Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Malowanie ?cian metod? przecierek


amacio

Recommended Posts

Witam. Jest kilka metod w dekoracyjnym malowaniu scian. Jedna z najprostszych polega na pomalowaniu sciany dominujacym kolorem i odczekaniu az ona wyschnie .Następnie bierzemy inny kolor lub odcień poprzedniej i mocno go rozcieńczamy w wodzie. Najlepiej gabką ale też i szmatką bawełnianą lub wzorzystym wałkiem który musi byc odsączony delikatnie nakładamy "wzór". Najlepiej zrobić próbę w mniej widocznym miejscu i gdy jesteśmy zadowoleni z efektu nakładamy go na całe pomieszczenie.

 

Efekt zależy tylko od inwencji.

 

Zyczę powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za informacje. Czytalem, ze najprostszy sposob to przecierka na mokro tuz po naniesieniu pierwszej warstwy. Jeden z najbardziej pracochlonnych do trzy warstwy farby. bazowa ciemna lub jasna a nastepne warstwy przecierane jasniejsze i ciemniejsze. Mysle o przecierkach delikatnych sprawiajacych wrazenie postarzalej sciany. Cos w stylu angielskim. Kuchnie blekit ( meble staroangielskie - kolor kosc sloniowa ), salon ceglasty lub miodowy, hol bezowy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Efcia

Przecierki? Dżizas, nie rób tego! Teraz są wszędzie, w każdym kiblu w każdej modnej knajpie. Jak każda wyrazista moda także i ta minie - a właściwie już minęła - i zostaniesz ze ścianami, na które nie będziesz mógł patrzeć. W dodatku będziesz miał poczucie, że jesteś passe.

 

Ja się wpuściłam w podobny kanał w jednej z łazienek: pamiętasz modę na glazurę - małe mozaiki? Zrobiłam w dużej łazience granatowo-białą mozaikę z kosteczki wielkości 3,5 cm (kiedyś Castoramy były tym zawalone). Ściany były tak "wyraziste" (mam na myśli efekt estetyczny), że po pół roku skuliśmy to w cholerę. Teraz mamy ładny, neutralny trawertyn w kolorze piaskowym.

 

Zastanów się na spokojnie, bo dobre farby do przecierek (np. woskowe z naturalnego wosku) kosztują kupę kasy, a jak będziesz chciał zamalować, to na pewno jedną warstwą Duluxa tego nie opędzisz! :) ...

 

Ewa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hey Efcia,

wydaje mi się, że nie do końca masz rację z tym przemijaniem mód i koniecznością dopasowywania się do każdej, aby nie być passe.

Muszę przyznać, że używanie przecierek w nowych domach, a co gorsza w mieszkaniach uważam za trochę dziwne. Technika ta najlepiej nadaje się do starego domu, bo ma naśladować spatynowaną czasem powierzchnię malarską. Dlatego jest stosowana od lat z niemalejącym powodzeniem w konserwacji zabytków. Ja mam starą chałupę i zamierzam kilka pomieszczeń (m.in. przesklepionych) też zarobić techniką przecieraną - doskonale pasuje do starego i nierównego tynku (co wcale nie oznacza, że dom będzie miał charakter rustykalno-dworkowy).

Co do kamyczków - to rzecz gustu, ale najnowsza łazienka Alessiego - a to on chyba (współ)wyznacza kierunki najbardziej wyrafinowanego designu jest wyłożona drobną mozaiką (z resztą o ile dobrze pamiętam Alessi używa mozaiki w budowie łazienki już od kilku lat). Więc małe kamiółki nie do końca są passe, ale na pewno wyraziste...

Osobiście zamierzam wyłożyć łazienkę mieszanką "normalnych kafli" z małą mozaiką (takie rozwiązania można znaleźć np. w łazienkach Starcka projektowanych dla Duravitu - seria 3) - niemal monochromatycznie biało (to znów odniesienie do estetyki okresu międzywojennego).

Serdecznie pozdrowienia

P.S. Pogratulować wyboru trawertynu - to jeden z najmniej pretensjonalnych i zarazem jeden z najbardziej eleganckich kamieni budowlanych :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wow jestem pod wrazeniem zarowno wypowiedzi efci jak i slawka. Wiec moze troche wyjasnien. Chatka a wlasciwie czesc domu z przecierkami ma byc w stylu retro. Kuchnia w kolorze kosc sloniowa/ecru w stylu staroangielskim, w holu ( korytarzu ) i salonie troche rodowych antykow, kominek portalowy z marmuru. Przecierki spotkalem po raz pierwszy a Anglii ladnych pare lat temu. Pomysl zostal przypomniany w jednym z ostatnich magazynow Styl w tvn 24. Mam zamiar zrobic je w bardzo delikatnym stylu cos jakbys jasny pastelowy kolor lekko rozmyl woda. Wrazenie sciany poddanej uplywowi czasu. Calosc zostanie przygotowana na gladzi gipsowej. Nie mysle o mocnej tonacji i cieniach znanych efci z toalet i knajp. Co do wspomnianych plytek o wym 2x2cm to nadal jak slawek pisze sa stosowane i to za calkiem duze pieniadze i w calkiem niezlych rezydencjach ( ale nie te z castoramy ale takie np z firmy Jasbe - od 250 PLN/m2 az do 1000 i lepiej ).

czekam na wasze przemyslenia pozdrawiam macio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Efcia

Witaj Amaciu!

 

Najdroższe mozaiki są oczywiście zastosowane w katedrze Santa Maria dei Maggiore w Rzymie :lol: i wszelakie Starcki i Jasby, o Villeroy e Bochu nie wspominając kucają przy tym, bo "małe kostki" jak ładnie to nazywasz używane są od wieków.

 

Chodzi mi raczej o efekt - w przypadku mozaiki dla niektórych (niżej podpisanej ) nie do zniesienia. Nawet w (wyżej wymienionej) katedrze wrażenie jest takie, że sufit wybrzusza sie do dołu i ma zamiar runąc na pysk (sklepienie jest płaskie, "sceny rodzajowe" i całe wnętrze właśnie w mozaice).

 

A przecierki? No cóż, de gustibus. Chodziło mi w tym ostrzeżeniu o to, że wszelakie "wyraziste" style, wnętrza, meble itp. są w gruncie rzeczy bardzo męczące dla użytkownika, a fajnie wyglądają tylko w kolorowych magazynach, nieprawdziwych i wystylizowanych do bolu w odbytnicy.

 

Wyobraź sobie - żeby się już tego trzymać - łazienkę z meblami Starcka, a na podłodze porozrzucane... ehm..gacie, skarpetki; ręczniki przewieszone w nieładzie, a półeczki - widział je kto w tych modnych aranżacjach? - zagracone jak popadło kosmetykami. A teraz Twoje przecierki: jakie zasłony dasz obok, żeby się nie gryzło? Jak postawisz meble, żeby nie zasłaniały tych pięknie wypracowanych przestrzeni? Jak byś nie kombinował, NIE DA się mieszkać w nagich ścianach.

 

W podpisie : Doświadczona (obecny dom to pierwszy własny, ale trzeci meblowany własnoręcznie od stóp do głów)

 

Ewa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...