Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

OŚWIETLENIE: sufit podwieszany, halogeny w suficie, oświetlenie punktowe, oczka


andy69

Recommended Posts

Witam forumowiczów!

Mam następujący problem, chciałem zamontować oczka halogenowe w suficie podwieszanym na rusztowaniach aluminiowych. Sufit jest wykonany z płyt G-K, jednak przestrzeń jaka jest między paroizolacyjną folią nad którą znajduje się wełna mineralna dla ocieplenia, a płytami G-K wynosi tyle co grubość rusztowania 4-5 cm. Na wszystkich halogenach 230V które spotkałem w instrukcji jest napisane, że należy zapewnić nad nimi ok 11 cm przestrzeni dla cyrkulacji powietrza, chodzi o wysoką temperaturę, jaka się wytwarza podczas świecenia halogenów. Nie wiem, czy w mojej sytuacji, gdy ta przestrzeń jest mniejsza można zamontować halogeny i czy nie spowoduje to topienia się foli paroizolacyjnej, albo pożaru, wełna jest niepalna, nie wiem, jak folia paroizolacyjna i płyty G-K.

Czy ktoś z forumowiczów rozwiązywał już podobny problem, chyba tak ocieplenie poddaszy użytkowych jest sprawą typową a płyty g-K, aż się proszą o montaż oczek halogenowych. Może ktoś zna halogeny nie wymagające tak dużej wolnej przestrzeni?

Proszę o pomoc Andy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 54
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Być może są też wentylowane oprawki...

Jeśli zamontujesz normalne, to żarówki będa się znacznie częściej przepalać, folia się stopi, przewody i izolacje się upalą itd... Po pół godzinie od włączenia wszystko będzie śmierdzieć palonym plastikiem. Nie polecam. Miałem w poprzednim mieszkaniu. W końcu kiedy przestaliśmy nadązać z wymianą żarówek, zostawiłem tylko po jednej i to o najmniejszej z możliwych mocy. Dało to jakiś efekt, tylko że było ciemno jak...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozgryzalismy ten problem dosc dlugo. Ceramiczne doniczki odpadly ze wzgledu na to ze przesuniecie ich po zamontowaniu nawet o 1 cm jest problemem. Poza tym ciezar. W ostatecznosci zrobilismy tak: normalnie mamy na suficie dwie wartswy welny 18cm i 5 cm. Ta piatka jest miedzy stelazami na ktorych wisza plyty GK. W lazience zrezygnowalismy z niej. Podwiesilismy pierwsza plyte GK beposrednio do jetek, z przyklejona folia paroszczelana, na nia stelaze na malym dystansie (w sumie moze 6-8 cm), a na nich druga wastwa plyt GK (sufit widoczny z lazienki). Tym sposobem uzyskakismy plaska przestrzen w ktorej bedzei sie rozchodzic cieplo, izolowane od folii i welny plyta GK zielona, pomalowana oczywiscie folia w plynie.

Chcielismy zrobic pudelaczka z GK cos a'la tedoniczki ceramiczne. Ale tez byly problem z przesunieciem, gdyby sie cos na etapie monatzu przypadkowo przesynelo.

Moze przez tenm brak 5 cm welny bedzie ciut chlodnie, ale mam gwarancje ze mi sie chalupka nie zspali.

Poza tym nad lazienka mam poddasze nieuzytkowa ktore z czasem tez lekko ocieple.

 

Pozdrawiam,

Anula

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 months później...
ale nie wiem, jak chcesz przeciagnac kable do lampek (o ile nie przeciagnales do tej pory), skoro plyty sa juz przytwierdzone

Trzeba mieć szczupłą dłoń, która się zmieści w otworze :) . A jak nie to inaczej kombinować. Najważniejsze żeby znaleźć przewód zasilający i żeby wyciągnąć go przez najbliższy otwór.

A przy wierceniu otworów w takiej sytuacji zazwyczaj się trafia na profil :( i trzeba wiercić gdzie indziej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 months później...
  • 2 months później...
Witam chce zastasować oświetlenie w suficie z płyt GK na 12V, a co za tym idzie jestem zmuszony założyć transformator! Czy ktoś może mi powiedzieć czy wykonawca może zabudować sufit w ten sposób że nie będę miał dostępu do transformatora? A co w przypadku jeśli on się popsuje? Będę musiał wyciąć dziurę w płycie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

Witam,

 

chcialabym zakupić oprawy halogenowe i zamontowac je nad barkiem ok 8 szt ale obok stoi stol jadalny i boje sie, ze bedzie mi trudno dopasowac do nich oswietlenie stolu. Czy powinno ono pasowac czy moze byc o innym ksztalcie.

Oto zdjecie oprawy

 

http://www.halogen.pl/images_interesujace_produkty/sk03.jpg

 

Co o tym sadzicie?

Brenda

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

witam serdecznie, ostanio wpadłem na pomysl z podwieszanym sufitem. Sufit ma byc obniżony tylko na obwodzie pokoju dając efekt wklęśnietego środka. Oświetlenie ma składać się z 6 żarówek halogenowych na 12 V z użyciem transformatora. Szkielet sufitu juz wykonałem z C-owników, teraz musze przygotować oświetlenie do tego projektu, czyli pociągnąć kable. Czy możecie mi poradzić jaki rodzaj połączenia wybrać? Nizej zalączam schemat oświetlenia, te małe kółak to ma być oświetlenie. Macie moze jakies gotowe schematy ??

------------------

| o o |

| o o |

| o o |

------------------

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year później...

witam,

 

w pomieszczeniu o powierzchni ok. 35m2 (duzy otwarty pokoj z aneksem kuchennym) planuje podwiesic sufit i dac oswietlenie punktowe, ale nie takie "male reflektorki" jak to sie popularnie mowi, dajace swiatlo na 50cm od zrodla a potem mrok, tylko duze, okolo 20cm srednicy oprawy wpuszczane w sufit (fachowo to sie chyba downlight nazywa). chce aby byly one glownym i solidnym zrodlem swiatla w nowoczesnym pomieszczeniu (nie lubue zyrandoi :) )

 

czy mozecie doradzic jakies konkretne oprawy/producentow/parametry?

na co zwrocic uwage przy zakupie?

na oku mam cos takiego:

http://www.eph.pl/product/id/805,oprawa-downlight-ralf-dl-220

http://www.halogen.pl/index.php?site=produkt&what=kat&id_kat=1&id=1089

tyle ze ta nie ma szkla ochronnego - a wydaje mi sie ze lepiej zeby bylo

http://www.halogen.pl/index.php?site=produkt&what=kat&id_kat=1&id=2439

 

bedzie ich okolo 6-7 sztuk (tak planuje)

aha - do tego na 2 z 4 krawedzi sufitu, w szczelinie puszczone zostana swietlowki dajace swiatlo typu "ambient" - ma sie na scianach rozpraszac

jakie oprawy i swietlowki polecacie? prosze o podpowiedzi :)

 

--

m

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...