Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

O wentylacji - co i po co, wzdłuż i w poprzek!


Recommended Posts

Każdy odpływ czegokolwiek ma w Waszych domach syfon .

Te od reku i nagrzewnicy GWC muszą być szczelnie połączone z króćcem .

Wężyk i opaska .

 

http://www.pro-vent.pl/obrazki/zabudowa1.gif

Paweł od jakiej temperatury zewnętrznej powinien się załączać w automacie ten sterownik od ggwc? Bo nawet jak temp. na zewnątrz spada do -1 st C to on nie załącza GWC a dolne źródło pracującej pompy ciepła ma 9 st C. Co się dzieje? Sterownik jest na 0 przełączony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

mam glikolowy wym .ciepła przed reku

wymiennik ma spust do skroplin

 

zrobić 10 cm syfon [ może być pętla na wężyku] i zalać wodą

 

 

wczoraj jak robiłem połaczenie tego spustu do kanalizy to zobaczyłem że orzez ten otworek nieżle piżdzi

tak ma być?

 

w sensie wieje czy ciągnie?

 

 

aha czy ten wymiennik zaizolować w kotłownik bo wyrażnie czuć że wychładza kotłownie

 

oczywiście, że zaizolować, moim zdaniem powinno być fabrycznie zaizolowane [ AQUACOM ma izolację z kauczuku syntetycznego a i tak izolujemy jeszcze raz wełną]

nie tylko wychładza ale może też się szronić przy większych mrozach.

 

 

Paweł od jakiej temperatury zewnętrznej powinien się załączać w automacie ten sterownik od ggwc

nie wiem jaki to sterownik.

 

w naszych sterownikach COMFORTPLUS+ temperatura załączenia GGWC w trybie zimowym jest regulowana, fabrycznie jest to +3 C [ u nas automatyka inteligentnie steruje wydajnością GGWC]

generalnie im niższa temperatura załączenia GGWC tym lepiej. nie ma sensu podgrzewania powietrza

jeżeli nie ma niebezpieczeństwa zamarzania wymiennika.

pamiętajmy, że im większa różnica w temperaturze strumieni powietrza w centrali, tym bardziej wydajny jest wymiennik!

 

Moim zdaniem GGWC w zimie powinien pilnować, aby temperatura ZA wymiennikiem była lekko ponad 0 C i to wystarczy.

Podgrzewanie powietrze zwenętrznego przez GGWC do wyższych temperatur [ np. + 5C] i załączenie GGWC już przy wyższych temperaturach powietrza

ewentualnie ma sens tylko przy tragicznie mało wydajnych centralach [wymiennik krzyżowy!] kiedy do domu nawiewa za zimne powietrze.

Edytowane przez michal_l
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

w naszych sterownikach COMFORTPLUS+ temperatura załączenia GGWC w trybie zimowym jest regulowana, fabrycznie jest to +3 C [ u nas automatyka inteligentnie steruje wydajnością GGWC]

generalnie im niższa temperatura załączenia GGWC tym lepiej. nie ma sensu podgrzewania powietrza

jeżeli nie ma niebezpieczeństwa zamarzania wymiennika.

pamiętajmy, że im większa różnica w temperaturze strumieni powietrza w centrali, tym bardziej wydajny jest wymiennik!

 

Moim zdaniem GGWC w zimie powinien pilnować, aby temperatura ZA wymiennikiem była lekko ponad 0 C i to wystarczy.

Podgrzewanie powietrze zwenętrznego przez GGWC do wyższych temperatur [ np. + 5C] i załączenie GGWC już przy wyższych temperaturach powietrza

ewentualnie ma sens tylko przy tragicznie mało wydajnych centralach [wymiennik krzyżowy!] kiedy do domu nawiewa za zimne powietrze.

 

Zgadzam się całkowicie.

Sterownik ( ten konkretny ) załącza pompę poniżej +1 C, uważam ze jest to optymalne .

 

"Bo nawet jak temp. na zewnątrz spada do -1 st C to on nie załącza GWC"

 

Poczekaj i sprawdź jak będzie przy -2/3 C, jeśli się nie załączy to trzeba go będzie wymienić .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy odpływ czegokolwiek ma w Waszych domach syfon .

Te od reku i nagrzewnicy GWC muszą być szczelnie połączone z króćcem .

Wężyk i opaska .

 

http://www.pro-vent.pl/obrazki/zabudowa1.gif

 

przyda się informacja następnym klientom ja do tej pory żyłem w przekonaniu wystarczy tacka:eek: na strychu

jak teraz porządnie proponujecie nagrzewnicę ocieplić?

prowizorycznie wełńą?

ciężko to widze

amigo mi teżsię rzuciło że przy minus 1 się nie uruchamia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a nie lepiej , prościej i taniej wziąć piankę i zapiankować wymiennik ? dla estetyki ładnie nożykiem obciąć bulwy - jesli komuś pzeszkadza ...

ja właśnie po weekendzie biorę się za izolację wymiennika, stożka oraz połączenie tacki w GGWC oraz WM do kanalizacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem GGWC w zimie powinien pilnować, aby temperatura ZA wymiennikiem była lekko ponad 0 C i to wystarczy.

