Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Odkurzacz centralny - plusy i minusy


Pedro

Odkurzacz centralny  

349 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Odkurzacz centralny



Recommended Posts

  • Odpowiedzi 2,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

na etapie inatalacji moze nie jest to wazne, ale przy projektowaniu mebli do kuchni juz tak :) nie przewiduje zadnej szafki dolnej wiec trzeba bedzie ewentualnie troche pokombinowac w tej kuchni zeby gdzies umiescic to pudelko z tym mini odkurzaczem jezeli sie na niego zdecyduje ;)

 

do prawie roku jestem SZCZESLIWA posiadaczka Vrooma i wypowiem sie jednym zdaniem - kocham go !!! ;-) najlepszy wynalazek pod słońcem !! mam go umieszczonego w szafce pod zlewem - obok smietnika - zajmuje bardzo malo m-ca . poniewaz w kuchni pomaga mi teraz moja 3letnia corcia nic mi nie jest straszne - a wszystko co sie rozsypie czy nakruszy w sekunde jest posprzatane -polecam - nie zastanawiaj sie nawet chwili - na 1000000% nie bedziesz zalowac !! pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Użytkownik nie zauważy, ale na pewno wpłynie to na odkurzanie. Wąż jest karbowany powoduje to zawirowania strumienia powietrza, czyli im dłuższy tym gorzej.Ale to nie problem zawsze możesz kupić jednostkę o większej mocy :-). A tak na poważnie napisze Ci że 12 metrowy wąż nie będzie zbyt wygodny.

1. Będziesz na wieszaku musiał robić dłuższe zwoje, więcej niż 4 zwoje ciężko nawinąć ze względu na głębokość wieszaków. Przy wężu 9m są 4 zwoje ok. metrowej długości.

2. Będzie się częściej zapętlał podczas odkurzania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Użytkownik nie zauważy, ale na pewno wpłynie to na odkurzanie. Wąż jest karbowany powoduje to zawirowania strumienia powietrza, czyli im dłuższy tym gorzej.Ale to nie problem zawsze możesz kupić jednostkę o większej mocy :-). A tak na poważnie napisze Ci że 12 metrowy wąż nie będzie zbyt wygodny.

1. Będziesz na wieszaku musiał robić dłuższe zwoje, więcej niż 4 zwoje ciężko nawinąć ze względu na głębokość wieszaków. Przy wężu 9m są 4 zwoje ok. metrowej długości.

2. Będzie się częściej zapętlał podczas odkurzania.

 

to jak to rozwiązać? 2 piony i 4 gniazda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem dlaczego 2 piony, czyżbyś miał za mało miejsca w posadzce na poddaszu, a może twój budynek jest już wykończony i zamieszkany ?

Jeśli jest w stanie surowym to podeślij mi plany na mail, postaram się pomóc. Tylko napisz że to od Ciebie nie będę wtedy robił kosztorysu. :-). Jeśli jest wykończony nie pomogę na odległość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem dlaczego 2 piony, czyżbyś miał za mało miejsca w posadzce na poddaszu, a może twój budynek jest już wykończony i zamieszkany ?

Jeśli jest w stanie surowym to podeślij mi plany na mail, postaram się pomóc. Tylko napisz że to od Ciebie nie będę wtedy robił kosztorysu. :-). Jeśli jest wykończony nie pomogę na odległość.

 

wysłałem, prześlij cennik odkurzaczy i całego systemu montaż po mojej stronie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Pytanie troszkę inne - czy istnieją odkurzacze centralne ze zmienną siłą ciągu? Słyszałem że tak, ale nic nie udało mi się znaleźć. Jeśli istnieją to w jaki sposób jest regulowany ten ciąg? Czy coś trzeba zrobić inaczej na etapie układania rur pod wylewki do takiego odkurzacza? Jakieś inne kable?

