Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

projekt CEFEUSZ II pracownia DOMUS


Recommended Posts

Znalazłam te dwa projekty na stronie pracowni DOMUS z Wrocławia http://www.domus.wroc.pl/index.html. Niby te same domy, ale różne powierzchnie.

Na dzień dzisiejszy wystarcza mi to co jest w parterze, ale kusi mnie żeby mieć możliwość zamieszkania później również na poddaszu. Ale czy warto zastanawiać się nad poddaszem? Podobno wykończenie poddasza to DUŻE pieniądze, a ja chciałabym, żeby mi starczyło na fajne mebelki :wink:

Czy ktoś może buduje któryś z tych domów?? i też miał taki dylemat .... i co wybrał??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years później...
Witam, my również budujemy Cefeusza IIa wersja lustrzana, obecnie jesteśmy na etapie kończenia stropu i mamy dylemat czy podnieść murłatę o jeden bloczek i wieniec minimum 12 cm, to zasugerował nam dekarz twierdząc, że przy tym nachyleniu dachu możemy mieć ciemno w pomieszczeniach. A Państwo na jakim jesteście etapie. Pozdrawiamy i czekamy na odpowiedź.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

O to jesteście daleko przed nami, my czekamy na pozwolenie na budowę - planujemy startować z początkiem sierpnia.

Zrobiliśmy w projekcie kilka istotnych zmian, pierwsza to przeniesienie sypialni(1/7) z łazienką(1/8)do pokoju(1/11 i 1/10), postanowiliśmy zrezygnować z jednego pokoju(w projekcie 1/10). W jego miejscu powstanie garderoba i łazienka przy sypialni - no i troche się zwiększy wielkość samej sypialni.

Druga zmiana to wykonanie coś w rodzaju wykuszu(o długości ok.7m i głębokości ok.1,2m), na wysokości łazienki(1/7 i 1/9) -dało to nam dodatkowo ok.7m2 powierzchi i myślimy, że zyska też na wyglądzie sama bryła budynku. W tym właśnie miejscu powstanie łazienka(ta główna ok.10 - 11m2) i pralnia(ok.6 - 7m2), czy pomieszenie gospodarcze - razem z kotłownią. postanowiliśmy przenieść piec(oczywiście z kominem) z pomieszczenia 1/4 - tam powstanie spiżarnia.Widzieliśmy Cefeusza(postawili go nasi znajomi i jedynym minusem tego projektu jest brak pomieszczeń gosposdarczych(no oni akurat powiększyli dom o 2m na długości i szerokości,także powstał spory budynek), a to połączone ze spiżarką przy kuchni to niewypał - jest w nim za ciepło, piec daje o sobie znać, żeby cokolwiek przetrzymywać, no i nie grzeszy wielkością. Stąd nasze zmiany.

Co do poddasza, to planujemy zrobić tam dwa pokoje dla naszych dzieci.W projekcie podnieśliśmy kąt nachylenia dachu do 40 stopni(wymóg planu zagpspodarowania przestrzennego), przez to zwiększy się nam trochę powierzchnia użytkowa poddasza. Co do ścianki kolankowej(jej podniesienia)to też to rozważamy - 6, może 12cm.

To tyle na początek, czekamy na jekieś uwagi, czy podpowiedzi z realizacji budowy.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witamy,

Dziękujemy za odpowiedz. Trzeba przyznać,że Państwo wykonali poważne zmiany w tym projekcie. My aż tak bardzo nie zmienialiśmy tego projektu jedyne zmiany to to, że pomieszczenie 1/4 przeznaczyliśmy wyłącznie na spiżarkę, a więc komin przenieśliśmy do garażu, gdyż tam planujemy wstawić piec (to jest nasz największy problem jakie wybrać ogrzewanie czy ekogroszek czy pompę ciepła trochę nas przeraża koszt pompy a przy ekogroszku obowiązek pilnowania i nie da się ukryć brud) planujemy ogrzewanie podłogowe w całym domu. Jeszcze jedna zmiana to taka, że zrezygnowaliśmy z WC pom. 1/12 na rzecz większego przedpokoju i większego manewru z klatką schodową. A łazienki połączyliśmy w jedną większą rezygnując też z wnęki na szafę na rzecz większej łazienki. A cha zrobiliśmy też bardziej otwartą kuchnię niż to jest w projekcie, a także powiększyliśmy wejście z wiatrołapu do przedpokoju (ma ono 160cm) i nie planujemy wstawiać tam drzwi. Mamy dwa pytania jeżeli można:

- gdzie Państwo się budujecie (my kuj-pom 15 km od Bydgoszczy w stronę Poznania)

- czy może robiliście już Państwo wycenę dachu (szacunkową oczywiście) chodzi nam o więźbę i pokrycie dachówką oraz robociznę (my szacujemy ok. 100 tys. zł.)

Czekamy na Państwa spostrzeżenia i uwagi.

