Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

O wentylacji - co i po co, wzdłuż i w poprzek!


Recommended Posts

A dlaczego twierdzisz że nie będzie do życia?

 

Większość użytkowników ma ustawione na 1,2 do 2 wymian jak się coś przypali.

 

Ci którzy tak robią to w nastepnym kroku piszą rozpaczliwe posty "ratunku, mam za suche powietrze w domu"

W zależności od ilości osób w domu będziesz potrzebował w porze nocnej 100 do 150 m3/h, w porze zwiększonej "używalności" (goście, wielkie gotowanie) dojdzie to do jedej wymiany / godzine.

Ale 1,2 do 2 wymian na godzinę? Nie słyszałem żeby ktoś był z tego zadowolony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Generalnie - ja tego nie robię! :lol: Uciekam od tej konieczności jak umiem.

 

Robię pion sufit-podłoga. Po podłogach rozkładam kanały płaskie, wentylację parteru.

Oczywiście o podłodze piętra tu mowa!

Nad sufitem piętra rozkładam wentylację tegoż piętra we fleksach + wełenka + stretch.

 

Zwykle napęd jest "nisko".

Garaż/kotłownia/piwnica.

Wtedy i tak musi być jakiś pion, żeby zwentylować piętro.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale 1,2 do 2 wymian na godzinę? Nie słyszałem żeby ktoś był z tego zadowolony.

 

Sugerujesz że przewymiarowane?

 

Może być że tak.

 

Przy przyjęciu wymian dla pomieszczeń mieszkalnych 0,8, dla łazienki x2 i pralni/suszarni x1,5 wychodzi mi strumień około 500 m3/h.

 

Sporo ,mniej, niższe koszta inwestycyjne jakby na to nie patrzył

 

Wychodzi mi z tego, że w salonie z kuchnią będę miał 140 m3/h przy kubaturze 95 m3. Ciut dużo chyba...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie - ja tego nie robię! :lol: Uciekam od tej konieczności jak umiem.

 

Robię pion sufit-podłoga. Po podłogach rozkładam kanały płaskie, wentylację parteru.

Oczywiście o podłodze piętra tu mowa!

Nad sufitem piętra rozkładam wentylację tegoż piętra we fleksach + wełenka + stretch.

 

Zwykle napęd jest "nisko".

Garaż/kotłownia/piwnica.

Wtedy i tak musi być jakiś pion, żeby zwentylować piętro.

 

Adam M.

 

Dzięki za odpowiedź i podpowiedź. :)

 

Mam co prawda zrobione przepusty w wieńcach, ale może to jest dobry pomysł aby zejść tylko dwoma pionami i resztę w kanałach płaskich. Kanały dajesz odpowiedniki okrągłych czy przewymiarowujesz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwa typowe zrównoleglone jako nawiew salonu i wywiew z kuchni. Reszta zwykle pojedyncze.

Salon to zwykle największe pomieszczenie.

Kuchnia - najwilgotniejsze.

Reszta jak bóg i rozum pozwalają. Sporo z tych kanałów trzeba łączyć. Istotne jest jak.

Trzeba unikać tworzenia duktów głosowych pomiędzy pomieszczeniami.

Dzielić je tak, żeby unikać zbyt krótkich i zbyt długich.

Kształtki kółko - kwadrat zamawiam w blacharni, jak typowych nie ma.

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super temat. Wielkie Dzięki.

 

Mam rozterkę dotyczącą czerpni powietrza dla wentylacji grawitacyjnej.

 

Dom jest nowo wybudowany, wykańczany. Parter (bo jego dotyczy moja wątpliwość) składa się co do zasady z salonu otwartego na kuchnię (łączne wymiary pomieszczenia to 10m x 5m). Pod kominek (w części salonowej) doprowadzony jest kanał prostokąty o wymiarach 5cm x 15cm. Dodatkowo w oknach (łącznie 3 sztuki w salono-kuchni − jedno w dłuższym boku i po jednym w każdym krótszym) są wycięte uszczelki, a docelowo będą zamontowane nawietrzaki. Całość ogrzewana podłogówką (brak kaloryferów) + rekreacyjnie kominkiem.

Kanały wentylacyjne są następujące − przy kominku (przechodzący przez komorę przyszłą dekompresyjną) oraz dwa kanały w kuchni (jeden do wentylacji grawitacyjnej a drugi do podłączenia okapu z wentylatorem).

 

I teraz moja rozterka − mam obawy, iż same nawietrzaki w oknach będą niewystarczające − czerpnię pod kominkiem traktuję jedynie jako powietrze do spalania.

Zastanawiam się nad wykonaniem jeszcze jednej czerpni, w części kuchennej, która dostarczała by powietrza z zewnątrz dla kanału wentylacyjnego w kuchni by wymusić cyrkulację powietrza w kuchni i „zasysanie” kuchennych zapachów.

Plan jest taki by kanał zaczynający się na zewnątrz prowadzić w posadzce (konieczność kucia, bo wylewki już są) celem ogrzania powietrza z zewnątrz od ogrzewania podłogowego i kanał kończył by się pod szafkami kuchennymi.

 

Mam następujące wątpliwości

1. czy wylot czerpni na poziomie podłogi nie spowoduje „zimnych przeciągów” po nogach, mimo że kanał będzie na długości ok. 3 metrów biegł przy rurkach z ogrzewania podłogowego?;

2. czy kanał biegnący przy rurkach z ogrzewania nie będzie zbyt ochładzał wody w ogrzewaniu?;

3. czy w ogóle kombinować z tą czerpnią (gotowe już wylewki, tynki wewnętrzne i zewnętrze, jednym słowem całe mnóstwo roboty dewastacyjnej)?

