Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

O wentylacji - co i po co, wzdłuż i w poprzek!


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 3,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Nie ma czegoś takiego jak PCV jest PVC a w polskiej wersji PCW.

W Niemczech zauważyłem (na www), że stosują PP lub PE-HD. W żadnym wypadku PVC.

 

Zakładając nową instalację w nowym domu szkoda było by stosować coś co jest już przeżytkiem.

 

Rury są bez izolacji ale również są z izolacją (nawet 160mm) ... jednak cena w w Niemczech 68E za 2m (Maico).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odchodząc lekko od awantury, czy w opisanym przeze mnie przypadku kiedy na najgłośniejszym biegu reku (Jan-Gaz) jest słyszalny wyraźnie, wstawienie w nawiew 1m tłumika załatwi sprawę? Wiem, że znajdą się tacy co powiedzą, że policzyć trzeba itd itp ale tak ... z doświadczenia?

 

Instalacje mam mieszaną na trójnikach i skrzynkach zrobioną na tzw. sztywnych flexach czyli taki flex z grubej folii lub bardzo cienkiej blachy (jak kto woli :p ), które to elastyczne są i fajnie się na nich robi ale dźwięk niestety niosą (choć wełny jak maluxa przewody już nie :lol2: )

 

edit:

 

a może prościej zamiast rozmontowywać instalację będzie podziurkować mojego flexa, owinąć go wełną i zafoliować? no i nie doczekałem się odpowiedzi czy na dziurki można dać folię a potem wełnę? Czy powietrze musi przechodzić do wełny aby wystąpił efekt tłumienia?

Edytowane przez bitter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stawiam na to ze jest wpięty nieodpowiednim trójnikiem w nitkę zasilającą skrzynkę rozprężną lub kanał jest zbyt krótki ale to takie gdybanie .

Na pewno można to poprawić np. dławiąc przepływ w odpowiedniej odległości od anemostatu .

Jest kilka sposobów .

Kanał perforowany służy do czegoś innego, są takie zjawiska jak mostki dźwiękowe między pomieszczeniami czy dźwięk powodowany przez wentylatory .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to wrzucam schemat.

 

http://imageshack.us/photo/my-images/710/projektdy.jpg/

 

http://imageshack.us/a/img710/8624/projektdy.jpg

 

Dźwięk to szum ale mam wrażenie, że to jednak jest dźwięk wentylatorów, choć może się mylę. Dom jest jeszcze niezamieszkany, dziś z zewnątrz dochodził szum wiatru (strop nieocieplony i wszystko słychać) więc trudno mi ocenić jaki to poziom. Mam aplikację z miernikiem decybeli w smartfonie to przy odrobinie ciszy zmierzę z reku i bez ciekawe czy coś pokaże. Kanały mimo, że elastyczne to dobrze przewodzą niestety dźwięk. Na dziś są kompletnie nieocieplone więc to też pewnie zwiększa przenoszenie dźwięku, jak pochłonie je morze wełny powinno być lepiej?

 

Dodam, że szum słyszalny jest na 4 biegu na drugim dziś mi się wydawało że słyszę ale nie byłem pewien czy to reku czy wiatr. Na jedynce nie słychać nic ale testem będzie dopiero cicha spokojna noc w zamieszkanym domu.

Edytowane przez bitter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Na pewno można to poprawić np. dławiąc przepływ w odpowiedniej odległości od anemostatu .

Jest kilka sposobów .

Kanał perforowany służy do czegoś innego, są takie zjawiska jak mostki dźwiękowe między pomieszczeniami czy dźwięk powodowany przez wentylatory .

