Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jakie wk?ady kominkowe? Oto jest pytanie


Bećka

Recommended Posts

Wiele razy czytałem opinie na forum o kominkach, o tym jak to pali się w nich po (48 godzin ?) itd. Wreszcie zainstalowałem swój kominek i napaliłem drewnem bukowym sezonowanym pod zadaszeniem przez 2 lata drewnem, posiadam wkład Dovre 2100 RE o mocy nominalnej (wybita przez producenta na wkładzie) 11 kW przy czym według mnie od tej mocy trzeba odjąć sprawność jaką wkład kominkowy osiąga czyli 70 % co daje wg. mnie ok. 7,7 kW przy maksymalnym dopływie powietrza. Wnioski. Określenie "pali się" czyli widać palący się ogień przy maksymalnie załadowanym kominku ok. 10 sztab dł. 40 cm średnicy 15 cm przy rozpalonym wcześniej kominku, czyli żar i kilka drobnych drewienek poto aby to co dołożyłem się rozpaliło dało następujące przybliżone czasy: przy otwartym dopływie powietrza od dołu około 1 cm szpara i do połowy otwartym dopływie z góry drewno wypaliło się w ciągu 3 godzin dając naprawdę dużo ciepła. Natomiast ta sama ilość przy zamkniętym całkowicie dopływie powietrza od dołu i do połowy otwartym dopływie z góry około 8 godzin.

Uważam, że jeżeli ktoś pisze, że w kominku pali mu się 14 godzin (pali się czyli widać płomienie) to jest delikatna przesada. Jestem w stanie uwierzyć w to że po czternastu godzinach może można dołożyć papieru drobne drewno i rozpali się ponowienie, ale pewnie przy na ful załadowanym kominku i całkowicie domkniętym dopływie powietrza.

Jestem ciekaw tarnawy, być może w przyszłym miesiącu będę mógł pooglądać jeden z modeli "na chodzie u znajomej" to postaram się opisać co zobaczyłem. Obiektywnie.

 

Na koniec dodam; nieważne ile pali się w naszych kominkach ważne, jaką atmosferę i niepowtarzalny nastrój uzyskuje się dzięki kominkowi.

 

Pozdrawiam wszystkich kominkowców.

NO TO OGNIA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 82
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

A jak sie sprawdza Twoj Dovre? Jak go dlugo uzytkujesz?

 

jeszcze nie użytkuję, zamówiliśmy i czekamy na dostawę i instalację.

jak zaczniemy palić dam znać.

 

wyboru dokonaliśmy na podstawie wielu lat doświadczeń z dotychczsowym, niezmiernie prostym wkładem kominkowym, jakimś francuskim, ale nie pamiętam już firmy.

 

1. bardzo nam się podoba atmosfera przy płonącym kominku, stąd wybór dużej szyby i dużego kominka, komponuje się też w dosyć dużym salonie,

 

2. przy dokładaniu drewna i zwykłych otwieranych drzwiach, zasysa się do pomieszczenia dym, czego nie ma ( w ograniczonym stopniu ) w drzwiach gilotynowych,

 

3. zapobiega temu także automatyczny szyber, tzn. otwierający się przy otwieraniu drzwi, teraz tego nie mamy, jest zwykły ręczny,

 

4. brakuje nam czasem płomieni zupełnie bez izolacji szyby, a otwieranie szyby w kominku 0 90 st. daje zagrożenie, że po piwku ktoś zahaczy o nią, stąd koniecznie gilotynowe,

 

to takie nasze przemyślenia i gusta. podobały nam się panoramy, ale nie znaleźliśmy tak dużej.

 

Cz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Jogi 102
Dovre to małe szyby i płytkie palenisko,stad wyciąganie dymu do pomieszczeń. Cechy pozytywne o jakich pisałeś posiadają Hajduk i Spartherm. Podnoszona szyba lub otwierana pozwalają na palenie dekoracyjne jak w kominku klasycznym. Automatyczny szyber to normalka we wkładach tych firm.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

qrcze,

a ten dovre 2900GDR ma taką wielką szybę :o

chociaż widziałem większe, ale nie było w nich wszystkich funkcji, na których nam zależało, widzieliśmy Hajduka i Sparta, ale wystarczyła minuta, aby pójść szukać dalej.

