Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Odkurzacz centralny - plusy i minusy


Pedro

Odkurzacz centralny  

349 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Odkurzacz centralny



Recommended Posts

.....i wiele innych.

 

Odkurzacz centralny to jedna z niewielu instalacji na które mężczyźni namawiają swoje Panie, a one im potem za to dziękują. :wink:

Jeżeli takie peany na cześć CO pochodziłyby od "zwykłego" użytkownika, to bym się może zdziwił. Tobie powiem tylko jedno - jest na tym forum dział OGŁOSZENIA - skorzystaj z niego ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

/.../ Wszystkie te dane przeciskamy przez rurę fi25mm. /.../

Zara, zara - raczej 50mm albo 2" (czyli 51mm).

Nie słyszałem o systemie OC z rurami 25mm...

 

Mój błąd, powinno być 35mm (nie 50). (palec mi się omsknął)

Pisałem o teleskopie którego średnica mniej więcej tyle wynosi.(od 32 do 40mm zależnie od firmy i zestawu) to tutaj powstaje szum. W instalacji raczej go nie usłyszysz.

 

Dopiero rurociąg ma ok 2 cali.

 

Dzięki za zwrócenie uwagi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kurczę, tak czytam i czytam o tych odkurzaczach i coraz bardziej się do nich przekonuję. Nie planowaliśmy co prawda takiej instalacji, ale może warto?

Koszt 3-5k PLN w skali budowy nie jest wielki, i myślę, że późniejsza wygoda i czystsze powietrze w domu je zrekompensują.

 

Jestem dopiero na etapie stropu, więc jest jeszcze chwila żeby ewentualnie rozplanować przewody. Pytanie mam następujące: czy lepiej prowadzić je w wylewce przy ścianach, czy w ścianach nad posadzką? Chciałbym, żeby nie kolidowały z podłogówką oraz z przewodami elektrycznymi (30 cm nad podłogą).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie!

Jestesmy przed wylewaniem chudziaka. Czy trzeba pamietac na tym etapie o jakichs drobiazgach dla odkurzacza centralnego? Czytalam cos o przepustach, ale co, gdzie, jak?

O'rety - jak chcesz zrobić instalację po chudziaku ???????????

W ścianach???? Jak położysz rury i połączysz wszystko, jak po drodze w ścianie będą np. drzwi?

Zasada nr. 1 w instalacji OC brzmi: jak najmniej kolanek - bo strata ciśnienia i potencjane miejsce na utknięcie np. wciągniętej skarpetki.

 

Nie widzę możliwości zrobienia instalacji po chudziaku, chyba że masz piwnicę pod domem, i tam będzie instalacja. Ale w przypadku piętra nie ma szans.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalacje centralnego odkurzania najlepiej jest robić na etapie stanu surowego mniej więcej wtedy gdy instalacje robią hydraulicy.( przynajmniej ja i wszyscy moi znajomi instalatorzy tak robią), oraz jak już wiadomo na jakiej wysokości będą gniazda 220V.

 

Dzięki temu:

 

- nie kolidujemy z instalacja hydrauliczną

-wiemy na jakiej wysokości umieścić gniazda ssawne (ta sam co 220V)

-przepusty robimy tam gdzie chcemy lub razem z instalacja wodną

-do instalacji przyjeżdżamy tylko raz ( w przypadku pod chudziakiem do samej instalacji co najmniej 2 przyjazdy, bo potem poddasze)

-często po wybudowaniu ścian inwestor nabiera pełnego obrazu co i gdzie.

-instalacje przed zadeptaniem zabezpiecza się np paletami.

 

P.S.

ramotki polecam swoje usługi. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalacje centralnego odkurzania najlepiej jest robić na etapie stanu surowego mniej więcej wtedy gdy instalacje robią hydraulicy.( przynajmniej ja i wszyscy moi znajomi instalatorzy tak robią), oraz jak już wiadomo na jakiej wysokości będą gniazda 220V.

 

Dzięki temu:

 

- nie kolidujemy z instalacja hydrauliczną

-wiemy na jakiej wysokości umieścić gniazda ssawne (ta sam co 220V)

-przepusty robimy tam gdzie chcemy lub razem z instalacja wodną

-do instalacji przyjeżdżamy tylko raz ( w przypadku pod chudziakiem do samej instalacji co najmniej 2 przyjazdy, bo potem poddasze)

-często po wybudowaniu ścian inwestor nabiera pełnego obrazu co i gdzie.

-instalacje przed zadeptaniem zabezpiecza się np paletami.

