Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Odkurzacz centralny - plusy i minusy


Pedro

Odkurzacz centralny  

349 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Odkurzacz centralny



Recommended Posts

Photos, sakiw - bardzo wam dziękuję ale jeszcze trochę podręczę - namolna jestem w temacie :yes: Mnie się OC b. podoba, jednakowoż Luby jest sceptyczny i muszę go zakasować merytorycznie aby inwestycję dopisać do z lekka już przeładowanego budżetu naszej budowy..... A zatem jeżeli to kwestia li tylko i wyłącznie chmurki na wylocie to mi to tito, bo tak sie składa, że ja mam wylocik zaplanowany na nieatrakcyjną i nieużytkowaną tylną część działki, bez potencjalnie wkurzonego sąsiada w zasięgu. No ale jeśli coś by się miało zepsuć - no to już argument nie ma mocnych. Po prostu nie uśmiecha mi się montować kosztownego super sytemu i do tego słonik przemysłowy i może jeszcze drugi do prania hę ? Nie przejdzie....:no:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Tak jak pisałem wcześniej, to będzie miało też negatywny wpływ na silnik tego odkurzacza. Ja bym nie ryzykował i po Panach fachowcach (o ile sami nie posprzątają) pozamiatałbym szczotka i do kosza. Zrobisz to powiedzmy raz na 10-15 lat, do następnego remontu. A odkurzacza będziesz używać znacznie częściej. I co jeśli po 5 latach padnie silnik?? następny koszt. Planujesz taki długi wylot zrobić od odkurzacza?? aż na nieużywaną część ogrodu??Może chodzi Ci o to że to będzie zaraz ze ściany domu na taką cześć ogrodu. Wówczas ta chmurka osiądzie Ci na nowym tynku i maż będzie jeszcze bardziej zły (tyle zapłacił za odkurzacz a ten mu zepsuł fajną elewacje :) )

Plus brudne okna itd. Ten pył się niestety niesie. Daj sobie spokój z tym budowlanym sprzątaniem za pomocą OC. Więcej szkód może być niż pożytku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Jestem pewien że to jest bez znaczenia. Zwracam uwagę że wentylacja grawitacyjna nie zawsze działa w kierunku "z domu na zewnątrz" równie często nie działa wcale lub działa "z zewnątrz do domu" np przy odpowiednich wiatrach i błędach wykonawczych. Domyślam sie że masz na myśli wszelkie ustrojstwa jakie lęgną sie w kanałach. Jeśli o to chodzi to jest remis pomiędzy "tradycyjnym odkurzaczem" i centralnym lub nawet na korzyść CO

Pierwszy z nich recyrkuluje drobnoustroje w domu, drugi może ale nie musi spowodować cofkę z wentylacji grawitacyjnej, o ile sama z siebie tego nie robi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

przeczytalam caly temat mozg kompletnie mi sie zlasowal :p

mam pytanie odnosnie odkurzacza - jaki wybrac? kupujac zwykly odkurzacz zwraca sie uwage na fitry i inne cuda, czy to ma byc worek czy pojemnik z kolejnymi cudami, co by na dlugo starczal bez zmiejszania mocy ssania, na jakies ustrojststwa przy rurach bardzo przydatne

a co powinien miec taki odkurzacz centralny zeby dobrze i efektywnie dzialal i ssal, na co zwracac uwage, oczywiscie po wybraniu odpowiednie mocy silnika itp (wiem juz ze bez filtra na silniku)

 

czy kazde gniazdo pasuje do kazdej rury i kazdego systemu, zalezy mi na estetycznym wygladzie tych gniazd (bede miec stylowe wnetrza i chce stylowe gniazda) i jak najlepsza rure

 

czy mrozy syberyjski takie jak wystepuja u nas w kraju ostanio nie zaszkodza mu, np tak jak klimie ktora nie moze chodzic w zime

odkurzacz bedzie w nieogrzewanym garazu, chyba ze go dac w pralni? pralnia bedzie tam gdzie miala byc kotlownia - komin jest i bedzie nie uzywany tak jak wentylacjprzy nim, halas ewentualny nie bedzie przeszkadzac

 

bedzie u nas ogrzewanie podlogowe elektryczne - kiedy montowac system? chce miec jakas podstawowa wiedze, bo jakos nie ufam naszym lokalnym monterom

 

szufelki montowac nie bede, zakupie chyba jakis maly akumulatorowy odkurzacz, najlepiej z takim malusienkim recznym w komplecie - latwo wyciagnac latwo schowac a miotly nigdy nie mialam w domu i jakos nie widzi mi sie kupowanie jej :p

zreszta wszystkie szufelki jaki widzialam sa wątpliwej urody :p

 

a co z lekko wilgotną podloga - jak sie zachlapie np. przy zlewie zrobi di kuku odkurzaczowi tak jak zwyklemu?

 

i jeszcze mnie naszla jedna kwiestia - najwiekszke utrapienie standarowych odkurzaczy-jamnikow - wyrwane gniazdka elektryczne jak kabla zabraknie czy jak sie zaplacze, albo male dziecko sobie zacznie go wciagac pokryjomu a ja pociagne nieswiadomie odkurzaczmyslac ze mam zapas, albo s - przynajniej raz w tygodniu bawie sie w elektryka i sobie montuje to kontakty ryzykujac chyba zycie? :/ czy gniazda tez bedą sie tak wyrywac? trzeba tak samo uwazac? jak to jest w praktyce?

