Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

UZDATNIANIE WODY - doradzę w sprawie doboru urządzeń


ewoda

Recommended Posts

Nie wiem czy sa takie opcje zeby samemu sobie wegla z worka nasypywac do takiego korpusy nasypywac. Wyjdzie pewnie taniej jak sie kupi worek wegla a nie gotowe wklady. Taniej bedzie jesli nie spelni swojego zadania niz cala kolumna.

 

marcin

Dlaczego by nie? dosyć wygodnie to się robi w filtrach do zasypu Cintropur (sprawdź cintropur NW 32 TE lub pokrewne).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 15,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam,

Mam takie pytanko dotyczące doboru urządzeń do uzdatniania wody głębinowej z nadmiarem żelaza i manganu. Dodatkowo niewielka ilość bakterii oraz obecność siarkowodoru (woda śmierdzi zgniłymi jajami). Co najważniejsze woda ma być przeznaczona dla użytku i picia w domu jednorodzinnym dla 6 osób w tym dla niemowląt. Co radzicie oprócz filtrów mechanicznych i odżelaziaczy z naciskiem na bakterie i siarkowodór ?

 

Chciałbym odświeżyć pytanie i podkreślić, że prośba o dobór urządzeń ma charakter raczej ogólny bez wgłębiania się w szczegóły parametrów typu rodzaj pompy, hydroforu itp. ponieważ jest to dobór na cele uczelniane do zaliczenia projektu. Także poprosił bym o taki ogólny dobór który mógłby sobie poradzić z żelazem, manganem i siarkowodorem z naciskiem na przeznaczenie dla niemowląt. Pozdrawiam

.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym odświeżyć pytanie i podkreślić, że prośba o dobór urządzeń ma charakter raczej ogólny bez wgłębiania się w szczegóły parametrów typu rodzaj pompy, hydroforu itp. ponieważ jest to dobór na cele uczelniane do zaliczenia projektu. Także poprosił bym o taki ogólny dobór który mógłby sobie poradzić z żelazem, manganem i siarkowodorem z naciskiem na przeznaczenie dla niemowląt. Pozdrawiam

.

Na wyklady sie nie chodziolo :p

Jesli ogolnie bez wdawania sie w szczegoly to:

odzelaziacz + lampa UV

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A masz jakieś wytyczne czym się różni woda dla niemowląt (z naciskiem na żelazo, siarkowodór i mangan) od wody dla starszych dzieci/dorosłych?

 

Na pewno musi być niskozmineralizowana. Niby łączna zawartość składników mineralnych nie powinna przekracza 500 mg/l, a zawartość sodu powinna wynosić mniej niż 10 mg/l.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno musi być niskozmineralizowana. Niby łączna zawartość składników mineralnych nie powinna przekracza 500 mg/l, a zawartość sodu powinna wynosić mniej niż 10 mg/l.

Odżelazianie nie wpływa na zawartość sodu. TDSy też raczej nie wzrosną przez napowietrzanie czy odżelazianie. Jeśli woda surowa zawiera więcej związków rozpuszczonych to pozostaje RO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odżelazianie nie wpływa na zawartość sodu. TDSy też raczej nie wzrosną przez napowietrzanie czy odżelazianie. Jeśli woda surowa zawiera więcej związków rozpuszczonych to pozostaje RO.

 

Przypuśćmy, że pozostają te filtry RO (chociaż widzę, że różne krążą opinie o odwróconej osmozie, a ciężko znaleźć merytoryczny obiektywny artykuł). I powiedzmy, że dodamy mineralizator który minimalnie doda trochę potrzebynch minerałów . Czy w takim zestawieniu w ogóle przyda nam się lampa UV czy jest zupełnie zbędna ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypuśćmy, że pozostają te filtry RO (chociaż widzę, że różne krążą opinie o odwróconej osmozie, a ciężko znaleźć merytoryczny obiektywny artykuł). I powiedzmy, że dodamy mineralizator który minimalnie doda trochę potrzebynch minerałów . Czy w takim zestawieniu w ogóle przyda nam się lampa UV czy jest zupełnie zbędna ?

Wchodzimy w rozważania teoretyczne o wyższości jednego rozwiązania nad drugim... a to zależy od konkretnego przypadku. Twój przypadek jest określony bardzo ogólnie i dopóki nie będzie konkretnych parametrów na wejściu i wymagań na wyjściu to nie da się przewidzieć co będzie idealne.

