Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Odkurzacz centralny - plusy i minusy


Pedro

Odkurzacz centralny  

349 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Odkurzacz centralny



Recommended Posts

Witam jewrioszka

 

ostatnio chmura pojawiła się przy sprzątani garażu, ok zaraz powiesz że tam pył i kurz, nie ukrawam że był tam pył po przycięciu trzech płytek cokołowych i trochę petów!!! po wykonawcach. Wychodzi na to że nie używam odkurzacza zgodnie z przeznaczeniem, czyli do sprzątania:(

Do kominka używam separatora, do kilogramów pyłów po szlifowaniu gładzi również, no ale z mała kupką drobniejszych śmieci mógłby sobie OC sam poradzić!

Do końca wykończeniówki jeszcze trochę i na pewno jakieś drobne ilości pyłów się zdarzą. Czy coś takiego jak dodatkowe filtry na wylocie w ogóle istnieje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam jewrioszka

 

ostatnio chmura pojawiła się przy sprzątani garażu, ok zaraz powiesz że tam pył i kurz, nie ukrawam że był tam pył po przycięciu trzech płytek cokołowych i trochę petów!!! po wykonawcach. Wychodzi na to że nie używam odkurzacza zgodnie z przeznaczeniem, czyli do sprzątania:(

Do kominka używam separatora, do kilogramów pyłów po szlifowaniu gładzi również, no ale z mała kupką drobniejszych śmieci mógłby sobie OC sam poradzić!

Do końca wykończeniówki jeszcze trochę i na pewno jakieś drobne ilości pyłów się zdarzą. Czy coś takiego jak dodatkowe filtry na wylocie w ogóle istnieje?

 

Cześć.

 

To co piszesz jest dla mnie bardzo dziwne. Do głowy przychodzi mi 5 przyczyn takiej sytuacji:

1. Przy ostatnim sprzątaniu garażu w brudzie było znacznie więcej elementów o konsystencji pyłu gipsowego o popiołu niż normalnie. To by mogło tłumaczyć chmurę o jakiej piszesz. Na pocieszenie napiszę że gdyby to spotkało odkurzacz z tradycyjnym filtrem prawdopodobnie jego filtr zostałby zapchany. :)

2. Twój separator nie posiada filtra

3. W jednostce brak odwróconego stożka ?

4. Zbyt pełny pojemnik na brud.

5. Pozostałości "starego" pyłu w instalacji lub tłumiku.

 

I jeszcze odpowiedź na Twoje pytanie. Nie słyszałem o dodatkowych filtrach na wylocie. Zresztą kłóciłoby to się z podstawowa ideą filtracji cyklonicznej zapewniającej 100% mocy ssącej przez cały okres użytkowania.

Z tego co doczytałem jesteś z Mazowsza, jeśli chcesz i nie mieszkasz zbyt daleko chętnie podjadę i zobaczę o co w tym chodzi.

Edytowane przez jewrioszka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stożek jest na miejscu, filtr w separatorze też, śmieci w kuble tak na 5 cm czyli praktycznie pusty Jedyne co to faktycznie ponadstandardowa ilość pyłów;(

 

 

Skoro nie ma takich filtrów, to myślę o przedłużeniu wyloty poza obrys podbitki, rura będzie wychodziła jakieś 80cm za ścianę a potem w górę.

I tu mam pytanie: czy rury od instalacji OC poradzą sobie na zewnątrz? Wiadomo mróz, wiatr słońce, czy może lepiej fragment za ścianą zrobić np ze zwykłych pcv? I kolejny dylemat-łącznie wylot będzie miał jakieś 4-4,5m w tym 4 kolanka 90stopni, czy to nie za dużo?

 

 

na jakiej podstawie odczytałeś że jestem z Mazowsza? Jeśli Poznań nie jest zbyt daleko to zapraszam:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam pytanie - czy warto skorzystac z elementów konstrukcyjnych (rury złaczki itp) z allegro, czy kupowac wyłącznie te z oryginalnego sklepiku Beam? Bo wtedy mamy gwarancje,że rurki są "kurzonielepne". ??nie chodzi o cenę ale jakoś wolę mieć szybki kontakt z allgerowym sklepem. Drugie pytanie - czy filtr do kominka musze miec przenosny, czy można to jakoś inaczej rozwiązac>?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Sakiw nie wiem dlaczego wydawało mi się że jestes z Mazowsza. Widocznie coś mi sie poplątało. Mróz nie szkodzi rurom z PVC. Liczba kolanek może stanowić poblem i trudno mi udzielić odpowiedzi ponieważ nie znam ani twojej instalacji a ni modelu TC jaki posiadasz.

