Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

UZDATNIANIE WODY - doradzę w sprawie doboru urządzeń


ewoda

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 15,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Przysłali mi zamiennik innej firmy. Wstępne testy są zachęcające - twardość wzrosła do coś między 4 a 7 st niemieckich, pH 7,2.

Muszę to złoże wbudować w filtr i dać próbkę do laboratorium - zobaczymy wtedy. Zapisałem sobie informację o Hydrocleanit - potestuje jak wyniki z tym co już mam wyjdą kiepskie.

Udało się :)

Dla potomnych - miałem za dużo azotanów w wodzie plus bakterie (bez coli). Zdecydowałem się na użycie filtru RO dla uzyskania wody zdatnej do picia. Po RO woda okazała się za miękka (twardość 13) i za kwaśna (6,2). Po wielu kombinacjach doszedłem do właściwych parametrów wody - zestaw filtrów wygląda obecnie tak:

- filtry mechaniczne, filtr węglowy (ochrona membrany), filtr RO, żywica do usuwania azotanów (RO usuwa tylko ok. 60% - mieściło się już w normie ale było mi trochę ich za dużo), mieneralizator1 (WWL2), mineralizator2 (T33MS), puszka 10" ze złożem kalcytu (złoże XO firmy Imerys), zbiornik, filtr węglowy szlifujący, wylewka.

Musiałem zrezygnować z możliwości poboru wody przed mineralizatorami (tak standardowo konfigurowane są filtry RO) bo przepływ przez mineralizatory i złoże był za szybki.

Wyniki badania wody za filtrami:

Azotany 0,43

Chlorki 28

Twardość 63 (CaCO3)

Przewodnictwo 155

Odczyn 7,7

Utlenialność 1,3

Azot amonowy, Azotyny, Mangan, Siarczany, Żelazo - mniejsze od możliwości pomiarowych.

Bakterie po 24h - 2

Bakterie po 72h - 8

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Wiedzialem, ze wode mam marną, ale ostatnio, zaczal mi sie przegrzewac kociol, po dluzszym sledztwie, okazalo sie, ze wymiennik ciepla, byl tak zakamieniony, ze przeplyw wody byl bardzo ograniczony, a przegrzewac sie zaczal jak jakis kawalem kamienia sie oderwal i stanal w poprzej, blokujac niemalze przeplyw wody.

Cudem udalo sie ten wymiennik odkamienic, kosz nowego ok 3 tys( vaillant eco compact). Tak wiec skoro po 2 latach kamien malo mi nie zabil kotla, chce zamontowac zmiekczacz.

Czy moze ktos z kolegow ktorzy sie znaja mial doczynienie, lub moglby sie wypowiedziec o tym:

http://www.allegro.pl/item414985990_zmiekczacz_wody_buderus_loga_nice_12_dla_4_osob.html

Pzdr

Luca

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wkłady do filtrów Brita zawierają m.in. złoże zmiękczające :) Zatem nie ma większej różnicy między piciem takiej wody a wody uzdatnionej przez centralną stację zmiękczającą

 

Czyli wystarczy, że będę miała taki centralny zmiękczacz i już mogę pozbyć się dzbanka Brita? Czy też Brita uzuwa także inne niepożądane elemet, których sam zmiękzczacz nie usunie?

 

Czy cały proces płukania itp. zachodzi automatycznie czy też trzeba co jakiś czas samodzielnie coś przy tym filtrze robić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli wystarczy, że będę miała taki centralny zmiękczacz i już mogę pozbyć się dzbanka Brita? Czy też Brita uzuwa także inne niepożądane elemet, których sam zmiękzczacz nie usunie?

Dzbankowe filtry do wody Brita usuwają oprócz węglanu wapnia inne zanieczyszczenia (np. chlor). Zatem centralny zmiękczacz nie jest w stanie ich całkowicie zastąpić. Inna sprawa, że mimo swojej prostoty, filtry dzbankowe (Brita, Anna) działają bardzo dobrze. Powolny proces filtracji (grawitacyjny przepływ wody) powoduje, że oczyszczana woda ma długi kontakt ze złożami we wkładzie i dokładnie jest oczyszczana. Jednak eksploatacja takich filtrów nie jest najwygodniejsza (częste wymiany wkładów i oczekiwanie na uzdatnienie wody). Lepszym rozwiązaniem jest zainstalowanie pod zlewem małego filtra i doczyszczanie w nim wody pobieranej do celów spożywczych. Kolejna sprawa, to konieczność zainstalowania przed centralnym zmiękczaczem, filtra sedymentacyjnego, który zabezpieczy zmiękczacz przed naniesionymi z wodą stałymi zanieczyszczeniami, mogącymi uszkodzić urządzenie.

