Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

O wentylacji - co i po co, wzdłuż i w poprzek!


Recommended Posts

Panowie czyżby nawiewy nie wymuszały ruchu powietrza pod sufitem? Przecież chyba taka jest ich idea. Z anemostatu nawiewane powietrze nie wędruje od razu na dół tylko dzięki jego budowie jest rozprowadzane właśnie w górnej części pomieszczenia. Co innego przy anemostatach wywiewnych. Tam powietrze jest zbierane praktycznie z sufitu. Jasiek - twoje fotki potwierdzają tą regułkę. Zrób podobną fotkę w pomieszczeniu z nawiewem gdzieś 2 -3 m od niego a się przekonasz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Panowie czyżby nawiewy nie wymuszały ruchu powietrza pod sufitem? Przecież chyba taka jest ich idea. Z anemostatu nawiewane powietrze nie wędruje od razu na dół tylko dzięki jego budowie jest rozprowadzane właśnie w górnej części pomieszczenia. Co innego przy anemostatach wywiewnych. Tam powietrze jest zbierane praktycznie z sufitu. Jasiek - twoje fotki potwierdzają tą regułkę. Zrób podobną fotkę w pomieszczeniu z nawiewem gdzieś 2 -3 m od niego a się przekonasz.

 

dmuchając pod sufit mieszasz świeże z tym zużytym po czym wypychasz całość na korytarz ...

jak nie będziesz mieszał to uzyskasz podobną jakość przy znacznie mniejszej wydajności centrali ...

a że z tym wiążą się korzyści w postaci zaoszczędzonych kwh nie muszę chyba wspominać ...:yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasiek - twoje fotki potwierdzają tą regułkę. Zrób podobną fotkę w pomieszczeniu z nawiewem gdzieś 2 -3 m od niego a się przekonasz.

właśnie przylepiłem termometr do sufitu w pomieszczeniu gdzie teraz siedzę...

sterownik na ścianie 23,1*

http://imageshack.us/a/img20/7153/sdc11049b.jpg

termometr na suficie 23,9*

http://imageshack.us/a/img259/8485/sdc11050.jpg

z anemostatu leci 17,9*

Edytowane przez jasiek71
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idąc dalej tym tokiem, to skoro mam chałupę z poddaszem i dwiema antresolami to powinienem na dole zrobić wszędzie kanały nawiewne a u góry wywiewne. Czy tak?

nie do końca bo w ten sposób całe zużyte powietrze z dołu przepchniesz przez pomieszczenia na piętrze ...

w górną i dolną cześć trzeba nawiewać tyle ile pobierają pomieszczenia znajdujące się w ich sąsiedztwie ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie do końca bo w ten sposób całe zużyte powietrze z dołu przepchniesz przez pomieszczenia na piętrze ...

w górną i dolną cześć trzeba nawiewać tyle ile pobierają pomieszczenia znajdujące się w ich sąsiedztwie ...

 

Ja przepchnę? Samo przecież się tam dostanie.

Jasiek, właśnie na moim przykładzie można by było zaobserwować to o czym piszesz. Ale nic takiego nie ma miejsca!!!

Zimą wentylacja pracuje u mnie na minimalnych obrotach i nie mam problemów z jakimś kiszeniem się powietrza. Wilgotność zimą i tak mam na za niskim poziomie ale na większym niż u ciebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale z tym grzybem to chyba faktycznie Arturo ma rację. Skoro go nie ma to znaczy, że wentylacja działa i to dobrze.

 

cała ta rozmowa jest o udoskonaleniu WM i jej działania

WM jest dobrym rozwiązaniem i nikt nie mówi że nie działa , owszem grzyba nie ma , działa dobrze - ale mogłaby działać BARDZO DOBRZE

 

ot cały problem którego kilka osób nie może pojąć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cała ta rozmowa jest o udoskonaleniu WM i jej działania

WM jest dobrym rozwiązaniem i nikt nie mówi że nie działa , owszem grzyba nie ma , działa dobrze - ale mogłaby działać BARDZO DOBRZE

 

ot cały problem którego kilka osób nie może pojąć

 

Zimą mam wentylację na tak niskich obrotach (jasiek pisał o zmniejszeniu wydajności w celu oszczędności), że z kibelków, gdzie mam jak sztuka nakazuje wywiewy, potrzeba nie tak mało czasu by się pozbyć nie miłych zapachów. Ale w innych pomieszczeniach, gdzie mam nawiewy, absolutnie nic takiego przez trzy lata nie zauważyłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

są fotki ...

http://imageshack.us/a/img210/298/sdc11052z.jpg

http://imageshack.us/a/img838/5686/sdc11053y.jpg

 

w kuchni nic się nie robi, nikt nie przebywa...

