Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Plusy i minusy kafli z nierównymi (wyciętymi) brzegami


sevageivi

Recommended Posts

Witam

Byliśmy w saloonie płytek ceramicznych

Patrzyliśmy ponownie na Gres cezena z Ceramiki Gresu

http://www.ceramikagres.pl/gres_sz,,gres_szkliwiony,28fb06476a1e8ea6522bf3150f6b0b67.html

no i zakochaliśmy się na zabój

 

problem jest jeden, być może mający decydujący wpłyt na nasz wybór.

Te płytki mają nierówne (powycinane) brzegi.

 

Z takimi kaflami nie mieliśmy jeszcze doświadczeń żadnych, ani w układaniu ani w użytkowaniu, dlatego prosimy o opinie - jakie są plusy i minusy tych płytek? Podkreślam, że chodzi zarówno o układanie (będziemy to robić sami) jak i o późniejsze użytkowanie - mycie, czyszczenie, wygląd i czyszczenie fug itd...

 

z góry dzięki za wszelkie uwagi - każda informacja jest na wagę złota:)

 

edit: szanowna Redakcjo, moglibyście informować autorów wątków o przesywaniu ich tematów do innego podforum :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Byliśmy w saloonie płytek ceramicznych

Patrzyliśmy ponownie na Gres cezena z Ceramiki Gresu

http://www.ceramikagres.pl/gres_sz,,gres_szkliwiony,28fb06476a1e8ea6522bf3150f6b0b67.html

no i zakochaliśmy się na zabój

 

problem jest jeden, być może mający decydujący wpłyt na nasz wybór.

Te płytki mają nierówne (powycinane) brzegi.

 

Z takimi kaflami nie mieliśmy jeszcze doświadczeń żadnych, ani w układaniu ani w użytkowaniu, dlatego prosimy o opinie - jakie są plusy i minusy tych płytek? Podkreślam, że chodzi zarówno o układanie (będziemy to robić sami) jak i o późniejsze użytkowanie - mycie, czyszczenie, wygląd i czyszczenie fug itd...

 

z góry dzięki za wszelkie uwagi - każda informacja jest na wagę złota:)

 

edit: szanowna Redakcjo, moglibyście informować autorów wątków o przesywaniu ich tematów do innego podforum :evil:

mam te płytki na prawie całym parterze. podobnie jak wy ,to miłość od pierwszego wejżenia. nie wiem jak będzie w "praniu", ale płytkarze nic nie kleli. gdyby co to mogę podesłać zdjęcia.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam w tej chwili w mieszkaniu w przedpokoju takie płytki, Viking się nazywały ale nie pamiętam jakiego producenta :oops: Nie widzę jednak żadnych plusów ani minusów w porównaniu z płytkami o równych krawędziach. Podłogę myje się zupełnie normalnie. Z samym układaniem też nie było żadnych problemów. NIe widzę absolutnie żadnych różnic w użytkowaniu, to chyba tylko kwestia estetyki. W domu takich płytek jednak bym już nie położyła, bo przestały mi się podobać :wink: Efekt jest taki "z leksza" rustykalny, no ale co kto lubi...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

ja kupiłem podobne płytki w Leroy'u , jakaś taka nazwa Toscano Cotto i mój płytkarz jak je rozłożył w sposób chaotyczny to stwierdził że mu się w pewnym miejscu rozjadą i nie da się włożyć krzyżyków i wtedy poodwracał je do góry i posegregował według jakichś cyferek- oznaczeń na odwrocie płytek. I wyszło super. Ja bym tego nie wiedział. Właśnie zostały zafugowane i wyglądają odlotowo. Tak więc moze jak masz tam numerki pod spodem, to może coś oznaczają??? :wink:

Pozdrowionka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za odpowiedzi :) na razie nie widzę żebyście mieli jakieś szczególne problemy z pielęgnacją tych szerokich fug. Czekam na dalsze opinie :)

 

no i mam prośbę: osoby, które mają takie kafle u siebie położone: proszę wklejcie tu zdjęcia :) widok ogólny, zbliżenie na fugi, dywaniki jak macie, przejścia między kaflami.. żebyśmy mogli zobaczyć jak to wygląda nie na aranżacji ze strony producenta ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te "numerki' to pewnie tzw. kalibracja i jest to dość ważna rzecz, o której nie zawsze informują sprzedawcy a i wykonawcy nie zawsze wiedzą. Płytki mają bowiem tolerancję wymiarów i są segregowane w fabryce wedlug wielkości. Powinno się kupować z tego samego kalibru, bo jak sa różne to plytki się mogą nie schodzić, szczególnie gdy jest wąska fuga. Trzeba więc sprawdzać na pudełkach a jeśli kupiliście różne kalibry to domagać się wymiany paczek w sklepie, abu numerki były takie same - nie ma znaczenia jaki np. wszystkie 000 lub 001, 002 itp. Sprzedwacy nie uwzględniają takiej reklamacji po ułożeniu płytek, a fabryka w ogóle, bo to nie jest wada towaru tylko kwestia doboru. także należy zwracać uwagę na numery partii płytek - i związane z tym odcienie koloru, moga one się róznić niznanczie, ale jest to widoczne po ułożeniu. Warto plytki przemieszać i próbnie ułożyć, bo taki reklamacje po ułożeniu też nie są na ogół uwzględniane.

