Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Odkurzacz centralny - plusy i minusy


Pedro

Odkurzacz centralny  

349 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Odkurzacz centralny



Recommended Posts

  • Odpowiedzi 2,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Podpowiedzcie, kupić gotowy zestaw jest ich trochę w necie np http://allegro.pl/zestaw-4-gn-2xszuf-odkurzacz-centralny-cd-film-i3333988594.html czy osobno kompletować.

Jak zamontować szufelkę w kuchni, która będzie się wysuwała spod szafki kuchennej. Samą rurę w ścianie a potem przedłużkę-rurę z końcówką szufelki?

Edytowane przez ChłopZmazur
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podpowiedzcie, kupić gotowy zestaw jest ich trochę w necie np http://allegro.pl/zestaw-4-gn-2xszuf-odkurzacz-centralny-cd-film-i3333988594.html czy osobno kompletować.

 

Osobno, i taniej i inne rzeczy będą Ci potrzebne.

 

Jak zamontować szufelkę w kuchni, która będzie się wysuwała spod szafki kuchennej. Samą rurę w ścianie a potem przedłużkę-rurę z końcówką szufelki?

Tak są elementy elastyczne z którymi łączy się szufelki - inaczej było by to zbyt kłopotliwe, a niekiedy wręcz niemożliwe do podłączenia - dodatkowo pod szafkami również się sprząta, więc co by trzeba było zdemontować gdyby listwa maskująca mebli, była połączona z rurociągiem na sztywno?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może rozłóż chociaż te rurki co kupiłeś, może cię kiedyś będzie stać na jednostkę to wtedy kupisz.

 

... albo tak jak ja podłączysz do instalacji centralnego odkurzacza, odkurzacz przemysłowy. Ponieważ eksperyment powiódł się i wszystko działa a piękniejsza połowa nie widzi różnicy pomiędzy taką instalacją a elektroluxem którego używaliśmy do tej pory, jesteśmy jakiś tysiączek z haczykiem do przodu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja zamontowałem ten http://www.leroymerlin.pl/warsztat/urzadzenia-warsztatowe/odkurzacze/odkurzacz-uniwersalny-wd-3-200-kaercher,p140488,l879.html

 

Do tego domontowałem układ startujące odkurzacz (jakieś 35 zł + godzina roboty) + układ podłączenia odkurzacza - rury i przejściówki (20 zł + godzina pracy)

 

Piszę tysiąc w kieszeni bo brałem pod uwagę odkurzacze centralne za ok 1500 zł.

 

Będę miał chwilkę czasu to zrobię i załączę zdjęcia.

 

ps

jak sobie porównacie parametry odkurzaczy przemysłowych i centralnych to tam różnica jest tylko w jednym parametrze który - uważam - wcale nie musi być istotny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie to odkurzacz uniwersalny :-). Skąd masz układ sterujący? do kupienia gotowy czy trzeba lutować poszczególne elementy? Podeślij foto. W sumie to niezły biznes mógłby ktoś zrobić sprzedając taki odkurzacz wraz z gotowym układem sterującym.

PS jakim parametrem różnią się odkurzacze centralne od tego poza oczywiście ceną ! :-)

 

Na aledrogo są za 208 z presyłką 236 zł. Ktoś nawet sprzedaj używany bez rur za 20 zł !

 

Piszą na aukcji, że " Charakteryzuje go głośna praca silnika. " - napisz coś o jego głośności.

Edytowane przez ChłopZmazur
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja zamontowałem ten http://www.leroymerlin.pl/warsztat/urzadzenia-warsztatowe/odkurzacze/odkurzacz-uniwersalny-wd-3-200-kaercher,p140488,l879.html

 

Do tego domontowałem układ startujące odkurzacz (jakieś 35 zł + godzina roboty) + układ podłączenia odkurzacza - rury i przejściówki (20 zł + godzina pracy)

 

Piszę tysiąc w kieszeni bo brałem pod uwagę odkurzacze centralne za ok 1500 zł.

