Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

O wentylacji - co i po co, wzdłuż i w poprzek!


Recommended Posts

Fakt, nie każdego stać na podjęcie ryzyka i 90% tych osób po usłyszeniu opinii rodziny,znajomych i "fachofcuf" wydaje kasę na kominy,kratki do nich a czasem nawet nawiewniki do okien bo wszyscy mu się śmieją w twarz jak usłyszą słowo,którego wymówić nie mogą!!( rekuperator )

Trudno temu stawić czoła, wierzcie :evil:

 

Ja jestem z tych,którzy postanowili TO mieć !!!

Od tamtej pory temat budowy wśród znajomych nie istnieje,,,

A więc pozostało tylko zrobić, co właśnie czynię :wink:

 

też tak mam :o

Kominiarzowi co mi robił wstępną opinię prawie wykład robiłem. Wszyscy na razie patrzą na mnie jak na kretyna a majster co mi dom budował już się zapowiedział za rok z wizytą "bo pierwszy jestem co takie cuś będzie miał"

Na plus dla niego że ciekaw a nie skreślił pomysłu jak połowa mojej rodziny z rodzicami na czele co to nie wierzą że to działa choć u nich w domu pleśń nad szybą i okna zamknięte szczelnie i pytania "Skąd to się bierze" - tak tak próbowałem wytłumaczyć - BEZSKUTECZNIE.

 

U mnie oszczędności z solarów lub reku zwróciły by się po kilkunastu latach. Mało kuszące. Wolę zainwestować w oczyszczalnię przydomową, bo takie mam warunki i koszt u mnie wywozu szamba to 250 zł za bekę.

 

widzisz tu nie do końca też chodzi o zwrot tylko o porównywalne a czasami takie same koszta.

Szambo to koszt ok. 4-5 tyś. Za tyle i POŚ-a sobie sprawisz - użytkowanie bezporównalne. Pozatym nie wiąże się to nijak co wentylacji :)

Z wentylacja podobnie tylko trza wcześniej zaplanować. Ja mam jeden komin wentylacyjny w domu w kotłowni - koszt kominów. Teraz robię dach - jeden komin do obrobienia - taniej - jeden kominek wentylacyjny - od kanalizacji (180 zł) - taniej ponieważ nie mam żadnego wentylacyjnego.

Żadnych nawiewników, możliwość fixów zamiast okien - taniej

 

Także moja droga to trzeba przeliczyć - pofatygowała się Hę?

Czy od razu skreśliła?

 

Ja się przyznam że najpierw dla komfortu i funkcjonalności się zdecydowałem a teraz jak liczę to widzę że koszt podobny wyjdzie.

 

Pozdrafiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

To ja na temat : Tłumiki w instalacji z rur giętkich!

 

Mam w "projekcie" dwa tłumiki w postaci krótkich odcinków rur o średnicy chyba 150 mm !

Pytanie brzmi : Co będzie jak ich nie wepnę w przewód główny tak jak w projekcie?

Robiłem w Sobotę nawiewy i zapomniałem o tym :oops:

 

Poprawiać to?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogłuchłeś już od łoskotu instalacji?

 

A może po prostu nawet nie wiesz kiedy działa a kiedy nie...

 

Jak to drugie - to darowałbym sobie.

Jak to pierwsze, to zastanawiałbym się ile tego jeszcze kupić...

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ja jestem z tych,którzy postanowili TO mieć !!!

 

widzisz tu nie do końca też chodzi o zwrot tylko o porównywalne a czasami takie same koszta.

Także moja droga to trzeba przeliczyć - pofatygowała się Hę?

Czy od razu skreśliła?

Ja się przyznam że najpierw dla komfortu i funkcjonalności się zdecydowałem a teraz jak liczę to widzę że koszt podobny wyjdzie.

 

Pozdrafiam

 

Niestety się pofatygła i liczyła, że nie na wszystko starczy a i preferencyjnych kredytów czy dopłat nie ma z tytułu reku czy solarów.

 

Może za x-lat przy termomodernizacji budynku jak zaczną z tego tytułu dawać profity to się skuszę na jedno i drugie a moze nawet na pompę ciepła. To nie jest tak, że ja przed nowościami sie bronię, bo człek chciałby mieć czy to czy siamto.

Poza tym zdecydowałam, że będę mieć kominek a niestety przy reku mieć go nie można - niby tak jest w przepisach ale widziałam u co poniektórych kominki :o

Nakłady poniesione na takie inwestycje szybciej zwracają się w dużym domu i przy licznej rodzinie. Jeżeli bym budowała np. z rodzicami to nawet bym się nie wahała czy sobie zastosować.

