Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Odkurzacz centralny - plusy i minusy


Pedro

Odkurzacz centralny  

349 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Odkurzacz centralny



Recommended Posts

  • Odpowiedzi 2,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

moim zdaniem jak by nie nazwać komfort, luksus czy wygoda, zawsze to będzie tylko subiektywna opinia :-)

ja zaczynam budowe i na pewno rozprowadzę przewody ( żeby później nie mieć dodatkowych kłopotów) a z jednostka się wstrzymam ( nie na 2 lata :-)) ale na moment, żeby wiedzieć jak reszta kosztów się rozłoży :-) pozdrawiam :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Witam

Jestem na etapie kładzenia instalacji przed tynkami i chcę samodzielnie rozprowadzić instalację odkurzacza centralnego. Zacząłem nawet kupować elementy (Beam). Wszystko wydaje się proste ale jak zwykle - diabeł tkwi w szczegółach. Stąd podziękowania dla 'niezły' za fotografie na jego stronie - nie na darmo mówią że jeden obrazek wart jest tysiąca słów

Potrzebowałbym jednak odpowiedzi na kilka szczegółowych pytań:

1) Kiedy robić instalację?

Tynki będę miał gipsowe (pokoje) i cementowo wapienne (garaż, pomieszczenia gospodarcze - w tym to, gdzie ma wisieć jednostka centralna). Nie chcę, żeby rozłożona instalacja była narażona na uszkodzenie przez tynkarzy. W tym wątku czytałem jednak, że instalację najlepiej rozłożyć przed tynkowaniem i sprawdzić. Czy wobec tego lepiej zostawić wykute i nie zatynkowane bruzdy na instalację odkurzacza i zarówno gniazdka jak i rury zainstalować później, czy może gniazdka i to co w ścianach można założyć przed tynkowaniem a po tynkowaniu dołączyć część instalacji, która biegnie w izolacji podłogi?

 

2) czy się zmieści?

Mam już wylanego chudziaka. Na tym będzie 12cm styropianu a potem do 6cm wylewki. W części domu planuję ogrzewanie podłogowe. Czy te dwie instalcje da się zmieścić w 12cm warstwie styropianu? Mam nadzieję, że rurkom odkurzacza nie będa przeszkadzały biegnące powyżej rurki z ciepłą wodą?

 

3) Trójnik 90st łagodny kontra trójnik 45st plus kolano 45st

Planując instalację zaplanowałem i kupiłem do połączenia trójniki 90st łagodne. Na stronie 'nezłego' widzę, że tam gdzie to możliwe stosuje zamiast takich trójników trójniki 45st plus w pewnej odległości kolano 45st. Czy zakupione przeze mnie trójniki będą z jakichś względów (większe opory powietrza, łatwiejsza możliwość zatkania) dużo gorsze od rozwiązania 'niezłego'? Bo jeśli tak to mam czas jeszcze to zmienić.

 

4) Podłączenie szufelki

Widzę, że podłączenie szufelki odbywa się do rury (kolana) wychodzącego z podłogi. Odbywa się to za pomocą dwóch kolan 90st (w tym co najmniej jedno ostre). Czy nie lepiej wyprowadzić rurę ze ściany - tuż nad podłogą? Można by wtedy zrezygnować z jednego ostrego kolana 90st?

 

5) Gdzie odkurzacz?

Jednostkę centralną planuję umieścić w pomieszczeniu gospodarczym - jak najwyżej pod sufitem. Sufit w pomieszczeniu gospodarczym jest na tej samej wysokości co na parterze. Oznacza to, że z gniazd i szufelek parteru odkurzacz będzie musiał zasysać powietrze wraz z brudami na wysokość ok. 2m. Czy da radę? Jednostką będzie Beam 350

 

Na razie to tyle pytań - niecierpliwie czekam na odpowiedzi

Pozdrawiam - R@dek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

chcemy zainstalować centralny odkurzacz w naszym domku

teraz jesteśmy na etapie elektryki, zatem najlekpszy to czas na CO

 

czy samemu jestem w stanie wykonać instalację, czy jednak lepiej wziąć fachowca od tego??

