Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Odkurzacz centralny - plusy i minusy


Pedro

Odkurzacz centralny  

349 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Odkurzacz centralny



Recommended Posts

"Rence opadajom" gdy czyta się utyskiwania na latajacy kurz w garażu przy jednoczesnym braku odprowadzenia powietrza na zewnatrz budynku.

 

 

Producenci informują, że (ze strony BEAM):

 

Centralny odkurzacz to nic innego jak jeszcze jedna instalacja, którą ukrywa się w ścianach naszego domu. Na jednym jej końcu znajduje się jednostka centralna, a na drugim gniazdo, do którego podłącza się wąż ssący. Brud i kurz wciągany wężem jest usuwany z pomieszczeń zamontowanymi w ścianach rurami. Większe drobinki zatrzymywane są w pojemniku odkurzacza, natomiast drobnoustroje i powietrze wyrzucane są na zewnątrz budynku. Użytkownik do dyspozycji ma tylko wąż ssący wraz ze szczotkami, który wkłada do gniazda. W ten sposób odbywa się uruchamianie systemu i sprzątanie.

 

Albar - Weż pod uwagę, że podczas gdy Ty odkurzałeś mieszkanie to w garażu przy dużej mocy odkurzacza było całkiem niezłe tornado.

 

P.S. Mam jasną elewację budynku. Odkurzacz działa (intensywnie) od dwóch lat. Śladu dodatkowego brudu na elewacji brak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam! Na jakim etapie budowy należy zrobić instalację rur do odkurzacza centralnego? Czy miał ktoś przypadek zapchania się rury gdzieś w ścianie? Bo to mnie najbardziej zastanawia...

 

to jest malo prawdopodobne; gość montujący u mnie instalację mówił mi, że standardowo wąż do odkurzania ma średnicę 3cm a instalacja w ścianach 5cm, zatem jeśli coś przejdzie przez węża to nie zablokuje się w samej instalacji...

 

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albar:

Ten kurz to nie kurz z odkurzacza tylko kurz "garażowy" wzniesiony silnym strumieniem powietrza.

 

kamionkal:

Z doświadczenia co może zatkać co:

 

1. Jednostka centralna zainstalowana w wilgotnym pomieszczeniu. Nawarstwiająca się warstwa zlepionego kurzu tuz przy wlocie do odkurzacza.

 

2. Taśma klejąca wessana do instalacji.

 

3. Ponieważ odkurzacz jest na poddaszu mam 6m długości pion. Jeżeli odkurzam na piętrze to ciężkie elementy wessane do węża nie są transportowane potem do góry tylko spadają na dół pionu. Jeżeli wyłączę jednostkę podczas gdy nie wszystkie brudy dolecą do końca to one także spadają na dół. Z czasem powstaje taki kłąb brudów. Wystarczy teraz podłączyć wąż na dole instalacji (piwnica) i uruchomić odkurzacz. Wszystko co tam było zebrane zostaje pociągnięte do góry, a że jest tego sporo (po kilku miesiącach odkurzania) to robi się korek.

 

Lookita:

Im większy ciąg i mniejszy przekrój końcówki tym głośniej. Załóż końcówkę z wąską szczeliną to zobaczysz.

Nie zależy to od typu odkurzacza.

 

MCB

PS W nowym domu też będzie co.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie. Właśnie przymierzamy się do zakupu jednostki centralnej i chciałabym się dowiedzieć (od użytkowników, bo zdanie sprzedawcy już znam) jakiej mocy jednostka będzie dla mnie najlepsza? Instalacja ok 25 m, 3 gniazda, 2 szufelki.

Bardzo proszę o poradę czy wystarczy wedle wskazań katalogowych, czy lepsza trochę większa moc :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu chciałbym nawiązać do wypowiedzi Wowki i MCB.