Edytowane przez Emila3000
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

 

Nie dziwię się Twojemu "zlasowaniu". Postaram się pomóc.

 

Zakupu jednostki dokonasz po zakonczeniu budowy. Czy będzie z filtrem takim czy innym, czy też bez niego to już Twój wybór.

Każda ma wady i zalety i o nich pisza uzytkownicy. Oddziel tę wiedze od marketingu bo sporo go na forum. Ważne aby był z separacją cykloniczną.

 

Na rynku mamy dwa systemy rur które niosą z sobą pewne ograniczenia zwłaszcza co do możliwości doboru gniazd iak i odkurzaczy.

- rury białe powszechnie stosowane ze względu na możliwość podłączania większości dostępnych marek OC jak i gniazdek

- rury niebieskie w zasadzie ograniczają nas do wyrobów włoskich. Do tego systemu nie pasują gniazda z systemu białego ( ale czego Polak nie potrafi) Część węży nie da się stosować zamiennie.

 

Optymalnym miejscem na powieszenie odkurzacz jest garaż. Zawsze ciszej i czyściej. Po co nosić pojemnik, czasem pełen po brzegi, przez cały dom. Przy zdejmowaniu pojemnika zawsze może coś się wysypać a pralnia to czyste pomieszczenie w dzisiejszych czasach. Mróz nie zaszkodzi odkurzaczowi.

 

Instalację układamy jeszcze przed ociepleniem podłóg, pod stropianem. Dopilnuj aby rury biegły przy ścianach bez "skusiek" w poprzek pomieszczeń. Mieszczą się wówczas w dylatacji na której nie układa się ogrzewania Po wykonaniu instalacji niech wykonawca wykona pomiar szczelności. optymalnie gdyby to zrobił ponownie przed zalaniem podłóg (taka mała przezorność).

 

Szufelka to rzecz gustu. Ale zerknij może na Vroom. Taka kaseta w której jest wąż zwijany o długości ok. 5 m. Montuje się to w szafce np. pod zlewem, podłącza do instalacji i jeśli potrzeba wyciągasz to z tej kasety sprzątasz i już. Można posprzątać nie tylko podłogę ale i blaty, okapy,na szafkach.

 

Wilgoć czy woda. Z wilgocią odkurzacz sobie poradzi z wiadrem wody nie.

 

I zapomnij o wyrwanych gniazdkach. Mocuje się je trwale za pomocą śrub do płytek które są przyklejone do instalacji a ta solidnie zatynkowana. Poza tym przy poprawnie zaprojektowanej instalacji zawsze powinnaś mieć luz na wężu aby dojść w każdy kont pomieszczeń jak i do narożników sufitu omijając umeblowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z powyższa wypowiedzią w 90%.

Ale.

Instalacja ma być jak najkrótsza, prowadzenie jej pod ściana często znacznie ja wydłuża. Zresztą na parterze instalacja centralnego odkurzania nie ma styczności z ogrzewaniem podłogowym ponieważ grubość styropianu z reguły przekracza 10cm, a zwracam uwagę że rury prowadzi się po chudziaku a ogrzewanie w wylewce.

 

Następna rzecz to wilgoć i woda.

W przypadku odkurzaczy z filtrem może dojść do spalenia silnika w wyniku wytworzenia się błota z kurzu i zassanej wody.

W przypadku jednostki z filtracją mechaniczną takiego ryzyka niema. No i poradzi sobie ona nawet z wiadrem wody :), dwukrotnie widziałem jak taka jednostka wysysa wiadro wody z instalacji i pracuje nadal, a gniazdo wylotowe jest suche.

 

P.S.

Lokalnym monterem nie jestem, ale do Skierniewic jeżdżę. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziekuje za odpowiedz

 

tą szufelke popatrze napewno, moze przypadnie mi do gustu :yes: jak sie cos pod moja szafką pod zlewem cokolwiek jeszcze zmiesci :p

 

 

upatrzylam sobie wczoraj gniazdo beam, bedzie mozna do niego podlaczyc jaka kolwiek inna rure czy tylko tej samej firmy

Edytowane przez Emila3000
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szufelka odpada, nie bede jej uzywac, wiazaloby sie to z rzuceniem wszystkih smieci z blatu na podloge, a poniej godzinne czysczenie rowkow w rzezbionych frontach gdzie osadzilaby sie spadajaca maka, cynamon i co tam jeszcze moja trzy letnia coreczka wysypie podczas samodzielnego gotowania :p przerabiam to caly czas i nie uniknie sie tego nawet uzywajac zwyklej nazwykllejszy zmiotki i szufelki przystawionej pod sam blat - zawsze fronty sa opylone :p

 

wiec albo to pudelko - za ok 700 zl albo zwykly odkurzacz reczny ktorym odkurze sobie blaty

 

ile potrzeba miejsca do przechowywania rury? pomieszczen gospodarczych i schowkow bedzie jak na lekarstwo niestety, zmiesci mi sie do szafki 60 cm i 60 cm glebokosci, gdzie bedzie stala tez butla z gazem, bedzie to wysoki schowek, jeszcze nie jest "wybudowany" wiec moge ewntulanie sprobowac sie go powiekszyc odrobine

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...