 

s9pat rurki tzw. oryginalne też są elektrostatyczne. Zrezygnowałem z nich 3 lata temu w chwili gdy rozstawałem się z Beamem. Dodam jeszcze że spotkałem kilkakrotnie kształtki Plastiflex (Beam) z zadziorami w środku.

Polskie rury i kształtki możesz kupić u mnie :)

Separator do kominka musi być przenośny, bo jak inaczej będziesz go opróżniał z popiołu? W ten sposób wykorzystujesz popiół pod roślinki kwasolubne :), pod warunkiem że palisz drewnem.

Edytowane przez jewrioszka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie zadziory, myślałem, że rury sà cięte nożycami i klejone przez mufę lub kształtki. Rury kupuje się w hurtowni, a nie na A.....

Co do pyłu - jak byśmy coś takiego sprzàtali zwykłym odkurzaczem to spaliłby się silnik. Jeśli chcesz pył odkurzać to tylko poprzez separotor dodatkowy i to z bardzo dobrym filtrem inaczej załatwisz sobie silnik i nie będzie to naprawa gwarancyjna.

Pył gipsowy, węglowy i drzewny jest bardzo niebezpieczny dla silnika !! Można go sprzàtać tylko odkurzaczmi przemysłowymi przeznaczonymi do tego celu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sakiw nie wiem dlaczego wydawało mi się że jestes z Mazowsza. Widocznie coś mi sie poplątało. Mróz nie szkodzi rurom z PVC. Liczba kolanek może stanowić poblem i trudno mi udzielić odpowiedzi ponieważ nie znam ani twojej instalacji a ni modelu TC jaki posiadasz.

 

Witam

 

wracając do wylotu z OC, całkowita długość rur jakieś 3,3m w tym 3 kolanka 90st, jednostka to TC488Q, Myślisz że może być? Zastanawiam się czy może coś polepszyć gdyby dać rury zwykle pcv ale średnicy 75, wtedy powinny być mniejsze opory

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym pyłem to niestety tak jest. Ludzie nie patrzą co robią. Fachowiec, który montował instalację u mnieporadził abym odkurzacz zamontował na samym końcu procesu wykończenia domu. Bo budowlańcom nie wytłumaczysz i czasem pomyśli "a tu tylko trochę tego pyłu jest to się nic nie stanie". Zresztą każdy człowiek jest w stanie sobie wszystko ładnie wytłumaczyć. Ale jakby małym odkurzał to zaraz z tyłu zobaczyłby chmurę pyłu i pomyślałby że no rzeczywiście nie można. Ale że tu nie widać to jak najbardziej. Kiedyś moja żona odkurzała właśnie pyły po budowlańcach małym odkurzaczem. Jakie było jej zdziwienie że wszystko wyleciało z tyłu. mało tego turbina zaczęła głośno chodzić i silnik stanął. Po jakimś czasie rozebrałem cały ten odkurzacz, wyczyściłem całą turbinę i zaczął chodzić ale niestety jest już bardzo głośny i pracuje w garażu przy samochodzie. Także życzę rozsądku i opanowania przy takim użytkowaniu odkurzacza centralnego
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

wracając do wylotu z OC, całkowita długość rur jakieś 3,3m w tym 3 kolanka 90st, jednostka to TC488Q, Myślisz że może być? Zastanawiam się czy może coś polepszyć gdyby dać rury zwykle pcv ale średnicy 75, wtedy powinny być mniejsze opory

 

Ale i mniejsza siła ssania. W końcu ktoś to przeliczał i przyjął optymalna srednicę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to nie wiem ale tak na logikę to nie ma znaczenia czy dasz większa średnicę. Bo odkurzacz wyrzuci tyle samo powietrza ile zassał. A skoro zasysa mniejszym przekrojem, to ta sama ilość powietrza nie będzie miała problemu wydostać się identycznym przekrojem. Ale to jest moja logika. Niech wypowie się ktoś kto ma doświadczenie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to nie wiem ale tak na logikę to nie ma znaczenia czy dasz większa średnicę. Bo odkurzacz wyrzuci tyle samo powietrza ile zassał. A skoro zasysa mniejszym przekrojem, to ta sama ilość powietrza nie będzie miała problemu wydostać się identycznym przekrojem. Ale to jest moja logika. Niech wypowie się ktoś kto ma doświadczenie

 

idąc tym tropem to długość wylotu mogła by być równa długości instalacji czyli na oko z 40m! ale przecież powietrze wyrzucane też napotyka opory i silnik musi dać dodatkową moc żeby je wydmuchnąć, jak przyłożę żonie ( fajnie to brzmi:)) rękę do suszarki na wylocie to zaczyna buczeć, to samo ze zwykłym odkurzaczem jak przystawi się go do ściany to też zacznie wyć, stąd analogia do OC, to tak na chłopski rozum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sakiw, nie widze problemu w zastosowaniu rur i większym przekroju. Zwróć jednak uwagę że jeśli zastosujesz rury 75mm kanalizacyjne, to miejscu ich łączenia nie będa one gładkie. Będą więc powstawały zawirowania i co a tym idzie kolejne opory. To chyba skórka za wyprawkę.