Panowie! Ja nie piszę o kurzu wznoszonym przez zawirowania powietrza w garażu. Piszę o słabej filtracji samego odkurzacza! Wyraźnie widać kurz wydobywający się podczas pracy z otworu wylotowego jednostki centralnej. Samo skierowanie wylotu na zewnątrz nie poprawi mi filtracji. I dlatego pytam, czy to normalne zjawisko, że tak beznadziejna filtracja występuje w sprzęcie za tak ciężkie pieniądze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu chciałbym nawiązać do wypowiedzi Wowki i MCB.

Panowie! Ja nie piszę o kurzu wznoszonym przez zawirowania powietrza w garażu. Piszę o słabej filtracji samego odkurzacza! Wyraźnie widać kurz wydobywający się podczas pracy z otworu wylotowego jednostki centralnej. Samo skierowanie wylotu na zewnątrz nie poprawi mi filtracji. I dlatego pytam, czy to normalne zjawisko, że tak beznadziejna filtracja występuje w sprzęcie za tak ciężkie pieniądze?

 

A po co ma dokładnie filtrować. Dobre filtry są droższe, wymagają częstszego czyszczenia, zmniejszają siłę ciągu. Worek ma zabezpieczyć silnik a drobinki kurzu za ścianę, tym bardziej że czyszczę go nie częściej niż co 2-3 miesiące..

 

MCB

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszyscy tu dyskutuja o zasadności posiadania i cenie sprzętu, a mnie interesuje też koszt eksploatacji. Może ktoś wie:

1) jak dlugo trwa i co obejmuje zwykle gwarancja dla roznych marek?

2) jakie doświadczenia z serwisem?

3) jak czesto nalezy wymieniac separatory/worki/pojemniki/filtry/etc. i ile takie elementy kosztuja i czy są dostępne zamienniki?

4) jak czesto należy wykonywać i ile kosztuje czyszczenie systemu rur (w scianach) wg mnie jednak wypada pozbyć się świństwa tam mogacego zalegac choćby raz na 10 lat.

 

Z doswiadczenia wiem ze koszt materialow eksploatacyjych i serwisowania potrafi przekroczyc wielokrotnie koszt samego produktu. Doskonałym przykładem jest choćby drukarka atramentowa do której mały tonerek na 100 stron kosztuje niekiedy polowe jej ceny.

 

Osobiście w swoim domu rozważam przygotowanie chocby instalacji pod C.O., ale dam sobie jeszcze czas na decyzje o pełnej instalacji, ew. za 20 lat rurkami puszczę swiatłowody albo kable sterowania do reaktora ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszyscy tu dyskutuja o zasadności posiadania i cenie sprzętu, a mnie interesuje też koszt eksploatacji. Może ktoś wie:

1) jak dlugo trwa i co obejmuje zwykle gwarancja dla roznych marek?

Jeśli jednostkę centralną instalujesz samo to gwarancja wynosi 1 rok.

Jeśli jednostkę centralną instaluje autoryzowany serwis to gwarancja wynosi 5 lat.

Powyższe dotyczy produktu BEAM z wyłączeniem części najtańszych jednostek

 

 

2) jakie doświadczenia z serwisem?

Urządzenie bezserwisowe. Raz na kwartał wyrzucasz śmieci i tyle.

 

 

3) jak czesto nalezy wymieniac separatory/worki/pojemniki/filtry/etc. i ile takie elementy kosztuja i czy są dostępne zamienniki?

Śmieci wyrzucasz 3-4 razy w roku.

Odradzam odkurzacze "workowe" jest to gorszy "sort" i worki są drogie.

 

 

4) jak czesto należy wykonywać i ile kosztuje czyszczenie systemu rur (w scianach) wg mnie jednak wypada pozbyć się świństwa tam mogacego zalegac choćby raz na 10 lat.

 

Nic z tym się nie robi. Wystarczy, że uruchomisz odkurzacz a wszystkie świństwo znajdzie się poza domem lub też po części w garażu (vide Albar) ale on sam tak chce.

