Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

WYSOKOSCI WYLEWEK pod gres, parkiet, wykładziny, panele itp.


kradosz

Recommended Posts

Witam,

mam pytanie odnośnie układania deski barlineckiej i gresu, a dokładniej chodzi mi o różnice w szlichcie. Deska ma grubość 15 mm, a płytka gresu 6 mm, wiadomo że pod gresem będzie klej itp O ile wyżej musi być szlichta pod gres, żeby deska i gres były równe??

 

Z góry dziekuję za odpowiedzi,

Kaśka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 67
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • 3 years później...

Witam. W sklepach powiedziano mi ze gres na gotowo (plyty do wymiaru 50/50cm) to ok 16mm juz z klejem a parkiet egzotyczy (niezaleznie od gatunku drewna) rowniez 16mm na gotowo. Czyli nie trzeba by roznicowac poziomow wylewki !

Jednak kiedys na forum czytalam przestroge ze trzeba pamietac o roznicy poziomow a wykonawca stanu surowego caly czas bral pod uwage grubosc parkietu 250mm.

Jakie sa wasze doswiadczenia - robiliscie na jednym poziomie czy nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry, polski parkiet to około 2,5 do 3 cm.

Lepiej trzymać się poziomu parkietu i przy układaniu płytek zniwelować różnicę poziomów.

W łazienkach i w pralni lepiej zostawić posadzkę parę mm niższą, co w połączeniu z kratką ściekową (np pod wanną) da dobre zabezpiezczenie przed ewentualnym zalaniem parkietów. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaniżanie posadzki np. w łazience to nieporozumienie. Każda różnica jest wyczuwalna podczas chodzenia no i fatalnie to wygląda.

Ponadto kratek ściekowych np. pod wanną już się raczej nie robi, bo to źródło nieciekawych zapachów, pleśni i grzybów.

Myślę, że 1cm lub 1,5cm różnicy będzie dobrze (musisz wiedzieć jakie (grubość) płytki i parkiet będziesz układał).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parkiet jest zazwyczaj wyzszy niz gres . Mozna podniesc gres do poziomu parkietu , ale wymaga to lepszych , czyli drozszych kleji i wiekszej starannosci plytkarza . Mozna rowniez zastosowac listwy przejsciowe , badz progi . Musza miec one rozne poziomy od spodu .

 

Naprawdę nie radzę robić takich mini progów, bo można się o to zabić.

 

Przy egzotyku różnica poziomów pomiędzy gresem a parkietem jest na tyle mała, że glazurnik spokojnie się do tego dostosuje.

 

Przy parkietach tradycyjnych polecam jednak podnoszenie wylewki, a nie progi. Według mnie docelowa podłoga powinna być na tym samym poziomie i tyle. No, chyba że ktoś robi specjalny schodek, np. do salonu - ale to zupełnie coś innego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 months później...

Witam,

za chwile u mnie zalewaznie wylewek.

W zwiazku z tym mam kilka pytan:

1) czy na rurkach ogrzewania podlogowego tez ukladac siatki zbrojeniowe??

2) czy siatki w innych miejsciach dawac na jakims dystansie (jakim - co stosujecie)>?

3) jezeli w polowie domu bede mial gres polerowany, a w polowie parkiet, to juz teraz musze wiedziec jakich grubosci beda oba materialy, dodac kleje i zrobic taka roznice w wylewce??

 

help meee

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

3 Najprosciej zrobic wylewke na jednym poziomie , a pozniej w zaleznosci od tego jaki parkiet i gresy kupisz , glazurnik poziomy wyrowna . Nie trafisz teraz z roznicowaniem poziomow . Dochodzi do tego niedokladnosc wylewki . I pozniej bedzie schodek z gresu w dol .

 

O tak - zwłaszcza jak ma się do położenia kilkadziesiąt metrów parkietu / np 22mm / i kilkadziesiąt metrów ceramiki na podłodze / np 8mm płytek / .

To bardzo dobry pomysł robić wylewki na jednym poziomie - potem na wylewkę wyrównującą albo wyrównanie klejem brakujące 14mm wydasz niepotrzebnie wcale niemałą kwotę ...

 

Tak na marginesie - ja kładłem na parterze ceramikę / 8mm / i parkiet - egzotyk o grubości 15mm - podczas wykonywania wylewek zaznaczyłem w których pomieszczeniach będzie jaki materiał i ekipa zrobiła odpowiednią różnicę w poziomie ... - dodatkowe koszta wyniosły mnie 0 pln - jastrych z mixokreta zacierany mechanicznie - jakość wylewki / poziomów / - bardzo dobra .

 

Po co sobie dokładać niepotrzebnej roboty i kosztów jak można od razu zrobić dobrze ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O tak - zwłaszcza jak ma się do położenia kilkadziesiąt metrów parkietu / np 22mm / i kilkadziesiąt metrów ceramiki na podłodze / np 8mm płytek / .

To bardzo dobry pomysł robić wylewki na jednym poziomie - potem na wylewkę wyrównującą albo wyrównanie klejem brakujące 14mm wydasz niepotrzebnie wcale niemałą kwotę ...

 

Prosze zauwazyc , ze zalozyciel watka nie wie jaki gres i drewno polozy . I tak zazwyczaj jest na tym etapie budowy . Prosze mi wiec nie sugerowac podniesienia kosztow .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

za chwile u mnie zalewaznie wylewek.

W zwiazku z tym mam kilka pytan:

1) czy na rurkach ogrzewania podlogowego tez ukladac siatki zbrojeniowe??

2) czy siatki w innych miejsciach dawac na jakims dystansie (jakim - co stosujecie)>?

3) jezeli w polowie domu bede mial gres polerowany, a w polowie parkiet, to juz teraz musze wiedziec jakich grubosci beda oba materialy, dodac kleje i zrobic taka roznice w wylewce??

 

help meee

 

Ad1. i Ad.2 Możesz dać siatkę zbrojeniową, napewno nie zaszkodzi, nad wylewka nad ogrzewaniem podłogowym lubi pracować, a pod parkiet wylewka musi być solidna i dokładnie wykonana (przypilnuj wykonawcy)

 

Ad3. Zrób 1 cm różnicy między wylewką tzn. tam gdzie będzie parkiet ok 1 cm niżej niż tam gdzie będzie gres - parkiet czy deski mają zazwyczaj docelowo 22mm grubości. Dla wylewkarzy z mixokreta to żaden problem, a Ty późnij niczego nie będziesz musiał dolewać.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...