Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kanadyjczyk w Podlesiu


Recommended Posts

Witam

Ja mam takie pytanie: Które rozwiązanie pomieszczeń na parterze jest bardziej funkcjonalne i ogólnie mówiąc lepsze ;). Bo każde ma swoje wady i zalety i tak nie mogę się zdecydować :/

 

Wariant 1:

http://www.majhost.com/gallery/aneczka/sdf/dom/krysztal-2-min.jpg

Plusy:

+ Spiżarka koło kuchni

+ możliwość tak rozwiązania drzwi do gabinetu że będzie możliwość połączenia go z salonem na "w razie czego"

+ Jest bardziej zbliżony do oryginału projektu

Minusy:

- Łazienka daleko od wejścia

- mniejszy salon

- dwa piony kanalizacyjne po dwóch stronach budynku (na poddaszu łazienka jest po lewej stronie)

- w wiatrołapie nie ma miejsca na szafę

 

Wariant 2

http://www.majhost.com/gallery/aneczka/sdf/dom/krysztal-n2-min.png

Plusy:

+ Większy gabinet

+ Większy salon

+ jest miejsce na szafę w wiatrołapie

+ jest jeden pion kanalizacyjny

+ łazienka i spiżarka blisko wejścia

Minusy:

- Spiżarka "daleko" od kuchni

- brak możliwości "pełnego" otworzenia gabinetu na salon

- muszę przesunąć ścianę garażu do przodu o ok 1m (co oznacza chyba duże grzebanie się w murach ale zmieniając technologię na szkieletową chyba to będzie i tak konieczne)

- nie jestem do końca przekonana jeszcze do rozłożenia łazienki i spiżarki względem siebie (może ktoś ma pomysł na lepsze rozwiązanie ich w tamtym miejscu)

 

Będę wdzięczna za wszelkie podpowiedzi, porady i sugestie.

pozdrawiam ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten projekt coraz bardziej zaczyna mnie irytować. Zmiany które chce wprowadzić pewnie będą kosztować majątek i wraca pomysł projektu indywidualnego. Na razie próbuję sił w firmach które "robią wszystko" czyli takich które mi ten projekt zrobią i potem wybudują, zaczynam wysyłać maile z zapytaniem i prośbą o przybliżoną wycenę a sposobem BetyGrety umieszczę linki do wszystkich do których napisałam. Dzięki temu nie przeoczę żadnego maila bez odpowiedzi i będę miała mniej więcej jasność sytuacji - a może i komuś pomogę kto buduje w rejonach śląska i okolic ;)

Więc tak:

budujstoch.pl

wolfhaus.pl

marten.com.pl

domy-drewniane.com

www.danmardomy.pl

drewland.com.pl (wiem że po drugiej stronie polski ale firma ponoć buduje w całej Polsce i dodatkowo robiła naszym znajomym i bliski znajomy zna ludzi którzy tam pracują i poleca :p więc czemu nie spróbować)

przyjazny-dom.pl

drevimed.pl

domgotowy.pl

nordhome.pl

drewnobud.pl

zielonedomy.com.pl

wakodomy.pl

domyzpaczki.pl

eurodomy.pl

topbud.pl

wood-house.pl

scandiahomes.eu

mcdomus.pl

domyprefabrykowane.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc pierwsze odpowiedzi:

 

eurodomy.pl - 2600-2900 zł za 1 m2 powierzchni całkowitej domu - zakładam że deweloperski (gdzieś taką wzmiankę przeczytałam na stronie). W tym 5 tyś projekt.

szafranowedomy.pl - 2300-2500 zł/m2 pow. netto za stan developerski. Za projekt nic. Ogólnie to co budują mi się podoba tylko że robią w technologi szkieletu stalowego (zadałam pytanie czy też w drewnianym robią - czekam na odpowiedź)

mcdomus.pl - od 1.350/1.850 /m2 pow.netto (z zależności od "wariantu" budowli) - podejrzewam że to stan surowy (ale nie wiem czy otwarty czy zamknięty). Tak samo jak eurodomy robią domy prefabrykowane. Wysłałam dalsze pytania

i czekam na odpowiedź od reszty firm ;)

 

A tym czasem znalazłam jeszcze jedną firmę:

cb-silesia.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostaliśmy kilka odpowiedzi przez weekend i dzisiaj rano.

 

www.danmardomy.pl - odpisali że stan surowy zamknięty to cena wahająca się w okolicach 1 tyś zł. Nie bardzo wiem jak się do tego ustosunkować.

przyjazny-dom.pl - ich projektanci mają terminy do września 2009 roku, w stanie surowym zamkniętym kryształ kosztowałby ok 286 a elf 320 (brutto), w cenie nie ma piwnicy, tarasu, okien dachowych itp.

