Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

kolektory słoneczne a okres zwrotu


Recommended Posts

Autorzy nie wyglądają zbyt wiarygodnie ze względu na to, że sami sprzedają konwencjonalne techniki grzewcze. Ale artykuł wart przeczytania i całkiem rozsądny!

O zaletach danego rozwiązania dowiemy się u sprzedawcy, który je oferuje.

O wadach danego rozwiązania najwięcej możemy dowiedzieć się sprzedawcy oferującego konkurencyjne rozwiązania.

O tym, czy zalety przewyższają wady, musimy zdecydować sami uruchomiając szare komórki :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 180
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Okres zwrotu i tym podobne rzeczy można policzyć w fajnym programie Kolektorek. Nie pamiętam jednak skąd go ściągałem ale jest darmowy

Link. Nie korzystałem jeszcze...

Podobają mi się funkcję tego programu. Na stronie http://www.kolektorek.pl/ można znaleźć sporo informacji na temat kolektorów słonecznych i energii odnawialnej, dostępna jest też wersja on-line programu :).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wychodzi na to ,że jednak lepiej samemu :( Trochę się boję tych wszystkich dziur na dachu. Poza tym wiele rzeczy i tak musiałbym, psiakrew, zlecić hydraulikowi, dokupić zasobnik itp i znając życie dowiedzieć się ,że wydałem o wiele więcej niż zakładałem.

Tak przy okazji czy pompa cyrkulacyjna powinna chodzić cały czas? Czy dużo oszczędniej jest wyłaczać pompę na noc i w godzinach przedpołudniowych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak przy okazji czy pompa cyrkulacyjna powinna chodzić cały czas? Czy dużo oszczędniej jest wyłaczać pompę na noc i w godzinach przedpołudniowych?

O ile mówisz o cyrkulacji wody przez kolektor, pompa powinna być włączona tylko wtedy, gdy kolektor ma wodę cieplejszą, niż zasobnik. Inaczej będziesz tylko wychładzać zasobnik...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Im więcej czytam o solarach, tym mniej jestem zachęcony do ich montażu.

 

Mam wrażenie, że 10-12 tysięcy można wsadzic w coś innego. Głównym źrodłem ciepła w moim domu będzie kocioł na węgiel (na 99% ekogroszkowiec z dodatkowym rusztem) - chata około 200 mkw po podłodze.

 

Skłaniałem się ku solarom głównie ze względu na to, żeby nie odpalac kotła węglowego latem, ale poczytałem ostatnio o zużyciu ekogroszku latem i wyszło mi - mniej więcej oczywiście, że przyjmując zużycie groszku latem na około 500 kg oraz cenę tony 700 zł, to za 10 tys. złociszy mogę miec ciepłą wodę przez około 30 lat. Poza tym mam wrażenie że w razie fatalnej pogody to i tak trzeba będzie tego węglowego uruchamiac.

 

Nasuwają się pytania:

- co będzie z ceną węgla za parę lat?

- czy przygotowac instalację do solarów, w razie czego?

 

Takie to są moje dylematy inwestora w stanie prawie surowym...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nasuwają się pytania:

- co będzie z ceną węgla za parę lat?

- czy przygotowac instalację do solarów, w razie czego?

Cena węgla moim zdaniem wzrosnie jak wszystkiego, biorąc jeszcze pod uwagę rosnące zapotrzebowanie na ten surowiec przez użytkowników końcowych.

 

A co do przygotowywania instalacji. U mnie przy kominie idącym z kotłowni nad dach zostaje właśnie miejsce na ewentualne przyszłe solary, o których myślałem na początku inwestycji. Jak za kilka lat będzie to tańsze, będę miał jak sprowadzić rury z dachu do kotłowni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- czy przygotowac instalację do solarów, w razie czego?

 

ja puściłem sobie rurki od kotłowni do połaci na której ewentualnie mogłyby kiedyś zawisnąć solary - koszt rurki z jej montażem to ca 1000zł - myślę że było to najgorzej wydane 1000zł podczas tej budowy bo kolektorów sobie raczej nie zainstaluje .... chociaż kto wie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"koszt rurki z jej montażem to ca 1000zł"

 

Pogorszyło się ludziskom?! :o :o :o

 

Zwykła, ohydna stal dobrze ocieplona, kilka kształtek i żaba do rur...

Zabawa w instalatora przez kilka godzin - i jest!

Ze 100zł by wyszło...

Ale miedź się ładniej świeci....

 

Wielu podejść nie rozumiem...

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"koszt rurki z jej montażem to ca 1000zł"

 

Pogorszyło się ludziskom?! :o :o :o

 

Zwykła, ohydna stal dobrze ocieplona, kilka kształtek i żaba do rur...

Zabawa w instalatora przez kilka godzin - i jest!

Ze 100zł by wyszło...

Ale miedź się ładniej świeci....

 

Wielu podejść nie rozumiem...

Adam M.

Adamie, jeszcze np. gwintownica, a i giętarka może się przydać, tego zwykły inwestor już nie ma.

instalatorzy teraz to tylko nowoczesne technologie stosują :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Im więcej czytam o solarach, tym mniej jestem zachęcony do ich montażu.

 

Mam wrażenie, że 10-12 tysięcy można wsadzic w coś innego. Głównym źrodłem ciepła w moim domu będzie kocioł na węgiel (na 99% ekogroszkowiec z dodatkowym rusztem) - chata około 200 mkw po podłodze.

 

Skłaniałem się ku solarom głównie ze względu na to, żeby nie odpalac kotła węglowego latem, ale poczytałem ostatnio o zużyciu ekogroszku latem i wyszło mi - mniej więcej oczywiście, że przyjmując zużycie groszku latem na około 500 kg oraz cenę tony 700 zł, to za 10 tys. złociszy mogę miec ciepłą wodę przez około 30 lat. Poza tym mam wrażenie że w razie fatalnej pogody to i tak trzeba będzie tego węglowego uruchamiac.

 

Nasuwają się pytania:

- co będzie z ceną węgla za parę lat?

- czy przygotowac instalację do solarów, w razie czego?

 

Takie to są moje dylematy inwestora w stanie prawie surowym...

co bedzie za pare lat a co teraz czy wiesz, że z dniem 1-09-2008 kompania weglowa podniosła ceny węgla o 30% w zbycie drobnicowym ceny dla energetyki zawodowej niestety nie były dostępne na ich stronach http://www.kwsa.pl a inne kopalne już za tym nadążają

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...