Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Dzień dobry,

 

Chciałbym się zapytać specjalistów od zapraw w jakich proporcjach należy użyć cementu, żwiru i wody, żeby wyszła sucha zaprawa cementowa do słupków ogrodzeniowych.

 

Mam 2 stalowe formy do słupków ogrodzeniowych i około 120 słupków. Robienie ogrodzenia tradycyjną mokrą, zaprawą zajęłoby 3 miesiące.

 

U sąsiada w zeszłym roku robili Panowie podobne ogrodzenie przy użyciu jednej formy, którą zakładali na słupek, ubijali zaprawę, a po chwili ściągali formę ze słupka i przechodzili do następnego.

 

Czy mogę prosić życzliwe osoby o informację na temat proporcji poszczególnych składników w takiej zaprawie ???

 

Czy tak przygotowana zaprawa wymaga większej pielęgnacji jeśli chodzi o proces twardnienia ??? (tzn. czy częściej taki betonik musimy podlewać wodą itp. ?)

 

Z góry dziękuję za informację

 

pozdrawiam

marcin m.

Odnośnik do komentarza
https://forum.murator.pl/topic/106067-sucha-zaprawa-cementowa-do-s%C5%82upk%C3%B3w-ogrodzeniowych/
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego 3 miesiące ??? :o - wychodzi 1,3 (do 1,5 odliczając niedziele) zabetonowanego słupka dziennie - zaiste zawrotne tempo ! :wink:

Szalunek z desek lub beton lany w otwór do ziemi - musisz konecznie obracać tymi metalowymi ?

Przeciez ludzie robią ogrodzenia na słupkach i w życiu nikt 3 miesiące - po jednym slupku dziennie.

Dwa słowa wyjaśnienia:

 

Oczywiście, że beton jest lany w ziemię (po uprzednim wywierceniu otworu świdrem), a stalowe formy wykorzystywane są wyłącznie do szalowania części odlewu, który znajduje się ponad poziomem gruntu (w celu jego późniejszego zlicowania z "pływającą podmurówką")

 

Wykorzystywana przez ostatnie dwa dni technika pracy pozwalała na zalanie 4 słupków ponad poziom gruntu (z uwagi na płynną konsystencję zaprawy ściągnięcie form mogło nastąpić dopiero nazajutrz). Przyjmując, że Panowie będą pracować 5 dni w tygodniu zaleją 10 słupków do poziomu, który będzie się następnie licował z podmurówką).

 

W związku z powyższym muszę mieć o wiele więcej form, albo taką konsystencję zaprawy, żeby po jej ubiciu we formie ii krótkim odczekaniu móc ściągnąć formę i przejść do następnego słupka.

 

Wydaje mi się, że skoro robi się mokre wylewki w sposób tradycyjny i wylewki półsuche to w tej sytuacji również może to mieć zastosowanie (zwłaszcza, że w zeszłym roku na własne oczy widziałem jak u sąsiada tak robiono). Niestety sąsiad wyjechał na wakację i nie mam namiarów na tę ekipę.

 

pozdrawiam

marcin m.

 

Tak jak pisałem poprzednio t

wszystko da sie zrobić , tylko podaj dokładnie jak to wyglada ?

jaki wysoki , przekrój słupka jaki?

w jaki sposób formę rozdwajasz ,czy jest gładka ?

wtedy będzie można sie zastanowić jaką zaprawę u mieszać

Dzięki za odzew :-)

 

A więc po kolei:

 

słupek jest stalowy i ma ok. 5 cm szerokości (rozmiar 5/4 cala), ma wysokość 2,30 cm (ok. 60 cm słupka wpuszczam do ziemi, a 20 cm zalewam na powierzchni przy użyciu formy, która ma wysokość 20 cm.

 

forma w kształcie trapezu (rozszerzająca się ku dołowi) o wymiarach: wysokość 20 cm, długość 20 cm przy górnej krawędzi, 25 cm przy dolnej krawędzi, szerokość 10 cm. Forma jest wykonana ze stali o grubości 5 mm, ma gładkie ścianki i NIE jest rozkręcalna (ma przyspawane ucho, które umożliwia ściągnąć formę ze słupka po zastygnięciu zaprawy).

 

Formę Panowie smarują ropą od środka, przed zalaniem jej zaprawą, żeby się zapraw do niej nie przyklejała.

 

pozdrawiam

marcin m.

Pospółkę wymieszać z cementem w proporcji objętościowej 5:1.

Dodać tylko tyle wody aby uzyskać konsystencję wilgotną, podobną do wilgotnego piasku na plaży. Budowałeś kiedyś zamki z piasku? :wink:

Wigotną mieszankę wsypywać warstwami do formy i dobrze ubijać.

Dziękuję za odpowiedź :-) Oczywiście, że budowałem zamki na piasku. Mam jednak nadzieję, że ogrodzenie będzie bardziej trwałe od tych zamków :-)

 

pozdrawiam serdecznie

marcin m. :-)

właśnie o to chodzi ,

taką metodą długo sie robiło bloczki betonowe i żużlu betonowe u nas , tylko że zamiast ubijać ręcznie ubijał wibrator stołowy .

nawet ostatnio widziałem że na budowie trzaskali tak kamienie

 

ze tak zapytam , to na co ci potrzebne takie trapezy przy słupkach ?

zamiast kombinować z tymi formami kup sobie parę desek i dwa kilo gwoździ albo jakąś płytę np. OSB i pudełko czarnych wkrętów, w pół dnia "Panowie" zrobią Ci szalunki na np. 20, za następne pół wyleją, całość zrobią w tydzień i to tak z palcem w.... uuuupsss :oops:
Ja robiłem ogrodzenie z suchego betonu zrobiłem sobie jedna formę i później tylko przekładałem tą formę do kolejnych słupków. Jak ktoś wie jak to robić to idzie to szybko.

 

ze tak zapytam , to na co ci potrzebne takie trapezy przy słupkach ?

 

Tak jak pisałem powyżej, chciałbym skorzystać ze swoich obserwacji dokonanych podczas robienia ogrodzenia u sąsiada.

 

Należy zauważyć, że grubość murka ma 10 cm, co przy słupku o średnicy 5 cm pozostawia po 2,5 cm na jego oprawienie z obydwu stron.

 

Nie wiem dlaczego Panowie wykorzystywali akurat taką formę, być może dlatego, że taką właśnie tylko mieli, a być może dlatego, że przy trapezowym kształcie formy inaczej się rozkładają siły, aniżeli wtedy gdy forma jest prostokątna.

 

Po prostu zaobserwowałem, że ogrodzenie zrobione w taki sposób zdaje jak na razie egzamin, a ja chciałbym taką metodę powielić u siebie.

 

pozdrawiam serdecznie

marcin m.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...