Obstawiałbym, że na potrzeby szkolne można przyjąć, że RO zatrzymuje bakterie więc lampa będzie zbędna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wchodzimy w rozważania teoretyczne o wyższości jednego rozwiązania nad drugim... a to zależy od konkretnego przypadku. Twój przypadek jest określony bardzo ogólnie i dopóki nie będzie konkretnych parametrów na wejściu i wymagań na wyjściu to nie da się przewidzieć co będzie idealne.

Obstawiałbym, że na potrzeby szkolne można przyjąć, że RO zatrzymuje bakterie więc lampa będzie zbędna.

 

A czy może ktoś polecić jakiś całkiem dobry odżelaziacz (na żelazo, mangan i siarkowodór) i filtry RO albo chociaż producentów na potrzeby domu jednorodzinnego. W zgiełku internetowych stron i atakujących tam reklam, nie znając się na temacie trudno coś wybrać dobrego nawet jeśli chodzi o rozważania teoretyczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy może ktoś polecić jakiś całkiem dobry odżelaziacz (na żelazo, mangan i siarkowodór) i filtry RO albo chociaż producentów na potrzeby domu jednorodzinnego. W zgiełku internetowych stron i atakujących tam reklam, nie znając się na temacie trudno coś wybrać dobrego nawet jeśli chodzi o rozważania teoretyczne.

Zgadzam sie z Qbek-em. Chcesz konkretnego modelu, a zalozenia massz nkiepsko zdefinikwoane.

Nie ma jednego modelu najlepszego odzelaziacza na warunki domowe.

Rodzaj złoza, wielkosc filta, zalezy od paru czynnikow, pH wody, zapotrzebowania na wode, innych zawartosci w wodzie (ktore zelazem nie sa). Duzo tego nie ma, ale nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi.

Jak nie masz lepszego pomyslu, to wez sobie jakies przykladowe czyjes badanie wody zawierajace Fe, Mn, H2S, zaloz sobie zapotrzebowanie na wode (ilosc domownikow), wtedy filtra jaki dobierzesz bedzie mial jakis sens. W przeciwnym razie cale to zaliczenie to smiech a nie nauka.

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... cale to zaliczenie to smiech a nie nauka

Kiedyś miałem podobne "zaliczenie", z tą różnicą, że wszystko było bardzo dokładnie określone. Trzeba było zaprojektować (łącznie z kosztami) przemysłową osmozę na wody kopalniane. Po wejściu do firmy chwalącej się doborem filtrów, pokazałem szanownemu sprzedawcy kartkę A4 całą zapisaną drobnym maczkiem wymaganymi parametrami... i dowiedziałem się, że "tego się nie da zrobić" :)

Odpuściłem sobie tego typu skróty i sam zrobiłem wszystkie obliczenia. Opłaciło się, bo profesor chciał mnie zagiąć z przekroczenia granicy rozpuszczalności jakiegoś pierwiastka, ale się wybroniłem :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mętność NTU

0,50

Odczyn pH 7,3

Przewodność elektryczna S/cm 780

Twardość mg/dm3 CaCO3 414

Twardość st. niemieckie °dH 23

Magnez mg/dm3 38

Utlenialność (met. z KMnO4) mg/dm3 O2 <0,50

Amonowy jon mg/dm3 <0,05

Azotany mg/dm3 <0,45

Azotyny mg/dm3 <0,01

Chlor wolny mg/dm3 0,12

Chlorki mg/dm3 15

Fluorki mg/dm3 0,11

Mangan ogólny mg/dm3 <0,040

Żelazo ogólne mg/dm3 0,084

Siarczany mg/dm3 115

Barwa mg/dm3 Pt <5

Zapach akceptowalny

Smak akceptowalny

Bakterie grupy coli jtk/100 ml nie wykryto

Escherichia coli jtk/100 ml nie wykryto

Enterokoki jtk/100 ml nie wykryto

Clostridium perfringens 3) jtk/100 ml nie badano

 

 

 

To wyniki badania mojej wody. Wydaje mi się,że generalnie nie jest źle, poza twardością (masakra) i siarczanami.