To są gusta, a o gustach się nie powinno rozmawiać.

Stąd wyżej napisałem, najlepiej pooglądać samemu w salonach, a wcześniej wypisać co jest instotne we wkładzie dla każdego z Was i pytać, pytać i negocjować.

 

Chcieliśmy jak najmniej głęboki kominek, ze względu na planowany układ umeblowania, ale średnio nam się udało, gdyż nie są tak mało głębokie !

 

Jak widać każda sroczka swój ogonek chwali :wink:

 

Cz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Efcia

Witaj!

 

My też mieliśmy ten sam problem, tzn. już na etapie budowy zrobiliśmy rozprowadzeniem ciepła do 2-ch pokoi na górze, podobnie jak Ty mamy na parterze podłogówkę (wodne, Virsbo),a u góry konwektory.

 

Kominka nie mamy do tej pory, bo np. mimo bardzo mroźnych ostatnich świąt Bożego Narodzenia w chałupie było b. ciepło.

 

W tym roku postanowiliśmy zamiast kominka zainstalować kozę, czyli piecyk wolnostojący. Machnęliśmy ręka na rozprowadzenia, zakryjemy wyloty płytą k-g. Natomiast koza jest przeciętnie (licząc z robocizną i materiałami) ok. 1/4 -tej cenowo tego, co kominek (!!!). No i odpada Ci "mokra robota" typu kucie, zalewanie, murowanie, fugowanie itp.

 

Kominek poza tym jest łatwo sp.. przyć przy instalowaniu, która w wypadku kozy jest niezmiernie prosta. Efekt jest ten sam: grzanie, żywy ogień, szybkość rozpalania itp. Zdecydowaliśmy się na model Dovre, żeliwo malowane na kolor ecru - naprawdę śliczne, jest do obejrzenia w Konstancinie (Wa-wa ) Kominki-Michalski.

 

Jeden minus kozy, a raczej dwa: 1) nie rozprowadzisz ciepła do innych pomieszczeń (my mamy dół praktycznie cały otwarty, więc to nam nie robi), 2) koza grzeje "całą sobą", więc jeśli masz małe dzieci, dużego psa itp. to jest RYZYKO oparzenia się (przy czym koza Dovre jest dość dobrze wyłożona szamotem).

 

Znajomi też mają kozę zamiast kominka i mówią, że w domu jednorodzinnym z pełną instalacją grzewczą i dobrze izolowanym kominek to zbędne wydawanie pieniędzy.

 

Jeden tylko argument przemawiałby w moim rozumieniu za kominkiem, mianowicie gdyby to było GŁÓWNE źródło ogrzewania domu, a np. grzejniki elektryczne czy wodne tylko na 'dogrzanie".

 

Wybór jak widzisz jest przeogromny, decyzja - Twoja :D. Co do kominków, wkładów i kóz: generalnie ufam tym narodom, które wykorzystują kominki, kozy itp. do grzania, a nie ozdoby: tak więc norweski, ale nie francuski. Poza tym słyszałam (niesprawdzone), że tańsze modele wkładów są z żeliwa z chińskich rud, natomiast norweskie - ze szwedzkich (przypominam więc, że złoża Kiruna, Galivare i okolice to jedne z najlepszych rud na świecie pod względem zawartości żelaza, podczas gdy chińskie bywają promieniotwórcze).

 

 

Acha, czy nie zapomnieliście: NIE WOLNO stawiać kominka (obciążenia!) na grzewczej instalacji podłogowej. Jesli więc wszędzie na parterze macie pod posadzką instalacje to pożegnaj się bez żalu z kominkiem. Gdybyś chciała, dam Ci namiary na "kozowe" firmy i ekspozycje w wa-wie - np. na Bartyckiej jest tego przynajmniej 6-7 stoisk.