Fugę wąską czy szeroką myć i tak trzeba i nie ma tu większego problemu w tej różnicy "calkowitej powierzchni" fugi. Natomiast ważna jest dokładność fugowania oraz wykonanie gladkiej równej powierzchni i by spękań nie było. Szerokośc fugi zalezy od rodzaju płytek i oczekiwanego efektu - gładkie nowoczesne raczej fuga wąska (lub "bezfugowo' - a własciwie z badrzo wąską fugą), rustykalane klimaty- szersza fuga. Takie płytki z nierównymi brzegami wymagają szerokiej fugi - bo nie mogą się stykać w miejscach szerszych, ponadto brzydko to wygląda, gdy fuga jest za wąska. Ten rodzaj płytek pięknie wygląda własnie z szerszą fugą w naturalnym kolorze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

te "numerki' to tzw. kalibracja. płytki mają tolerancję wymiarów i sa segregowane w fabryce wedlug wielkości. Powinno się kupować z tego samego kalibru, bo jak sa rózne to się mogą nie schodzić, szczególnie gdy jest wąska fuga. jeśli kupiliście rózne kalibracje to wymienić paczki w sklepie, abu numerki były takie same - na ma znaczenia jaki np. wszustkie 000 lub 001 itp.

Fugę wąską czy szerokoka myć i tak trzeba i nie ma tu większego porblemu. Natomiast ważna jest dokładność fugowania oraz wykonanie gladkiej powierzchni fugi i by spękań nie było. Szerokośc fugi zalezy od rodzaju płytek i oczekiwanego efektu - gładkie nowoczesne raczej fuga wąska (lub "bezfugowo' - a własciwie z badrzo wąską fugą), rustykalane klimaty- szersza fuga. Takie płytki z nierównymi brzegami wymagają szerokiej fugi - bo nie mogą się stykać w miejscach szerszych, ponadto brzydko to wygląda.

Miało byż mądrze i podręcznikowo a wyszło trochę off topic. :wink:

Kolega VooDoo miał na myśli zapewne strzałki jakie są na odwrocie każdej płytki i wyznaczają kierunek układania płytek ( wszystkie płytki należy kłaść strzałką w tą samą stronę ) a nie cyferki. Kalibracja jest ważna przed rozpoczęciem prac glazuniczych ale nie ma żadnego wpływu na sposób układania poszczególnych płytek. Poza tym te płytki, które wybrał autor wątku wogóle nie są kalibrowane, więc nie potrzebnie mu namieszałaś z tymi cyferkami.

Z samymi fugami to też nie dokońca tak. Oczywiste jest, że tych płytek o których mowa w wątku nie da się kłaść bezfugowo, więc rozważania na temat szerokości fugi są wogóle zbędne.

Idąc dalej, nawet najbardziej gładkie i nowowczesne płytki nie mogą być ułożone bezfugowo na ogrzewaniu podłogowym. Tak więc wybór szerokości fugi nie jest uzależniony jedynie od rodzaju płytek i względów estetycznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry - faktycznie coś sie nie wczytaŁam. :oops: :oops:

 

Ale dla obrony - to akurat nie jest podręcznikowo, tylko z praktyki, bo znam osobiście wiele problemów i rozczarowań powstałych z braku znajomości tych "numerków" - nawet całkiem ostatnio i stąd ta wypowiedź - taka rzeczywiście "spoza tematu".

Co do podłogówki - to już inna bajka ( i wątki) - oczywiście racja, choć wypowiadali się na forum i tacy co kładli na styk (pewnie jeszcze przed sezonem grzewczym :wink: ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mimo że trochę off topic, to i tak dziękujemy bo powyższe rady są b. ważne :)

ja mam jeszcze jeden ważny dylemat :( jak te przepiękne płytki będą pasować do drzwi FOCUS z porty i do kuchni bardziej uniwersalnej niż rustykalnej :(

Jutro jedziemy jeszcze poszukać plytek podobnych, ale z prostymi brzegami.. jak nie znajdziemy nic piękniejszego od Cezeny to nie wiem w końcu jak będzie to nasze wnętrze wylądać.. rustykalny gres na podłodze, nowoczesne drzwi, prosta kuchnia otwarta na salon, z lodówką side by side na pierwszym planie... ehhh

