Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

O wentylacji - co i po co, wzdłuż i w poprzek!


Recommended Posts

Konrad ile czasu czekałeś po przełączeniu wydajności czy bez GGWC jak zapisywałeś wyniki ...?

 

chwilę odczekałem - po Twoim pytaniu zrobiłem dziś poiar raz jeszcze i faktycznie odczekałem zbyt krótko

 

pomiar nr 1

wydajność centrali MINIMALNA - 20% czyli ok 100-110 m3/1h

Z GGWC następujące parametry (czujniki w centrali )

czerpnia z poddasza - mimo temperatury zewnętrznej -7,3, temperatura pod dachem -3,3 w domu 20,5

 

IN - 8,1

OUT - 10,1

Nawiew - 14,5

Wywiew - 17,5

 

pomiar nr 2

wydajność centrali MAXYMALNA - 100% czyli ok 550 m3/1h

BEZ GGWC następujące parametry (czujniki w centrali )

czerpnia z poddasza - mimo temperatury zewnętrznej -7,3, temperatura pod dachem -6,9 w domu 20,5

 

IN - -1,6

OUT - 6,8

Nawiew - 12,1 (anemostat nawiewny w salonie 14,6)

Wywiew - 17,8 (anemostat wywiewny w WC 18,9 w Kuchni 20,6)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 3,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

to WC w korytarzu dla gości - jest ono przyklejone do garażu i pomieszczenia technicznego, czyli pomieszczeń nieogrzewanych - sterownik i kabel jest wspólny dla WC i korytarza - przy czym w WC tylko jest mala pętla puszczona - możliwe są 2 opcje grzania - takiego by utrzymać w WC 21 stopni i wtedy przegrzewam korytarz , lub grzanie normalne korytarza , a WC jest nieco chłodniej - głownie z powodu sąsiadujących pomieszczeń
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to WC w korytarzu dla gości - jest ono przyklejone do garażu i pomieszczenia technicznego, czyli pomieszczeń nieogrzewanych - sterownik i kabel jest wspólny dla WC i korytarza - przy czym w WC tylko jest mala pętla puszczona - możliwe są 2 opcje grzania - takiego by utrzymać w WC 21 stopni i wtedy przegrzewam korytarz , lub grzanie normalne korytarza , a WC jest nieco chłodniej - głownie z powodu sąsiadujących pomieszczeń

 

A nie możesz tam powiesić jakiegoś małego grzejniczka i grzać w pierwszej taryfie? Chyba nie zbankrutujesz a komfort się zwiększy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liwko jak przyjdą goście to nie przeziębią się jak załatwią swoje potrzeby w 19 stopniach ;)

pewnie w prywatnych łązienkach/łazience temp są już normalne i w sumie u R&K-a wyszło to może przez przypadek ze względu na sąsiedztwo pomieszczeń nieogrzewanych ale wcale to nie jest takie głupie żeby niepotrzebnie nie grzać mało używanego pomieszczenia a nawet jakby było używane często to przecież w małym WC nikt się nie rozbiera to i taka temp starczy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liwko jak przyjdą goście to nie przeziębią się jak załatwią swoje potrzeby w 19 stopniach ;)

pewnie w prywatnych łązienkach/łazience temp są już normalne i w sumie u R&K-a wyszło to może przez przypadek ze względu na sąsiedztwo pomieszczeń nieogrzewanych ale wcale to nie jest takie głupie żeby niepotrzebnie nie grzać mało używanego pomieszczenia a nawet jakby było używane często to przecież w małym WC nikt się nie rozbiera to i taka temp starczy...

 

Pewnie to cały 1m2. Oszczędność jak cholera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niby 1 m2, ale ten 1 m2 dogrzewałby pośrednio sąsiednie pomieszczenia więc jakieś straty by się uzbierały przez cały sezon...

a poza tym to największe oszczędności zbierają się z niewielkich kwot, jak zaczniesz lekceważyć uciekające pojedyncze złotówki to nawet nie zauważysz jak już uciekają setki ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niby 1 m2, ale ten 1 m2 dogrzewałby pośrednio sąsiednie pomieszczenia więc jakieś straty by się uzbierały przez cały sezon...

a poza tym to największe oszczędności zbierają się z niewielkich kwot, jak zaczniesz lekceważyć uciekające pojedyncze złotówki to nawet nie zauważysz jak już uciekają setki ;)

 

Przestań, bo od oszczędzania do zwyczajnego sknerstwa droga krótka. Ma być komfortowo, i dla mnie i dla gości. Ja bym może powiesił jakiś grzejniczek na podczerwień z czujnikiem ruchu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co racja to racja, podobnie jest z oświetleniem, ludzie stosują bajerki jakieś ledy w podbitce, no a energia leci, niby malo ale rocznie sie uzbiera. podobnie z ogrzewaniem, tu stopień więcej, tu mostek tu dziura / szczelina w bramie garażowej, nieszczelne drzwi wejściowe - i się uzbiera

 

btw. ten grzejniczek to dobry pomysł, np jakiś promiennik podczerwieni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liwko nie chcę się wdawać w polemikę na temat temperatury w WC dla gości o pow 1 m2, ale nie przesadzaj z tym brakiem komfortu, przecież nie mówimy o temp 0 stopni tylko 19, niektórzy tak mają w salonie...

 

Nie no ok, jego rybki, jego akwarium. Ja mam w łazienkach około 22-24 i wtedy śmiało siadam na klapę. Gościom też nie muszę się tłumaczyć, a przynajmniej z pode łba nie patrzą :D

Luzik, żarty ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przewód comaira fabrtcznie ocieplony dodatkowo ociepliłem wełną 10cm

jest to przewód miedzy centralą a skrzynką nawiewną .

przewód ten na długości około 1,5 m przechodzi przez część licho ocieploną strychu

czy ten przewód docieplić jeszcze dodatkowo czy to nic nie da?

 

co podpowiadacie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...