Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

GWC rurowy w obrębie budynku - nad ławami czy pod ławami?


wg

Recommended Posts

Jak w temacie. Planuję GWC rurowy w formie "drabinki" w obrębie fundamentów (rura rozgałęzia się na 5 części po 15 m, łączy się z powrotem i idzie do czerpni). Wykonawca mówi, że nad ławami bo podkopywanie się pod ławy jest niewskazane. Z drugiej strony im głębiej GWC tym lepiej, szczególnie, że u mnie wody gruntowe były w maju na ok 120, teraz są niżej. W przypadku GWC rurowego lepiej żeby był w wodzie. Co o tym sądzicie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, przeczytaj sobie opracowania przytoczone w postach o GWC rurowym, zwlaszcza to Gerarda Dibowskiego z niemieckiego Uni z roku 2003 (do sciągniecia ze strony internetowej). W tym opracowaniu znajdziesz sporo wyliczen i wksazowek. Ja sie tym kierowalem przy wykonaniu mojego GWC rurowego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykonalem GWC z rury fi 200mm kanalizacyjnej o grubosci scianek 3,9mm, dlugosc 50mb, jedna rura, polozona ze spadkiem w kierunku piwnicy.

 

Rura została ułożona tak, jak uklada sie kanalizację. Wiecej zobacz na wątku GWC inaczej.

 

Rura powinna byc ukladana na glebokosci optymalnie koszt/zysk energetyczny na glebokosci 1,5m i powinna miec parametry takie, jak opisalem powyzej (o ile niemieckie badania, na ktorych sie oparlem, są prawidlowe).[/img]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A od czego zależy natężenie strumienia ciepła uciekającego przez podłogę? Między innymi od gradientu temperatury, więc im bardziej wychłodzimy piasek pod podłogą tym więcej ciepła będzie uciekać. Sumarycznie - zysków raczej nie będzie, raczej straty. Moja wątpliwość polega raczej na tym na ile istotny będzie ten efekt przy rurach od GWC na 1,2 m poniżej posadzki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 - nie liczyłem tego, ale sądzę, że prowadząc gwc pod posadzką raczej odzyskujemy straty ciepła przez podłogę, niż generujemy większe (zgadzam się, że zachodzą oba procesy, pytanie, który tylko przeważa) - jeśli macie jakieś konkrety (nie po niemiecku :)), to chętnie doczytam

 

2 - też mam wody bardzo płytko (50 cm na wiosnę :(), ale nie dawałbym rozprowadzenia "w wodzie". Jeśli będzie nieszczelność zaleje ci rurę i zablokuje przepływ powietrza - pod fundamentem nic z tym nie zrobisz

 

3 - zamierzam prowadzić między ławami jedną rurę 30m

 

4 - przy gwc zbyt blisko wody widzę jeden problem - latem (lepsze chłodzenie) i zimą (szybsza regeneracja) mamy zysk; problem tylko z wiosną i jesienią - może dojść do niechcianego nadmiernego schłodzenie powietrza dolotowego w stosunku do temp. zewn. :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z badan dzialających GWC rurowych wynika, że rura pobiera dosyc znaczne ilosci energii z ziemi i dlatego jest stosowana jako GWC. Nie nalezy jej jednak ukladac pod podlogą, lecz poza obrysem budynku, gdyż powietrze przez nią przechodzące znacznie schładza ziemie w jej obrebie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...