 

drewnobud.pl - na 2009 nie przyjmują już rezerwacji (kolejna firma - i gdzie tu ten wielki kryzys?)

wakodomy.pl - robią projekty indywidualne, dom podobny do elfa czy kryształu będzie w cenie ok. 300 tyś (z treści zrozumiałam że za stan surowy zamknięty, ewentualnie zbliżony do deweloperskiego), bez fundamentów/piwnic

domyzpaczki.pl - projekt indywidualny kosztuje 2 tyś (?! - chyba chodzi o adaptacje istniejącego projektu bo średnio mi się wydaje że o wykonanie indywidualnego od zera). stan całkowicie wykończony z zewnątrz – 1m2 p.n. od 1700 zł. netto bez fundamentu.

comforthome.pl - wcześniej o nich nie napisałam bo kontakt był przez ich formularz i zapomniałam o nich - dzisiaj zadzwonili. Robią projekt, piwnice itp, nie chcieli podać ceny, w końcu powiedzieli że 2200 ale nie wiem za jaki stan. Mamy się z nimi jeszcze skontaktować.

 

 

szafranowedomy.pl - nie budują w szkielecie drewnianym. W mailu dostałam listę 7 punktów dlaczego szkielet stalowy jest lepszy. Jakoś tak średnio mi się w to chce wierzyć. Szkoda trochę bo naprawdę podobają mi się ich projekty

 

mcdomus.pl - cena 1.850 to była za stan deweloperski. W to nie wlicza się fundament/piwnica (cena ławy fundamentowej wraz z płytą opiewa ok. 350 zł/m2). Projektów nie robią bo "to spory koszt", ale zaadaptować projekt gotowy do szkieletu mogą i wlicza się to w koszt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wolfhaus.pl - kryształ w stanie "wykończonym w z zewnątrz" to koszt 331.000PLN Netto bez fundamentów.

marten.com.pl

 

domyzpaczki.pl - ta cena 2000 to za projekt indywidualny, ponoć nie opłaca się kupować gotowych bo akceptacja kosztuje tyle samo - w sumie mają racje

 

scandiahomes.eu - cena za "pod klucz" 3790zł a za"zewnętrznie gotowy dom, kryty dachówką, z indywidualnie uzgadnianym wnętrzem. Aby sprawdzić co oferujemy w standardzie podstawowym prosimy o telefon." - 2390zł/metr (wydaje mi się że to cena za stan trochę bardziej rozbudowany stan surowy zamknięty)

 

comforthome.pl - cena wykonania projektu to ok 10 tyś, zadałam pytanie czy wliczone w budowę czy też muszę je zapłacić wcześniej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejne odpowiedzi na moje pytanie:

kamarbud - nie robią projektów. Budują już gotowe. Cena za metr 2100 za stan surowy zamknięty "wykończony z zewnątrz" (tak zrozumiałam z opisu tego co robią)

domy-drewniane - Robią projekty. Na razie tylko tle się dowiedziałam :/

domyprefabrykowane.com - Wybudowanie elfa kosztowałoby u nich 370 000,00 - szkoda że nie zrobili wyceny obu projektów (w sumie zaznaczyłam że ważniejszy dla mnie jest kryształ) ani nie napisali czy robią projekty indywidualne

drevimed.pl - mogą zrobić wycenę, mogą zrobić projekt indywidualny ale mam się pofatygować do nich do siedziby. Może Rychwałd nie jest tak straszliwie daleko ale jakoś mi się tak nie specjalnie widzi tam jechać zwłaszcza jeśli nie wiem czy mi się opłaca (rzucą mi jeszcze ceną 3 tyś za metr i co? Wolę najpierw wiedzieć chociażby w przybliżeniu czego mogę się spodziewać)

 

ps.Ktoś mi grzebał w dzienniku - usunięte zostały 3 posty

to NAPRAWDĘ bardzo NIE fajne.

Będę wdzięczna jeśli któryś z moderatorów (bo zakładam że to któryś z nich) się do tego przyzna i wyjaśni dlaczego tak postąpił - źle się czuje z myślą że ktoś może tak bezkarnie kasować/zmieniać to co tutaj zostało napisane :/

 

dopisane: a więc wyjaśniło się kto mi pousuwał posty.

greg29 - zostały one przeniesione do komentarzy i tam jak chcesz możesz kontynuować swoje wywody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

Wiem że długo nie pisałam - tak jakoś mi się wszystko rozregulowało i dużo na głowie mam ostatnio. Ale dowiedzieliśmy się że ten zapis w księgach wieczystych jest już "przeterminowany" i nie ma wpływu na naszą budowę i kredyt - wiem to z pierwszego źródła czyli od kolesia który od paru miesięcy próbuje przekonać nas by to właśnie u niego wziąć kredyt - więc nie jest źle.