 

doswiadczenia wiem ze koszt materialow eksploatacyjych i serwisowania potrafi przekroczyc wielokrotnie koszt samego produktu. Doskonałym przykładem jest choćby drukarka atramentowa do której mały tonerek na 100 stron kosztuje niekiedy polowe jej ceny.

Jeśli zdecydujesz się na odkurzacz bezworkowy to płacisz tylko za zużytą energię elektryczną podczas odkurzania.

 

 

Osobiście w swoim domu rozważam przygotowanie chocby instalacji pod C.O., ale dam sobie jeszcze czas na decyzje o pełnej instalacji, ew. za 20 lat rurkami puszczę swiatłowody albo kable sterowania do reaktora ;)

Świetna decyzja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawność (umownego) filtra odkurzacza centralnego wynosi 100% i dotyczy wszystkiego co wpadnie do szczotki/ssawki bez względu na wielkość ( w tym roztocza).

 

 

Wystarczy, że uruchomisz odkurzacz a wszystkie świństwo znajdzie się poza domem lub też po części w garażu (vide Albar) ale on sam tak chce.

 

Rozumiem, że ta 100% sprawność to wywalenie kurzu w atmosferę? Czyli jest to rzecz normalna w OC!?

Dziwne ale w materiałach reklamowych firm produkujących ten sprzęt nic się o tym nie mówi. Jest to jawne naciąganie klienta.

To forum również nie oddaje prawdy o odkurzaczach centralnych. Ci co mają to chwalą - nie dziwię się. Wywalić tyle kasy i mieć o klasę gorszy sprzęt niż ten za 150 czy 300 zł. Ja powiem szczerze - jestem rozczarowany. Gdybym o tym wiedział to na pewno poczekałbym na lepsze modele lub spadek cen.

Wowka ja nie zrobiłem wylotu do garażu bo tak chcę. Skieruję go na zewnątrz. Tylko mam dylemat czy zakurzać sąsiada czy swój tartas? Innej możliwości nie mam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może moja wypowiedz pomoże komuś wyjaśnić kilka spraw

Odkurzacz centralny jest to nic innego jak tylko tez odkurzacz do sprzątania a nie samo zasysający zsyp

Jestem instalatorem odkurzaczy centralnych i serwisantem od kilku lat jak i użytkownikiem takiego urządzenia od lat 4 ( jeszcze nie wymieniałem nawet szczotek od silnika elektrycznego)

ebarc

Jakie jednostki polecam Beam i Husky ale od niedawna bardziej Beam oczywiście tylko te bezworkowe i z wężem z włącznikiem w rączce innych nie kupujcie

Albar

Rozumiem rozgoryczenie ale jednostka centralna jaką posiadasz a dokładniej sama firma to jeden z tańszych i słabszych firm na rynku Taka jest prawda Nie sprawdzałem jaką masz jednostkę czy jest to z workiem czy bez a jeśli bez worka to co jest filtrem worek materiałowy czy może coś innego Wiedziałem że będzie takie pytanie i już dawno na nie odpowiedziałem

 

mr_p

 

1 dla domów jednorodzinnych 5 lat instytucje 2 lata

2 jak wszędzie to zależy na kogo trafisz czasami naprawa wymaga ruszenia głową

3 worków do odkurzacza nie polecam lepsze są cylkony koszt wymiany szczotek od silnika elektrycznego po 3-5 latach do 200 zł ( Husky zapasowe szczotki do silnika daje gratis 1 komplet) zdarzają się przełamane rury zaraz za uchwytem koszt naprawy około 180 zł Miałem przypadek uszkodzonych płytek elektrycznych w jednostkach Husky wymiana w ramach gwarancji gratis (trochę trzeba było poczekac wysyłka silników do przedstawiciela)

4 nie spotkałem się z tym jeszcze

 

 

Dodam tylko że po sprzątaniu odkurzaczem centralnym jest czyściej w domu i o wiele łatwiej sprząta się schody czy też na regałach

 

Przypominam o ograniczonej w czasie promocji niektórych jednostek Beam z zestawem garażowym gratis

 

ftp://fotka%40mendrycki.pl:[email protected]/wylot%20%20oc.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albar - wierz mi. Wokół Twojego domu, domu Twojego sąsiada a także i mojego domu jest aż nadto kurzu by ten dodatkowy z odkurzacza był jakimkolwiek problemem.