 

Mam sytuację, w której wywiew (fi 100) w łazience na parterze jest zaledwie 0,5 m od głównej magistrali (fi 160) wywiewnej z kuchni i łazienki/pralni piętra, odległość od tego miejsca do reku wynosi 3 m. Z obawy przed hałasem, o którym właśnie dyskutujecie planuję zastosować jedno z trzech rozwiązań:

1. Zamiast odcinka 0,5 m układam 2 m tworząc kolanko 180 st. zwiększające opory.

2. Zamiast odcinka 0,5 m układam 1 m tworząc kolanko 90 st. zwiększające opory oraz zmniejszam przekrój kanału flex do fi 80 (zgniatam kanał).

3. Stosuję tłumik w odległości 0,5 m od anemostatu.

 

Mam obawy, że regulacja samym anemostatem spowoduj efekt gwizdającego czajnika w łazience na parterze, więc chcę zwiększyć opory tego odcinka.

Coś doradzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drodzy!

 

Układam za piecem akumulacyjnym kanał wentylacyjny, którym będzie "biegło" powietrze na piętro domu. Całość będzie obudowana kaflami, więc dostępu w terminie późniejszym nie będzie. Moje obawy powoduje wykraplanie kondensatu, czy tzw. punkt rosy. Zakładam, że powietrze w kanale będzie mieć +14 C, a temperatura panująca w zabudowie kaflowej pieca + 80 C. Czy kondensat będzie powstawał wewnątrz rury, czy na zewnątrz? Jak zareaguje na wilgoć aluminiowy kanał flex, a jak mufa wykonana z blachy w ocynku?

[ATTACH=CONFIG]139637[/ATTACH]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty tak na poważnie, czy robisz se żarty?

 

Adam M.

 

Lata świetlne temu zasiałeś u mnie ziarnko niepewności, kiedy konsultowałem z Tobą wymiennik wykonany z blachy. Jako argument przeciw temu materiałowi usłyszałem o wykraplaniu, które zamieni ten wymiennik w rdzawą konserwę. Temat porzuciłem, pozostała kwestia nypla do alufleksów, więc grzecznie wolałem zapytać. Po dniu pracy zawodowej, popołudniem przerabiając tysiące zagadnień na budowie, człowiek w pewnych kwestiach traci pewność - moja utrata nie była żartem. Dlatego łopatologia stosowana jest tu na miejscu.

Edytowane przez Karlsen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze strugą nawiewną wentylacyjną jest tak, że bierzemy powietrze "takie jakie jest" z dworu i wprowadzamy jaką rurą do wnętrza.

Cudów nie ma.

To powietrze będzie się nagrzewało na każdym cm długości tej rury.

W efekcie - jego wilgotność względna będzie spadała.

Będzie coraz bardziej suche.

Nic się w takiej rurze nie wykropli, bo nie będzie miało do tego możliwości.

 

Jednak istnieje możliwość, że kondensacja nastąpi na zewnątrz rury czerpnej, jak jej zimna powierzchnia spotka się z wilgotnym powietrzem wnętrz.

Ale...

Tu jest opisany przypadek rury, która będzie zabudowana w miejscu stale mocno ciepłym.

Tam nie będzie (w tej zabudowie) żadnego ruchu powietrza, wiec i nie będzie dostawy wilgoci.

W takich miejscach nic nie może się wykroplić czy skondensować.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odwrotnie, powietrze będzie się ochładzać więc jego wilgotność względna będzie rosła tyle że różnica temp nie jest duża, punkt rosy znajdziesz na wykresie, nawet gdy coś się skropli to szybko odparuje w ruchu powietrza bo skraplanie wystąpi wewnątrz kanału, a że powietrze będzie czerpane z wnętrza domu a nie z czerpni to nie ma tematu bo nie ma w ogóle warunków na wodę
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... nawet gdy coś się skropli to szybko odparuje w ruchu powietrza bo skraplanie wystąpi wewnątrz kanału, a że powietrze będzie czerpane z wnętrza domu a nie z czerpni to nie ma tematu bo nie ma w ogóle warunków na wodę

Marku, powietrze będzie właśnie pobierane z zewnątrz poprzez czerpnię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...