 

Będę miał chwilkę czasu to zrobię i załączę zdjęcia.

 

ps

jak sobie porównacie parametry odkurzaczy przemysłowych i centralnych to tam różnica jest tylko w jednym parametrze który - uważam - wcale nie musi być istotny

 

też się właśnie do tego przymierzam,a jakie rurki dodatkowe trzeba dokupić i gdzie najlepiej ? mam tego samego karchera

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odkurzacz jest głośny (tak mi żona mówi) , ale trudno mi porównywać go z innymi centralnymi, bo ich nie słuchałem.

Przyłącze zrobiłem z kawałka rurki i mufki od instalacji odkurzacza (tych rur które się rozkłada na samym początku) oraz rury elastycznej od odkurzaczy przemysłowych ktora ma średnicę wewnętrzną 50mm. Jest to bardzo ważne, gdyż to jest standard przemysłowy i rura jest zrobiona tak że bardzo ładnie wkłada się na sztywne rury od odkurzacza i ładnie ją uciska, niczym nie trzeba tego dodatkowo uszczelniać.

Ja rurę elastyczną kupiłem w sklepie z akcesoriami przemysłowymi dla firm: http://www.tecnocenter.pl/index.php

 

ale widzę, że to samo można kupić wysyłkowo, tutaj:

 

http://clean-expert.pl/pl/rury-i-akcesoria/92-waz-elastyczny-fi-50mm.html

http://www.edomex.com.pl/waz-do-odkurzacza-50mm-elastyczny-p-27.html

http://www.odkurzaj.eu/pl/p/Waz-elastyczny-50-mm/101

 

Układ startujący zrobiłem sam. Jutro będzie trochę więcej czasu to zrobię zdjęcia i zobaczycie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ponieważ właśnie planuję wykonanie instalacji centralnego odkurzania przeczytałem wiele postów na tym forum oraz innych informacji w necie. Mam jednak kilka wątpliwości dotyczących wykonania instalacji samemu. W związku z tym że mam dość duży domek parterowy i moja instalacja będzie trochę rozbudowana planują ją wykonać samemu. Jak to przy budowie odkurzacz pewnie będzie zamontowany dużo później niż zakończenie budowy. Docelowo moja instalacja będzie miała 6 gniazd 3 szufelki Vroom oraz dwa wallyflexy. Tak gwoli wyjaśnienia dlaczego tyle ano dlatego że chciałbym używać krótszego zestawu sprzątającego niż 9 metrów bo będzie wygodniejszy a cena samych rur do instalacji nie jest znów aż taka duża.

Pierwszy mój dylemat powstał dzisiaj gdyż w jednym z postów na forum przeczytałem że rury i kształtki borysowskiego są dużo lepsze niż rury białe. W kilku postach podnoszono że białe rury są miękkie natomiast kształtki białe są twarde stąd mogą się rozszczelniać . Na stronie Borysowskiego natomiast podają że rury białe mają cieńsze ścianki i się uginają i nawet mogą pękać przy osiadaniu wylewki. Te informacje zmartwiły mnie bardzo bo już dokonałem zakupu tych białych rur i nie wiem czy dobrze zrobiłem a kosztowały mnie one 900 zł. Rozszczelnienie mnie tak nie przeraża bo ponieważ i tak sam wykonuję instalację więc nie mam jak sprawdzić szczelności po klejeniu stąd wpadłem na pomysł dodatkowego zabezpieczenia połączeń taśmą samowulkanizującą o szerokości 38mm więc nawet jak coś było by niedoklejone to i tak taśma uszczelni(zwłaszcza że tu mamy do czynienia z podciśnieniem). Koszt 10m taśmy to 20 zł więc niewiele. Natomiast martwi mnie opcja pęknięcia rury z powodu nacisku wylewki i styropianu. Czy ktoś mógłby się do tego ustosunkować.

