Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

przyłącze gazu i instalacji wewn.


civic9

Recommended Posts

Witam,

 

Dystrybutor gazu wybudował nam na osiedlu sieć i przyłącza do granicy działki (zakończone w granicy skrzynką z gazomierzem i zaworem).

 

Teraz muszę uzyskać pozwolenie na budowę instalacji wewn. Ktoś zrobi projekt, nie ma problemu.

 

Zastanawiam się co z kawałkiem od domu do tej granicy działki, wszystko po moim terenie. To też jakby przyłącze. Jak obejmę to tym projektem na instalację wewn. to będzie trzeba pewnie zrobić aktualną mapę do celów projektowych. A to czas i koszty. Niestety takiej nie mam. Dystrybutor gazu tego nie wymaga, chcą tylko być na odbiorze. ZUDu u nas na własnej działce też nie muszę robić.

 

To żeby tego uniknąć zastanawiam się czy by nie można było skorzystać

z art. 29.ust.1.pkt.20 oraz art. 29a. prawa budowlanego i tak jak każde przyłącze wybudować je bez pozwolenia i bez zgłoszenia, tylko potem się zrobi inwentaryzację powykonawczą, którą i tak muszę zrobić, a tylko instalację wewn. na pnb.

 

Ktoś to przerabiał? Widzi coś przeciwko? :)

 

Zastanawiam się czy urząd może odmówić pozwolenia na budowę instalacji wewn. bez przyłącza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otrzymałem pozwolenie na budowę wewnętrznej instalacji gazowej, ale w projekcje instalacji była także mapa (na podkładzie odbitki mapy zasadniczej) z naniesionym przebiegiem przyłącza na działce (od skrzynki w ogrodzeniu).

Dokumentację przygotował miejscowy oddział PGNiG (dawniej MOZG), on też (a właściwie spółka wykonawcza, która "wypączkowała" z MOZG) opłacił projektanta, uzgodnienia ZUD-owskie itp. Wszystko to w ramach mojej opłaty (za odcinek od linii w ulicy do skrzynki), która, jak pamiętam, była pewnym ryczałtem (tzn. płaciłem jakąś część kosztów, ile - nie pamiętam, ale opłatę uważam za bardzo umiarkowaną, jeśli dodam, że linia była po drugiej stronie ulicy i należało przebijać się "kretem" pod asfaltem). Wykonanie całości (od skrzynki i w domu) oczywiście moim staraniem i kosztem.

Nie wiem jak u Ciebie będzie z kosztami, ale uzgodnienia przebiegu przyłącza raczej nie unikniesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie projektant z gazowni projektuje przyłącze ( własnie takie z drugiej strony ulicy :) za marne 10k :)).

Poinformował mnie ,że muszę zdobyć pozwolenie na budowę przyłacza między skrzynką a domem.

Mam uzgodnione z Zudem, mam mapę z pieczątkami, i nawet mam projekt ( za powyższe oczywiście zapłaciłam pewnemu miłemu panu).

Tera podobno mam w gminie złożyć pozwolenie na budowę + projekt w 4-ech egzemplarzach + ZUD + prawo do gruntu.

Jutro się tam wybieram to Wam opowiem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to nie jest tak, że projektanci tak z przyzwyczajenia? No i dla swojego chleba? Możliwość budowania przyłączy bez pozwolenia/zgłoszenia wprowadzono ze 2 lata temu, w tym także przyłączy gazu. To chyba po coś to wprowadzono? :)

 

Oczywiście do granicy mojej działki przebiegało to tak jak opisujecie - dystrybutor (u mnie GSG) projektował, uzgadniał ZUD, zdobywał zgody i pozwolenie na budowę, w ramach tej umiarkowanej opłaty przyłączeniowej.

 

A teraz co dalej... będzie trzeba zawalczyć, tylko czy warto? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wrócę z gminy jutro to powiem co i jak.Papiery mam gotowe.

A co do budowanie przyłaczy bez pozwoleń - tak , ale mam wrażenie, że oprócz gazowego - to jedyne przyłacze na jakie trzeba miec pozwolenienie. podobno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale znalazłam coś takiego :

 

 

Czy można uzyskać pozwolenie na budowę bez projektu przyłączy,

jedynie na sam budynek?