 

P.S.

ramotki polecam swoje usługi. :wink:

 

dziękuję, skorzystam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę coś napisać właśnie dzisiaj zakończyłem instalacje i jestem po próbach. Na rózne sposoby testowałem i wszystko wypada na plus. Mam instalacje 4 gniazdkową plus szufelka w kuchni . Teraz okazuje sie że starczyły by 2 gniazda , jedno na górze drugie na dole ale jak zakładałem instalacje to były w sprzedaży zestawy z rurą 7 m teraz są 9 ale to szczegół. Po 2 dniach używania myślę że jest to zakup trafiony. Jednostkę centralną mam w garażu i wierzcie mi po właczeniu jej nie jest głośno. Ja wiem że coś działa ale np żona która nie wiedziała że załaczyłem musiała dobrze się wsłuchiwać aby usłyszeć pracujący silnik. Mam załozony tłumik na wylocie i powietrze leci do garażu, zamierzam wpuścić koniec rury do wentylacji a jak się nie sprawdzi to wyprowadzę na zewnątrz. Co do szumu przy odkurzaniu jak założyłem taką ssawkę szczelinową to było dosyć głośno - niestety praw fizyki nie przeskoczymy ale znowu ile razy odkurzamy takim rodzajem ssawki. Po założeniu takiej normalnej do podłóg pozim hałasu znacznie sie obniżył. Naprawdę mozna odkurzać i spokojnie ogladać telewizję lub rozmawiać przez telefon, Poziom hałasu nie jest wyzszy niż wydaje pracujący wiatraczek. W moim zestawie mam możliwość regulacji sily ssania , to oczym pisałem wyżej było przy ustawieniu na max, po zmniejszeniu siły ciągu jest jeszcze ciszej.

Mam jeszcze szufelkę automatyczną w kuchni i to jest też super. Nie zawsze rozciągamy rurę, czasami wystarczy miotła, zamiotłem, nogą załaczyłem instalacje 3 sekundy i nie ma śmieci. Tutaj szum można porównać do uchylenia okna w samochodzie jadącym ok 90 km/h ale trwa to kilka sekund. Gdybym teraz miał jeszcze raz wybierać to też bym się zdecydował, mam nadzieje że dłuższe używanie nie zmieni mojej opini. Wczoraj rozmawiałem z kolegą który używa odkurzacza od kilku lat i potwierdził moje zdanie ( a dokładniej używa jego żona )

a jeszcze jedno kiedy pracuje silnik odkurzacza stojąć 1m od niego można spokojnie rozmawiać a jeszcze nie mam dokończonego wylotu powietrza. Jutro popróbuję coś z wylotem i napisze .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O własnie tak, a nie pod chudziakiem.

 

Co prawda swoje prowadzę bardziej pod ścianami (mniejsza szansa na zadeptanie-np. jak będą nosić okna lub maszynę do posadzek lub tynków) trudno jest przykrywać np. 40mb instalacji paletami lub deskami.

Kable przypinam co 1m opaskami. (wtedy tak nie wiszą obok rur i nie kuszą łopaty/kielni w rękach tynkarza lub innego budowlańca).

 

P.S.

 

niezły

Fajna czysta robota.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj skończyłem instalacje zamontowałem wyrzut powietrza na zewnątrz budynku i wszystko jest OK jeżeli chodzi o głośnosć to stojąc obok jednostki hałas nie jest większy niż od normalnego odkurzacza. Hałas na zewnątrz porównywalny z niewielkim wiatraczkiem ,po odejściu na kilka metrów trzeba się wsłuchiwać a swoja próbę robiłem o 22 gdzie hałas na zewnątrz był znikomy. Napewno nie będzie nikomu przeszkadzać. Polecam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiałem się czy nie zostawić wylotu w garażu, masz racje że nic nie pyli i nie wieje ale zawsze jakaś minimalna ilosc pyłu lub jakieś bakterie i roztocza przechodzą przez filtr więc z resztek rur zmontowałem wylot na zewnątrz bez klejenia jest OK trzeba tylko wywiercić dziurę 50 mm w scianie zewnętrznej.Myslę że teraz spełni swoje zadanie w 120 %
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pyli, pyli tylko że ty tego nie widzisz, a i kurz jeszcze nie zdążył sie przypiec więc i nie czujesz. Uwierz mi na jasnych elewacjach po pewnym czasie widać to wyraźnie. Jeśli w domu niema alergików to nie masz problemu.

 

To jest tak samo jak z DGP, niby nic nie widać ale po pewnym czasie kręgi na suficie są. (wokół anemostatów)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...