Drugi dylemat to czym ciąć te rury. W kilku postach znalazłem informację że nie można ich ciąć brzeszczotem piłką czy czymś podobnym bo niszczy się powłokę elektrostatyczną tych rur. W jednym poście instalator podawał że taki nóż do cięcia to kosztuje 300 zł. W katalogu Borysowskiego są dwa takie noże do cięcia wyglądają podobnie jak noże do cięcia rur miedzianych. Czy taki obcinak do rur z allegro za 50 zł będzie dobry do ich cięcia czy wy może czymś innym je obcinacie?

Kolejny dylemat to nie mam wyobrażenia jak wykonać podejście pod standardową szufelkę automatyczną. Wiem że ma być to rura elastyczna tylko nie bardzo mogę wyobrazić sobie jak mam wykonać dziurę w ścianie przed tynkami tak żeby nie okazała się za duża, a w necie nie mogę znaleźć schematu bądź zdjęcia jak to jest wykonane. Może ktoś ma zdjęcie jak to trzeba zrobić?.

Tak jak osoby które pisały wcześniej interesuje mnie schemat układu sterowania odkurzaczem przemysłowym w układzie centralnego odkurzania gdyż pewnie raczej do tego zastosuję jednak odkurzacz przemysłowy z dwoma silnikami o dużej mocy niż kupię jednostkę centralną gdyż w moim przekonaniu tak będzie lepiej i pewno za te same pieniądze będę miał lepsze podciśnienie niż kupując jednostkę centralną. Mam co prawda mglista wizję jak w prosty sposób to sterowanie wykonać posługując się stycznikiem lub przekaźnikiem Ale jak by kolega taki schemat udostępnił to na pewno było by miło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak po kolei:

 

1 - oczywiście rury nie są drogie i rób, jak chcesz, ale podejrzewam, że w praktyce szybko zweryfikujesz swe poglądy. Obecnie przeraża cię wąż 9m, ale używając krótkiego i musząc go co i rusz przepinać do innego gniazdka szybko za dłuższym zatęsknisz.

2 - Borysowski się reklamuje tym, że jego rury są grubsze i mocniejsze. Zgoda, ale tak naprawdę... po co one mają być mocniejsze? One są przecież ukryte w styropianie, który i tak jest miękki i to on się podda, nie rura. Zaś, jeśli gdzieś wylewka opiera się bezpośrednio na rurze, a ta od spodu jest podparta na sztywno, to jest to poważny błąd montażu i żadna rura tu nie wydoli, Borysowskiego też. Decydując się zaś na Borysowskiego skazujesz się na osprzęt Borysowskiego bądź kombinowanie z przejściówkami.

3 - doszczelnianie nie ma sensu, porządnie poklejone rury będą o wiele szczelniejsze, niż uzyskasz to za pomocą taśmy.

4 - Jak będziesz miał firmę i zawodowo będziesz montował OC, to sobie kupisz profi obcinak do rur. Do amatorskiej roboty spokojnie wystarczy piłka do metalu i ostry nożyk "łamany" i/lub półokrągły pilnik do obrobienia krawędzi cięcia na gładko. Bo o te krawędzi chodzi, nie o żadną powierzchnię rury.

5 - Wymiary szufelki automatycznej znajdziesz w necie. Rysunek montażowy też. Całość jest spora i nie wiem, czy uda Ci się zmieścić to w ścianie. Może w grubej nośnej?... Generalnie szufelki montuje się w meblach i zabudowach raczej.

6 - chwilę wcześniej piszesz o drogiej instalacji z mnóstwem kosztujących setki złotych rozwiązań, a zaraz potem chcesz oszczędzać na jednostce centralnej na rzecz jakichś zbójeckich rozwiązań, nie rozumiem... Patent z przemysłowym jest dobry jako tymczasowe rozwiązanie, jako docelowe i to w dodatku "lepsze" nie ma sensu. Za cenę dobrego przemysłowego (piszesz o jakimś dwusilnikowym) spokojnie kupisz dobrej klasy jednostkę centralną Profi. Podciśnienie będzie takie samo lub lepsze, za to wygoda użytkowania nieporównywalna.