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bardzo bardzo prosze :) wklej tu, albo namiary prześlę Ci na prv:))

 

aa i jeszcze parę pytań :) od jakiego czasu masz te płytki? czy miałaś już okazję je myć? ciekawa jestem jak myje się te nierówne fugi ...

tak u mnie wygląda prater w tych płytkach:

http://images23.fotosik.pl/258/1c1770a961927d97.jpg

a tak zejście do kotłowni:

http://images31.fotosik.pl/339/a64345acd77f6329.jpg

jedyny "minus" to wychodzi bardzo dużo fugi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

piękne :)

dziś na próbę kupiliśmy jeden kartonik tych plytek. Po rozpakowaniu, rozłożeniu i odrobinie pomyślunku mój TŻ wymyślił jak je najłatwiej układać, czyli jutro zamawiamy ponad 70m2 tych śliczności :))

mam nadzieję, że nie będę tej decyzji przeklinać za jakiś czas ;)

 

pozdrawiam i dzięki wszystkim za odzew:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

mam nadzieję, że nie będę tej decyzji przeklinać za jakiś czas ;)

 

pozdrawiam i dzięki wszystkim za odzew:)

 

Nie będziesz , nie będziesz nic przeklinać :)

 

U nas takie kafle na całej podłodze na parterze / kuchnia , jadalnia , hall , wiatrołap , kotłownia , korytarz / ponad rok - tylko w trzech różnych kolorach - pod tym wszystkim podłogówka - sprawują sie doskonale - a wyglądają jeszcze lepiej ...

 

:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pablitoo - a gdzie zdjęcia?:)) ślicznie dziękuję za pozytywną opinię i bardzo bardzo proszę o zdjęcia:)

 

a ja mam do was jeszcze jedną sprawę:

Znaleźliśmy dziś w Leroy Merlin kaflę z ceramiki gresu COSTI/CEZENA. Na mój rozum to po prostu katalogowa CEZENA (wygląd ten sam, dekory te same..., opakowanie ceramiki gresu, na płytkach z tyłu wybita nazwa producenta... tylko nazwa podwójna...) ale cena dziwnie niska - w salonie płytek ceramicznych kosztowały 50zł/m2, a w markecie kosztują 38zł/m2..

I teraz pytanie: czy to znaczy, że do marketu trafiają te same płytki ale gorszej jakości, czy może to znaczy, że w markecie sprzedają je po prostu po wyjątkowo atrakcyjnej cenie?

Do kupienia mamy ich ponad 70m2, wolelibyśmy żeby były dobrej jakości, ale jeśli te z marketu niczym się nie różnią od tych z salonu a cena jest sporo niższa .. Jak to jest z tymi płytkami "markowymi" z marketów?

 

 

I jeszcze mała uwaga co do kalibracji i "trzymania rozmiaru". Parę dni temu kupiliśmy z MILO Tarasy płytki SAVIA. Prześliczne! ale to by było na tyle. Kupując je nie wiedzilismy nic o różnych odcieniach i kalibracji. Efekt? Mój TŻ położył dziś prawie 2,5m2 płytek w wiatrołapie na fugę 3mm. Po czym się zorientowaliśmy, że reszta płytek jest większa od tych które już leżą. Niestety próby dopasowania ich "jakoś" spełzły na niczym i jutro z bólem serca i łzami w oczach.. zrywamy naszą krwawicę... :( Przejrzeliśmy też resztę opakowań i ich oznaczenia. Dostaliśmy 3 różne :evil: :evil: Jutro zwracamy jedną paczkę i zrobimy niezłą awanturę w salooonie :evil: :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcem ale muszem... wrócic do tych cyferek na odwrocie płytek, ciągle nie wiem co oznaczaja ale były to trzy cyfry, każda w jednym z narożników i mój płytkarz na tej podstawie je segregował. I juz dość cyferek.

 

Teraz moje plytki, dodam że fugę puściłem 1,5 mm...

http://img371.imageshack.us/my.php?image=img3181resizeck1.jpg

http://img371.imageshack.us/my.php?image=img3180resizema5.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

właśnie się dowiedziałam, że znajomi mają w jednym pokoju te płytki położone i są bardzo zadowoleni :)

 

Jakubowa, Sylwia - jaką fugę będziecie dawać? szarą? coś w brązie? naturalną?

 

co myślicie o tych plytkach z Leroy Merlin? czy jest możliwe że są tej samej jakości jak te z salooonu czy większe prawdopodobieństwo, że to jakaś "druga kategoria, specjalnie dla marketów"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...