Poza tym mamy nowy - ogromny - samochód więc teraz będzie można się wozić :p

 

Wracając do budowy.

Ostatecznie zastanawiam się nad tymi firmami:

http://www.domyzpaczki.pl

http://www.domy-drewniane.com

http://www.comforthome.pl

Może http://www.wolfhaus.pl ale oni wysłali maila z odpowiedzią tak lakonicznego że bardziej przypominał treść reklamy niż odpowiedź na konkretne pytania więc zostaje tutaj dużo niejasności.

 

Dzisiaj dzwonił pan z http://www.przyjazny-dom.pl i porozmawia "z szefami" czy jest może szansa na znalezienie jakiegoś projektanta dla nas - wtedy i oni byliby brani pod uwagę.

 

 

Chociaż ja wiem - mam mały mętlik w głowie bo wszyscy na wszystkich marudzą i ogólnie wychodzi że wszyscy robią do bani a ja nie mam ochoty żałować a jakieś decyzje w końcu podjąć trzeba.

Jeśli ktoś ma jakieś doświadczenia z firmami które tutaj wymieniłam (nawet we wcześniejszych postach) to będę wdzięczna za wypowiedzi - z góry dziękuje ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks później...

Tak podczas rozmów z firmami naszła mnie pewna wątpliwość.

 

Zawsze powtarza się że do Kanadyjczyków możliwe jest tylko i wyłącznie drewno suszone komorowo. Tylko i wyłącznie. Na zasadzie "słowackim wielkim poetą był". Jeden z przedstawicieli oczywiście zapewnił nas że używają drzewa suszonego komorowo ze wszystkimi certyfikatami ale podczas rozmowy wyszło że praktycznie o co z tym chodzi? Wyjaśnił że jeśli ludzie szukają oszczędności to proponuje zwykłe drewno które jest tak samo suche (12% z tego co pamiętam), idealnie gładko oszlifowane i impregnowane ale nie suszone komorowo. I to ponoć wystarczy. Bo drzewo i tak na budowie lekko wilgotnieje - bo musi. Że i tak jak ludzie budują dachy nawet tego nie strugają a zdarza się że i impregnować zapominają. Że do tej pory stoją domy 100 letnie w przypadku których raczej nikt się niczym nie przejmował i że to suszenie jest przereklamowane i jedyna różnica polega na tym że podczas niego zabija się wszystkie zarodniki pleśni i larwy ale one i tak umierają przy impregnacji.

 

Pytałam sie znajomego który praktycznie z drewnem pracuje całe życie. I na budowach i przy wycince. Ogólnie interesuje się tym tematem i potwierdził że drewno i tak osiągnie wilgotność taką jak otoczenie - że jeśli jest zbyt suche to spęka poza tym to suszy się komorowo po to żeby zaoszczędzić czas bo im się nie chce czekać z normalnym suszeniem. Że zarodniki pleśni odstają się do drewna w trakcie wyciągania z komory bo one są wszędzie a larwy i tak giną podczas impregnacji.

 

Ale oczywiście skoro tak wszyscy powtarzają że drewno suszyć komorowo trzeba to się pytam podczas następnej wizyty w firmie bo najlepiej poznać wszystkie wersje - a nóż ktoś powie coś mądrego.

Więc oto młody chłopak informuje że "drzewo komorowo suszone musi być bez dyskusji" bo:

- Że drzewo nigdy nie jest w stanie wyschnąć do wymaganych 18% bez komory (jmiędzy czasie poszukałam na ten temat informacji i wiem że drewno bez komory można wysuszyć nawet i do 6%).

- na budowie innych domów używa się drewna zwykłego, często przywiezionego prosto z lasu i nikomu to nie robi różnicy a domy stoją i jest super ale do kanadyjczyków trzeba i koniec

- drzewo suszone komorowo żeby wróciło do swojej pierwotnej wilgotności trzeba miesiąc w wannie z wodą trzymać (dobra - ja łatwo wierna jestem ale jakoś ciężko mi w ten ostatni powód uwierzyć)

Ogólnie po zadaniu prostego pytania "dlaczego komorowo" chłopak zaczął się mieszać. Wiem że miał dobre chęci ale widać że wiedzy jednak mu brakowało - a przynajmniej sprawiał takie wrażenie.