 

Składam wówczas :

- decyzje o warunkach zabudowy

- oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomoscia na cele budowlane

- projekt budowlany: kompletny z instalacjami wewnętrznymi i projektem

zagospodarowania dzialki

- warunki techniczne podłączenia mediów /woda, prad, gaz, kanalizacja../

 

Przyłącza będą wykonane i zgłoszone w późniejszym terminie,

oczywiście przed zgłoszeniem budynku do użytkowania.

 

 

 

Oczywiście tak . Podstawa do udzielenia odpowiedzi jest art. 33 ust. ustawy Prawo budowlane gdzie enumeratywnie ustawodawca wymienia co należy dołączyć do wniosku o wydanie pozwolenia na budowę . Do wniosku o pozwolenie na budowę należy dołączyć:

1) cztery egzemplarze projektu budowlanego wraz z opiniami, uzgodnieniami, pozwoleniami i innymi dokumentami wymaganymi przepisami szczególnymi oraz

zaświadczeniem, o którym mowa w art. 12 ust. 7, aktualnym na dzień opracowania projektu;

2) oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane;

3) decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, jeżeli jest ona wymagana zgodnie z przepisami o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

4) .........ect

 

Zgodnie z art. 33 ust. cytowanej wyżej ustawy , pozwolenie na budowę dotyczy całego zamierzenia budowlanego. W przypadku zamierzenia budowlanego obejmującego więcej niż jeden obiekt, pozwolenie na budowę może dotyczyć wybranych obiektów lub zespołu obiektów, mogących samodzielnie funkcjonować zgodnie z przeznaczeniem. Jeżeli pozwolenie na budowę dotyczy wybranych obiektów lub zespołu obiektów, inwestor jest obowiązany przedstawić projekt zagospodarowania działki lub terenu, zgodnie z art. 34 ust. 3 pkt 1 Prawa budowlanego, dla całego zamierzenia budowlanego.

 

Powyższy obowiązek przedstawienia projektu zagospodarowania działki lub terenu dla całego zamierzenia budowlanego dotyczy jedynie objętych tym zamierzeniem obiektów wymagających uzyskania pozwolenia na budowę. Przyłącza do budynków: elektroenergetyczne, wodociągowe, kanalizacyjne, gazowe, cieplne i telekomunikacyjne, nie wymagają uzyskania pozwolenia na budowę . Są objęte obowiązkiem wynikającym z art. 29 ust. 1 pkt 20 w związku z art. 30 ust 3 Prawa budowlanego.

 

Należy pamiętać , iż art.34 ust.3 pkt 3 Prawa budowlanego ściśle określa co będzie wymagane przez organ wydający pozwolenie na budowę w miejsce projektów przyłączy , mianowicie " stosownie do potrzeb, oświadczenia właściwych jednostek organizacyjnych o zapewnieniu dostaw energii, wody, ciepła i gazu, odbioru ścieków oraz o warunkach przyłączenia obiektu do sieci wodociągowych, kanalizacyjnych, cieplnych, gazowych, elektroenergetycznych, telekomunikacyjnych oraz dróg lądowych;" . Zwracam uwagę na sformułowanie : oświadczenia wraz z warunkami przyłączenia . Ustawodawcy chodzi o techniczne możliwości zapewnienia obsługi projektowanego domu co nie jest tożsame z przedłożeniem umowy.

 

Jacek Miller

Kancelaria Miller i Partnerzy

[email protected]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wrócę z gminy jutro to powiem co i jak.Papiery mam gotowe.

dzięki

A co do budowanie przyłaczy bez pozwoleń - tak , ale mam wrażenie, że oprócz gazowego - to jedyne przyłacze na jakie trzeba miec pozwolenienie. podobno.

