Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

WYSOKOSCI WYLEWEK pod gres, parkiet, wykładziny, panele itp.


kradosz

Recommended Posts

Ad3. Zrób 1 cm różnicy między wylewką tzn. tam gdzie będzie parkiet ok 1 cm niżej niż tam gdzie będzie gres - parkiet czy deski mają zazwyczaj docelowo 22mm grubości. Dla wylewkarzy z mixokreta to żaden problem, a Ty późnij niczego nie będziesz musiał dolewać.
Może parkiet i lita deska mają około 22mm grubości, ale juz deski typu barlinek mają około 15mm. Wiec już masz około 7mm różnicy.

 

Dodatkowo wyznaczając teraz linię rozdzielającą między parkietem a płytkami będziesz musiał się jej trzymać do końca bez możliwości manewru w tą czy drugą stronę. O ile jeszcze na kawałku można dolać, aby mieć dłużej płytki to już skuwać aby mieć więcej drewna jest problem.

 

Ja ponieważ w momencie wyelwania posadzki nie wiedziałem jak i czym będzie wykończona zrobiłem jeden poziom wszędzie. Ponieważ finalnie na części będzie deska a na części płytki, zrobi się lekki spadek na płytkach od deski. Nie do zauważenia a dodatkowy plus, że ewentualna woda rozlana w kuchni nie wleje się na drewno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 67
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

O tak - zwłaszcza jak ma się do położenia kilkadziesiąt metrów parkietu / np 22mm / i kilkadziesiąt metrów ceramiki na podłodze / np 8mm płytek / .

To bardzo dobry pomysł robić wylewki na jednym poziomie - potem na wylewkę wyrównującą albo wyrównanie klejem brakujące 14mm wydasz niepotrzebnie wcale niemałą kwotę ...

 

Prosze zauwazyc , ze zalozyciel watka nie wie jaki gres i drewno polozy . I tak zazwyczaj jest na tym etapie budowy . Prosze mi wiec nie sugerowac podniesienia kosztow .

 

Hmmmm - nie wie .... - no cóż - najcieńszy parkiet - egzotyczne gatunki mają 15mm grubości - nawet jak założyciel wątku położy 1 cm płytki ceramiczne to pozostanie mu 0,5 cm naddatku ...

 

Pomimo tego rozsądnie jest jednak wiedzieć jakiej grubości wykończenie podłóg się będzie wykonywać ...

 

I ja nic nie sugeruję - ja stwierdzam fakt - dodatkowych kosztów spowodowanych niewiedzieniem na tym etapie budowy ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

a parkiet chce 16mm (lub 15) i gres o gruboscii 8-10mm.

 

A więc jednak założyciel wątku wie ...

 

Czyli masz w planie ułożenie takich samych materiałów jak ja - zrób różnicę w poziomach wylewek 0,5cm i nie będziesz miał żadnych problemów - podłogi po ułożeniu będą równiutkie , bez żadnych skosów , spadów czy stopni i przede wszystkim bez żadnych dodatkowych kosztów .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, chce polozyc parkiet 15 luib 16mm, i gres polerowany 8-10mm.

Ale juz dzisiaj nic nie wiem.....

Spotkalem sie z jednym wykonawca i ten mowi mi, ze pod parkiet daje sie kleju 1-2, gora 3 mm - czyli na gotowe bedzie ok 18mm, a pod gres polerowany - zwlaszcza jezeli plyty sa duze i maja wiecej niz 40cm - daje sie 12mm kleju "na grzebnien" - czyli po docisnieciu wyjdzie gr kleju ok 8mm. Czyl suma sumarum gres 10 + 8 klej - to wychodzi na to samo.

 

Wg niego, pod gres nie mozna dawac mniej kleju (zwlaszcza pod tak duze plyty i jesli sa na ogrzewaniu podlogowym ) bo popeka, nie bedzie miala jak pracowac..

 

i teraz juz nie wiem.. wylewacna rowno i robic tak jak wykonawca mowi, czy robic poziomy i dac mniej kleu.

wg niego na te 36m2 gresu wyjdzie wiecej kleju za 200-300zl (dla tej grubosci grzebienia 12mm).

 

jak robic?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 months później...

W środę przychodzą fachowcy, a ja zastanawiam się nad wysokością wylewki

- w sypialniach będą panele drewniane, 15mm (wysokość paneli) + 3mm (podkład) = 18 mm

- w pozostałych pomieszczeniach gres, 8 mm (wysokość) + 5mm (klej) = 13 mm

Z tego wynika, że w sypialniach wylewka powinna być niżej o 5 mm.

Fachowcy mówią, że jak są panele i gres to oni robią wszystko na równo. Napiszcie jak Wy robiliście.

 

Pozdrawiam

Aśka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1cm kleju pod gres 8mm moim zdaniem to za dużo spokojnie można to zrobić wylewką smaopoziomującą taniej i szybciej.

 

pzdr.

są kleje przeznaczone do warstwy 25mm / kleje elastyczne np mapei

ceresit dopuszcza do 10 mm

zwykłym klejem kładzie się warstwę na gładko jak delikatnie przeschnie kładzie się druga na grzebień

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego wynika, że w sypialniach wylewka powinna być niżej o 5 mm.

Fachowcy mówią, że jak są panele i gres to oni robią wszystko na równo.

Tylko fachowcy mają pewnie na myśli panele a nie panele drewniane (pewnie myślisz o czymś w stylu Barlinek). Przy zwykłych panelach które mają około 8mm i do tego z 4mm podkładu rzeczywiście wszystko daje się na równo. Daj sypialnie niżej i zaoszczędź na kleju.

 

Ja dałem wszędzie równo, bo nie wiedziałem co dokładnie i gdzie będzie na podłodze i potem nic tylko dokupowałem worki kleju do kafelek, bo kładąc go grubo schodził szybko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year później...
Podciągnę temat. Planuję gres w salonie, jadalni i kuchni a w pokojach zwykłe panele. Gres z klejem wyjdzie pewnie ze 20mm a panele z podkładem 12. Mógłbym od razu zrobić wylewkę o odpowiednich wysokościach ale boje się, że będzie to i tak niedokładne. Można by też dać pod panele grubszy podkład ale będę miał ogrzewanie podłogowe ....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podciągnę temat. Planuję gres w salonie, jadalni i kuchni a w pokojach zwykłe panele. Gres z klejem wyjdzie pewnie ze 20mm a panele z podkładem 12. Mógłbym od razu zrobić wylewkę o odpowiednich wysokościach ale boje się, że będzie to i tak niedokładne. Można by też dać pod panele grubszy podkład ale będę miał ogrzewanie podłogowe ....

 

Gres ma wysokosc od 8 do 12mm , w zaleznosci od formatu . Grubosc warstwy kleju zalezy od nierownosci podloza . Mozesz przyjac , ze gres+klej=15mm .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...