 

Więc teraz się pytam ludzi - o co w tym chodzi. Przecież to drewno jest naprawdę niesamowicie drogie w porównaniu ze zwykłym drewnem. Co w nim takiego jest - NAPRAWDĘ.

Może mi ktoś dać jakąś wyczerpującą i wiarygodną odpowiedź?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months później...

Dawno mnie tu nie było. Sprawy budowy przesunęły się na dalszy plan, pojawiły się ważniejsze rzeczy i już raczej nie wierze że uda nam się zacząć w tym roku. Trudno.

Tak czy inaczej staram się nie marnować tego czasu. Znalazłam projekt Lara i po pewnych przeróbkach przedstawionych poniżej zastanawiam się czy nie byłby lepszym pomysłem. Fakt że powstałaby klatka schodowa (jakie one są niemodne :] ) na którą średnio bym miała ochotę ale pewnie byłby tańszy w budowie (głównie przez brak garażu który zastąpiony byłby wiatą) i chyba jest trochę mniejszy. No nic. Mamy jeszcze dużo czasu na przemyślenie :/

 

http://www.majhost.com/gallery/aneczka/sdf/dom/domek-lara-min.png

http://www.majhost.com/gallery/aneczka/sdf/dom/domek-lara-poddasze-min.png

 

 

Czy ten pomysł jest lepszy od mojego wcześniej przerabianego kryształu?

 

 

Dopisano.

Albo taki parter:

 

Ewentualnie inny wygląd parteru lary (tylko wydłużony o 1,5 metra)

http://www.majhost.com/gallery/aneczka/sdf/dom/inny-wyglad-min.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Znalazłam genialny (jak dla mnie) projekt ogrodu który z całą pewnością i premedytacją skopiuje :]

 

Znalazłam go w dodatku specjalnym "ogrody" czyli "dobrze urządzony ogród" (nr 1/2009).

Podam linka bo zdjęcie za duże :)

http://www.majhost.com/gallery/aneczka/sdf/dom/inspiracje/ogrod.jpg

 

Może się komuś też spodoba.

Fakt że trzeba będzie przerobić bo u nas działka ma 20 a nie 8 metrów i ale jestem wprost zachwycona :]

 

Tak czy inaczej moje pytanie odnośnie nowego projektu dalej aktualne - czy jest, czy nie jest lepszy od "mojego" Kryształka? Bo gryzę się strasznie :/ (ma pewne wady ale i zalety - a zalety są bardzo przekonujące.. chodzi o to że z całą pewnością dużo tańszy ;])

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ewentualnie inny wygląd parteru lary (tylko wydłużony o 1-1,5 metra)

http://www.majhost.com/gallery/aneczka/sdf/dom/inny-wyglad-min.jpg

I poddasze

http://www.majhost.com/gallery/aneczka/sdf/dom/inny-wyglad-poddasze-min.jpg

 

Co wygląda już bardzo przyzwoicie a powiększa domek o wielkość praktycznie wielkość garażu.

Czyli teoretycznie nic nie zaoszczędzimy :]

Czy opłaca się rezygnować z garażu na koszt dodatkowej powierzchni? Ja się gubie :(

Chyba jestem już zmęczona

 

 

 

Wersja nr 2 Która chyba mi się bardziej podoba

 

http://www.majhost.com/gallery/aneczka/sdf/dom/inny-wyglad-min.jpg

I poddasze

http://www.majhost.com/gallery/aneczka/sdf/dom/inny-wyglad-poddasze-min.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months później...

U nas bez zmian to nie widzę sensu pisać bo i praktycznie nie ma o czym.

 

Zastanawiam się tylko jak to jest że niby plan zagospodarowania terenu na Podlesiu nie pozwala na dachy inne niż czerwony i brązowy, panie w urzędzie pod tym względem wg relacji osoby budującej się obok są bardzo nieustępliwe a jak grzyby po deszczu wyrastają czarne i grafitowe dachy. Ot taka dla mnie wielka zagadka ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months później...
Orientuje się ktoś jak wygląda sprawa z książeczkami mieszkaniowymi i budowaniem domu? Czy ktoś już to załatwiał i jak to w praktyce wygląda? Mamy na niej pieniążków tyle że kuchnię spokojnie byśmy za nie zrobili ale z tego co się orientowałam to procedura jest niesamowicie skomplikowana i łatwo się pomylić a szkoda tracić tyle kasy ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...