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nawet takowe istnieją (bo w życiu nie słyszałem, gógle też milczy), to zapewne wymagają specjalnego osprzętu, być może specjalnych gniazdek. Zapewne bardzo trudnych do kupienia, zapewne o wiele droższych.

Warto? Aż tak bardzo ci ten zmienny ciąg potrzebny? I na pewno nie wystarczy prosta regulacja ciągu przez rozszczelnianie rury ssawnej celem jego osłabiania?

 

J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Padło już to pytanie wśród wielu, ale odpowiedzi nie było:

1. Czy jednostka centralna może być w nieogrzewanym garażu?

A moje pytania:

2. Czym ciąć rury CO podczas montażu?

3. Widziałem gdzieś zdjęcia rozłożonych rur na chudziaku i leżały one na....paskach styropianu czyli rura-styropian-chudziak. Po co to mogło być? Czyżby jakieś drgania/szumy mogły się przenosić na podłogę/sufit niższego piętra czy o coś innego chodziło wykonawcy?

R.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ad.1. Wszyscy twierdza że tak, w specyfikacji odkurzaczy oferowanych przeze mnie niema informacji na ten temat. Nieogrzewany garaz drugiemu nierówny. W tych przy domu temperatura jest wyższa niż w tych wolno-stojących. Instalowałem juz jednostki w takich miejscach i reklamacji niema. Zadałem pytanie producentowi czekam na odpowiedź.

ad.2. Rury możesz ciąć:

piłką do metalu przy pomocy korytka stolarskiego aby uzyskac kąt prosty cięcia, niestety powstaje przy tym duża liczba zadziorów.

Specjalnym nożem do rur PCV , koszt takiego noża to ok 120 zł.

Każdorazowo musisz ogradowac krawędzie rur. Wenetrzne po to by nie dochodziło w nich do zatorów, zewnętrzne po to by można było swobodnie wsunąć rurę w kielich.

ad.3. Przychodzą mi 2 powody takiej sytuacji. Pierwszy t że chodzi o punkt rosy, drugi że na chudziaku leżą rury od instalacji wodnej, a nad nimi po styropianie jest położona instalacja centralnego odkurzania w celu minimalizacji liczby kolanek. Dość często stosuje odwrotne rozwiązanie. Tzn. na chudziaku leżą moje rury, a nad nimi po styropianie idą rury hydrauliczne. Dzięki takiemu rozwiązaniu liczba kolanek w instalacji centralnego odkurzania jest minimalna,instalacja wodna zyskuje dodatkową izolacje od gruntu i nie tworzą się syfony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

To ja może zapytam - co zrobić z moim nieszczęsnym separatorem firmy Beam- który jest nieszczelny zarówno na wejściu węża z jednostki centralnej jak i na wyjściu rury z separatora do odkurzania ?

Czy są może jakieś uszczelki do tego.Przez te nieszczelności spada o połowę siła ssania i odkurzanie - to głaskanie a nie zbieranie śmieci

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ogólnie separator jest na gwarancji jezeli nie ma go pani dłużej jak 2 lata to trzeba go reklamowac

co do uszczelek to nie są one wymienne jedyne co idzie dokupić to filtr do tego separatora

separator kupiłam w maju ubiegłego roku.Obawiam się,ze tam nie ma żadnych uszczelek :(.

Ja ten separator reklamowałam -odesłałam w całości - razem z wężem ,który po pierwszym odkurzaniu dosłownie porozpadał się na kawałki.Koszt wysyłki to było dla mnie chyba z 60 zł. Otrzymałam separator z powrotem - wąż wymienili - separator podobno sprawdzili i dostałam ekspertyzę ,że jest w porządku :(.A on niestety aż gwiżdże na nieszczelnościach.

