Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

O wentylacji - co i po co, wzdłuż i w poprzek!


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 3,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam.

Chłopaki Wy się tu świetnie orientujecie w temacie ,potrzebuję porady.

Dom będzie parterowy z poddaszem nieużytkowym dach z wiązarów, 114m2, garaż przyklejony do budynku 54m2.

 

1) Czy kanały do WM korzystniej lub bardziej prawidłowo jest umieścić między sufitem podwieszanym a stropem ( wiązary) czy nad stropem i ocieplone grubą warstwą wełny? Pytam bo muszę uwzględnić wysokość do projektu.

Ile zajmują rury z ociepleniem w przypadku gdyby lepiej było pod stropem?

 

2) Czy jeśli zrobimy w domu wentylację mechaniczną a za jakiś tam czas zechcemy przerobić garaż na warsztat i będziemy go ogrzewać to czy wtedy da się przerobić kanały WM tak żeby w garażu też mogła być WM.(Nie będziemy tego oczywiście przerabiać sami tylko firma;))

Pytam bo jak nie to architekt musi zaprojektować tam komin do went. grawitacyjnej:sick:

Chłopaki ,liczę na Wasze porady:yes:

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rk ma wiele racji

tylko że uściślając

 

w ten przewód wpada światło z dołu domu a nie jakieś tam włożone

zapewniam że przy wykończeniówce te przewody nie zostały uszkodzone

zresztą te przewody wyglądają na całej długości tak samo

muszę przyznać że światło optycznie powiększa ale nie na tyle żeby one nie były widoczne z kilku metrów

 

generalnie jak się nie da czegoś dobrze zrobić to lepiej tego nie podejmować się

 

jeszcze jedno dziś oglądałem przewody elastyczne z dodatkową folią paroizolacyjną przed wełną.

macie rację mój wybór mój kłopot

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

macie rację mój wybór mój kłopot

 

jedziemy na tym samym wózku malux .... ja jakoś spokojnie do tego podchodzę i nie panikuję a zdjęcie mogę identyczne zrobić bo w 1 pokoju rura jeszcze wisi .... zapewniam Cie uszkodzona końcówka jak złoto ... przez wykończeniowców .... i nawet przez myśl mi nie przyszło dzwonić do Pawła tylko wyciągam 20-30 cm , odcinam i montuje z anemostatem, jeśli to wg Ciebie za mało - możesz obkleić taśmą ostatni odcinek

jest wiele produktów na rynku, nie zawsze na wszystkich się znasz ... dla mnie jedną z lepszych rekomendacji jest taka że instalator ma to samo ...

niedawno czytałem DB znajomej która kupiła bramę garażową X bo jej kolega który handluje Y jej polecił , sam sprzedaje ... i wiele razy klientom mówię- mam , używam , sprawdziłem - mi odpowiada .... tyle że klientowi nie musi ... subiektywna opinia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RK a ja mylę, że malux ma takie dziurki na całej długości przewodów. Chcąc robić u siebie instalację na przewodach elastycznych zakupiłem na Allegro właśnie takie przewody. Po wyjęciu z kartona okazało się, że to folia do pakowania bułek nawinięta na drucik do wieszania bombek na choince ;-P. Przewód na długości 10m miał setki, jak nie tysiące dziurek. Następnych kartonów nawet nie otwierałem - telefon do dostawcy i zwróciłem je natychmiast. Kupiłem elastyczne z Castoramy, sztywne i o wiele trwalsze. Niech kto mówi co chce ale jeżeli w powietrzu jest wilgoć (a jakaś tam jest zawsze) i to sitko dmucha sobie tą wilgocią w wełnę w stropie to ja dziękuję. Łączna powierzchnia tych dziurek będzie pewnie równa przynajmniej jednemu anemostatowi.

 

A co do sporu - czy wcześniej żaden z Was nie zaglądał w te przewody i nie widział tego sitka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

każdy produkt może być wadliwy , nawet limuzyny za milion się psują czy też czasami maja jakieś wady fabryczne - jesli tak jest jak mówisz - trzeba reklamować u producenta (bo chyba to polski wyrób, a nie chińszczyzna jak ktoś tu sugerował)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po 1 z tego co wiem Paweł wszystko ewidencjuje - wiec nie sugeruj czegoś czego nie jesteś pewien!!!!

po 2 jeśli odbyła się instalacja i nie było zastrzeżeń a pojawiły się później - to albo produkt zmienił swoje właściwości , albo oboje z Pawłem tego nie zauważyliście ??

po 3 pytanie czy zastrzeżenia masz do instalatora który wykonywał usługę czy do produktu , bo jeśli do produktu to należy go reklamować w punkcie zakupu - sądzę że Paweł w tym pomoże - ale jeśli jest on już zainstalowany to sprawą i tak zajmie się producent przysyłając swojego pracownika / serwisanta

po 4 jeśli były jakiekolwiek wątpliwości to dlaczego założyłeś sufity a dopiero teraz o tym piszesz gdy wszystko masz gotowe? o niby przetartych przewodach słyszałem zaraz po zakończonej instalacji - pisałeś o tym na forum kilka miesięcy temu , jak się dowiedzieliśmy kilka postów wyżej poszło między wami o kasę ....