 

Pozdros - E.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Efcia aPOLSKIE kominki to z jakich rud szwedzkich czy chińskich?? Teza o wpływie kraju pochodzenia na efektywność pracy kominka jest bardzo ciekawa... Te od ruskich są najlepsze bo tam zima tylko przez 10 miesiecy a potem lato i lato.... Akurat wkłady Dovre to raczej nie z Norwegii Jotul pisze wyrażnie "jedyne wkłady produkowane w NORWEGII to Jotul" . W reklamie Dovre mentnie tłumaczą że Dovre to pasmo górskie na północy....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Longinus
Wielka szyba w Dovre ?? Wielka szyba to np.Spartherm B 105 cmx52 lub hajduk Goliat 120 cm. podnoszone naturalnie. W Sparthermach szyby mają po 80 cm wysokości i kilka kształtów np. o promieniu 410 mm . Dovre to w tym zestawieniu to liliput !! Dovre prucz mitu o zaletach " NORWESKICH" wkładach niczym nie jest lepszy od średniej klasy wkładów FRANCUSKICH . Skrecany , cienki , a w najnowszych wersjach wykładany szamotem [ ciekawe dlaczego ? "...] Modele niepasują budowajeden do drugiego, tak jakby ciagle eksperymentowano jak budować wkład kominkowy... Tu Spartherm ma przewage jednolity pszemyslana budowa zawsze tejsamej klasy materiały bez "super okazji" solidnie i z głowa po szwabsku, Takie sobie AUDI wsród kominków..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po perwsze cieszy mnie, że nie tylko ja z żoncią mamy problemy z wyborem wkładu. A w zasadzie mieliśmy, bo po wizycie w czwartek w kilku salonach i salonikach zdecydowaliśmysię na najprostrzego Tarnawę . Nie całe 2000zł. Wygląda bardzo solidnie. I jeszcze jedno obecnie na te wkłady trzeba czekać nawet do 6 tygodni. Z powietrza się to nie wzięło.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

 

wkładam kłody 50 cm

przez ostatnia sobotę i niedzielę paliłem już tak na "ostro" choć wiadomo, że to jeszcze nie zima i nie ma ujemnych temperatur i po chwilach zwątpienia z wcześniejszych krókich paleń i w wyniku doświadczeń, których dzięki nim nabyłem stałem się szczęśliwym użytkownikiem Jotula :) - wiem że w moim domu może i będzxie ciepło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Karol N.
Wielka szyba w Dovre ?? Wielka szyba to np.Spartherm B 105 cmx52 lub hajduk Goliat 120 cm. podnoszone naturalnie. W Sparthermach szyby mają po 80 cm wysokości i kilka kształtów np. o promieniu 410 mm . Dovre to w tym zestawieniu to liliput !! Dovre prucz mitu o zaletach " NORWESKICH" wkładach niczym nie jest lepszy od średniej klasy wkładów FRANCUSKICH . Skrecany , cienki , a w najnowszych wersjach wykładany szamotem [ ciekawe dlaczego ? "...] Modele niepasują budowajeden do drugiego, tak jakby ciagle eksperymentowano jak budować wkład kominkowy... Tu Spartherm ma przewage jednolity pszemyslana budowa zawsze tejsamej klasy materiały bez "super okazji" solidnie i z głowa po szwabsku, Takie sobie AUDI wsród kominków..

 

Proponuje kliknac na link: http://www.dovre.pl/

 

O co tu chodzi?

Pozdrowienia Karol N.

[/b]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

są dwa wyjścia, o których słyszałem ( czytałem ):

1. na tym forum, iż przedstawiciele Jotula uprawiając nieuczciwą konkurencję, założyli stronę z domeną dovre, podlinkowaną do strony jotula,

 

2. marka dovre i/lub fabvryka został kupiony przez jotula, podobnie jak saunier duval znalazł się w grupie vaillanta,

 

ale może niepotrzebnie powtarzam plotki ...

 

Cz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...