 

Pozdrawiamy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

No, trochę tych zmian było....Jeśli chodzi o piec, to też na początku myśleliśmy o garażu, skończyło sie na innym rozwiązaniu.Trochę wzorowaliśmy się na zmianach, które juz ktoś przeprowadzil w pracowni DOMUS(dostaliśmy rzuty przed kupnem projektu), dodaliśmy trochę swoich pomysłów i tak zostało.

Co do pieca to my raczej piec na gaz(na początku z butli)wspomagany kominkiem z płaszczem wodnym - ogrzewanie też w dużej części podłogowe. Zastanawiam sie nad kolektorami słonecznymi, do ogrzewania wody, żeby zredukować trochę koszty z gazem. Na 90% wchodzimy także w wentylację mechaniczną z rekuperatorem. Jeśli chodzi o pompę ciepła, to myslę że jest to jeszcze za drogi interes, a okres spłaty bardzo długi - rozmawiałem z kilkoma firmami i ja osoboście nie jestem do tego rozwiązania przekonany - może się mylę.

Co do dachu, to u nas ekipy wołają za robociznę 60-80zł za m2 - to wyjdzie ok. 30 000zł. A za materiał, tak szybko licząc myślę, że ok. 50 000zł. Wszystko zależy od cen materiałów, no i rodzaju.

My będziemy budować w okolicach Szczecina(ok.30km).

Mam pytanie, w jakim koszcie zamkneliście Państwo obecny etap budowy(ze stropem) - materiał i roboizna. No i zasadnicze pytanie,to czy budowaliście dokładnie tak jak w projekcie -fundament, mury, strop.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie!

Jeżeli chodzi o koszt budowy na obecną chwilę to będzie tak mniej więcej między 110 - 115 tys. (projekt, adaptacja, uzbrojenie działki, materiały, robocizna kończąc na stropie). Raczej trzymamy się prac z godnie z projektem (zmiana materiału na ściany, bo wybraliśmy gazobeton z Solbetu + ocieplenie oraz obniżyliśmy fundament o jeden stopień a nie dwa tak jak to jest w projekcie i jak na razie to tyle zmian). A co do pompy ciepła to macie Państwo rację jeżeli chodzi o zwrot kosztów to jest to długi okres spłaty, ale mamy znajomego, który ma pompę i jest bardzo zadowolony, a z kolei inny znajomy ogrzewa dom gazem z butli i nas jego rachunki "trochę" przerażają. Ja osobiście jestem bardziej za pompą, a mąż ma trochę większe wątpliwości co do niej. Dodatkowo będzie kominek oczywiście ale pewnie używany od święta, obecnie też mamy kominek i tak to właśnie wygląda. Jeżeli chodzi o kolektory słoneczne to my na to nie idziemy bo uważamy, że okres spłaty też jest jednak dosyć długi w stosunku do wydanej kwoty na kolektory, no i trochę szpeci to jednak dach - oczywiście naszym zdaniem. Na początku myśleliśmy też o piecu na ekogroszek i kolektorze ale sumując to, to jest już prawie pompa ciepła więc odpada. A tak w ogóle to jest za dużo tych dylematów ale trzeba jakoś sobie z nimi poradzić. Wspominaliście Państwo, że wasi znajomi mają Cefeusza, a może wiecie czy okna przy tym spadzie 35 stopni są bardzo zacienione czy też nie. Nasze ustawienie domu jest takie, że okna salonu i pokoje córek są od strony słonecznej, ale mimo to boimy się, iż może być mało światła dziennego przy takim dachu (dlatego myśl o podniesieniu go jeszcze o ok. 40 cm). Myślę, że nadal będziemy w kontakcie.

 

Przesyłamy pozdrowienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Co do zacienienia okien, to myslę że raczej tego problemu nie ma - nie pytałem znajomych, ale widziałem osobiście, według mnie jest ok. Podniesienie scianki kolankowej aż o 40cm moze byc ryzykowne, bez zmiany kąta nachylenia dachu - proporcje budynku ulegną poważnej zmianie, nie koniecznie na korzyść, myslę że to trzeba dokładnie przemyśleć.

Co do kosztów budowy to sporo, jak na taki stan.....105-110tyś.??? Jaką cenę robocizny macie ustaloną za stan od ław po strop(bez dachu)?????