 

Nie neguję, że Twój egzemplarz odkurzacza ma indywidualna wadę filtra. Być może masz pecha i trafiłeś na uszkodzony egzemplarz. W takim przypadku pozostaje droga reklamacji.

Inną sprawą jest to, że użytkujesz OC niezgodnie z jego przeznaczeniem.

 

Piszesz:

Rozumiem, że ta 100% sprawność to wywalenie kurzu w atmosferę? Czyli jest to rzecz normalna w OC!?

Dziwne ale w materiałach reklamowych firm produkujących ten sprzęt nic się o tym nie mówi. Jest to jawne naciąganie klienta.

 

Ja napisałem w swoim poprzenim poscie:

Producenci informują, że (ze strony BEAM):

 

Centralny odkurzacz to nic innego jak jeszcze jedna instalacja, którą ukrywa się w ścianach naszego domu. Na jednym jej końcu znajduje się jednostka centralna, a na drugim gniazdo, do którego podłącza się wąż ssący. Brud i kurz wciągany wężem jest usuwany z pomieszczeń zamontowanymi w ścianach rurami. Większe drobinki zatrzymywane są w pojemniku odkurzacza, natomiast drobnoustroje i powietrze wyrzucane są na zewnątrz budynku. Użytkownik do dyspozycji ma tylko wąż ssący wraz ze szczotkami, który wkłada do gniazda. W ten sposób odbywa się uruchamianie systemu i sprzątanie.

 

żródło- http://www.beam.pl/?id=1

 

Innymi słowy na tym właśnie polega 100% sprawność.

 

P.s. Z rury OC na zewnątrz budynku wydostaje się ciepła, przegrzane powietrze o niekoniecznie miłym zapachu. "Farfocli" brudu brak.

Sprawdziłem to po przeczytaniu Twojego postu.

Po odsunięciu nosa :wink: na jeden metr od wylotu rury nic nie czuć i tym bardziej niczego nie widać. Słychać jedynie szum powietrza.

 

Uwaga. Na wszelki wypadek nie licowałem wylotu rury z elewacja budynku. Rura wystaje z muru ok. 20 cm i zakończona jest plastikowym (zwykłym kanalizacyjnym) kolankiem skierowanym ku dołowi. Jak już poprzednio pisałem - brak jakichkolwiek zabrudzeń na jasnej elewacji.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Założyłbym drugi raz.

 

System centralnego odkurzania - luksus czy wygoda, a może zdrowie?

 

ˇ Brak urywających się kółek które kilkakrotnie porysowały nam podłogę.

. Cisza w domu (można przy nim oglądać tv, nawet psy się tego nie boją)

. Brak konieczności kupowania papierowych (pękających) worków

. Brak plączącego się sznura zasilającego.

. Znacznie dłuższa żywotność.

. Brak możliwości uszkodzenia mechanicznego. (Urywających się kółek, kabli,

wtyczek itp.)

. Nie musicie wymieniać filtrów.

Odkurzając schody posługujesz się tylko lekkim i giętkim wężem.

. Nie zajmuje cennego miejsca. Jednostkę centralną umieszcza się w miejscu jak

najmniej „kolizyjnym” np. w pomieszczeniu gospodarczym, strychu itp.

. Serwis Door to Door. (gwarancja do 5lat)

. Wszystko co wyleci przez filtr jest bezpowrotnie usuwane z domu

. Znacznie większa siła ssąca

.....i wiele innych.