 

J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przepraszam Was, ale czasu mało, goście, dzieci, rowery i czas mija.

Kilka zdjęć tutaj: http://www.fotosik.pl/u/desmear/album/1476095

 

Jak mówiłem, mufa sklejona z kawałkiem rury plastikowej (tej instalacyjnej) potem to już łączy się elastyczną (ładnie się samo zaciska). Elastycznej potrzeba tyle, żeby połączyć odkurzacz z systemem rur który jest u Was ( mnie wystarczył 1 metr, ale to przecież indywidualny temat). Póki co jeszcze nie zrobiłem wydmuchiwania powietrza (wydmuchuje mi do pomieszczenia gospodarczego, tam gdzie stoi odkurzacz). Z wydmuchiwaniem, jest trochę bardziej skomplikowana sytuacja, ale to w następnym poście. Mufa u mnie była ciiut za duża (nie chciała się wsuwać w odkurzacz, kilkanaście minut i papier ścierny załatwił temat.

 

Sterowanie można zrobić na wiele sposobów, ja wybrałem taki, żeby za dużo się nie narobić. Kupiłem przelotową wtyczkę 230V , do tego zasilacz antenowy 12V, gniazdko natynkowe , przekaźnik z cewką na 12VDC i stykami przystosowanymi do 230V i obciążalnością tak dużą jak się uda kupić (u mnie było dobrze ponad 10A), do tego gniazdko od kolumn głośnikowych

Wszystko do kupienia w sklepie elektronicznym + market budowlany.

Przekaźnik wbudowałem do gniazda natynkowego do którego przymocowałem gniazdo głośnikowe służące do przyłaczenia kabla który macie rozprowadzony razem z rurami odkurzcza. Gniazdo głośnikowe lutujemy szeregowo z zasilaniam 12V oraz cewką przekaźnika (powstaje obwód sterowania). Przez styk(i) robocze przekaźnika podaje napięcie 230V do gniazda natynkowego . Panowie(panie) generalnie połączenie jest banalne, ale jeśli nie dacie rady sami tego narysować, to raczej poszukajcie kogoś kto Wam to polutuje i zrobi żeby nie było nieszczęscia. W tym urządzenie są dwa obwody, sterowniczy z napięciem bezpiecznym i drugi 230V, więc żartów nie ma lepiej żeby się nie pomylić i nic nie pomieszać. Przekaźniki również są różnie wykonywane, trzeba troszkę umiejętności żeby zlokalizowac odpowiednie wyjścia.

Jeżeli jednak chcecie, to schemat mogę namalować i wrzucić (ale już nie dzisiaj).

 

 

domek mam z poddaszem, na górze dwa gniazda, na dole dwa gniazda, dodatkowo dwie szufelki (póki co nie mam ich, rurociąg zaślepiony)

 

Jak macie pytania to śmiało, nie obiecuje jednak natychmiastowej odpowiedzi :)

Edytowane przez desmear
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patent z przemysłowym jest dobry jako tymczasowe rozwiązanie, jako docelowe i to w dodatku "lepsze" nie ma sensu. Za cenę dobrego przemysłowego (piszesz o jakimś dwusilnikowym) spokojnie kupisz dobrej klasy jednostkę centralną Profi. Podciśnienie będzie takie samo lub lepsze, za to wygoda użytkowania nieporównywalna.

 

J.

 

 

generalnie się zgadzam, póki co mam ważniejsze wydatki niż jednostka centralna, ale nie wykluczam za jakiś czas zakupu. Wadą jest wyrzut powietrza z odkurzacza przemysłowego które jest wykorzystywane do chłodzenia silnika. Mimo, że odkurzacz ma gniazdo do "łapania" wyrzucanego powietrza, ma też dodatkowe otwory którym to powietrze także wychodzi. Prawdopodobnie to jest właśnie część systemu chłodzenia (nie wiem dokładnie, musiałbym rozkręcić odkurzacz a póki jest na gwarancji to nie grzebię).

