Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

O wentylacji - co i po co, wzdłuż i w poprzek!


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 3,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam

Nie wiem czy to pytanie na ten wątek ale zależy mi na czasie. Pytanie to zadałam również w wątku o wentylacji łazienki ale nie wiem czy tam jeszcze ktoś zagląda...

Jestem w trakcie budowy domu. Chcę powiększyć łazienkę na poddaszu i wydzielić część pod suszarnię. I teraz mam problem: czy w części pod suszarnię powinnam dołożyć kratkę wentylacyjną, a może okno...? W łazience oczywiście będzie kratka i będzie też okno. Wszystko zaznaczyłam na zdjęciu. Komin wentylacyjny jest widoczny na zdjęciu po prawej stronie wejścia, naprzeciwko jest okno i po prawej stronie zaznaczyłam miejsce na suszarnie. Aha, wejście do suszarni będzie szerokie, a poza tym na czas suszenia pomieszczenie może być otwarte. Będzie WG.

 

 

suszarnia.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś z ciekawości sprawdziłem jaką sprawność ma reku. Czujniki pokazują na dworze 6 stopni, w domu 20,5 a temperatura wymienianego powietrza (chyba chodzi o nawiewane) 13,5 stopnia. Jakaś kiepska ta rekuperacja.

 

 

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=146041&d=1352023689

 

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=146040&d=1352023681

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Nie wiem czy to pytanie na ten wątek ale zależy mi na czasie. Pytanie to zadałam również w wątku o wentylacji łazienki ale nie wiem czy tam jeszcze ktoś zagląda...

Jestem w trakcie budowy domu. Chcę powiększyć łazienkę na poddaszu i wydzielić część pod suszarnię. I teraz mam problem: czy w części pod suszarnię powinnam dołożyć kratkę wentylacyjną, a może okno...? W łazience oczywiście będzie kratka i będzie też okno. Wszystko zaznaczyłam na zdjęciu. Komin wentylacyjny jest widoczny na zdjęciu po prawej stronie wejścia, naprzeciwko jest okno i po prawej stronie zaznaczyłam miejsce na suszarnie. Aha, wejście do suszarni będzie szerokie, a poza tym na czas suszenia pomieszczenie może być otwarte. Będzie WG.

 

 

suszarnia.jpg

 

Jak braknie w Twoim przypadku wolnego kanału wentylacyjnego dla potrzeb wentylacji wywiewnej zawsze można się posiłkować takim rozwiązaniem technicznym, czyli dodatkowy przewód w dachu, pamiętaj, że nie można stosować tzw. kominków wentylacyjnych przeznaczonych do kanalizy, czy wentylacji pokrycia dachowego dla potrzeb wentylacji grawitacyjnej – nie mają atestów. Jak masz fotkę konstrukcji drewnianej przy kominie systemowym od kominka to wrzuć proszę, ciekaw jestem czy jest dobrze.

DSCN0820.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gdzie masz centralę i jak zaizolowane kanały, którędy przebiegają ?

 

Centrala w pomieszczeniu gospodarczym a kanały pomiędzy jedną warstwą 20cm wełny na rigipsach a drugą 20cm ułożoną nad kanałami, pomiędzy belkami stropowymi. Wszystko ocieplone jak trzeba, reku chodzi na 25% wydajności czyli ok 90m3/h ... hmmm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Centrala w pomieszczeniu gospodarczym a kanały pomiędzy jedną warstwą 20cm wełny na rigipsach a drugą 20cm ułożoną nad kanałami, pomiędzy belkami stropowymi. Wszystko ocieplone jak trzeba, reku chodzi na 25% wydajności czyli ok 90m3/h ... hmmm

sprawdź jaka jest temperatura przed samą centralą na kanale wyciągowym, coś mi się wydaje że z tych 20* domowej dolatują jakieś ochłapy ...;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak braknie w Twoim przypadku wolnego kanału wentylacyjnego dla potrzeb wentylacji wywiewnej zawsze można się posiłkować takim rozwiązaniem technicznym, czyli dodatkowy przewód w dachu, pamiętaj, że nie można stosować tzw. kominków wentylacyjnych przeznaczonych do kanalizy, czy wentylacji pokrycia dachowego dla potrzeb wentylacji grawitacyjnej – nie mają atestów. Jak masz fotkę konstrukcji drewnianej przy kominie systemowym od kominka to wrzuć proszę, ciekaw jestem czy jest dobrze.

 

Wiem że są takie kominki bo chcę nimi zakończyć systemy kominowe właśnie w łazience na górze i w kuchni (na dole). Są one wymurowane pod samą więźbę i ścięte pod skosem. Póki co posiadam zdjęcie komina w kuchni i to od tyłu (załączę choć wiem że to nie o to chodzi bo niewiele widać). Jutro zrobię zdjęcie komina w łazience. Kominki, które kupiłam są to kominki wentylacyjne firmy roben (tak jak dachówka). Wklejam link: http://http:1//www.roben.pl/227458.xml. Mam nadzieję, że zadziałają (tyle za nie zapłaciłam, że muszą!!!).Cóż jak trzeba to kupię jeszcze jeden. Musze (musimy ;)) działać szybko bo dachówka już się kładzie.

 

Bardzo dziękuję za pomoc:)

 

 

DSC_0445.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...