 

czym się kierować wybierając przewody, gniazda, ile ich powinno być?

czy warto zastosować szufelkę? gdzie powinna się znajdować

 

jaką jednostkę wybrać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega sam sobie rozłożył instalacje OC na podstawie projektu, który zrobił mu sprzedawca. Twierdzi, ze to prościzna i ma nam też pomóc. Koszt materiałów wyniósł go bodaj 200 zł.

 

O szufelkach myślałam, że zrobie w przedpokoju i kuchnui, ale ostatecznie stwierdziłam, że wystarczy przedpokój, bo w kuchni i tak będzie tradycyjna miotła i szufelka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość OtoKero
chcemy zainstalować centralny odkurzacz w naszym domku

teraz jesteśmy na etapie elektryki, zatem najlekpszy to czas na CO

 

czy samemu jestem w stanie wykonać instalację, czy jednak lepiej wziąć fachowca od tego??

 

czym się kierować wybierając przewody, gniazda, ile ich powinno być?

czy warto zastosować szufelkę? gdzie powinna się znajdować

 

jaką jednostkę wybrać?

 

Montaż instalacji do CO to prosta sprawa.

 

Nie ma wybierania przewodów. (elektrycznych) po prostu 2x0,5 lineczka i to cała filozofia, także telefoniczny się nada taki, który biegnie do gniazda.

Co do gniazd to przede wszystkim zanim zdecydujesz o tym musisz zdecydować jaki model jednostki jego marka. Dopiero potem gniazda od tej właśnie marki. Ile ich? Tyle abyś używając węża ssącego o określonej długości (najczęściej 9mb) mogła sprzątnąć cały dom a dobrze jeśli i taras. To po prostu trzeba wymierzyć nie zapominając o tym, że sprzątać będziemy nie puste mieszkanie ale umeblowane więc nie można liczyć długości węża w linii prostej.

 

Szufelka jak najbardziej w kuchni a także w wiatrołapie. W kuchni po to by właśnie zamiast rozsypane produkty zmiatać zmiotką na zwykłą szufelkę zmieść je do automatycznej - co - zyskujemy? Zamiast zajętych obu rąk przy zmiataniu potrzeba nam jednej ze zmiotką a drugą możemy w tym czasie robić sobie np: za uchem lub jak komu przyjemniej:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Witam

Jak sprawdza się odkurzacz centralny?. Wiem że gdzieś był ten watek ale nie mogę znaleźć. Doradźcie. Sprawdza się ? Czy jest funkcjonalny? Zastanawiam się czy w tych rurach w ścianach nie będzie zostawał syf?Jaka jest prawda a jakie mity? Mam dom 200 m2 i z tym sprzątaniem może być krucho. Chciałabym takiego "pomocnika". Jak jest u WAS??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdza się idealnie.

Syfu żadnego - niby jak? Przecież powietrze w rurach leci z szybkością kilkudziesięciu km/h - a więc syf nie ma czasu na odłożenie się (no, chyba że ktoś wodę odkurza albo duże kawały szkła ze stłuczonej butelki - ale tego nie wolno!!!!).

Drugim minusem ponoć ma być skłonność do zapychania - absolutnie zaprzeczam, skłonności nie stwierdziłem. Przez ponad rok użytkowania nawet nie spróbował się przytkać. Mam kilkoro znajomych, którzy używają odkurzacza ponad rok dłużej, niż ja - też nie mieli absolutnie żadnych problemów.

Było już o tym na forum naprawdę dużo - o syfie czy zapychaniu mówią tylko Ci, którzy nie mają odkurzacza, ale słyszeli od znajomych, których znajomym się zapchało albo syfi;)

Instalację robiłem sam, po zapoznaniu się opisami w necie (m. in. na stronie Beam) - nic trudnego. W necie przestrzegają przed popełnieniem błędów przy wykonaniu instalacji (chodzi głównie o sposób rozmieszczenia rur i kolanek, sposób klejenia itd) - jeśli Wasi instalatorzy zrobili to dobrze, nic nie ma prawa się dziać, bo to, co by mogło zapchać rury w ścianie nie przejdzie przez gniazdko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jak sprawdza się odkurzacz centralny?. Wiem że gdzieś był ten watek ale nie mogę znaleźć. Doradźcie. Sprawdza się ? Czy jest funkcjonalny? Zastanawiam się czy w tych rurach w ścianach nie będzie zostawał syf?Jaka jest prawda a jakie mity? Mam dom 200 m2 i z tym sprzątaniem może być krucho. Chciałabym takiego "pomocnika". Jak jest u WAS??