Czy grubości murów macie 36mm(tak jak w projekcie)plus ocieplenie, czy 24mm plus ocieplenie?? Jak oceniacie jakościowo bloczki z SOLBETU, bo chyba też będę sie decydował na ten materiał - są o nim raczej dobre opinie, czy to potwierdzacie?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Jeżeli chodzi o Solbet to mamy grubość 24 cm i naszym zdaniem jest gatunkowo dobry i rzeczywiście raczej cieszy się dobrą opinią (wiadomo zawsze są jakieś ubytki). A co do kwoty jaką do tej pory wydaliśmy no niestety nie jest ona taka mała, ale w tym jest też uzbrojenie terenu, gdyż kupiliśmy grunt rolny, Materiały też nie są takie tanie chociażby sam beton,a trochę go już zużyliśmy, wkłady kominowe, strop i takie różne drobniejsze sprawy to jednak się zbiera tu 3 tu 10 albo 20 tys. i niestety kwota rośnie a co do robocizny - ekipa budowlana to na tą chwilę 20 tys. A koszt dachu (drewno, cieśla, dachówka + akcesoria, okna i dekarz) to jest mniej więcej tyle co ostatnio podałam też nie mało. Ale cóż cały ten dom nie jest tani jeżeli chodzi o pobudowanie, tak bynajmniej my myślimy świadomość tego decydując się na ten projekt. A co do podniesienia tego dach to mam też obawy czy nie straci on na wyglądzie i czy rzeczywiście przyniesie ta zmiana oczekiwany rezultat. Myślę, że nadal będziemy w kontakcie.

Pozdrawiam serdecznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year później...
Do "Kaczuch".Dzięki bardzo,że się odezwałeś.Ja niestety dopiero jestem na etapie wyboru projektu.Bardzo mi się właśnie podoba Cefeusz II i prawie jestem na niego zdecydowany.Czy udało ci się może uzyskać fotke domku z zakończoną budową.Jeżeli tak to czy mógłbym cię prosić o przesłanie na e-mail: [email protected]. Mam pytanko jeszcze o kosztorys.Czy na tym etapie jesteś w stanie już podać jakąś kwote,jaką należy przygotować na stan surowy lub zamnkięty tego projektu.Pozdrawiam Janusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie mam żadnych zdjęć już gotowego Cefeusza, projekt wybraliśmy z "miliona" innych opierając się tylko na wyobrażeniu jak chcemy, żeby wyglądał nasz dom. Mogę służyć jedynie zdjęciami z już zrealizowanych etapów budowy, lub informacjami o zmianach jakie dokonaliśmy w oryginalnym projekcie. Kosztorys, no cóż mogę to w miarę dokładnie określić. Stan surowy otwarty bez dachu - 112.000 zl. Dach - 59.000 zł. Koszty odrobinę podniosła zmiana w postaci stropu terivy na całej powierzchni parteru, w oryginalnym projekcie nie ma go nad garażem i dwoma sypialniami. Dodatkowo z racji nie wielkiej ilości miejsca na sprzęt ogrodowy i inne szpeje powstał budynek gospodarczy o powierzchni 24 m także wliczony w cenę podana powyżej. Dach to masakra, albo też spełnienie dla ambitnego dekarza, u mnie to drugie. Stopień komplikacji spory, cena 59 tyś, to całość czyli więźba, blachodachówka w cenie 26 zł/m okna roto z tym że nie jak w projekcie 8 a tylko 5 i rynny. Wszystkie podawane kwoty są brutto i z 7% VAT-em. Wycena okien zamknęła się w 10.000 z tym że okna całkiem proste, z PCV i w kolorze białym. Ufff... to chyba na tyle :-)

Mam nadzieję że pomogłem.

Pozdrawiam Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
  • 3 weeks później...
  • 1 month później...
  • 1 month później...
Gość sithfrog

Witam serdecznie wszystkich - to mój debiut na tym forum.

 

Przymierzam się powoli z moją przyszłą żoną do budowy domu i z miliona projektów Cefeusz urzekł nas najbardziej. Z racji niedużych wymagań wybraliśmy Cefeusza I, bez poddasza użytkowego, do tego zlikwidujemy wc kosztem garderoby. Więcej zmian jeszcze nie planowaliśmy ale nie wykluczamy.

 

Niemniej już na obecnym etapie mam trochę pytań i zagadnień:

 

- główne - czy uda się wybudować taki dom za 350 tys. czy to za mało? chodzi mi o stan pod klucz, wchodzimy i mieszkamy, bez kosztów działki, ogrzewanie gazowe albo eko-groszek, pytanie jest mniej-więcej, chodzi o to czy 350 to realna kwota czy musi być np. minimum 450 tys.

- czy mógłby mi ktoś podesłać fotki z zew i wew takiego domku? bardzo będę wdzięczny, może być gotowy albo na dowolnym etapie budowy: [email protected]

- czy w pomieszczeniach nie jest ciemno?

- jaka jest akustyka w tym domku/? byłem ostatnio u znajomych w nowym domku wg innego projektu i w sypialniach słychać szeptanie w salonie

- czy ma ktoś podobny domek w okolicy dolnego śląska? jeśli byłaby możliwość obejrzenia go na żywo - byłbym zobowiązany

 

Tak na szybko tyle ale na pewno urodzi mi się jeszcze masa pytań. Z góry dziękuję za wszelką pomoc i informacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...