 

Czy cały proces płukania itp. zachodzi automatycznie czy też trzeba co jakiś czas samodzielnie coś przy tym filtrze robić?

To już zależy od klasy zmiękczacza, a dokładniej od możliwości elektroniki sterującej (głowicy). Najbardziej zaawansowane urządzenia nie wymagają od użytkownika nic, poza regularnym uzupełnianiem soli tabletkowej. Najprostsze rozwiązania teoretycznie też nie wymagają interwencji użytkownika, ale w przypadku pobierania wody w nieregularnych ilościach (w jeden dzień 100 litrów a w inny 500 litrów) może się okazać, że woda w ciągu dnia nie jest zmiękczona dokładnie i należy wymuszać w ciągu dnia regenerację (proste głowice czasowe lub objętościowe). Produkty z głowicą mającą funkcję prognozowania eliminują takie niedogodności. Dobrym przykładem są zmiękczacze firmy Tapworks.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do producentów. Jakie zwykle u siebie stosujecie?

Mi w Lublinie zaproponowali Tapworks. Cena mnie zszokowała 3500 z montazem - 10 lat gwarancji. Szukajac w necie znalazlem to samo za 2000zł :o ale o dziwo sprzedajacy twierdzi ze na to jest 2 lata gwarancji. I niewiem o co biega.

 

Czy samemu zdołam podłączyć i uruchmić tą stację zmiękczającą, może hydraulik. Jakos sie je programuje? Czy one są awaryjne, coś tam może się w ogóle popsuć?

 

http://www.tapworks.pl/dom/tapworks-nsc-17-ed

http://www.tapworks.pl/images/17.jpg

 

Większość firm sprowadza komponenty, z których powstają zmiękczacze. Koszt takiego urządzenia w detalu to około 2000 PLN. Na rynku są również tańsze zmiękczacze produkcji Mede in China. Chińczycy ucza się to produkować.

Najważniejsza częścią takiego urządzenia jest sterownik . Ważne aby był sprzedawany i dostępny w kilku firmach. To co może się popsuc to płytka sterująca. Koszt tego jest niewielki. Wymiana prosta. Producenci sterowników: Fleck, Clack, Autotrol.

Jeśli ktoś sprzedaje zmiękczacz i części do niego nie można kupić u konkurencji to mogą okazać się kosztowne.

Płacenie 1500 PLN więcej za 10 letnią gwarancję to mocna przesada.

 

Z zamontowaniem i uruchomieniem poradzi sobie kazdy "rozsądny" hydraulik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pracuję w firmie,która zajmuje się filtrami i systemami uzdatniania wody.

Odpowiem na pytania. Może pozwoli to na uniknięcie płacenia za wynalazki, które przestaja działać po kilku miesiącach.

 

Witam.

Wykonałem badania swojego ujęcia wody, konkretnie studnia wiercona głębokości 10 m, tereny górskie i wyniki tego bazdanie nie są zadawalojące, mianowicie:

enterokoki - 19;

ogólna liczba mikororganizmów 37C po 48h - >300;

escherichia coli - 40;

bakterie grupy coli - >200;

mangan - 0.382;

przewodność - 134.4;

azotany - 3.00;

azotyny - 0.017;

amoniak - 0.08;

chlorki - 8.00;

żelazo ogólne - 0.378;

twardość - 49.60;

zasadowość - 1.30;

odczyn pH - 6.52;

barwa - 15;

mętność - 3.75;

zapach - akcept.;

Proszę o fachowa ocenę i poradę. Na dzień dzisiejszy posiadam oferty trzech stacji uzdatniania wody:

1. Napowietrzacz + odżelaziaczo-odmanganiacz ULTRA KL-DF 12X48 (Klarsanit+Defeman) + filtr mechaniczny Cintropur NW3210mic + lampa UV

R-can Sterilight S8Q-p

2.Filtr wstępny mech. Cintropur NW3210mic + zmiękczacz EL MAXS kompakt CR + lampa UV j.w.

3.Filtr wstępny Econet UNI Plastik + filtr do neutralizacji i usuwania żel. i mang. EconetFB/Aq13 + filtr węglowy Econet FW13 + lampa bakteriobójcza UV Econet V20

W związku z niemałym kosztem inwestycji w uzdatnienie ujęcia zastanawiam się czy w pierwszej kolejności można by było zainstalować lampy UV i wodę zużywać tylko dla potrzeb gospodarczo-sanitarnych, natomiast wodę do celów konsumpcyjnych czasowo dowozić. Czy pozostałe parametry wody po usunięciu bakterii będą stanowiły jakieś zagrożenie dla zdrowia ?