 

Dodatkowe wątpliwości − developer nie był zbyt chętny by dla tych dwóch kanałów wentylacyjnych w kuchni budować komin nad dachem − do poddasza dociągnięto kształtki 14x17 cm a nad dach 2x kominki wentylacyjne fi100. Czy upierać się jednak nad kominem (w projekcie jest komin wentylacyjny z kształtek, ale projektant po zgłoszeniu mu tej rozbieżności stwierdził, że jego zdaniem te zamontowane kominki systemowe są wystarczające) – developer marudzi, że ten komin byłby zbyt blisko kalenicy i są duże problemy z obróbką dekarską wokół komina, a kominiarz przy odbiorach pomierzył i przepływy są ok.

Drugie pytanie − czy kanał wentylacyjny przy kominku jest niezbędny (przydałby mi się do wentylacji na poddaszu) skoro całe pomieszczenie (kuchnio-salon) byłby wentylowany kanałem wentylacyjnym w kuchni.

 

Z góry dzięki za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem z prostych rzeczy robicie skomplikowane układy :o

 

nawietrzaki - w pom. powyżej 20 m 2 szt., poniżej 1 szt.

W sypialni i kuchni higrosterowalne,

tam gdzie kominek i kotłownia podciśnieniowe, w kuchni: indukcyjnej nie musi być nawiewnika jeśli w salonie są 2, w kuchni gazowej musi być wyciąg kominowy pionowy wyprowadzony nad dach plus nawiewnik w oknie, w indukcji starczy pochłaniacz

w pomieszczeniu z kominkiem i w kotłowni musi być kanał wentylacyjny pionowy, wyprowadzony ponad dach

na kominach w miarę potrzeb tzw. strażaki.

kominki wentylacyjne z czapeczkami które startują z pom. na poddaszu są np. niefektywne, chyba że wyciąg będzie mechaniczny ale nie zawsze to pomaga.

 

rekuperacja + gwc osobna bajka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko, widzisz, my wiemy, ze najprościej jest - PŁACIĆ!!!

Mamy takiego "pierdolca", że akurat tego nie lubimy! :roll:

 

Dlatego te wentylatory, rury, rekuperatory i komplikowanie tego co proste i kosztowne w utrzymaniu....

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem z prostych rzeczy robicie skomplikowane układy :o

 

To się nazywa usprawnienie tego co konieczne, tak dla wygody :lol:

 

Są ludzie,którzy tu wchodzą,poczytają i później przez kilka nocek nie śpią zastanawiając się czy zrobić tak jak "wszyscy" czy tak jak mała grupka zapaleńców z forum :roll:

Fakt, nie każdego stać na podjęcie ryzyka i 90% tych osób po usłyszeniu opinii rodziny,znajomych i "fachofcuf" wydaje kasę na kominy,kratki do nich a czasem nawet nawiewniki do okien bo wszyscy mu się śmieją w twarz jak usłyszą słowo,którego wymówić nie mogą!!( rekuperator )

Trudno temu stawić czoła, wierzcie :evil:

 

Ja jestem z tych,którzy postanowili TO mieć !!!

Od tamtej pory temat budowy wśród znajomych nie istnieje,,,

A więc pozostało tylko zrobić, co właśnie czynię :wink:

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jedni wydają na nawiewniki, inni na reku z gwc - nikt nikomu nic nie broni, każdy dostosowuje do potrzeb.

Mały domek - małe potrzeby, duży-większe. U mnie oszczędności z solarów lub reku zwróciły by się po kilkunastu latach. Mało kuszące. Wolę zainwestować w oczyszczalnię przydomową, bo takie mam warunki i koszt u mnie wywozu szamba to 250 zł za bekę. Studnie swoją też mam głebinówkę. Jak widzisz powtarzam - punkt widzenia zależy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"U mnie oszczędności z solarów lub reku zwróciły by się po kilkunastu latach. Mało kuszące."

 

U mnie zwrócą się już w 10 minut po odpaleniu!!! :lol:

SATYSFAKCJA! - Bezcenne! :lol:

Tego się nigdzie nie kupi!

To se trzeba samemu...

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jedni wydają na nawiewniki, inni na reku z gwc - nikt nikomu nic nie broni, każdy dostosowuje do potrzeb.

Mały domek - małe potrzeby, duży-większe. U mnie oszczędności z solarów lub reku zwróciły by się po kilkunastu latach. Mało kuszące. Wolę zainwestować w oczyszczalnię przydomową, bo takie mam warunki i koszt u mnie wywozu szamba to 250 zł za bekę. Studnie swoją też mam głebinówkę. Jak widzisz powtarzam - punkt widzenia zależy...

 

Piszesz o inwestycji.

Ja będę miał reku i to nie jest żadna inwestycja. Dom w budowie będzie tańszy niz ten standardowy. Po prostu nie stac mnie na wyrzucanie kasy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiedziałam, że mnie lwy napadną :lol: 8)

 

Dla mnie to inwestycja jak każda inna, bo my z mężulkiem mamy dwie lewe rączki do spraw budowlano-inwencyjnych, a Wy co innego i mogę tylko pozazdrościć. Niestety fachowcy rodzimi okręgu wokół stolicy Polski są bardzo kosztowni i za drodzy.

 

Możemy za to pogadać o instalacji monitoringu, kamer, rejestratorów, przetwarzania i konwersji obrazu oraz dźwięku, wielkim bracie w domu czyli jak oglądać swoje włoście przez neta 8) Sieci domowej, routerach itp. bo to właśnie sobie tworzymy sami. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...