Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

przelała się czara goryczy !!! KREDYT w PKO BP


daggulka

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 120
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

z przewalutowaniem związane są dodatkowe koszty .... więc lepiej od razu wziąc w chf ...tylko z tego co obserwuje tego franka to kuźwa...się waha cały czas ...raz rośnie, raz spada ...tyle, że są to wahania dochodzące max do jakichś 10gr. od kilku tygodni/miesięcy :roll: ...w skali raty nie są to może jakieś horendalne róznice , ale w skali całego kredytu to już tak :wink:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji pobytu w banku śląskim (obsługa konta firmowego) zapytałam o warunki przeniesienia kredytu do ich banku, mam takie dane:

 

-kredyt 221000zł w chf , na 25 lat , rata 1193zł

 

-prowizja 0,6% -1300zł ( jesli wykupię ubezpieczenie na życie i od utraty pracy to prowizji niepłacę - 66zł do raty - kwota ta maleje wraz z wartością kredytu)

 

-ubezpieczenie nieruchomości podstawowe -400zł rocznie , rozszerzone (wraz z ubezp. wnętrza i OC w domu do 70000zł - 772zł rocznie) - jest dobrowolne, moge wykupic gdzie indziej

 

-libor przez pierwsze 2 lata stały 3,08% , potem zmienny co 6 m-cy

 

-marża 0,75% - promocja do końca października

 

 

To jest pierwsza propozycja wzięta mimochodem , jeszcze nigdzie się nie rozglądałam .Co sądzicie? :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji pobytu w banku śląskim (obsługa konta firmowego) zapytałam o warunki przeniesienia kredytu do ich banku, mam takie dane:

 

-kredyt 221000zł w chf , na 25 lat , rata 1193zł

 

-prowizja 0,6% -1300zł ( jesli wykupię ubezpieczenie na życie i od utraty pracy to prowizji niepłacę - 66zł do raty - kwota ta maleje wraz z wartością kredytu)

 

-ubezpieczenie nieruchomości podstawowe -400zł rocznie , rozszerzone (wraz z ubezp. wnętrza i OC w domu do 70000zł - 772zł rocznie) - jest dobrowolne, moge wykupic gdzie indziej

 

-libor przez pierwsze 2 lata stały 3,08% , potem zmienny co 6 m-cy

 

-marża 0,75% - promocja do końca października

 

 

To jest pierwsza propozycja wzięta mimochodem , jeszcze nigdzie się nie rozglądałam .Co sądzicie? :roll:

 

Libor 6-miesięczny za ostatnie 3 lata

http://images39.fotosik.pl/14/03cbde913016d1d2.gif

na dziś wynosi 2,93. Sama oceń czy będą na Tobie zarabiać trzymajac stały libor przez 3 lata czy tracić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak więc po namyśle stwierdzam, że nie jest to najlepsza oferta.... mam kontakt do Pani w Nordea Bank ... jak będę przy okazji w Rybniku to do niej podjadę i zobaczymy co ona zaproponuje :roll:

odbiór domu zbliża się wielkimi krokami ...jadę dziś zawieźć papiery do kierbuda :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak więc po namyśle stwierdzam, że nie jest to najlepsza oferta.... mam kontakt do Pani w Nordea Bank ... jak będę przy okazji w Rybniku to do niej podjadę i zobaczymy co ona zaproponuje :roll:

odbiór domu zbliża się wielkimi krokami ...jadę dziś zawieźć papiery do kierbuda :D

 

I pamiętaj że warunki kredytu można negocjować!!! Oni bardziej chcą ci dać kredyt niż ty go wziąść, w bankach jest tak że jako sprzedaż liczą im sie głównie kredyty. Wiem bo siostra jest dyrektorem małego oddziału invest banku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

A najlepiej to brać w jenach.

tak bym zrobiła, gdybym brała kredyt dziś.

 

łatwo powiedzieć patrząc co w danej "chwili" najlepiej układa się na wykresie. gorzej odpowiadać za takie decyzje długoterminowo.

 

jen - 3 miesięczna zmiana kursu: 37.38% (ze spreadem ponad 40%). Ponad 2 razy więcej wzrostu niż CHF.

 

Kurs początkowy: 2008-07-18 1.9091

Kurs ostatni: 2008-10-17 2.6228

 

Od dnia, w którym to napisałaś nie lepiej: 25/08 kurs 2.0430, czyli 28.4% wzrostu.

 

sorry, że wywlekam stare posty, ale właśnie mnie natchnęło na sprawdzenie sytuacji w jenie, a przypomniało mi się, że niektórzy tutaj pisują "tylko jen".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kochani .... franek se poszybował w górę , ja jutro zawoże papiery do starostwa - załatwiam odbiór więc teraz to już kwestia dni ...i co? Będę chyba załatwiać ten kredyt we franku .... własnie teraz- kiedy stoi wysoko, bo wątpie żeby było tak zawsze ...kiedyś spaść musi . Oczywiście jest to jeszcze kwestia kilku tygodni zanim kredyt załatwię więc cały czas będe sobie go obserwować ...jesli będe widziała, że jeszcze idzie w górę to poczekam z wypłatą kredytu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Franek se poszybował, marże też.... No i ten wkład własny...

Przewalutowac zapewno warto ale nie mozna zjesc jablka i miec jabłka.

Sporo część "zarobku" Daggulki w postaci wyzszego kursu CHF zostanie zjedzona przez wzrpst marży.

