Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

O wentylacji - co i po co, wzdłuż i w poprzek!


Recommended Posts

aaaa jasiek ... napisałem w moim dzienniku w takim razie bzdurę. Nie wziąłem pod uwagę działania ciepła domu na kanały. Choć w zasadzie wielkie nie powinno być ze względu na to iżkażdy kanał leży na 5cm płacie wełny na gipsach sufitowych a potem przykryty jest pozostałą wełną ocieplenia stropu.

 

Wpadłem też na pomysł zmierzenia temperatury aby nie dziurawić kanałów. Otworzę reku i wstawię czujkę ot takiego termometru do mierzenia temperatury na zewnątrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

aaaa jasiek ... napisałem w moim dzienniku w takim razie bzdurę. Nie wziąłem pod uwagę działania ciepła domu na kanały. Choć w zasadzie wielkie nie powinno być ze względu na to iżkażdy kanał leży na 5cm płacie wełny na gipsach sufitowych a potem przykryty jest pozostałą wełną ocieplenia stropu.

 

zmierz przy centrali i na najdalszym anemostacie ...;)

 

taka czujka radiowa jest gites, sam często takiej używam a przy okazji jeszcze pokazuje mi wilgotność ...:yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Projekt.jpg

 

Ja jeszcze w temacie wygłuszenia instalacji nawiewnej. W części gdzie mam instalację na skrzynce jest cicho, tam gdzie biegnie po trójnikach (na schemacie prawa część rysunku) niestety o wiele głośniej i na drugim biegu już szłyszalna dość mocno. Czy to możliwe, że skrzynka mimo iż z metalu wygłuszyła tak instalację? Najbardziej chodzi mo o dwa pokoje ten na samym dole w prawym dolnym rogu schematu i ten nad nim. Gdyby dać skrzynkę zamiast trójnika to załatwi to temat? Zobaczcie, że odległość do tego pokoju od reku jest taka sama jak w pokoju na górze rysunku a różnice w głośności są bardzo zauważalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[ATTACH=CONFIG]146684[/ATTACH]

 

Ja jeszcze w temacie wygłuszenia instalacji nawiewnej. W części gdzie mam instalację na skrzynce jest cicho, tam gdzie biegnie po trójnikach (na schemacie prawa część rysunku) niestety o wiele głośniej i na drugim biegu już szłyszalna dość mocno. Czy to możliwe, że skrzynka mimo iż z metalu wygłuszyła tak instalację? Najbardziej chodzi mo o dwa pokoje ten na samym dole w prawym dolnym rogu schematu i ten nad nim. Gdyby dać skrzynkę zamiast trójnika to załatwi to temat? Zobaczcie, że odległość do tego pokoju od reku jest taka sama jak w pokoju na górze rysunku a różnice w głośności są bardzo zauważalne.

 

Tak naprawdę to bez wykonywania wstępnie widać gdzie będzie głośno a gdzie nie.

 

Sam dobierałeś elementy i robiłeś projekt czy jakaś firma?

Robiłeś pomiary przepływu?

Podaj odległości przepustnic od anemostatów w głośnych pokojach.

Podaj wymiary zew. budynku oraz czy proporcje ułożenia elementów na rysunku są schematyczne, czy odpowiadają rzeczywistemu polożeniu. Mżna to w parę minut przeliczyć. Podaj jeszcze oprócz tego na jakich to jest kanałach wykonane. W razie czego podrzuć info na priv ;)

 

Na razie pomijam kwestie umieszczenia czerpni i wyrzutni.

Edytowane przez pawel_1024
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie pomijam kwestie umieszczenia czerpni i wyrzutni.

 

ze wstępnych obserwacji parametrów WM stwierdzam że idealne ułożenie jednostki to pomieszczenie narożne gdzie w stosunkowo niewielkiej odległości od ściany znajduje się centrala , czerpnia na 1 ścianie , wyrzutnia na 2 ścianie , a same kanały mają możliwie najkrótszą odległość

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ze wstępnych obserwacji parametrów WM stwierdzam że idealne ułożenie jednostki to pomieszczenie narożne gdzie w stosunkowo niewielkiej odległości od ściany znajduje się centrala , czerpnia na 1 ścianie , wyrzutnia na 2 ścianie , a same kanały mają możliwie najkrótszą odległość

 

Zawsze mi sie wydawalo, zeby kanal od czerpni do reku byl jak najdluzszy, wtedy reku mniej meczy sie z rozmrazaniem, temp. na zwentrz kanalu wplywa bardziej na to co wchodzi do reku.

 

Czy obu Twoje obserwacje nie sugeruja uzyskanie jak najwyzszej sprawnosci samego wymiennika ? Ta sprawnosc bedzie w calym systemie wentylacji zawsze, w innym ukladzie przy dluzszych kanalach swoje dorzucaja kanaly, suma odzysku powinna byc taka sama.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak naprawdę to bez wykonywania wstępnie widać gdzie będzie głośno a gdzie nie.

 

Sam dobierałeś elementy i robiłeś projekt czy jakaś firma?

Robiłeś pomiary przepływu?

Podaj odległości przepustnic od anemostatów w głośnych pokojach.

Podaj wymiary zew. budynku oraz czy proporcje ułożenia elementów na rysunku są schematyczne, czy odpowiadają rzeczywistemu polożeniu. Mżna to w parę minut przeliczyć. Podaj jeszcze oprócz tego na jakich to jest kanałach wykonane. W razie czego podrzuć info na priv ;)

 

Na razie pomijam kwestie umieszczenia czerpni i wyrzutni.

 

A więc odpowiadam:

- Projekt robiła firma

- W głośnych pokojach nie ma przepustnic (nie zamontowałem) a dźwięk jest słyszalny niezależnie czy są założone anemostaty czy nie więc nie pochodzi np. od świszczenia anemostatów.

- Instalacja wykonana jest przeze mnie na kanałach flex z castoramy (dość sztywne - nie folia nawinięta na drucik jak u maluxa ;-) ) i trójnikach metalowych.

- wymiary budynku to 11,4 x 13,2 kanały idą mniej więcej jak na projekcie (z pewną tolerancją)

 

Nie robiłem żadnych pomiarów, nie mam sprzętu i czasu niestety aby się tym zająć bo ciągle kończę jakieś pierdoły w domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- W głośnych pokojach nie ma przepustnic (nie zamontowałem) a dźwięk jest słyszalny niezależnie czy są założone anemostaty czy nie więc nie pochodzi np. od świszczenia anemostatów.

 

te przepustnice miały stłumić przepływ...

to są najkrótsze odcinki więc maja małe opory a przez to dużą prędkość powietrza w kanale ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

j

a jak się podpytałem o świsty i hałasy to sami powiedzieli że na 1i 2 biegu będzie cicho a na wyższych jak Bóg da

bez względu na rodzaj inst i jej cenę

 

wczoraj testowałem instalację na sztywnych spiro którą ostatnio robiłem, przy 500m3/h ledwo słychać cokolwiek...;)

jak się chce to się da...:p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...