 

Waldek, rury tnie sią specjalnym nożem i potem jeszcze fazuje żeby krawędzie cięcia były równe. A zadziory o których wspominam to "nadlewk"i wewnątrz kształtek o ostrych krawędziach, powstałe na etapie ich produkcji. ( Nie w rurach)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie jest tak.

 

Jeśli masz instalacje z niebieskich rurek i żółte puszki to to masz mały kłopot.

Jeśli instalacja jest biała to masz dwie możliwości:

1. Masz ramki prostokątne i do takich musisz szukac gniazd.

2. Masz ramki kwadratowe i do takich musisz szukac gniazd.

 

Gniazd się nie klei, modeli ci nie podam bo każdy dystrybutor ma swoje nazwy. Jeśli chcesz wyślę ci swój cennik na maila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żałuję, że spędziłam ponad godzinę czytając inne wątki w temacie OC, tam było więcej pyskówki niż rzeczowych informacji :( A tu bardzo miło i merytorycznie :D

Na OC jestem zdecydowana przede wszystkim z powodu możliwości znacznego ograniczenia hałasu.... Ja na dźwięk odkurzacza dostaję migreny w 5min i ze sprzątania nici. Luby kpi że to ogólna awersja do sprzątania :D ale nie - inne sposoby przywracania domku do stanu używalności jakoś mnie tak nie wnerwiają he he

Po wnikliwej lekturze pojawiła mi się jednakowoż wątpliwość techniczna, i wyrażam nadzieję że grono doświadczonych Użytkowników mnie dokształci źdźiebko ....

Otóż rzekomo nie należy tą machiną sprzątać pyłów budowlanych, proszków różnorakich, tudzież popiołu ani broń boże żadnych płynów pod rygorem popełnienia morderstwa tejże machiny, której to zbrodni serwis bynajmniej nie refunduje.... Separatory jak ostrzegają niektórzy, nie są w tej kwestii do końca skuteczne.... To moim zdaniem kurczę lekutko poważa sens całej inwestycji, bo jak dla mnie piaseczek to się zamiata najłatwiej, a z kominkiem i jego okolicą to już spora i nierówna walka.... W trakcie wykończeniówki i przed przeprowadzką tony są świństw do sprzątania i tu taki wypasiony sprzęt byłby jak znalazł....

Dla jasności - pytanie brzmi - co można a co nie można .....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest podobnie jak z małymi tradycyjnymi odkurzaczami. Odkurzałaś kiedyś pył budowlany np po przycieraniu gipsu ?? Jeśli tak to wiesz co się stało później z odkurzaczem. Znakomita większość wyleciała wydechem a reszta osiadła na turbinie. Moja żona kiedyś tak zrobiła. Więc pytanie. Dlaczego chcesz traktować odkurzacz centralny tym czym nie potraktowałabyś zwykłego małego odkurzacza?? Przecież oba mają identyczne przeznaczenie. Do takich rzeczy są odkurzacze przemysłowe. Co do separatora to nie posiadam więc się nie wypowiem, ale myślę że powinnaś zapytać kogoś kto użytkuje a niekoniecznie opinii ludzi którzy w większości przypadków nie widzieli urządzenia ale że są na anty ogólnie do OC to będąc konsekwentnymi separator też musi mieć jakieś wady...pewnie ma, ale ma też zalety
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla jasności - pytanie brzmi - co można a co nie można .....

 

 

temat pyłów już poruszałem na forum, nie mówię o odkurzenia pyłu po szlifowaniu bo to już skrajność, ale nawet dużo mniejsze ilości np.pył po przycięciu kilku płytek, daje efekt w postaci chmury pyły na wylocie, nie wspominając o tym co osiada na silniku jak pisał wyżej photos, reasumując wszelkie pyły odpadają, najlepiej zamontować jednostkę po zakończeniu budowy, mimo że kusi używanie OC do sprzątania po ekipach

co do separatora, do kominka jak najbardziej, super się sprawdza, ale do odkurzania większych powierzchni odpada, ma bardzo słabą siłę ssania, do tego filtr się szybko zapycha drobinami, rura przy nim jest bardzo krótka i jeszcze o dziwnej średnicy do której nie pasuję końcówki, jednym słowem pokoju z nim nie odkurzysz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...