 

Odkurzacz centralny to jedna z niewielu instalacji na które mężczyźni namawiają swoje Panie, a one im potem za to dziękują. :wink:

 

P.S.

Gniazda nie muszą być tej samej marki

Odradzam szufelkę w wiatrołapie przy filtrze workowym tak samo jak wtedy gdy mamy w domu np. owczarka

Odradzam także filtracje tzw. "czysty cyklon" przy zabudowie szeregowej i bardzo jasnej elewacji oraz położonym wysoko wylocie. Trzeba sie po prostu dobrze zastanowić na wyborem jednostki.

Linka 0,5 troszkę za mała lepiej 0,75.

Widziałem instalacje robione samemu - kilka było skopanych. np założone odwrotnie trójniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Własnie dzisiaj zawiesiłem jednostkę centralną , wisi w garażu i przy pierwszej próbie bez podłaczenia instalacji i bez tłumika było głosno . po założeniu tłumika i podłaczeniu instalacji jest znacznie ciszej. Zastanawiam się czy można wprowadziś wylot powietrza do kanału wentylacyjnego . Mam go dosłownie metr od wylotu z odkurzacze więc było by najłatwiej. co o tym sadzicie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moja propozycja dla tych co chca miec odkurzacz lub chca udzielac rad innym,a nie maja i nie wiedza jak dziala,jak glosno pracuje co....: idzcie do salonu lub przedstawiciela,ktory ma wersje demonstracyjna,a sami zobaczycie i uwierzycie.Mnie to otworzylo oczy i uswiadomilo,ze o halasie i szumie wyrzucanego powietrza,to niektorzy gadaja i pisza bzdury....szum jest ale zaden straszny i nikomu z sasiedztwa gloswy nie urwie i uszu nie zatka....glupoty pisza niektorzy....ale prawda jest,ze cichutkie odkurzanie to nie jest,szum jest niezly wlatujacego do szczotki powietrza....ale odkurzacz centr. to fajna i przydatna sprawa....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A my mamy OC od ponad roku - Beam (nie chce mi się leźć w tej chwili do piwnicy, żeby sprawdzić jaki dokładnie, bo późnawo już :) ) i jedyne to co mnie trochę wkurza to fakt, że w porównaniu do ostatniego odkurzacza Electrolux, który mieliśmy w mieszkaniu to trochę jakoś słabo ciągnie.

Dla przykładu, Electrolux potrafił dosłownie wciągnąć w siebie dywan - a ten tego nie potrafi :lol:

Czasem nie zbiera ciężkich śmieci z podłogi - za to go nie lubię ... i wtedy tęsknię za moim małym odkurzaczem na kółkach ...

dobranoc!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację że szum jest całkiem niezły, póki co obowiązują nas prawa fizyki. Pamiętajmy że najmniejsze z jednostek maja wydajność na poziomie ok 50 litrów na sekundę, przędkość powietrza przekracza 100km/h. Wszystkie te dane przeciskamy przez rurę fi25mm. Musi być szum. Nikt jednoak nie zaprzeczy że można przy tym oglądać TV bez rozkręcania fonii na full nawet wtedy gdy mamy ssawkę pod nogami. Z cała pewnościa nie jest to hałas na poziomie 55dBi na pewno nie wpływa on negatywnie na nasz system nerwowy (wys. dźwięu) ani nie uszkadza słuchu.

 

Na zewnątrz powietrze gwałtownie się rozprzęża i to jest ten hałaa, skoro w domu w ścianach (akustyka) jest w miarę cicho to i na zewnątrz tak jest.

 

Wiem to doświadczenia.

 

A negatywnie nastawieni są ci co

-ja tego nie mam

-ale znajomy znajomego ma

-jestem pewien bo inaczej być nie może

 

Takim Panom to ja dziękuję.

 

99% właściiceli pytanych czy założyliby jeszcze raz stanowczo twierdzi że tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...