Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

kolektory słoneczne a okres zwrotu


Recommended Posts

Witam forumowiczów. Temat nie nowy ale mnie nurtuje przy każdej podwyżce cen gazu. Pytania moje kieruję do użytkowników takich urządzeń.

Jak przedstawiają się coroczne koszty użytkowania takich urządzeń tzn ilo watowa jest pompa, jak często trzeba wymieniać czynnik przenoszący ciepło i inne o których nie mam pojęcia? Ew proszę o podanie strony na której mógłbym to znaleźć.

Dziękuję i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 180
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Gość Henku_wawa
przechodziłem przez temat kolektorów 4 mce temu, najarałem się, zebrałem oferty, już prawie kupiłem... ale... po chwilach emocjonalnego najarania się samym pomysłem (już byłem prawie na ścieżce wojennej z ojcem, który śmiał mi odradzać mój jedynie słuszny wybór) przeliczyłem i wyszło, że u mnie okres zwrotu dla docelowo rodziny 4 os. to około 18 lat. w moim przypadku zakup bez sensu, zrezygnowałem. dodatkowo znajomy pokazał mi swój dom z bodajże 6 kolektorami, wszystkie Veluxa, powiedział że drugi raz by ich nie kupił, ponieważ koszt przewyższa zyski. ale pełno wątków na forum i "w literaturze" na ten temat, poszukaj.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Zaintrygowało mnie samodzielne zrobienie kolektora słonecznego.

Masz "Tomasz Lis" jakieś przemyślenia na ten temat? Chętnie bym dowiedział się czegoś więcej bo też zastanawiałem się nad podgrzaniem wody latem jeszcze przed kotłem. Ja w przeciwieństwie do "Bezdomna" ,który za gaz płaci latem 30 pln, płacę około 230 pln i to za tańszy gaz ziemny.

Może nie powinienem się tyle myć ? :o

Pozdrawiam i czekam na odpowiedź ale chętnie poczytałbym jakichkolwiek opinii osób użytkujących kolektory.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale ja nie potrzebuję informacji od żadnego producenta (bo o takie nie problem) tylko od użytkownika.

Poczytaj ze zrozumieniem - skoro producent pomp (czyli pozdespołu potrzebnego do zestawu solarnego)pisze, że 14-18 lat to tak jakby sobie sam robił pod górę, nie?

Sam ma podgrzewacz elektryczny Nibe Viking 120l(koszt zakupu ok 1000zł), 4 osoby (dwoje w wieku "czyścioszkowym"), a zużycie energii elektrycznej na cały dom od początku budowy(jakoś czerwiec zeszłego roku) to 2449,8 kWh (odczyt dziś, godz 10.07) w tym całość na elektryce (światło, ogrzewanie(+DGP), kuchnia itp), dom ok. 100m2(podpiwniczenie nie ogrzewane na razie).

Dziś podpisałem nową umowę z Energą na taryfę G12W i po pewnym przeszkoleniu co do czasów działania prądożernych urządzeń mam zamiar sporo ograniczyć wydawanie keszu .

W tym momencie wynika, że na prąd do grzania wody wydaję realnie jakieś 70-100zł/mc.

PS - na temat solarów na tym forum jest sporo opini od użytkowników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomijając niegrzeczną uwagę na temat czytania ze zrozumieniem powiem tylko ,że producent pomp nie musi mieć miarodajnych informacji na temat długości zwrotu inwestycji w solary. To tak jakby producent opon wypowiadał się na temat jakości samochodu.

Ponieważ jednak instalację mam taką, jaką mam i jej nie przerobię na elektryczną w najbliższym czasie a mam przygotowane wyprowadzenie pod solary to chciałbym dowiedzieć się czegoś od UŻYTKOWNIKÓW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomijając niegrzeczną uwagę na temat czytania ze zrozumieniem powiem tylko ,że producent pomp nie musi mieć miarodajnych informacji na temat długości zwrotu inwestycji w solary. To tak jakby producent opon wypowiadał się na temat jakości samochodu.

Ponieważ jednak instalację mam taką, jaką mam i jej nie przerobię na elektryczną w najbliższym czasie a mam przygotowane wyprowadzenie pod solary to chciałbym dowiedzieć się czegoś od UŻYTKOWNIKÓW.

 

Widze, ze szukasz kogos, kto powie SUPER bierz ja chce takie 2 ;)

 

Prawda jest taka, że jak producent nie pokazuje 100% korzyści, a jemu zależy na sprzedaży (no i czesciowo na rzetelnosci) to nalezy w tym przypadku wierzyć.

