Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

kolektory słoneczne a okres zwrotu


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 180
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

zapewne są w tym koszty montażu, ale mam pytanie do przedmówców którzy przetrwali zimę na solarach.... czy byli zadowoleni, jak z pozyskiwaniem ciepła gdy niebo jest zachmurzone a na zewnątrz jest -5 stopni? ...co do lata to oczywiście nie mam pytań.

 

U mnie w zimie pompa solarna włączała się w pogodne dni kilka razy dziennie. Ze względu na wspólną pracę solara i kominka na jeden bufor temperatura nad wężownicą solara w buforze nie spadała poniżej 40*C więc pompa startowała gdy czujnik na solarze wskazywał 50*C. Po uruchomieniu pompy temperatura wskazywana przez czujnik gwałtownie rosła do ok 120*C a potem stopniowo w ciągu kilkudziesięciu minut spadała i powodowała wyłączenie pompy. Taki ckl powtarzał się kilkakrotnie w ciągu dnia i nie zauważyłem aby temperatura zewnętrzna miała na to jakiś wpływ. Przy największych mrozach pompa pracowała najwięcej - bo wtedy zazwyczaj jest bezchmurnie :D . Dom był w trakcie budowy - zamieszkały dopiero od marca - więc trudno się ustosunkować do ilości uzyskanej w ten sposób energii. Dopiero w tym roku będę się mógł dokładniej temu przyglądnąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość ZW
Witam

Ja do sterowania pracąpompy mam zastosowany schemacik z tej strony

http://darmowa-energia.eko.org.pl/pliki/prad/elektr/neuron2.html

Do tego wyłącznik zwłoczny że pompa po wyłączeniu różnicowym pracuje około 5 minut bo sam różnicowy był za czuły.

Nadwyżke energii latem jak ktoś napisał konsumuję że nawet do pralki automatycznej wlewam wodę już gorącą nagrzaną kolektorem i nie musi już podgrzewać.

Polecam również tą stronę

http://darmowa-energia.eko.org.pl/

Zdjęcia nie chcą mi się wstawiać więc jak ktoś chce to mogę mu wysłać na poczte.

Paweł

 

I ja poproszę.

 

Pomyślałem aby napełnić kolektor płynem do chłodnic, wtedy nie trzeba spuszczać wody w zimie.

 

Dlaczego nie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam dlatego wode, że kolektory pracują na tej samej wężownicy co podgrzewanie poprzez piec. I jeszcze jedna uwaga. Wężownica w wymienniku ciepła musi być miedziana i to kilka metrów rury. W taki dzień jak dzisiejszy i tak nie zdązy oddawać ciepła.

Połączenie z instalacją co ma jednak ten plus że w razie awarii sterowania i zagotowania wody w kolektorze ( miałem taki przypadek) woda rozszerzy się do instalacji co, w innym przypadku trzeba by zastosować zawór ciśnieniowy.

Kolego ZW jeśli możesz podaj adres na emaila

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeden w rozmowie telefoncznej wycenił swoją robotę na 2500. Chyba dużo jak na dzień, dwa roboty. :(

Każdy patrzy ile inne zarobi na godzinę/dzień.

A jakoś nikt nie wpadnie, że gdyby coś stało się klienta urządzeniu to koszty ponosi instalator. I może się okazać że zarobek 100/dzień to nic w porównaniu z pękniętym solarem za 1000zł/sek...

A tak to chociaż ryzyko wlicza się w koszta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Zdaję mi się, że trafiłem na instalatora bo są jeszcze takie wynalazki jak ubezpieczenie od odp. cywilnej. A jeżeli ktoś za jedną stosunkowo prostą robotę chce wyszarpać tyle kasy ,żeby móc przez jakiś czas niepracować to cóż.

Zrób sam skoro takie proste i nie zawracaj głowy innym :lol:

Dlaczego w Polsce nie ceni się wiedzy i doświadczenia innych dopóki coś się nie stanie :roll: Nie wspomnę o utrzymaniu instalatora i jego firmy ...

Poza tym prawo podaży i popytu się kłania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Zdaję mi się, że trafiłem na instalatora bo są jeszcze takie wynalazki jak ubezpieczenie od odp. cywilnej. A jeżeli ktoś za jedną stosunkowo prostą robotę chce wyszarpać tyle kasy ,żeby móc przez jakiś czas niepracować to cóż.

 

Ci, którzy mają firmy oraz OC właśnie biorą te 2500.

Ci najtańsi to najczęściej ci "bezrobotni" bez zarejestrowanych firm(i kosztów) na których płacisz i Ty.

Ale wybór należy do Ciebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeden w rozmowie telefoncznej wycenił swoją robotę na 2500. Chyba dużo jak na dzień, dwa roboty. :(

Każdy patrzy ile inne zarobi na godzinę/dzień.

A jakoś nikt nie wpadnie, że gdyby coś stało się klienta urządzeniu to koszty ponosi instalator. I może się okazać że zarobek 100/dzień to nic w porównaniu z pękniętym solarem za 1000zł/sek...

A tak to chociaż ryzyko wlicza się w koszta.

 

dobre.... :lol: wykonawca zakłada z góry, że spieprzy powierzony mu materiał.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chciałem rozpoczynać pyskówki na forum bo nie taki jest mój cel. Chcę jedynie ustalić rzeczywistą wartość inwestycji od osób ,które użytkują solary a nie od firm, które je montują. Myślę ,że to jest jasne.

Z prawem popytu i podaży proszę mi nie wyjeżdżać bo za chwilę się okaże ,że fachowcy, którzy do tej pory potrzebowali 2 instalacji do przeżycia jednego miesiąca, będą musieli zrobić ich np 8. Rynek może wchłonąć b.dużo takich instalacji ale nie po abstrakcyjnych cenach. Niech "fachowcy" zejdą na ziemię to i potrzeba myślenia o samoróbkach i kombinowania różnych kaloryferów na dachach, zniknie automatycznie.

Apropos jeszcze możliwości uszkodzenia solara podczas montażu to jest to sytuacja taka, jakby każdy mechanik samochodowy zakładał, że naprawiane auto może mu wpaść do kanału. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyżej padło pytanie, ile zużywam latem gazu miesięcznie. Otóż ok. 6 m3, propan z naziemnego zbiornika, gaspol. Zasobnik 100 l, temp. 45st, 2 dorosłych, 2 dzieci. ALE Mamy szambo, więc oszczędzamy wodę. Zmywamy w misce, mamy prysznic. Zazwyczaj też wieczorem przed pójściem spać wyłączamy ciepłą wodę. Jak następnego dnia wracam z pracy w kranie jest jeszcze ciepła woda. Pół godz. przed kąpielą znowu włączamy. Koszt ok. 30-35 zł, tak więc solary mi się nie opłacają.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...