Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Jakie wk?ady kominkowe? Oto jest pytanie


Bećka

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 82
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Becka,

moze porownywales małą tarnawe z duzym jotulem.

 

Ja zdecydowalem sie na duzą tarnawe 18 KW, odpowiada wielkoscią duzemu jotulowi. Jest moim zdaniem solindiejsza, wazy 230 kg, to jeden szczelny odlew, gladki tak, że szyba sie nawet zasysa do obudowy, jest na nią 10 lat gwarancji. Szyba plaska, taka pasuje mi do salonu.

 

Gladki porządny odlew, idealnie dopasowane drzwiczki z szybą.

 

Po porownaniu jotul czy inny wklad zdecydowalem sie na tarnawe. Wielkosc szyb jest podobna, a cela reszta bedzie i tak obudowana.

 

Mojej zonie tarnawa jeszcze bardziej sie podoba, zresztą to b. solidny wklad do ciąglego grzania.

 

W salonie w ktorym są sprzedawane rozne wklady, poinformowano mnie, że w zasadzie tarnawa zaczyna u nich wypierac jotula.

 

O efektach grzania poinformuje was za miesiąc, albo lepiej na wiosne. Ten wklad to moje jedyne grzanie tej zimy, gaz ziemny doprowadzą mi dopiero na wiosne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla Cap-a: ja mam lechme jest OK tylko jeden drobiazg dla wkładu 24kw (taki mam - pryzma) musisz miec ponad 6 m dobrego komina. Wkład jest potężny i około 10 godzin trzyma żar nawt na brykiecie z trocin - rano dokładam nastepne brykiety i pali sie dalej (przy domknietym wlocie powietrza) ogrzewam około 250m2 domu przy takiej pogodzie jak ostatnio - na wkładzie cały czas ok 50oC w domq 20-22. Podejrzewam że w prawdziwą zimę będzie to mniejszy czas :(.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja! Ja kupiłem Jotula Harmony 18!

 

A tak na poważnie, w sobotę (przedwczoraj) go montowali, na razie działa :lol: . Wybrałem harmona, bo zaj.... jest rozwiązane otwieranie drzwiczek - po prostu składają się na boki. Liczę, że ten patent nie rozszczelni się zbyt szybko - sprzedawca mówił, że sama taśma gdzieś po 2-3 latach, a jej koszt to ok. 20 zł/m. Przeżyję :wink: Drugim bajerem jest to, że ma wkładkę grillową - być może inne też to mają, nie dyskryminuję, jedynie stwierdzam fakt. No i zadziałała magia Norwegii (ależ jestem podatny na sugestię :oops: ) - tam chyba wiedzą, jak się robi piece? Cena powalająca, fakt, z rozprowadzeniem ciepła 9k. No, ale... Mam dom, a nie mieszkanie, i chcę by w nim było ciepło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i jestem po pierwszym ostrym "hajcowaniu". Drzwiczki się nie blokowały, dym też w zasadzie przy otwartych drzwiczkach, nie leciał do domu. Zdarzyło mu się parę razy "pyknąć", ale chyba dlatego, że mocno rozpaliłem i było dużo "mięcha" w palenisku (czytaj: drewna). Ale nawet, ten zapach... Mmmmm... Uwielbiam zapach palonego drewna (bynajmniej nie więźby mojego domu! :wink: )

 

Aha, szyby się okopciły (samoczyszczące! I z opływem powietrza!), ale jeszcze to opanuję. Koszt szyb niewielki (to w kontekście wątku o Panoramie, gdzie szyba rzeczywiście kosztuje ok. 0,8k PLN), gdyby coś im się miało stać, ale liczę, że nie okalczę mojej "harmoszki". No i po dywagacjach forumowiczów na temat Tarnawa-Jotul, przyjrzałem mu się bliska - jest piękny...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kasety Fondis są "100% szczelności" tzn. jak zamykasz drzwiczki to i szyber automatycznie. Efekt? Napal kilka razy smolistym drewnem i ZERO odbioru spalin, ten szyber jest spasowany zaciasno . Cała kaseta to jedna blacha bez jakichkolwiek okładzin ścianek jak np Sparther czy Hajduk. Jest kilka lepszych pomysłów jak zrobic wklad kominkowy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...
Nowe wkłady na rynku to BRUNNER... Nr 1 w niemczech [ podobno] Cena? Jak za niemiecki wkład. Bardzo ciekawa konstrukcja windy z gumowym odbojem . Ciekawe szyby ze "szronem" na bokach. Najciekawsze są ceramiczne pierścienie nad wkladem do dopalania spalin i kumulacji ciepła,jest to opcja zawsze zamienna z żeliwem lub stala. Oj robi sie EUROPA.....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...