 

Z tego co wiem to co człowiek to opinia, jedni chwalą inni nie...

 

Z mojego punktu widzenia do domku jednorodzinnego ze 'standardową' rodziną jest to droga zabawka... Poza sezonem letnim zyski nei są ażtak wielkie, zeby sie cieszyć, a latem też kłopotliwa nadwyżka ...

 

Jak planuje sie pensjonat, agroturystyke, hotelik, czy jakaś podobną działalność, która w sezonie letnim wymaga duzych ilości ciepłej wody - to prawie bez liczenia mozna sie skusić.

 

pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy w tych wszystkich kalkukacjach czasu zwrotu bierzecie pod uwagę jeszcze koszty przeglądu instalacji, koszty prądu do pompki.

 

Jak już pisałem w innym miejscu na tym forum. Też chciałem mieć początkowo solary. Ale mój hydraulik to skwitował tak: Pan chce, ja to zrobię. Ale dopóki Pan nie będzie miał basenu w ogródku - nie ma sensu. Lepiej za te pieniadze pojechać na wycieczkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Zaintrygowało mnie samodzielne zrobienie kolektora słonecznego.

Masz "Tomasz Lis" jakieś przemyślenia na ten temat? Chętnie bym dowiedział się czegoś więcej bo też zastanawiałem się nad podgrzaniem wody latem jeszcze przed kotłem. Ja w przeciwieństwie do "Bezdomna" ,który za gaz płaci latem 30 pln, płacę około 230 pln i to za tańszy gaz ziemny.

Może nie powinienem się tyle myć ? :o

Pozdrawiam i czekam na odpowiedź ale chętnie poczytałbym jakichkolwiek opinii osób użytkujących kolektory.

Witam

Obecnie posiadam własnoręcznie zrobione kolektory, z grzejników panelowych. Powierzchnia ich wynosi 4 metry, ogrzewają bojler 150 litrów. Pompa sterowana wyłącznikiem różnicowym, różnica temperatur między kolektorem a bojlerem przy której się załącza pompa to 5 stopni. Koszt całej instalacji to około 1000 zł, nie licząc własnej pracy. Dzisiejsza temperatura na bojlerze - równe 80 stopni, więc chyba inwestycja była opłacalna. Zestaw dodatkowo wpięty do pieca, aby w razie kiepskiej pogody podgrzać wode. Całość działa już trzy lata.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak, kolektor lepiej zrobić samemu. Będzie gorszy, niż kupiony. Ale znacznie tańszy.

 

nie kumam twojej filozofii, to poco kupowac merola, vw, itd. jak wystarczy maluch. gorszy i tanszy ale tez jezdzi

 

W przypadku, gdy kierujesz się 'ekonomią', okresem zwrotu, opłacałnościa

samoróbka zwiększa opłacalnosc parokrotnie.

Kupienie 'merola' powoduje ze masz drogą zabawke, ale nie wspominaj wogóle o opłacalności inwestycji, okresie zwrotu etc.

 

na zasadzie

Samoróbka jak ktos wspomniał koszt ~1500PLN - i okresl tego sprawnosc nawet na poziomie 60% 'merola' za 7500 PLN ... co sie opłaca ?.

 

Do samochodów to merola za 200k nie kupujesz w celu poprawienia 'ekonomi' wozenia tyłka, tylko komfortu. Patrząc na ekonomie kupiłbyś skode za 40k....

 

pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie kumam twojej filozofii, to poco kupowac merola, vw, itd. jak wystarczy maluch. gorszy i tanszy ale tez jezdzi

Ja też nie wiem, po co kupować merola.

 

Jeśli za cenę dwóch maluchów mogę mieć to, co działa niemalże jak merol, nie widzę powodu, by go kupować.

 

Myślę, że własnoręczna budowa kolektora słonecznego (jednego panela) może zamknąć się w małych kilkuset PLN. Więc nawet jak ten kolektor będzie 2x gorszy od markowego, mogę zrobić trzy a i tak będę do przodu z kosztem.

 

Oczywiście, nie porównuję tu kolektora płaskiego własnej roboty do kolektora próżniowego, tylko do markowego płaskiego kolektora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale popytaj użytkowników, który żaden nie powie że "to be", zwłaszcza że zabulił sporo kasy za to.

Między innymi dlatego, że wywalili na to mnóstwo kasy, nie będą wszem i wobec mówić, że "to be". Bo w ten sposób wychodziliby na idiotów a tego ludzie nie lubią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...