 

Koszty: 2 kominy mnie wyniosły 3 tyś Marywila (robocizna wliczona w stan surowy), nawietrzaki ok. sto pare 1 szt. (4 szt) (robocizna wliczona w okna czyli montaż gratis), nad fixami się zastanawiałam w ilości szt 2 ale zrezygnowałam bo koszt zakupu okien byłby niewiele niższy.

studnia 30 metrów z bardzo dobrą pompą 3800 zł, POŚ jeszcze nie wiem - liczę na kredyt w BOŚ i potem zwrot jakiś kosztów z Funduszu Rozwoju Wsi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza tym zdecydowałam, że będę mieć kominek a niestety przy reku mieć go nie można - niby tak jest w przepisach ale widziałam u co poniektórych kominki :o

Bajdurzysz... kto ci to powiedział?

 

Koszty: 2 kominy mnie wyniosły 3 tyś Marywila (robocizna wliczona w stan surowy)

Tanie te kominy :o Chociaż w sumie jest to możliwe.. ja miałem niestety wielgachny komin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O tutaj np. http://www.rekuperatory.pl/rekuperatory/art7.shtml

 

ups. zapomniałam dodać, że dla kominków pobierających w 100% powietrze z zewnątrz może być rekuperacja sorki :oops:

 

ja mam zwykły kominek o małej mocy pobiera powietrze od strony nawiewnika

 

To są tanie kominy ?? :o dla mnie trochę drogawe ale systemowe i takie chciałam. Jeden ma prawie 9 metrów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O tutaj np. http://www.rekuperatory.pl/rekuperatory/art7.shtml

 

To są tanie kominy ?? :o dla mnie trochę drogawe ale systemowe i takie chciałam. Jeden ma prawie 9 metrów.

 

Koleżanka jest widzę fanką budownictwa tradycyjnego. Czyli :

1. drogo w budowie

2. drogo w utrzymaniu

3. Lekko niekomfortowo.

 

A za rok rozpaczliwy post:

zasysa mi zimne powietrze kratką/okapem/wanną! Co robić? Rozszczelnić okno??!! Jak to?? Nie po to se takie szczelne kupowałem żeby je teraz rozszczelnaić gnojki!! :evil:

wybacz, moja złośliwość jest absolutnie NIE złośliwa :wink: :wink:

Tak już mam i nic nie poradzę..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogłuchłeś już od łoskotu instalacji?

 

A może po prostu nawet nie wiesz kiedy działa a kiedy nie...

 

Jak to drugie - to darowałbym sobie.

Jak to pierwsze, to zastanawiałbym się ile tego jeszcze kupić...

Adam M.

 

Nie ma to jak podpowiedź do odpowiedzi :lol:

 

Podziękował :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem fanką ale budowania domu wogóle 8)

 

Nie wiem czy tradycyjnie czy pół tradycyjnie, jak się da i portfel pozwoli, nie wiem czy tradycyjnie daje się 20 cm pod podłogę, 15 na ściany i 30 na strop ale niechaj będzie, że sobie to cenne zakumulowane ciepełko trochę wywieje przez te 2-3 kratki i będzie mało ekonomicznie.

 

Nie zasysa mi kratkami :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja po części zgadzam się z Zazdrośnicą...Niektórzy (nie wszyscy,zaznaczam żeby tu nie zawrzało od postów oburzenia) z Was ją atakują tylko dlatego że myśli inaczej. Że jest głupia, że jej się nie uda..

A ona tylko chciała się podzielić odmienną opinią. Chociażby po to aby ktoś taki jak mój znajomy nie mówił że reku jest taki cacy bo tyle osób o nim pisze pozytywnie.

 

A ja mam mieszane uczucia.... Zabieram się właśnie do wykończenia stanu surowego który postawił mój ojciec. Zabudowa w sumie szeregowa, na parterze sklep dwie wyższe kondygnacje mieszkalne. Część ludzi już wykończyła i mieszka. W projekcie (z przed kilku dobrych lat - ech te urzędy w Polsce) przewidziano wentylację grawitacyjną. No i komin już stoi. 2 rodziny już mieszkają...I nikt nie narzeka na grzyba na ścianie.. Na rachunki za grzanie również (a ogrzewanie siła rzeczy gazowe). Ja myślę o dostawieniu kominka z płaszczem wodnymi i dodatkowy kanał w kominie się znajdzie.

 

I dlatego zastanawiam się czy te rekuperatory faktycznie tak potrzebne..Niby fajnie mieć komfort cieplny itp. ale tyle lat ludzie bez nich żyli i było ok. A przecież koszt reku to przynajmniej 10k. Jeżeli samemu zaprojektujesz i zamontujesz. Ale nie każdy ma taka wiedzę o budowlance, zdolności i doświadczenie by zrobić to samemu. Czyli następne kilka tysięcy..Czy to się zwróci...Czy warto - tak ciut bardziej przeliczalnie niż dla satysfakcji - inwestować w reku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wsparcie :D

 

Moja opinia jest taka by nie robić czegoś takiego jak sztuka dla sztuki. Jeśli komuś sprawi to satysfakcję i bedzie zadowolony a troche diengów ma, to niech robi, bo budowa ma też sprawiać radość. Rozumiem też ludzi którzy sprzedają, montują te cuda bo mają rodziny do wykarmienia 8)

 

Ja wolę poczekać jak pisałam, jak to się wszystko rozwinie czy w dobrą stronę, czy wymyslą cos nowego lub zacznie państwo (rząd) dopłacać do oszczędzania. O kominkach z płaszczem też sporo się naczytałam i więcej jest przeciw niż za, przede wszystkim jeśli chodzi o długość gwarancji jaką daje producent, a ta jest zdecydowanie za krótka.

