Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

O wentylacji - co i po co, wzdłuż i w poprzek!


Recommended Posts

w salonie mamy 16m2 ściany północnej bez okna

położymy na nią kamień

pomyślałem sobie że przed położeniem kamienia nakleje 3cm płyty botamentu

czy zalożenie izolacji od wewnątrz nie spowoduje kłopotów z wilgocią na tej ścianię?

 

jutro zaczynam z tym kamieniem

 

wiem że pozbywam się akumulacji na tej ścianie o wilgoć sięnie przejmować z powodu reku i innych ścian ?

Edytowane przez malux20
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Kurczę

 

Jasiek poruszył cały projekt mojej wentylacji z czego prawie polowa juz leży (nawiewy na parter). Czy warto to przerabiać?. Jeszcze mogę. Aż dziwne że do tej pory jeszcze nikt na to nie wpadł. u mnie wychodzi średnio że w holu musiały by być nawiewy 3xfi 200. Trochę może być ciężko to zmieścić. Wymiary holu na dole to 2,86*2,15 a górnego 2,64*2,15.

 

Czy jak dam trzy anemostaty 200 nie będzie za bardzo wiało na tych holach?. Na kanale wychodzi prędkość 0,65m/s dla 1wym/h.

 

A co z kurzem, który z pomieszczeń "brudniejszych" powędruje do "czystszych" i jeszcze "bardziej brudnych"?

Edytowane przez jkr80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurczę

 

Jasiek poruszył cały projekt mojej wentylacji z czego prawie polowa juz leży (nawiewy na parter). Czy warto to przerabiać?. Jeszcze mogę. Aż dziwne że do tej pory jeszcze nikt na to nie wpadł. u mnie wychodzi średnio że w holu musiały by być nawiewy 3xfi 200. Trochę może być ciężko to zmieścić. Wymiary holu na dole to 2,86*2,15 a górnego 2,64*2,15.

 

Czy jak dam trzy anemostaty 200 nie będzie za bardzo wiało na tych holach?. Na kanale wychodzi prędkość 0,65m/s dla 1wym/h.

 

A co z kurzem, który z pomieszczeń "brudniejszych" powędruje do "czystszych" i jeszcze "bardziej brudnych"?

 

Zgadzam się z tobą, nie wszędzie to po prostu zda egzamin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie w tytule wątku jest : po co? No to wczoraj się przekonałam. Wracamy sobie do domku po 10 godzinach z hakiem. Wchodzę i czuję, że coś w domku inaczej niż zwykle. Pachnie inaczej znaczy, czuć zapach owoców leżących w kuchni na wierzchu . Cóż się okazało - Zaklad Energetyczny przełączał linie w naszej wsi i od 7 do 17:30 nie bylo prądu. To i wentylacja nie działała. Prąd włączyli, wszystko wróciło do normy. A reku chodzi u mnie prawie cały czas na jedyneczce, bo nas w domu niet a po południu zazwyczaj tylko we dwójkę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jkr80.Z tego co pamiętam cyferek z fm,to opory w rurowym i żwirowym są podobne

Co do systemu z anemostatami wyciągowym w każdym pomieszczeniu ,to ta instalacja nie wymaga takich ilości powietrza co zwykła WM. Z uwagi na zupełnie inny ruch powietrza w pomieszczeniach dla kubatury 400m3 napływ świeżego powietrza w ilości 50-60m3/h to absolutnie wystarczająca ilość dla osiągnięcia pełnego komfortu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zanieczyszczenia są usuwane w miejscu ich powstawania .W lecie ma to kapitalne znaczenie dla obniżenia temp.wewnątrz

 

Dzisiaj mam 5 anemostatów wywiewnych. Gdybym miał to zrobić po twojemu, musiał bym dołożyć jeszcze 4. A zwiększając ich liczbę, myśląc o łazienkach, musiał bym zwiększyć obroty rekuperatora by wyciąg był na podobnym poziomie jak dzisiaj!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteś szczęśliwym posiadaczem ogrzewania podłogowego,najkorzystniejszego dla tego typu wentylacji.Trudno sobie wyobrazić jak mało potrzeba świeżego powietrza w poszczególnych pomieszczeniach aby był komfort.Dlatego tyle niedowierzania w skuteczność.Zresztą faktycznie czy taka czy taka wentylacja nie jest istotne.Staje się istotne w momencie gdy wentylacja potrafi działać zimą w układzie grawitacyjnym i do tego odzyskiwać ciepło zimą i chronić przed przegrzewaniem latem.Wtedy warto rozważyć ten system a nie tradycyjny.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest oczywiście tylko moje zdanie ale idąc twoim tokiem rozumowania to każde pomieszczenie powinno być szczelne i w każdym pomieszczeniu powinien być zarówno nawiew jak i wyciąg. Tylko wtedy każdy sławny bąk pozostanie w tym pomieszczeniu w którym był puszczony, smrodek z kibelka pozostanie w kibelku, a zapach gotowanego obiadu w kuchni w każdym innym przypadku nie ma na to szansy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wygląda to tak strasznie jak myślisz.Na domek do 140 m2 wystarczą dwa nawiewy i wywiewy w każdym pomieszczeniu.Pomieszczenia nie muszą być szczelne,ale dom już tak.Co do kuchni to nie podejmuję temat,bo dziwny co najmniej jest ,no chyba,że ktoś jest anorektykiem i go obrzydza zapach domowego jedzenia.Co do toalet to nie rozumiem.Wydaje mi się,że ludzie mają źle wyregulowaną instalację,skoro takie rzeczy się dzieją.Bąk uwolniony na korytarzu,gzie jest nawiew do trzech sypialni i łazienki ,faktycznie byłby niewskazany.Uwolniony w każdym z tych czterech pomieszczeń ,nie wydostał by się z nich.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...