 

Nie, też się zdziwiłem, ale wyraźnie napisali:

 

Art. 29. 1. Pozwolenia na budowę nie wymaga budowa:

20) przyłączy: elektroenergetycznych, wodociągowych, kanalizacyjnych, gazowych, cieplnych i telekomunikacyjnych;

 

Chyba, że ktoś ukrył jakiś inny przepis gdzieś, który to wyklucza :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale:

 

Art. 30. 1. Zgłoszenia właściwemu organowi wymaga:

1) budowa, o której mowa w art. 29 ust. 1 pkt 1-3 i pkt 5-21

 

to stare brzmienie ustawy, teraz jest:

 

1) budowa, o której mowa w art. 29 ust. 1 pkt 1-3, pkt 5-19 i pkt 21,

 

i dodano pkt 1a w brzmieniu:

 

1a) budowa, o której mowa w art. 29 ust. 1 pkt 20 - z zastrzeżeniem art. 29a;

 

Kluczowy w tym przypadku jest właśnie art. 29a:

 

Art. 29a. 1. Budowa przyłączy, o których mowa w art. 29 ust. 1 pkt 20, wymaga sporządzenia planu sytuacyjnego na kopii aktualnej mapy zasadniczej lub mapy jednostkowej przyjętej do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.

2. Do budowy, o której mowa w ust. 1, stosuje się przepisy prawa energetycznego albo o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków.

3. Przepisów ust. 1 i 2 nie stosuje się, jeżeli inwestor dokonał zgłoszenia, o którym mowa w art. 30.

3. W zgłoszeniu budowy, o której mowa w art. 29 ust. 1 pkt 19 i 20, należy ponadto przedstawić projekt zagospodarowania działki lub terenu, uzgodniony z rzeczoznawcą do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych, wraz z opisem technicznym instalacji wykonanym przez projektanta posiadającego wymagane uprawnienia budowlane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale:

Kluczowy w tym przypadku jest właśnie art. 29a:

 

Też o to mi chodzi.

Generalny Inspektor Nadzoru Budowlanego wydał komentarz http://www.gunb.gov.pl/dzia%B3a/pliki/przylacza.pdf

 

I jeszcze:

 

http://www.muratordom.pl/budowa-i-remont/przed-budowa/budowa-przylaczy,6320_20329.htm

 

Co prawda w art. 29a też się pojawia potrzeba mapy, ale już to nigdzie nie idzie, więc się nie będą czepiać, że za stara, albo coś i odpadają ZUDy itp, to się zrobi na jakiejkolwiek, a potem będzie, zresztą tuż po wybudowaniu, inwentaryzacja powykonawcza to geodeta ładnie i porządnie opracuje i zaktualizuje. Chyba, że GSG zarząda czegoś takiego (ale jak pisałem na początku wygląda na to, że nie chcą nic u mnie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idzie, idzie - do państwowego zasobu geodezyjnego (prościej - do PODGiK-u), cyt.: wymaga sporządzenia planu sytuacyjnego na kopii aktualnej mapy zasadniczej lub mapy jednostkowej przyjętej do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.

Na "mojej" mapie przyłącza w projekcie instalacji wewnętrznej jest pieczęć (cytuję tylko fragment):

Wyeksponowane na niniejszej mapie sieci uzbrojenia terenu zostały zinwentaryzowane, a dokumenty powstałe w wyniku inwentaryzacji przyjęto do państwowego zasobu geodezyjnego w dniu (tu data z okresu sporządzania dokumentacji instalacji wewnętrznej) i zewidencjonowane pod nr (oczywiście wpisano numer). Sieć uzbrojenia terenu zrealizowana została zgodnie/niezgodnie z lokalizacją uzgodnioną w opinii Zespołu Uzgadniania Dokumentacji Projektowej z dnia...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pieczęć ta pojawiła się na etapie projektu oddanego do 'odpowiedniego organu' (prościej starosty, a jeszcze dosłowniej - wydziału architektury starostwa), a więc przed uzyskaniem pozwolenia na budowę.

Inwentaryzacja to już inna pieśń - po fizycznym wykonaniu przyłącza tym razem mój geodeta (mój, bo ja mu płaciłem bezpośrednio) potwierdził na odpowiedniej (takiej samej) mapie zasadniczej, że przyłącze zostało wykonane zgodnie z projektem. I ta mapa też została przyjęta do zasobu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie tak.

Nefer, niestety nie. Mapy (dwie) poszły do zasobu:

- jedna przed uzyskaniem pozwolenia na budowę (na etapie projektu) instalacji wewnętrznej,

- druga - po fizycznym wykonaniu przyłącza od skrzynki do domu - jako jego inwentaryzacja.

 

OK - jamam jakąś dużą pieczątkę z ZUDu , ale nigdy jej nie przeczytałam :oops: Jutro sprawdzę :) A dziś się może pomodlę czy co...:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...