Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

O wentylacji - co i po co, wzdłuż i w poprzek!


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 3,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

To ja powrócę z tematem "głośnej" wentylacji. W pomieszczeniach do których dochodzi wentylacja poprzez skrzynkę rozprężną jest git (znaczy słychać znaczniej mnie na moje ucho). Kanał nawiewny 200mm rozdziela się na trójniku i idzie do skrzynki (stamtąd do dwóch pomieszczeń) a druga odnoga (150mm) leci do jednego pokoju gdzie na trójniku 150/100 wpada do niego i dalej leci kanałem 125 do następnęgo. Zarówno w 100 jak i 125 słychać szum już na 1 biegu jak jest cisza. Wentylacja dla przypomnienia na flexach ale tych sztywniejszych z castoramy. Zastanawiam się czy wstawiać tłumik czy zamiast ostatniego trójnika gdzie wentylacja rozdziela się do jednego i drugiego pokoju nie dać skrzynki rozdzielczej ...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich

 

Proszę o ocenę systemu wentylacji

 

Parter ocynkowane kanały 150x50mm

Piętro aluflexy fi 125mm

 

Jak wykonać skrzyżowanie (bez połączeń kanałów które leżą na stropie (wentylacja parteru -niedociągnięty kanał z wiatrołapu N)?

 

Parter

http://imageshack.us/a/img33/3348/95170705.jpg

 

 

Piętro

http://imageshack.us/a/img233/8415/34666758.jpg

Edytowane przez jkr80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Garderoba - nawiew a nie wyciąg.

Wiatrołap - wyciąg a nie nawiew.'

Gabinet - bardziej anemostat do rogu.

Nie za bardzo rozumiem wiatrołap S (klatka schodowa?) Nawiew i wyciąg jednocześnie? Jeśli zaplonowałeś coś na klatce to to wyrzuć - nie ma takiej potrzeby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich

 

Proszę o ocenę systemu wentylacji

 

Parter ocynkowane kanały 150x50mm

Piętro aluflexy fi 125mm

 

Jak wykonać skrzyżowanie (bez połączeń kanałów które leżą na stropie (wentylacja parteru -niedociągnięty kanał z wiatrołapu N)?

 

Parter

http://imageshack.us/a/img856/2164/75980791.jpg

 

Piętro

http://imageshack.us/a/img233/8415/34666758.jpg

 

Jkr 80, pytam z czystej ciekawości, te prawie 10 tysięcy kubików wywiewu na dobę wynika z założeń projektowych Twojego budynku ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Garderoba - nawiew a nie wyciąg.

Wiatrołap - wyciąg a nie nawiew.'

Gabinet - bardziej anemostat do rogu.

Nie za bardzo rozumiem wiatrołap S (klatka schodowa?) Nawiew i wyciąg jednocześnie? Jeśli zaplonowałeś coś na klatce to to wyrzuć - nie ma takiej potrzeby.

 

Jeżeli w garderobie mam dać nawiewy to gdzie na piętrze dac wywiew? Po to nawet dwa w jednym pomieszczeniu, żeby za dużych predkości nie było.

 

W wiatrołapach zaplanowane są i nawiewy i wyciagi. ten wiatrołap S on jest pod schodami i posiada 4 schodki ale oddzielony jest od holu drzwiami których na rysunku nie ma. No i są ta anemostaty w wiatrołapie a nie na klatce.

 

kominiarz

 

Liczby przy anemostatach oznaczaja objetości powietrza przy 1 wymianie na h.

Tak sobie założyłem maksymalny wydatek (wychodzi ok 10k kubików/ dobę). Normalnie wentylacja ma chodzić na ok 30%.

Edytowane przez jkr80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ponieważ jestem już praktykiem a nie teoretykiem nieskromnie się zgodzę

 

zwłaszcza po ostatniej imprezie, która była u mnie ... lub np w dni upalne ... taki układ wentylacji będzie znacznie bardziej skuteczny - w zależności od powierzchni i funkcji pomieszczeń - różna liczba ciągów ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biorąc na logikę w lecie musi być skuteczniejsze ,bo ciepłe się unosi,a anemostaty wyciągowe umieszczone pod sufitem w każdym pomieszczeniu usuwają z tych pomieszczeń gorące powietrze.Skuteczne na tyle,że przy dobrej izolacji ścian i dachu oraz zabezpieczeniu okien przed bezpośrednim promieniowaniem słońca, wewnątrz temperatura jak przy umiarkowanej klimatyzacji.A ta darmowa bo z GWC.

Natomiast ciekawie robi się teraz jak temp.na zewnątrz jest już niska(zwłaszcza wieczorem)Minimalny napływ grawitacyjny z GWC powoduje ,że powietrze w domu jest zawsze świeże i o odpowiedniej wilgotności.Powodem takiej sytuacji jest brak mieszania powietrza w pokojach .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Minimalny napływ grawitacyjny to wypadkowa szczelności domu,temperatury zewnętrznej i oporów GWC.Przy perfekcyjnie szczelnym domu,różnicy temperatur wewn.i na zewn.min.10oC GWC o średnicy 110 pracuje na grawitacji .Ilość świeżego powietrza choć minimalna,jest wystarczająca dla utrzymania komfortu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...