 

a jak niby ten "pomocnik" ma tobie pomóc? nie bardzo rozumiem... przecież i tak trzeba będzie zasuwać z rurą i to w dodatku ze dwa razy (lub więcej) dłuższą....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale bez obciążnika na końcu, nie? ;) Ta dłuuuga rura (ja mam 6m) waży duuużo mniej, niż krótka rura ze zwykłym odkurzaczem na końcu.

Ponadto jest znacznie ciszej (oczywiście pod warunkiem, że jednostkę centralną dasz w garażu czy kotłowni, a nie na ścianie w dużym pokoju).

Ponadto znacznie rzadziej opróżniasz odurzacz centralny (u mnie odkurza się praktycznie codziennie, a przez rok mieszkania wysypałem dopiero raz z kubełka ;) ). Praktycznie słychać tylko szum powietrza w rurze.

Też nie byłem zwolennikiem odkurzacza centralnego - nie, żebym był przeciwnikiem, ale uważałem, że szkoda kasy i lepiej ją przeznaczyć na coś innego. Ale żona się uparła ;) Teraz nie wyobrażam sobie, żeby ktoś łaził ze zwykłym odkurzaczem. Ba, sam czasem odkurzam i, z punktu widzenia faceta, jest to dużo mniej nieprzyjemne, niż odkurzanie zwykłym odkurzaczem ;)

No i szufelki w kuchni i wiatrołapie to jest hicior - podmiatasz szczotką i po sprawie. Szczególnie polecam w wiatrołapie - bo tam zawsze jest co zamiatać i zawsze to przeszkadza (piach rysuje terakotę przecież). W kuchni też jest super przydatne, ale jakoś konkretnie mnie to mniej rusza ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na ten temat było kilka wątków tak co pół roku się powtarzają.

Zawsze jest dyskusja przeważnie tych co mają i zachwalają oraz tych co nie maja i mocno krytykują że się zapycha, śmierdzi z rur itp. Ciekawe skąd takie oceny sytuacji.

Powiem od razu mam od dwóch lat i nie wyobrażam sobie biegania z normalnym odkurzaczem z pokoju do pokoju oraz co najgorsze po schodach.

Rura wprawdzie jest długa ale jak sie to opanuje w ogóle nie przeszkadza. Zalety chyba same - dość cicho (nie tak żeby oglądać TV) bo jednak zasysające powietrze szumi, ale to nic w porównaniu do ryku innych typowych odkurzaczy, w przypadku których nie słychać tego syku bo jest zagłuszany silnikiem.

Największa zaleta jednak to że cały kurz jest wciągany i wydalany na zewnątrz bez podnoszenia kurzu z podłogi. Każdy inny odkurzacz nawet Rainbow za 8tys musi powietrze choć czyste z powrotem wpuścić do pomieszczenia podnosząc tym samym drobiny z podłogi i innych powierzchni. Dla alergików nie ma nic lepszego. Zalet jest więcej ale warto poszukać bo takich wątków było na prawdę dużo - wszystkie kończą się podobnie jak już wyżej wspomniałem.

Ja w każdym razie polecam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na ten temat było kilka wątków tak co pół roku się powtarzają.

Zawsze jest dyskusja przeważnie tych co mają i zachwalają oraz tych co nie maja i mocno krytykują że się zapycha, śmierdzi z rur itp. Ciekawe skąd takie oceny sytuacji.

Powiem od razu mam od dwóch lat i nie wyobrażam sobie biegania z normalnym odkurzaczem z pokoju do pokoju oraz co najgorsze po schodach.

faktycznie.... po schodach to jeszcze, ale jak tu "przejść z pokoju do pokoju" ! ?

normalnie nie do wyobrażenia..... a tak na marginesie- nie musisz biegać...

 

Rura wprawdzie jest długa ale jak sie to opanuje w ogóle nie przeszkadza.

tak mniej więcej jest też z przechodzeniem z pokoju do pokoju - uwierz mi.....

