok ;)

No cóż,jestem ciekawy efektów współpracy z "czarownikami" ;)

 

po 1 w zimie działa reku , w lecie nie

po 2 w zimie działa znacznie lepiej GGWC niz w lecie

po 3 z WM będę odzyskiwał ciepło

po 4 mam kolektor dachowy ktory powinien obniżyć zapotrzebowanie ok 1000kwh (względem twoich przypuszczeń mojego wuniku 30kWH/1m2/rok to oszczedność 20%)

 

i jeszcze 1 - ja już swojej WM nie zmienie ... ale gdybym 2 raz ją robił wykonałbym inaczej - jak - szkoda czasu na gdybanie - każdy dom jest inny i ma inny układ pomieszczeń - to jest temat do indywidualnych rozważeń i rozwiązań technologicznych - pisałem w wątku o GWC - można w WM zastosować trójniki i nimi w zalezności od pory roku sterować nawiewem lub wyciągiem - to jedna tylko z opcji ... możliwa ... może sa inne jeszcze bardziej stuteczne ...

 

nie da się porównać mojego domu i ukladu do domu jaska czy nydara - nydar ma typowa parterowke i poddasze do innych celow przeznacozne ...- KAZDY DOM jest inny - KAZDY uklad powinien byc INNY!!!!

Edytowane przez R&K
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie masz racji między dachówką a blachą jest różnica tylko w akumulacji-inercji układu.O ile dachówka zadziała po jakimś czasie,o tyle blacha natychmiast.Ale,zachmurzone okresowo niebo będzie sprzyjało dachówce.

Kosztowne wady-kilkadziesiąt mb. rury.

Chłód z wnętrza nie jest wieczny.Po krótkim czasie się kończy.Bez dostawy świeżego ,,chłodu" nie da rady.Twoje okna ,dach i ściany codziennie będą podnosiły temp.wewnątrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak spisek "trzech" ;)

Od kilku dni "macam" swoje dachówki,robię tak od kilku miesięcy i nigdy moja czarna dachówka nie była ciepła w upały !

Zastanawiałem się nad wymiennikiem/kolektorem dachowym ale u mnie przy czarnej dachówce nie ma to najmniejszego sensu.

 

mam czujnik temp w dachu w kolektorze - jak tylko się wprowadzę będę Ci codzienni notował temperatury

taki kolektor sprawdza się tylko w połaciach ocieplonych gdzie ciepłe powietrze ma mało miejsca i coraz cieplejsze przeganiane jest ku górze

spokojnie taki kolektor przy dachówce wystarczy do podgrzewania domu oraz do podgrzewanie CWU lub ZWU (w zależności od pory roku)

 

no i prawdą jest o tym że dachówka trzyma temperaturę - po zachodzie słońca jeszcze kilka godzin z pod dachu mam cieplejsze powietrze niż z czerpni północnej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arturo 72.Ty albo nie wiesz co piszesz,albo człowiekiem złej woli jesteś .Wszystko idzie spieprzyć.Nawet tak prostą konstrukcję jak kolektor dachowy.Taki kolektor jest ciepły,jak w nim powietrze nie krąży.jeżeli dachówki między sobą nie będą szczelne,to konwekcja całe ciepło do nieba uniesie.Stąd na dzień dobry przewaga blachodachówki..Dachówka ceramiczna ma jedną przewagę.Przy pogodzie słońce-chmury,dachówka,poprzez swoją bezwładność jest od blachy lepsza.Warunkiem jednak jest uszczelnienie dachówki od strat niekontrolowanej ucieczki powietrza.Mierzyłem wczoraj temp.na wędzarni krytej dzchówką(pogoda zmienna) +43,7.Pod spodem nie ma izolacji.Temp.dachu z papą 52oC.Taki kolektor dachowy ,bez względu na rodzaj pokrycia to gigantyczna ilość energii.Mój dachowy kryty papą z 9m2 radiatora daje 24kWh.A dachu mam 140m2.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do speców od wentylacji Nie moge odszukać konkretnej odpowiedzi.

Mam/bede miał wentylacje mechaniczną - w wykazie robót budowlanych jest info, że odliczeniu podlagają elementy m. in. instalacji wentylacyjnej.

Nigdzie jednak w wykazie materiałów do odliczenia nie ma wskazanego rekuperatora , kształtek wentylacyjnych itp.

 

Czy w takim razie moge to odliczyć czy nie?????

 

Dzieki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rekuperator nie podlega odliczeniu - chyba ze kupisz go u fachowca a ten wystawi Ci FV na 8% VAT - moze sie okazac wtedy ze za te 15% rożnicy spokojnie pokryjesz jego prace (tej kasy nie odzyskasz z US) i nie będziesz sam musiał się bawić i tracić czasu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Przeczytałem tu wiele, czasem sprzecznych informacji w temacie WM. Powoli się gubię... :(

Proszę o ocenę rozmieszczenia nawiewów/wywiewów WM

Rysunki ponizej

 

Poddasze - czerwonym kolorem oznaczyłem alternatywny układ w/n dla otwartej klatki schodowej i holu.

 

Warunki techniczne:

Wejście, klatka schodowa bez wiatrołapu, otwarta na salon z aneksem jadalnym.

W obrębie klatki schodowej oraz w łazienkach bida-podłogówka wykonana na powrocie co.

Pod oknami standardowe grzejniki alu. W salonie kominek z bezpośrednim doprowadzeniem powietrza do spalania. W kotłowni kondensat z zamkniętą komorą spalania. W aneksie jadalnym płyta indukcyjna oraz piekarnik elektryczny. Wywiew kuchenny niepodłączony do okapu.

 

Pierwotnie miejscem reku miał być nieogrzewany stryszek z wentylacją połaci w szczytach. Uwzględniwszy porady postanowiłem zapakować centralę do garderoby, rezygnując z kanałów prowadzonych w warstwie ocieplenia poddasza. Byłoby łatwiej ale mostki termiczne, straty ... etc.

 

 

Pozdrawiam

parter.jpg

poddasze.jpg

Edytowane przez Jańcio Wodnik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy anemostat z absa spokojnie zakładć- nie pożółknie to po czasie

?

założyć stalowe malowane proszkowo?

mam pytanie jestem przed zasypaniem granulatem i to ostatnia okazja na przelożenie przewodów elastycznych na te sztywne

chłopaki od granulatu twierdzą żeby porobic zdjęcia i za 15 lat spokojnie instalacje wyciągnąć i ponownie przysypać

dom parterowy 120 m2

 

a może ktoś potwierdzi że w granulacie łatwo będzie te przewody wyciągnąć i wymienić taniej niż kosztuje czyszczenie sztywnych

Edytowane przez malux20
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...