Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Szkodliwa we?na ?


Patos

Recommended Posts

wczoraj na tym forum znalazłam opinię o radioaktywności wełny mineralnej popartą linkiem do artykułu z jakiejś konferencji naukowej.

Zawsze jednak znajdzie się jakaś szkodliwość - nie zamierzam się tym przejmowac. zycie w ogóle jest szkodliwe- nie dajmy się zwariować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja właśnie ociepliłem własnoręcznie poddasze. O tym, że włókna wełny będą wciskać się dosłownie wszędzie przy robocie było wiadome, toteż "uzbroiłem się" i pomagierów w profesjonalne maski, rękawice i stroje ochronne z fizeliny. Nie mieliśmy tylko okularów, tzn. ja miałem - optyczne :)

Siedzę teraz w pracy i wszystko mnie swędzi, ale w domeczku zapanowało nareszcie przyjemne ciepło i paląc w kominku wiem, że nie wyrzucam drewna (czyt. pieniędzy) w błoto.

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też właśnie jestem w trakcie ocieplania wełną mineralną i myślę że gdyby faktycznie była taka rakotwórcza to żadne normy by jej nie dopuściły do produkcji i użytku.

Ja i tak będę ocieplać wełną :evil: :D

 

Azbest też był przecież dopuszczony do produkcji użytku.

A po latach... masz babo placek :lol: :lol: :lol:

Za kilka lat powstaną firmy usuwające i utylizujące szkodliwą i rakotwórczą wełnę mineralną. Zobaczycie. :lol: :lol: :lol:

Biznes to biznes, a tobie Inwestorze zawsze wiatr w oczy tzn. w portfel

:lol: :lol: :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

YEYO

z tego co zrozumiałem to gwarancja jest na 10 lat, a nie właściwości zachowane są przez 10 lat !

 

na telewizor też masz rok gwarancji a działa przecież dłużej.

Napisz coś więcej jeśli masz informacje.

 

No bo jeśli nie wełna, bo trująca, ekofiber traci właściwości a styropian topi się podczas palenia to czym ocieplić. A może nie ocieplać ?

 

CZ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak sobie w necie pogrzebalem i znalazlem troche materialow na ten temat [po angielsku oczywiscie]

 

to chyba najwiekszy zbior informacji poswiecony zagrozeniom jakie moze powodowac welna

RESEARCH DEMONSTRATING THE POTENTIAL HEALTH HAZARD OF MINERAL FIBRES FOR BUILDING INSULATION FROM ROCK AND GLASS.

 

Ponizej material z amerykanskiej Agencji Ochrony Srodowiska - EPA

Fine Mineral Fibers

 

tu material z australii

National Occupational Health and Safety Commission

 

tutaj wyniki testow dowodzace ze nie jest rakotworcza

G R A N U L A T E D Rockwool

 

tutaj jest lista produktow rakotworczych gdzie rockwool (poz. 193 rockwool) jest przypisany do grupy Group 2B: Possibly carcinogenic to humans (234) czyli PRAWDOPODOBNIE raktworcze dla ludzi

 

dokument w formacie PDF - Lista materialow rakotworczyc lub mogacych miec takie wlasciwosci

 

na razie tyle - duzo materialow jest z USA/Australii co moze byc tez tlumaczone tym ze tam jest powszechne publikowanie materialow z badan lub wynikow opracowan agencji rzadowych/badawczych w sieci

 

milej lektury

 

ups - zapomnialem sie zalogowac ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to jest jeszcze ciekawy material dotyczacy zasad bezpieczenstwa przy pracy z materialami nazywanymi Synthetic Mineral Fibres (SMF) czyli m.in. welna mineralna, szklana itp. tak na marginesie a propos azbestu to przy okazji dowiedzialem sie ze jeszcze w 80 latach do produkcji niektory rodzajow welny byl dodawany azbest (5%)

a wracajac do tematu to zasady bezpieczenstwa przy pracy z welnami tez niestety po angielsku

 

ups - znow sie nie zalogowalem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

YEYO

z tego co zrozumiałem to gwarancja jest na 10 lat, a nie właściwości zachowane są przez 10 lat !

 

Napisz coś więcej jeśli masz informacje.

 

CZ.

 

Cyt ze strony http://www.ekofiber.pl

 

"Żywotność izolacji z EKOFIBRU jest nieograniczona. Materiał z odzysku może być ponownie użyty. Producent gwarantuje zachowanie podstawowych właściwości EKOFIBRU przynajmniej przez 10 lat"

 

Po pierwsze ciekawe co to są te podstawowe właściwości i dlaczego przynajmniej przez 10 lat a nie np. przez 20.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wczoraj na tym forum znalazłam opinię o radioaktywności wełny mineralnej popartą linkiem do artykułu z jakiejś konferencji naukowej.

Zawsze jednak znajdzie się jakaś szkodliwość - nie zamierzam się tym przejmowac. zycie w ogóle jest szkodliwe- nie dajmy się zwariować

Pewnie, niektorzy mowia, ze papierosy szkodza, a moj dziadek pali 70 lat, i mu juz 100 stuknela, i zyje.)))Dadarek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...