 

No i dobrze. Jak zacznie się używać to oczywistością jest, że ta temperatura się zwiększy, tyle że ta temperatura będzie rosła od anemostatu nawiewnego do wywiewnego. I tak samo będzie w wersji przez ciebie proponowanej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i dobrze. Jak zacznie się używać to oczywistością jest, że ta temperatura się zwiększy, tyle że ta temperatura będzie rosła od anemostatu nawiewnego do wywiewnego. I tak samo będzie w wersji przez ciebie proponowanej.

zrobiłem sobie kawę ...

http://imageshack.us/a/img443/3070/sdc11055.jpg

 

tak samo dzieje się w lecie...

jak chcesz usunąć to ciepłe skoro tylko nawiewasz do pokoi ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobienie kawy podniosło ci temperaturę o ponad 4 stopnie???????? NIE WIERZĘ W TAKIE BAJKI!!! No chyba że czajnik masz pół metra od anemostatu.

A niby jakie powietrze mam latem nawiewać? Nie mam przecież GWC...

od anemostatu do kuchenki jest ok. 3m...

już spadło do 23,2* , zaraz wróci do poprzedniego stanu ...

 

dom działa jak akumulator...

trzeba umieć go rozładować ...

nawet bez GWC idzie obniżyć temp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

od anemostatu do kuchenki jest ok. 3m...

już spadło do 23,2* , zaraz wróci do poprzedniego stanu ...

 

dom działa jak akumulator...

trzeba umieć go rozładować ...

nawet bez GWC idzie obniżyć temp.

 

W czym i czym robiłeś tą kawę? Boję się pomyśleć o jakimś schabowym :D

Odpowiesz mi dlaczego smrodek z łazienki tak szybko się nie wydostaje mimo wywiewów, a w pozostałych pomieszczeniach z nawiewami jest bardzo przyjemnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, Panowie, Panowie!!! Powietrze NIE STOI!!! Kotłuje się jak jasna cholera! Śmierdzący bąk lata w górę i na dół jak głupi. Ogrzewanie wymusza ten ruch każda, nawet najmniejsza różnica temperatur, latem wiosną zimą i jesienią!!! Jako użytkownik WG to wiem, a przecież WM to 20 razy większy KOCIOŁ!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, Panowie, Panowie!!! Powietrze NIE STOI!!! Kotłuje się jak jasna cholera! Śmierdzący bąk lata w górę i na dół jak głupi. Ogrzewanie wymusza ten ruch każda, nawet najmniejsza różnica temperatur, latem wiosną zimą i jesienią!!! Jako użytkownik WG to wiem, a przecież WM to 20 razy większy KOCIOŁ!

 

:yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W czym i czym robiłeś tą kawę? Boję się pomyśleć o jakimś schabowym :D

Odpowiesz mi dlaczego smrodek z łazienki tak szybko się nie wydostaje mimo wywiewów, a w pozostałych pomieszczeniach z nawiewami jest bardzo przyjemnie?

 

normalnie ...

odpaliłem palnika i zagotowałem ok. 1 L wody ...

 

odnośnie smrodka łazienkowego to jakiegoś chemika trza by spytać ...

odnoszę wrażenie że składniki owego zapaszku są cięższe od powietrza więc nie bardzo mają chęć latać, tworzą rodzaj zawiesiny którą stopniowo rozcieńczamy powietrzem napływającym ...

moje spostrzeżenie jest po obserwacji przepływu wyziewów z wywiewki kanalizacyjnej ...

ten smrodek ma często tendencje do "spadania" z dachu ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...