Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

O wentylacji - co i po co, wzdłuż i w poprzek!


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 3,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Już piszę. Jestem przed ociepleniem i tynkowaniem chałupy. Zanim położę tynk chciałbym (a właściwie muszę) zrobić otwory w ścianie i styropianie na czerpnię i wyrzutnię do/ z rekuperatora, coby później nie charatać tynku. Pytanie: Jak to technicznie najlepiej zrobić? Boję się że rura giętka (flex) nie udźwignie czerpni/wyrzutni czyli tej kratki lub kółka z siatką która jest na zewnątrz budynku. Myślę że mógłbym zrobić większy otwór i zapiankować. Ale czy ro będzie stabilne i trwałe?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup 1 m sztywnej spiro .

Przetnij na pół .

Średnica 200 mm .

Wywal dziury gdzie trzeba, osadź te kanały na piance, najlepiej z lekkim spadkiem do zewnątrz .

Muszą wystawać na zewnątrz i licować się z docelowym tynkiem, możesz wysunąć dalej, po otynkowaniu utniesz .

 

Później kratki ładnie wejdą Ci do wnętrza spiro bo są produkowane w standardach .

Od wewnątrz łączysz to z kanałami mufą nyplową .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podepnę się pod temat.

Jak dużą czerpnie/wyrzutnie kupić? Nie mam rekuperatora, trzeba ściany wykończyć. !60 czy 200mm?

Druga sprawa, która lepsza:

http://allegro.pl/czerpnia-wyrzutnia-kratka-uela-150-chrom-inox-i2609052744.html

czy

http://allegro.pl/czerpnia-wyrzutnia-kratka-uvla-160-chrom-inox-i2609052628.html

Edytowane przez klaudiusz_x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wstaw fi 200 mm, ta średnica raczej za mała nie będzie a to jest najważniejsze, kup kratkę jaka Ci się podoba. Obie się nadają i są OK.

Ja często zostawiam klientom te z daszkiem .

Kup koniecznie z uszczelką i "dziubkiem" .

Jak będziesz zakładał uszczelkę , dodatkowo posmaruj ją silikonem bezbarwnym bo na strukturalnym tynku są przedmuchy, widać to na wyrzucie.

Szkoda to od razu spaskudzić .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piczman, wielkie dzięki za radę i rozwianie moich wątpliwości. Niech Ci Bozia w mokrej myszce wynagrodzi ;).

A teraz z innej beczki. Czy można rurę wylotową z reku zostawić bez izolacji? Pytam bo przyszło mi do głowy że jak rura ma 4 metry długości i 200mm średnicy to jakby nie było jest to niskotemperaturowy kaloryfer o pow. ok 3m2 (jakby była gładka to by było 2,4m2). Przy zaizolowanym strychu może by co ten kaloryfer coś ciepełka jeszcze oddał? Pewnie będzie dużo wody ale poniżej można zrobić rynnę i wodę odprowadzić do kanalizy? Próbował ktoś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WIECZOREM umieszcże zdjęcia moich przewodów elastycznych

pomijam poprzecierane przewody na zagieciach -wiem bralem troszkę tańszy system to teraz mam

 

natomiast wielce mnie zastanawia to że te przewody elastyczne w środku wyglądają jak rura drenażowa

suma powierzchni dziurek jest pioronująca

podobno przy elastykach tak ma być

ok

natomiast głupotą jest mówić o świeżym powietrzu jeśli to czym oddychamy ma nieustanny kontakt z wełną

gadanie o nadciśnieniu i podciśnieniu jest zbywaniem tematu

nadciśnienie -działa też jesli reku będzie wyłączony?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...