Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

elektrycy, instalatorzy c.o. - pytanie o przekaźnik


Recommended Posts

Witam

 

Proszę o pomoc w doborze odpowiedniego przekaźnika.

 

Jest sobie kocioł gazowy beretta turbo jednofunkcyjny, jest podłogowka z pompką grundfos, jest sterownik pokojowy euroster.

Chodzi o załączanie pompy od podłogówki.

Układ mam zrobiony tak, ze pompa od podłogowki ( nie pamietam modelu, jakiś Grundfos z przełącznikiem 3 prędkosci) jest zasilana bezpośrednio z gniazdka elektrycznego. W ten sposób pompa pracuje caly czas nawet w okresach kiedy kocioł gazowy nie pracuje. Sterownik pokojowy euroster załącza i wyłącza kocioł zgodnie z ustawionymi temperaturami.

Chcialbym, aby w momencie kiedy temperatura spadła ponizej ustawionej, sterownik euroster oprócz podania sygnału załącz do kotla załączył także pompę od podłogowki i tak samo wyłączał jak wyłącza kocioł.

Jaki przekaźnik musialbym zanabyć (najlepiej konkretnie model, symbol) i jak to wszystko popodłączać. Pompa na 230V, sterownik euroster podaje 12V.

 

Z gory dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zawsze można jakoś wykonać. Sterowanie to nie jest problem, jako elektryk to wiem, ale akurat specjalistą od c.o. nie jestem, jednakże wydaje mi się że niezależnie czy to podłogówka czy grzejniki pompa obiegowa w kotle zawsze pracuje nawet jak kocioł nie pobiera gazu. Zapewne chodzi o to aby woda w układzie miała wyrównaną temperaturę w każdym grzejniku, bo gdyby po wyłączeniu kotła przestała pracować pompa po pierwsze część grzejników stygła by szybciej w zależności od warunków, a po drugie wyłączenie pompy w momencie wyłączenia palnika mogłoby powodować przegrzanie kotła w związku z brakiem chłodzenia wodą obiegową. Jeżeli jest czujni temp. wdoy to niby jak miałby reagować jak woda będzie stała?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zawsze można jakoś wykonać. Sterowanie to nie jest problem, jako elektryk to wiem, ale akurat specjalistą od c.o. nie jestem, jednakże wydaje mi się że niezależnie czy to podłogówka czy grzejniki pompa obiegowa w kotle zawsze pracuje nawet jak kocioł nie pobiera gazu. Zapewne chodzi o to aby woda w układzie miała wyrównaną temperaturę w każdym grzejniku, bo gdyby po wyłączeniu kotła przestała pracować pompa po pierwsze część grzejników stygła by szybciej w zależności od warunków, a po drugie wyłączenie pompy w momencie wyłączenia palnika mogłoby powodować przegrzanie kotła w związku z brakiem chłodzenia wodą obiegową. Jeżeli jest czujni temp. wdoy to niby jak miałby reagować jak woda będzie stała?

 

mnie nie chodzi o wyłączanie tej pompy obiegowej wbudowanej w kotle. Chodzi o oddzielna pompę do podłogówki montowaną za rozdzielaczem do podlogówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu można zastosować element automatyki kotła, o ile kocioł ma taką mozliwość.

Sam z reguły staram się montować to na osobnym obiegu ze względu na bezwładność pracy podłogówki w stosunku do grzejników (co będzie jak kocioł przez przekaźnik wyłączy pompę , a podłogówka nie zdąży sie jeszcze nagrzać?).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...