Natomiast co do samego rozwiązania, to nie tyle rozwiązanie jest zbójeckie co ceny jednostek centralnych są zbójeckie. Ale odkurzacze przemysłowe kiedyś też drogie były.... kwestia czasu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak po kolei:

 

1 - oczywiście rury nie są drogie i rób, jak chcesz, ale podejrzewam, że w praktyce szybko zweryfikujesz swe poglądy. Obecnie przeraża cię wąż 9m, ale używając krótkiego i musząc go co i rusz przepinać do innego gniazdka szybko za dłuższym zatęsknisz.

 

J.

 

Ok jak będę już użytkował to zobaczę czy wąż długi czy krótki będzie lepszy .

 

 

2 - Borysowski się reklamuje tym, że jego rury są grubsze i mocniejsze. Zgoda, ale tak naprawdę... po co one mają być mocniejsze? One są przecież ukryte w styropianie, który i tak jest miękki i to on się podda, nie rura. Zaś, jeśli gdzieś wylewka opiera się bezpośrednio na rurze, a ta od spodu jest podparta na sztywno, to jest to poważny błąd montażu i żadna rura tu nie wydoli, Borysowskiego też. Decydując się zaś na Borysowskiego skazujesz się na osprzęt Borysowskiego bądź kombinowanie z przejściówkami.

 

J.

Za tą informację bardzo dziękuję rozwiałeś moje wątpliwości

 

 

4 - Jak będziesz miał firmę i zawodowo będziesz montował OC, to sobie kupisz profi obcinak do rur. Do amatorskiej roboty spokojnie wystarczy piłka do metalu i ostry nożyk "łamany" i/lub półokrągły pilnik do obrobienia krawędzi cięcia na gładko. Bo o te krawędzi chodzi, nie o żadną powierzchnię rury.

J.

 

Ok Dzięki mam już jasność.

 

5 - Wymiary szufelki automatycznej znajdziesz w necie. Rysunek montażowy też. Całość jest spora i nie wiem, czy uda Ci się zmieścić to w ścianie. Może w grubej nośnej?... Generalnie szufelki montuje się w meblach i zabudowach raczej.

J.

 

Hm wiedziałem że w meblach ale na kilku filmach i zdjęciach widziałem że są zamontowane w ścianie a obok nich jest cokół od podłogi z dwóch stron więc myślałem że można taką szufelkę zamontować w ścianie. Może wieśz ile cm grubości potrzeba by taką szufelkę w ścianie schować?.

 

6 - chwilę wcześniej piszesz o drogiej instalacji z mnóstwem kosztujących setki złotych rozwiązań, a zaraz potem chcesz oszczędzać na jednostce centralnej na rzecz jakichś zbójeckich rozwiązań, nie rozumiem... Patent z przemysłowym jest dobry jako tymczasowe rozwiązanie, jako docelowe i to w dodatku "lepsze" nie ma sensu. Za cenę dobrego przemysłowego (piszesz o jakimś dwusilnikowym) spokojnie kupisz dobrej klasy jednostkę centralną Profi. Podciśnienie będzie takie samo lub lepsze, za to wygoda użytkowania nieporównywalna.

J.

 

Hm trochę racji masz może źle się wyraziłem .Taki odkurzacz przemysłowy mam w firmie i się sprawdza jest niezawodny. Przy czytaniu o odkurzaczach centralnych na różnych forach natrafiłem na posty w których ludzie narzekali na jednostki centralne że się psują trzeba o nie bardzo dbać itd. Niektórzy pisali o psujących się turbinach i horrendalnych cenach za wymianę turbin. Stąd dlatego mój pomysł na zastosowanie odkurzacza przemysłowego który znam. Ale jak będę już miał coś kupować to zorientuję się co ile kosztuje i jeżeli tak jak piszesz jeżeli jednostka profi jest trwała i dobra i w cenie odkurzacza przemysłowego to na pewno kupię jednostkę profi.

A kończąc bardzo dziękuję za cenne uwagi dla mnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...