 

Oczywiście nie znaczy to, że nie wstawie pieca z komputerem (akurat komputery lubie :wink: ) i nie zastosuję nowszych rowiązań jeśli chodzi o to, żeby wspomóc i usprawnić wentylację grawitacyjną.

 

Mój przyjaciel (jak ktos chce to podam namiar na priv bo dobry fachowiec i uczciwy) był na wszystkich szkoleniach dotyczących reku, kominków z płaszczem wodnym, prowadzi własną firmę i z powodzeniem wszystko montował, doradzał, obliczał. U siebie w domu też ma kominek, reku i odkurzacz centralny, podłogówkę (solarów nie ma), bo wiadomo musi wiedzieć na co dzień jak co po kolei działa i jak.

I zrezygnował.

Został tylko z ofertą odkurzaczy centralnych na dobrych jednostkach i ma tyle zleceń, że musi odmawiać. Sprawa jest prosta. Taka instalacja jest przewidywalna, niedroga, nie wymaga nie wiadomo jakich projektowań już na etapie domu w stanie surowym. I daje różne możliwości wyboru co do przeznaczenia. Szybki montaż bez zbędnych wyliczeń. Oczywiście jak klient chce to zrobi kompleksowo i reku i kominek z płaszczem.

 

A co się tyczy wspomnianych instalacji to ludzie zaczęli się domagać dłuższych gwarancji a on nie był w stanie czegoś takiego póki co zapewnić.

 

I wierzcie mi lub nie mogłam mieć to wszystko 30% taniej niż pozostali klienci z wiadomego powodu, jednak po przemyśleniach się nie zdecydowałam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I zrezygnował.

Został tylko z ofertą odkurzaczy centralnych na dobrych jednostkach i ma tyle zleceń, że musi odmawiać. Sprawa jest prosta. Taka instalacja jest przewidywalna, niedroga, nie wymaga nie wiadomo jakich projektowań już na etapie domu w stanie surowym. I daje różne możliwości wyboru co do przeznaczenia. Szybki montaż bez zbędnych wyliczeń. Oczywiście jak klient chce to zrobi kompleksowo i reku i kominek z płaszczem.

 

:lol: :lol: :lol: :lol:

 

A mi napisał że mu ukradli narzędzia i dlatego nie montuje... Kłamczuszek. I Leniwiec. Z drugiego źródła dowiedziałem się że odpuścił WM bo za dużo z tym roboty było.Dlatego odkurzacza u mnie nie będzie montował :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co myślicie o pomyśle zastosowania jako wyrzutni dachowej, dwóch kominków wentylacyjnych ceramicznych, które się stosuje jako zakończenie pionów kanalizacyjnych?

 

Suma powierzchni dwóch, jest większa niż fi150 (takie mam przyłącza w reku), podłączyć można do reku przez trójnik. Tylko co wodą, która się przez nie dostanie, a wiem, że będzie, bo miałem kominek założony i nie podłączony do kanalizy i z rury ciekło podczas deszczu. Nie były to szokujące ilości ale zawsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I dlatego zastanawiam się czy te rekuperatory faktycznie tak potrzebne..Niby fajnie mieć komfort cieplny itp. ale tyle lat ludzie bez nich żyli i było ok. A przecież koszt reku to przynajmniej 10k. Jeżeli samemu zaprojektujesz i zamontujesz. Ale nie każdy ma taka wiedzę o budowlance, zdolności i doświadczenie by zrobić to samemu. Czyli następne kilka tysięcy..Czy to się zwróci...Czy warto - tak ciut bardziej przeliczalnie niż dla satysfakcji - inwestować w reku?

Ekonomicznie przy wydatku ok. 15tys zł. - nieopłacalne.

Czy potrzebne? Wg mnie nie, wentylację w domu jednorodzinnym można rozwiązać prostszymi i tańszymi sposobami.

Ale jeżeli cenisz sobie super komfort wentylacji to dlaczego nie sprawić sobie coś takiego? Jak zawsze większość decyzji rozbija się o kasę...

Popytaj się ludzi co wybierają i dlaczego - nie koniecznie na forum int. Ja np. wolę płytę kuchenną elektryczną zamiast gazowej chociaż ta druga taniej wychodzi w użytkowaniu (podobno w płycie indukcyjnej już jest lepiej), bez zmywarki w domu już się nie obejdę itd. Być może Ty zdecydujesz, że taka wentylacja warta jest tej ceny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...