 

SORRY ZA SZCZEROŚĆ ale dla mnie całą sprawa jest WĄTPLIWA!!!!

 

bitter - ja wiedziałem co kupuję i wiem czemu ma to służyć - pisałem o tym w #1443

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o kasę mi nie poszlo

zaplaciłem więcej niż górna granica podana

łyso ci będzie jak napisze że sufit był zrobiony wcześniej niż wentylacja?

 

po 1 - nie rozumiem tego

aha jestem pewien

sytuacja wygląda prozaicznie montaż był wykonywany w najdłuższe dnii w roku

dopiero teraz zauważyłem po ciemku jak to wygląda

tym bardziej po wizycie firmy wentylacyjnej miejscowej ktora nie chciała podjącsię zamontowania anemostatów -ponieważ twierdziła że nie da się tego uszczelnić

jesteś pewien że po montażu nie kontaktowałem się w sprawie przetarć ?

czy odpowiedzialność za usługę trwa 1 dzień , miesiąc , rok/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dajcie mi z tydzień max 2 tygodnie - może trochę inaczej na to spojrzycie

 

proszę nie sugerujcie że mi chodzi o wyciągnięcie kasy

ja każdemu życzę powodzenia w prowadzeniu interesów

bardzo możliwe że mam bardzo dobrze wykonaną instalację i się czepiam , tylko że nie mam zamiaru narażać rodziny na kontakt z wełną

tylko tyle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

parter.jpgpoddasze.jpg

 

Witam

Meczę się z wykonaniem instalacji kanałów WM

Proszę o ocenę rozmieszczenia nawiewów/ wywiewów z szczególnym uwzględnieniem korytarza na poddaszu.

Czy umieszczenie kanałów (kanały spiro - fi 100mm, ocieplenie dachu skośnego 25cm) w warstwie ocieplenia dachu skośnego będzie skutkować powstaniem dramatycznych mostków termicznych?

 

 

Warunki techniczne:

Wejście, klatka schodowa bez wiatrołapu, otwarta na salon z aneksem jadalnym.

W obrębie klatki schodowej oraz w łazienkach bida-podłogówka wykonana na powrocie co.

Pod oknami standardowe grzejniki alu. W salonie kominek z bezpośrednim doprowadzeniem powietrza do spalania. W kotłowni kondensat z zamkniętą komorą spalania. W aneksie jadalnym płyta indukcyjna oraz piekarnik elektryczny. Wywiew kuchenny niepodłączony do okapu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Ponawiam pytanie coby mi tu nie zginęło w tej kłótni.

PYTANIE:

 

 

Chłopaki Wy się tu świetnie orientujecie w temacie ,potrzebuję porady.

Dom będzie parterowy z poddaszem nieużytkowym dach z wiązarów, 114m2, garaż przyklejony do budynku 54m2.

 

1) Czy kanały do WM korzystniej lub bardziej prawidłowo jest umieścić między sufitem podwieszanym a stropem ( wiązary) czy nad stropem i ocieplone grubą warstwą wełny? Pytam bo muszę uwzględnić wysokość do projektu.

Ile zajmują rury z ociepleniem w przypadku gdyby lepiej było pod stropem?

 

2) Czy jeśli zrobimy w domu wentylację mechaniczną a za jakiś tam czas zechcemy przerobić garaż na warsztat i będziemy go ogrzewać to czy wtedy da się przerobić kanały WM tak żeby w garażu też mogła być WM.(Nie będziemy tego oczywiście przerabiać sami tylko firma;))

Pytam bo jak nie to architekt musi zaprojektować tam komin do went. grawitacyjnej:sick:

Chłopaki ,liczę na Wasze porady:yes:

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad1 Najlepiej, jakbyś wrzuciła skan przekroju, to coś można doradzić.

Ad2 Zarówno garaż, jak i warsztat powinny mieć osobną wentylację, najlepiej grawitacyjną, więc najlepiej postawić jeden kanał WG.

Jeśli jednak ma to być jakiś "czysty" warsztat lub pracownia, to oczywiście można od razu na etapie budowy doprowadzić WM, ale wyloty zaślepić; potem się po prostu zdejmie zaślepki i założy anemostaty, a kratkę WG zamuruje i po problemie:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze co do flexów - niektóre są specjalnie perforowane, aby lepiej tłumić hałas, i pewnie cała heca o takie właśnie kanały poszła. Jest wielu producentów, niektórzy stosują mocne, pełne folie wewnętrzne, a niektórzy w/w sitka. Wszystkie mają atest do stosowania w wentylacji, więc teoretycznie nie mogą żadnej wełny przepuścić do środka kanału.

Jeszcze bardzo ważną rzeczą jest, czy te prześwity są fizycznie na wylot, bo zwykle płaszcz wewnętrzny składa się z folii z tworzywa i folii aluminiowej. Otwory w aluminium wyglądają jak dziury, ale w "otworze" znajduje się jeszcze przezroczysta folia, która nie przepuszcza powietrza (i nitek wełny)..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...