Zalety chyba same - dość cicho (nie tak żeby oglądać TV) bo jednak zasysające powietrze szumi, ale to nic w porównaniu do ryku innych typowych odkurzaczy, w przypadku których nie słychać tego syku bo jest zagłuszany silnikiem.

no tak....nie ma to jak sobie poodkurzać w środku nocy....

a z tym "rykiem innych typowych odkurzaczy" to chyba z jakiejś reklamy wiodącego producenta.... co ? :lol:

 

Największa zaleta jednak to że cały kurz jest wciągany i wydalany na zewnątrz bez podnoszenia kurzu z podłogi. Każdy inny odkurzacz nawet Rainbow za 8tys musi powietrze choć czyste z powrotem wpuścić do pomieszczenia podnosząc tym samym drobiny z podłogi i innych powierzchni. Dla alergików nie ma nic lepszego.

 

to teraz poczytaj sobie troszkę w internecie o filtrach HEPA.... uprzedzająckolejne pytanie - TAK, sądostępne w wielu odkurzaczach na rynku....

 

Zalet jest więcej ale warto poszukać bo takich wątków było na prawdę dużo - wszystkie kończą się podobnie jak już wyżej wspomniałem.

Ja w każdym razie polecam.

najwięcej zalet oczywiście mogą wymienić producenci i dystrybutorzy, którzy są wstanie wmówić człowiekowi, że nawet "przechodzenie z pokoju do pokoju" w XXI wieku, to dla człowieka prawdziwa tragedia..... :wink:

 

PS.kiedyś spotkałem się nawet z argumentem że można zaplątać się w kabel przyłączeniowy.... :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też własnie się zastanawiam co robić bo zaczynam instalacje. Pytanie moje nie jest czy ma zalety, bo uważam że na pewno ma zalety. Tylko pytanie jest takie: czy te zalety są warte 5-6 tyś. To raczej niemała kwota w porównaniu z nawet lepszym zwykłym odkurzaczem.

Helikopter też ma w porównaniu z samochodem mnóstwo zalet, ale myślę że niewielu z Was myśli o jego kupnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też własnie się zastanawiam co robić bo zaczynam instalacje. Pytanie moje nie jest czy ma zalety, bo uważam że na pewno ma zalety. Tylko pytanie jest takie: czy te zalety są warte 5-6 tyś. To raczej niemała kwota w porównaniu z nawet lepszym zwykłym odkurzaczem.

Helikopter też ma w porównaniu z samochodem mnóstwo zalet, ale myślę że niewielu z Was myśli o jego kupnie.

 

u mnie rury sam rozprowadziłem - 300 zł materiały

potem jednostka 2000 zł

do 5000 zł sporo brakuje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja jednostka kosztowała nieco ponad 2600, rury i gniazda (gniazda są dość drogie) ok. 400...450 - czyli mniej więcej ten sam rząd wielkości, co u fotografa, i dużo poniżej 5000...6000, jakie padły wcześniej.

Jak pisałem wcześniej, instalację zrobiłem sam - w 1 weekend.

 

Rura (ta między ścianą a końcówką do odkurzania) jest lekka i elastyczna - i naprawdę nie ma żadnego problemu w przeniesieniu, a raczej przeciągnięciu jej do innego pokoju czy po schodach.

 

No i nie zapominajmy o zaletach szufelek automatycznych - wiem, że się powtarzam, ale teraz to chyba nawet tylko dla szufelki w wiatrołapie założyłbym sobie odkurzacz centralny ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do BOHO -typowy przejaw arogancji na tym Forum i czepialstwa się. To jest to o czym już pisałem.

Argumenty przeciw zaprezentowałeś super.

A o filtrach Hepa to Ty sobie poczytaj bo pisząc że wiele odkurzaczy ma, pokazuje że nie rozumiesz o co chodzi w tych filtrach i raczej Ty ulegasz wszechobecnej reklamie.

Tak na prawdę jest kilka modeli które posiadają odpowiedni ten filtr. Filtr filtrowi nie równy i o tym warto poczytać.

 

Odkurzacz centralny polecam bo mam, od początku inwestycji założyłem że będzie i w żadnym calu nie żałuję.

Taka krytyka bardzo często jest podyktowana brakiem OC i jest formą bezsensownego ataku na innych z tego też powodu, a nie ma nic wspólnego z rzeczową dyskusją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...