Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

kosa ręczna - gdzie kupic?


Recommended Posts

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja, muszę się przyznać, tez miałem epizod z kosą;)

 

a że nigdy i nic nie miałem do czynienie z podobnym narzędziem i moje wyobrażenie było czysto filmowe i teoretyczne - efekt powinien być z góry przesądzony....

nie dałem za wygraną i zmontowałem zakupioną w częściach kosę!

trawa i chaszcze po zakupie działki były metrowej wysokości ... a więc do dzieła !

robiłem kosą wszystkie możliwe wariacje i ...... chaszcze jak rosły tak rosły !

ktoś mi podpowiedział , że trzeba kosę wyklepać i wyostrzyć jak brzytwę

poświęciłem jej całą niedzielę i papier można było nią ciąć ....

tylko nie chaszcze !

poleciała kosa kilkanaście metrów w powietrzu !

a ja wsiadłem do samochodu i zakupiłem kosę spalinową - wymienna żyłka, nóż , szelki....tylko nalać paliwko i spokojnie i dostojnie chaszcze w 30 minut zniknęły z całej działki !

i tak zakończyłem epizod z kosą ręczną ! na zawsze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year później...

G.N. - co to za wynalazek? Jakieś skrzyżowanie sierpa i kosy:D Nie bardzo wiem do czego coś takiego może służyć.

Kosa to fajny przyrząd. Mój dziadek miał kilka. Dawno temu próbowałem pod jego okiem kosić łąkę. Nawet spoko mi to wychodziło. Trzeba trochę wprawy i małej praktyki ale jak się załapie to już leci szybko. Ważne żeby w miarę równo było (tzn. np. kopce kreta są wkurzające) i oczywiście żeby kosa była dobra. A dobra kosa to kosa dobrze naostrzona i z odpowiednio długim trzonkiem. Niscy ludzie nie będą mieli z tym problemów ale dla wysokich zbyt krótki trzonek to utrapienie i po takim koszeniu nieźle wchodzi w kręgosłup.

Ale sprzęt fajny i polecam. Do tego jak się kosi umiejętnie to szybciej się potem grabi, bo pokos zostaje na takich małych pryzmach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w wersji Gardeny jest z wkręcanym 1.5 m kijem. Zastanawiam się czy to działa na wysokie trawy, gdzie zwykła ręczna kosiarka nie daje rady, ale chyba się skuszę. Kiedys dziadek zdążył mnie nauczyc kosić i ostrzyc osełką, ale nowej kosy bym nie kupił bo nie umiem wyklepać. A ten wynalazek podobno wystarczy traktować osełką. Przy kosiarkach spalinowych, elektrycznych podobno wszystko szybciej rosnie bo nasiona się lepiej roznoszą.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy kosa Gardeny da radę w wysokiej trawie to nie wiem ale dobra kosa spokojnie da sobie radę i wysoką trawą, i ze zbożem i wszelkimi chaszczami byleby nie o zdrewniałych łodygach.
Pewnie że normalna kosa sprawdzi się przy trawie każdej wysokości a wydajność koszenia kosą która ma 90 czy 70 cm jest sporo większa niż takim maleństwem. Poza tym mam trochę wątpliwości jak ten system mocowania zniesie koszenie no i te systemowe trzonki gardeny nie mają rączki

Do zdrewniałych łodyg jest taki wynalazek jak kosa leśna krótka i szeroka. Drzewa tym nie zetniesz, ale małe krzaczki już tak. Ogólnie im bardziej zachwaszczony i zdziczały teren tym kosa krótsza. Im bardziej cywilizowany tym dłuższa. Wysokość roślin, nie ma tu większego znaczenia.Np zboże najczęściej kosiło się kosami 90 cm.

...., ale nowej kosy bym nie kupił bo nie umiem wyklepać. A ten wynalazek podobno wystarczy traktować osełką....
Nie do końca prawda. Nie wiem jak kosi ta mała kosa gardeny, bo nią nie próbowałem, ale widziałem w sklepie ostrze wygląda na surowe, nieklepane. Poza tym z kosą to nie jest tak że raz wyklepiesz i już będzie na zawsze. Kosę trzeba klepać regularnie. Oczywiście nie co chwilę, ale jak się sporo kosi to kilka razy w sezonie. Znajdź sobie jakiegoś dziadka na wsi (młodsi już nie umieją) to Ci za flaszeczkę wyklepie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do takich chwaszczorów tylko kosa ręczna. Problem w tym, że kosić trzeba UMIEĆ! TO nie jest takie proste jak się wydaje.

Najlepiej przejechać się na wieś i poprosić jakiegoś wprawnego rolnika, który to jeszcze pamięta.

Po paru godzinach ćwiczeń będziesz machał, że hej. Tylko ramiona mogą boleć :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...