Przy kredycie na 200.000 zl na 30 lat, wzrost marży o 0,5% zwieksza kwote odsetek o 21.000 zl. Do tego dochodzi jeszcze spread ktory becnie urusł do niespotykanych rozmiarow. Spread w Millenium to 14 groszy czyli ponad 6%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam, czytam i oczy wychodzą mi z orbit. Jakbym tego nie napisał - zabrzmi to złośliwie. Daggulka - nie wydaje Ci się, że powinnaś iść na pielgrzymkę do Częstochowy lub jakieś podziękowanie do urzędu, że załatwienie papierków tyle trwa? Emocje Cię poniosły i dwa miesiące temu straciłabyś - jak to ktoś policzył - chyba 20 tys. na operacji zmiany waluty, a na dokładkę miałabyś teraz o 25% wyższą ratę, bo CHF z 2zł poszybował ponad 2.50. Do niedawna byłem przeciwnikiem kredytów walutowych, choć nie spodziewałem się aż takich zawirowań. Teraz już sam analizuję (ciągle nie wziąłem kredytu). Są tylko dwa argumenty wstrzymujące mnie przed taką drogą:

1. Za kilka lat (4?) możemy mieć EUR i wtedy oprocentowanie będzie podobne, a do tego czasu nie będę się stresował.

2. Nic mi z nieba nie spadło. Wszystko co mam dorobiłem się pracą (no - może trochę na giełdzie się zarobiło). Próba zaspekulowania kredytem: wezmę teraz po 2.50 a za pół roku znowu będzie 2.00, może się więc nie udać.

 

Kredyt na 30 lat to nie decyzja na 30 minut. Rady innych? "Umiesz liczyć - licz na siebie". Czytam opinie "ekspertów", bo inwestowałem kiedyś na giełdzie, zarabiałem w USD, wreszcie mam pracę, gdzie liczy się kurs i USD, i EUR. Wniosek z czytania analiz przez kilka lat - postępuj WBREW radom analityków - wyjdziesz lepiej. Czy to celowe działanie (szaraczkom każą kupować, gdy rekiny sprzedają), czy po prostu nieuctwo - nie wiem.

 

Daggulka - skoro pominęłaś taki drobiazg jak to, że istnieje karencja i raty Ci bardzo wzrosną, to świadczy, że duża masz do nauczenia się o kredytach i "trickach" banków. Działaj spokojniej - nabierz wiedzy, policz WSZYSTKIE koszty, spisz ryzyko i wtedy podejmuj decyzję. To może być: mieć (dom) albo nie mieć - oto jest pytanie.

No i pamiętaj, że bank w razie problemów, będzie chciał Ci w pierwszym kroku pomóc, bo nie chce im się bawić w przejmowanie domu i eksmisje. Pierwszym sposobem jest zmiana kredytu na ratę stałą. Sumarycznie płacisz więcej odsetek, ale rata może spaść z początkowych 2000 na 1500, a to duża kwota. Poza tym masz szansę zarabiać kiedyś więcej. Ja już wiem, że choć chciałem z malejącą, to raczej wezmę ze stałą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kochani .... franek se poszybował w górę , ja jutro zawoże papiery do starostwa - załatwiam odbiór więc teraz to już kwestia dni ...i co? Będę chyba załatwiać ten kredyt we franku .... własnie teraz- kiedy stoi wysoko, bo wątpie żeby było tak zawsze ...kiedyś spaść musi . Oczywiście jest to jeszcze kwestia kilku tygodni zanim kredyt załatwię więc cały czas będe sobie go obserwować ...jesli będe widziała, że jeszcze idzie w górę to poczekam z wypłatą kredytu.

Pogon cos tych w gminie lub bankowcow.

Pociag pt. franek ponad 2,50 zl odjezdza .....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pogon cos tych w gminie lub bankowcow.

Pociag pt. franek ponad 2,50 zl odjezdza .....

 

Ja też to widzę i chyba mi się nie uda załapać. W banku wybranym pod PLN, załatwią mi w tydzień kredyt, ale oni nie dają w walucie. W tym co wybrałbym pod kątem CHF - trwa to 2-3 tygodnie. Optymalnie byłoby tak: składam wniosek i niech se liczą moją zdolność (jest duże spoko, bo 60% zaawansowania i góra 30% zarobków netto rata w PLN). Dostaję decyzję i biorę ten lub ten w zależności od kursu. Tak pewnie nie robią? A może któryś bank tak robi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Powiezcie mi czy jak biore kredyt w zlotowkach a bede chciala po 2lub kilku miesiacach przewalutowac na chf ( bo na razie nie mam zdolnosci kredytowej na chf) to jakie koszty poniose i czy to sie oplaca?

 

Nie wiem czy któryś bank oferuje takie przewalutowanie w umowie. Jest jednak inne wyjście - refinansowanie :-) Nie wiem tylko jak to by się to odbywało. Weź w banku, który oferuje Ci najlepsze warunki na PLN i nie ma zbyt dużej "kary" za spłatę kredytu. W Pekao coś mi chodzi po głowie, że mogę 15% spłacić bez opłat, a za większe muszę zapłacić 1% od spłacanej kwoty. Cóż to jednak jest 1% ;) W ING (stara informacja) była mowa o wyższych kwotach, ale nie wiem czy od razu, czy dopiero po jakimś czasie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przewalutowanie z pln na chf? w prawie każdym banku, który oferuje kredyty CHF. teoretycznie, bo jak wiadomo teraz są problemy z chf (ale może to już koniec?) i trzeba spełnić te wszystkie wymagania (wkładu własnego, zdolności powiększonej zgodnie z rekomendacją S itp.).

przy czym - zazwyczaj to nie jest możliwe w okresie karencji, czyli przed oddaniem domu do użytkowania, w przypadku budowy. prowizja za przewalutowanie zazwyczaj 1%, czasami jakaś promocja 0%, ale w tym okresie raczej nie.

czy się opłaca? jak każda spekulacja walutami - można zarobić, można stracić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...