Na dodatek straszliwie się elektryzuje.Nie wiem czy to zasługa samego odkurzacza centralnego - bo na razie sprzątałam tylko przez separator, ale w trakcie odkurzania wielokrotnie dostałam od niego kopniaka- albo przez metalową obudowę albo przez metalową rurę ,która podłączyłam do węża z mojego domowego odkurzacza- bo oryginał niestety ma tylko kawałek rurki wyjściowej - bez końcówki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypominam się pięknie z uszczelkami :).

Mam pytanie techniczne - jak sprawdza się szczelność instalacji odkurzacza centralnego?

Niestety mój jest nieszczelny.Dowiedziałam się o tym dopiero wczoraj. Na razie nie mieszkamy . Odkurzałam dosłownie 2 x do tej pory. Wczoraj odkurzał syna a ja myłam podłogi .Jakież był moje zdziwienie kiedy okazało się ,ze przy nie używanym gnieździe odkurzacza słychać świsty w trakcie gdy syn korzystał z drugiego gniazda. Sprawdziłam pozostałe wejścia do OC i już wiem ,że 2 są do poprawki - czyli skuwanie ściany a może i podłogi , ponowne malowanie. Trochę mnie to zdenerwowało. Do tej pory ufałam firmie ,która mi to robiła - sama niczego nie sprawdzałam- myślałam ,że zrobili wszystko profesjonalnie. I znowu zadziałało prawo Murphy'ego :(.

2 gniazda do poprawki.Chciałabym wobec tego wiedzieć jak sprawdzić po tych poprawkach szczelność mojej instalacji - bo zdaje się moi wykonawcy nie maja o tym pojęcia :(.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem i pamiętam. Mogę Ci wysłać cały element. Chyba że wolisz odebrać osobiście. Sprawdź czy na pewno masz separator passpartu. A jeśli chodzi o te nieszczelności to proponuję spokój. Najbardziej prawdopodobną przyczyną świstu w gniazdach jest wywinięta uszczelka ramki lub zbyt mocno dokręcone gniazda. W pierwszym przypadku należy odkręcić i wyjąc gniazdo, poprawić uszczelkę, posmarować rozcieńczonym płynem do naczyń króciec gniazda i obrotowym ruchem "wkręcić" je w ramkę. W drugim wystarczy poluzować śrubki.

 

P.S.

Wykonawca powinien wykonać test po wykonawczy w twojej obecności. Jest to ważne dla ciebie i dla niego. W przypadku wykrytej nieszczelności ma on możliwość poprawienia swojej pomyłki. Ty dla odmiany masz protokół odbioru i w przypadku uszkodzenia instalacji przez inna ekipę możesz się nim podeprzeć przy egzekwowaniu zwrotu kosztów naprawy. Ja zawsze proponuje klientowi drugi test szczelności wykonywany tuz przed wylewkami.

 

Jeszcze kilka słów dotyczących siły ssania w separatorze. Musisz pamiętać żeby zawsze po drugim odkurzaniu kominka wyjąć i wytrzepać filtr. W tych separatorach ma on wyjątkowo mała powierzchnie stąd taka potrzeba. Popiół ma konsystencję zbliżoną do talku i bardzo szybko zalepia wszelkie filtry.

Edytowane przez jewrioszka
Dopisanie P.S.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To twoi klienci mają szczęście :).

Ja miałam nieszczęście wziąć wykonawcę ,który się na tym chyba nie do końca zna. Nic nie wiem o próbie szczelności aby była wykonywana.

Niestety OC to była inwestycja ,której tak naprawdę nie przewidywałam i wyszła w trakcie - przy okazji. Nie miałam czasu o tym poczytać i dopilnować - no to teraz będę miała problem :(.

Ja mam taki separator:

http://odkurzam.pl/product-pol-150-Separator-uniwersalny-20l.html. Cena ogromniasta. Myślałam ,ze dostanę profesjonalne urządzenie a tymczasem mam sito :(.

Ja tam w swoim nie widzę żadnych uszczelek- chociaż porównując podłączenie od pass-partu ze zdjęcia - wygląda tak samo

Edytowane przez ewadora
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...