Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

kolektory słoneczne a okres zwrotu


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 180
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

chodziło mi o czas ich życia w posadzce - co prawda w posadzce nie ma wapna ale i tak są raczej mniej trwałe niż miedź co nie zmienia faktu że spokojnie z 50 lat powinny pociągnąć - poza tym te skręcane połączenia do których nie ma dostępu... :-?

 

Może bez konkretnych przykładów, ale myślę, że mogę zagwarantować, że te połączenia skręcane stalowych rur ocynkowanych zatopione w posadzce betonowej są znacznie bezpieczniejsze niż instalacje na tworzywie sztucznym bez żadnych łączeń no i taka instalacja jest też mniej wrażliwa na błędy wykonawstwa niż nawet miedziana. Myślę, że w tym się zgadzamy.

Trwałość tak jak pisałem poprzednio będzie na pewno wystarczająca.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio byłem na przeglądzie w instalacji z kolektorem próżniowo rurowym CPC o powierzchni czynnej 4,5m^2, zbiorniku 300l, AquaSystem ze wspomaganiem centralnego ogrzewania. Z instalacji cwu korzystają 2 osoby w lato dodatkowo wnuki, czasem jeszcze ktoś. Od 10.04.2007 do 5.09.2008 uzysk wynosił 4208kWh, czas pracy pompy około 900h (nie pamiętam dokładnie :/), TSA>MAX czyli temp. kol. powyżej 130stC - 44h. Koszt instalacji wynosił chyba w granicach 13-14kPLN.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam kolektory płaskie od 4 lat

generalnie od początku marca do końca października nie płacę za grzanie wody, choć oczywiście nie zawsze tak jest co do dnia

poza tym nadmiar ciepłej wody zużywam do pralki, którą podłączyłam do ciepłej wody, do gotowania, do robienia dzieciom baseniku (nie mam dużego basenu), do mycia samochodu, docelowo będzie również do zmywarki, to też są oszczędności

nie liczę tego dokładnie, ale jestem zadowolona z tej inwestycji

również zimą w słoneczne dni mam wodę użytkową nagrzaną do około 40-60 stopni, zależy od miesiąca, temperatura na zewnątrz nie ma tu praktycznie żadnego znaczenia

zaznaczam, że mam z dwóch stron wysokie drzewa, które ograniczają godziny pracy kolektora, więc przy pełnym wykorzystaniu okres uniezależnienia od dostawców ciepła byłby jeszcze dłuższy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam kolektory płaskie od 4 lat

generalnie od początku marca do końca października nie płacę za grzanie wody, choć oczywiście nie zawsze tak jest co do dnia

poza tym nadmiar ciepłej wody zużywam do pralki, którą podłączyłam do ciepłej wody, do gotowania, do robienia dzieciom baseniku (nie mam dużego basenu), do mycia samochodu, docelowo będzie również do zmywarki, to też są oszczędności

nie liczę tego dokładnie, ale jestem zadowolona z tej inwestycji

również zimą w słoneczne dni mam wodę użytkową nagrzaną do około 40-60 stopni, zależy od miesiąca, temperatura na zewnątrz nie ma tu praktycznie żadnego znaczenia

zaznaczam, że mam z dwóch stron wysokie drzewa, które ograniczają godziny pracy kolektora, więc przy pełnym wykorzystaniu okres uniezależnienia od dostawców ciepła byłby jeszcze dłuższy

Napisz jeszcze jakie masz kolektory : płaskie czy próżniowe oraz ile ich masz.

O koszt nie będę dopytywał ;), chociaż to wątek kolektory słoneczne a okres zwrotu :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My też mamy płaskie kolektory. Ogrzewają nam CWU już od 3 sezonów. PRaktycznie od końca kwietnia do końca września ciepłęj wody z solarów mamy tyle, że spokojnie dla nas (2+2) wystarczy. Jako, że mamy tak zrobioną instalację, że 300l bufor jest źródłem ciepła dla CO i CWU, to w lecie "nadwyżka" ciepłej wody śmiga w podłogówce.

Wyszliśmy z takiego założenia: teraz nas stać to kupujemy, nie wiadomo co będzie potem, tym bardziej że ceny nośników energi pną się w górę w coraz szybszym tempie, więc te wszystkie Wasze wyliczenia co do opłacalności trzeba będzie niestety za jakiś czas mocno zweryfikować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam płaskie, tak jak pisałam, kosztów nie pamiętam, ale ze zbiornikiem 300 l zapłaciliśmy chyba ze 12 tys. Mamy też sterownik i zawory do wspomagania c.o., ale to akurat nie była dobra inwestycja, dziś bym tego nie zrobiła, bo jak jest na tyle słońca, żeby wspomagać ogrzewanie, to przez okna od południa mi na tyle nagrzewa dom, że nie muszę w ogóle grzać kaloryferami.

 

Zgadzam się z przedmówcą, miałam wtedy kasę i zainwestowałam, na resztą wzięłam tani ekologiczny kredyt, nie interesują mnie dziś podwyżki cen gazu czy prądu czy czegokolwiek, tym bardziej, że w domu nie mam gazu, a rachunki za prąd przy 4-osobowej rodzinie mam rzędu 90 zł za 2 miesiące.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a rachunki za prąd przy 4-osobowej rodzinie mam rzędu 90 zł za 2 miesiące.

 

:o :o :o

 

W domu w którym teraz mieszkam nie ma solarów i rekuperatora,za to jest pralka,lodówka i zamrażarka!

2 osoby z czego od 7:00 rano do 18:00 nikogo w domciu,telewizor włączamy na pół godziny dziennie,komputer chodzi ok. 6 godzin dziennie!

 

Przychodzi między 220 a 280 zł za 2 miesiące :evil:

 

Jak Ty to robisz ? Jakoś tego nie widzę :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mieszkam z żoną w małym mieszkaniu (36m^2), gdzie elektryczne jest oświetlenie, zasilanie komputera i RTV/AGD no i kuchenka. Wodę i ogrzewanie mam z sieci ciepłowniczej. Płacę za prąd koło 80-100 PLN miesięcznie. Też mnie ciekawi ten wynik zużycia prądu...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak mnie zdeprymowaliście, że postanowiłam sprawdzić w domu rachunki. Eefekt - latem i wiosną płacę 90-115 zł za 2 miesiące, zimą 130-150 zł.

 

Sprawdziłam ostatnie 2 lata.

Jak to robię? Nie wiem, rzadko oglądamy telewizję, mamy żarówki energooszczędne. Ale mamy lodówko-zamrażarkę i pralkę, która chodzi minimum 5 razy w tygodniu, albo i codziennie. Może po prostu mamy oszczędne urządzenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My mamy podobne rachunki za energię elektryczną. Ale komputer włączamy bardzo sporadycznie, tv prawie w ogóle nie oglądamy, mamy taryfę G12 i staramy się pranie puszczać w II taryfie. Gasimy światło w pustym pomieszczeniu, gotujemy tyle wody ile nam rzeczywiście potrzeba i już.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...