 

Należy wykonać chlorowanie studni oraz całej instalacji i zamontować sterylizator UV. Zarówno filtr ze złożem katalitycznym jak i zmiękczacz poradzą sobie z taką zawartością żelaza i manganu. Ja zastosowałbym filtr ze złożem Greendand z okresową regeneracją roztworem KMnO4. Przy tej ilości żelaza może być bez napowietrzania. Przy regeneracji następuje dezynfekcja złoża.

Sterylizatory R-can maja mocno awaryjne zasilacze, a ich wymiana jest kosztowna. Jest dobry polski producent sterylizatorów, firma TMA.

 

W trzecim wariancie montowanie filtra węglowego jest mocną pomyłką. Bakterie będa miały dogodne miejsce do szybkiego rozwoju. Filtr wstępny nie jest potrzebny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Witam

 

Przeglądając ten wątek stwierdzam, że wypowiadaja sie na nim naprawdę fachowcy. Dlatego chciałbym sie równiez zwrócic do nich o opinię.

 

Noszę się z zamiarem kupna zmiękczacz wody. Mam wodę z własnej studni (parametry poniżej) pompowaną pompą Grundfos MQ 3-45 o max wydajności 4,5 m3/h

 

żelazo - 0,333 mg FE/dm3

twardość - 388 mg CaCO3/dm3

odczyn - 6,21 pH

przewodność - 542 ľS/cm

mangan - 0,099 mg/dm3

amoniak - 0,115 mg/dm3

 

Mój wstępny wybór padł na BWT Bewamat 75 SE BIO (cena około 3000 zł). Czy warto go kupić, jeżeli tak to dlaczego?

Czy taki poziom żelaza i manganu wymaga koniecznie postawienia stacji odżelaziającej? Jeżeli tak to jakie parametry musiałaby ona mieć?

Nie chciałbym za bardzo przepłacać, bo z tego co się zorientowałem to odżelaziacze nie są tanie.

 

Serdecznie pozdrawiam

Slawek W.

Koszalin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok Panowie.Odziedziczyłem dom po dziadku na wsi Woda w instalacji

pobierana ze studni .Instalację wykonałem nową /w miedzi /.Widzę że wy wszyscy orientujecie się w temacie .Co to ph, twardość ....itp .Ja jestem w tym zupełnie zielony.Ostatnio zauważyłem że osad w czajniku tworzy się bardzo szybko .Potrzebne będą pewnie jakieś filtry ale jakie ? Od czego mam zacząć ,gdzie zrobić badania i ile one kosztują .Na początku chcę czystą i zdrową wodę spożywczą (nie za dużo kasy ).proszę o' łopatologiczne' wytłumaczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parametry wody poda Ci Stacja SANEPIDU - fizykochemiczne i bakteriologiczne oczywiście odpłatnie . Prawdopodobnie masz twarda wodę jesli powstaje osad w czajniku. Twardośc okresla zawartość wapnia w wodzie, wyraża się w mg CaCo3 na dm3 wody lub w różnych stopniach np. niemieckie które podaja że jak dobrze pamiętam ok. 15 stopni to woda juz jest twarda. Ja miałem 17 stopni i zamontowano mi Tapworksa czyli zmiekczacz. Nie eliminuje on innych mankamentów np. bakterii czy żelaza. Nalezy tez zwrócić uwage ze w instalacji z miedzi woda miękka powoduje utlenianie się miedzi co jest zjawiskiem niekotzystnym dla zdrowia...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś ma opinię na temat urządzeń do uzdatniania wody firmy Global? Większość tych filtrów ma nazwę globaline i jaki symbol (http://www.global.com.pl).

 

Nie podaję na razie konkretnego modelu. Chodzi mi o ogólną opinię o produktach tej firmy.

 

Prawdopodobnie będę potrzebował zmiękczanie, odżelazianie i ew. odmanganianie, czyli standard w mojej okolicy. Przedtem badanie, które oferuje firma Global.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja uważam, że na porządnym przebadaniu wody w studni nie ma co oszczędzać. Tą wodę będziecie pić.

 

Masz zupełną rację.Jednak trochę spanikowałem i choć do wody spożywczej zakupiłem na allegro osmozę.Jakaś firma z bytomia.Męczę się teraz ,jak to ustroistwo podłączyć.Większy filtr na dom , w przyszłym roku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...