Podgrzewanie powietrze zwenętrznego przez GGWC do wyższych temperatur [ np. + 5C] i załączenie GGWC już przy wyższych temperaturach powietrza

ewentualnie ma sens tylko przy tragicznie mało wydajnych centralach [wymiennik krzyżowy!] kiedy do domu nawiewa za zimne powietrze.

 

tu nie ma miejsca na gdybanie ;) juz niedługo wszystko dokładnie zbadam u siebie i będzie wiadomo jaka jest optymalna temperatura

bo może się okazać że mimo nizszej % wydajności reku opłaca się załączać GGWC przy innych temperaturach

liczy się jak najwyższa sprawność całęgo układu a nie tylko GWC czy reku

 

wcześniejsze pomiary i badania np wykazały że centrala powinna byc jaknajbliżej czerpni - i to jest informacja dla wszystkich inwestorow i instalatorów - wycignijcie wnioski a nie gdybajcie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tu nie ma miejsca na gdybanie

 

jeżeli instalacja byłaby zrobiona z komponentów COMAIR

mógłbym być precyzyjny [ a w ogóle jak by to był AQUACOM to by nie było problemu]

przy +1 stopni na wejściu do centrali i + 22 C powietrza usuwanego

urządzenie COMAIR HRUC 380 będzie nawiewało ok. + 19,5 C [zależne od wilgotności]

i dalsze podnoszenie temperatury na wejściu praktycznie nic nie daje [sprawdzone w badaniach]

 

Jak nie znam ani typu centrali, ani nie wiem co to za GGWC i jak pracuje

to muszę gdybać.

Pewne ogólne zasady mają zawsze zastosowanie - myślę, że grzanie powietrza za pomocą GGWC do wyższych temperatur

nie będzie miało sensu właśnie dlatego, że jak najwyższa sprawność całego układu a nie tylko GWC czy reku

jest osiągana przy możliwie dużych różnicach temperatury.

Ponieważ odzysk ciepła nie jest 100% podgrzewając powietrze PRZED wymiennikiem powodujemy, że cześć ciepła "wylatuje" wyrzutnią.

cały czas mówimy o najwyższej SPRAWNOŚCI układu.

 

Nasz sterownik COMFORTPLUS+ dlatego ma możliwość regulacji punktu załączenia, aby była możliwość ustawienia optymalnych wartości dla różnych oczekiwań Klientów i typów central.

Najczęściej Klienci zainteresowani się maksymalnym KOMFORTEM [ czyli możliwe wysoką temperaturą powietrza napływającego do pomieszczeń]

stąd ewentualnie wyższe temperatury działania GGWC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

michale - nie lubie reklamy - jestes tu bo placisz FM i mozesz pisac co chcesz ....

 

chcesz na nas zrobic wrazenie - podepinic czujniki pod kilka instalacji , najlepiej u klientow z FM ktorzy potwierdza te dane

pokaz nam temperatury w czerpni, na zewntarz , w kanalach na nawiewie , wylocie czerpni i wyrzutni , w anemostatach nawiewowych i wyciągowych

wtedy porozmawiamy o cudownych materiałach jakich używasz i instalacjach jakie robisz

 

tyle w tym temacie

reszta to REKLAMA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szanuję wybory ludzi którzy z powodu braku czasu zlecają wykonanie to profesjonalistom

jednak osobom wachającym się z powodu kasy czy robić reku podpowiadam i gorąco namawiam na wykonanie instalacji we wlasnym zakresie

nie da się tego spierniczyć przy odrobinie dobrej woli

robota lekka

oczywiście przy stropach betonowych troszke trudniej ale przy odpowiednim planowaniu to nie problem

jakie macie doświad czenie przy samodzielnej instalacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
tak przy okazji można spierniczyć instalację na spiro -w kwesti szczelności?

Zdecydowanie łatwiej moim zdaniem niż przy fleksach nie wspominając o PE.

Po prostu jest więcej łączeń gdzie można popełnić babola.

jakie macie doświad czenie przy samodzielnej instalacji?

Ja mam bardzo przyjemne :)

Wentylacja chodzi bez zarzutu:)

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zdecydowanie robić samemu WM.

Robota prosta, nieskomplikowana. Zamówic projekt, lub jak ktoś lubi , umie zrobic samemu. Lub jeszcze lepiej , zamówic potrzebne rzeczy do WM w jednej firmie to i projekt sie za free dostanie.

Zasada jaką kieruje się wiekszość firm to wziaść pieniądze i spieprzac. A pozniej szukaj wiatru w polu.

Jeśli robi się samemu to inwestor będzie zwracał uwage na szczelności co jest podstawą w WM. I nie żałować na dobre taśmy .Zwrócic uwage na połaczenia i na oczyszczenie z kurzu coby taśma dobrze dolegała.

Ktoś ma jeszcze jakieś przemyślenia na co zwrócic uwagę ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...