Niestety twarda woda odbija się na żywotności sprzętów, a i zakamieniona kabina, (mycie nie wystarcza -potrzebne jest skrobanie) czy armatura nie wygląda estetycznie.

 

Czy Waszym zdaniem wystarczy stacja zmiękczania wody, czy raczej inwestować w stacje uzdatniającą ??

No i jaką?

Edytowane przez malka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twardość mg/dm3 CaCO3 414

Twardość st. niemieckie °dH 23

Siarczany mg/dm3 115

Czy Waszym zdaniem wystarczy stacja zmiękczania wody, czy raczej inwestować w stacje uzdatniają ??

No i jaką?

 

Siarczany są chyba jeszcze w normie. Może jest to już podwyższona wartość, ale nie jakaś tragicznie wielka i chyba nie warto inwestować w ich usuwanie (a byłby to spory koszt).

 

Zmiękczacz trzeba dobrać do zużycia wody, ale przy takiej twardości obstawiam minimum 30 litrów złoża.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Po długiej lekturze (nie przeglądnąłem całego wątku, bo potem sporo informacji się już powtarza, lecz mocno doinformowałem się) kupiłem i zainstalowałem sobie zmiękczacz.

Złoże Purolite c100e 30 litrów, głowica Logix.

Moje pytania to:

1. Ile powinno być wody w zbiorniku z solą? Napełniło się może na wysokość z 10cm (wystarczy?)

2. Urządzenie działa już 6 dni, na razie bez mieszania. Woda miała 12-13st niemieckich. Ponieważ mam 300 litrowy zbiornik na ciepłą wodę, powoli spadała twardość ciepłej wody z kranu. Dziś mam ok 2-3st. Zrobiłem "test kropelkowy" - wziąłem próbkę wody sprzed zmiękczacza i z za zmiękczacza, dałem po kropelce na szybę.

Po odparowaniu mam nadal chyba identyczne ślady (kamienia?). A to był główny powód decyzji o kupnie zmiękczacza.

Pytanie z tego punktu. Czy na ten efekt potrzeba więcej czasu z jakiegoś powodu?

 

Parametry wody (jest z wodociągu):

Mętność 0,5 FNU

Barwa 20 mg/l Pt

pH 7,2

Azotany 1,3 mg/l

Żelazo 75ug/l

Mangan <30 ug/l

Siarczany 44mg/l

Twardość 210 mg/l

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siarczany są chyba jeszcze w normie. Może jest to już podwyższona wartość, ale nie jakaś tragicznie wielka i chyba nie warto inwestować w ich usuwanie (a byłby to spory koszt).

 

Zmiękczacz trzeba dobrać do zużycia wody, ale przy takiej twardości obstawiam minimum 30 litrów złoża.

 

Najwyższa wartość wg rozp. Ministra Zdrowia to 250 mg/l więc ja bym sobie tym głowy nie zawracał.

 

 

Oczywiście macie racje, górna granica normy dla siarczanów to 250 mg/l, nie wiem czemu sobie ubzdurałam, że 150 :oops:

 

Zużycie wody w skali miesiąca to +/- 12 m³, myślicie,że 30 litrów wystarczy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jestem nowym uczestnikiem tego forum. Widzę tu bardzo duż fachowej pomocy. Dlatego proszę o pomoc w doborze odpowiedniego sprzętu aby moją wodę trochę zmiękczyć a wszczególności odżelazić. Dodam, że niestety nie mam za dużo miejsca do instalacji.

Oto moje wyniki:

 

żelazo - 355 ug/l +/- 38

Mangan - 41 ug/l +/- 1,6

Amonowy jon - 0,129

Azotyny <0,01 mg/l

Azotany 11,5 mg/l +/- 1,6

Twardość ogólna (CaCO3) - 357 mg/l +/-14

Mikrobiologicznie - bez obecności E. coli i grupy coli

 

Woda pochodzi z ujęcia własnego - studnia, zbiornik z przeponą 100L, zużycie wody ok 10 tys l/m-c, ciśnienie ok 5 atm przy 3,5 tys l/h. W wodzie widoczna jest jeszcze pewna ilość pisaku ( raz jest większa a raz mniejsza - filtr o gęstosci 1 mikron muszę wymieniać co 3-4 tyg )

Pozdrawiam serdecznie

Grzegorz

Pozdrawiam serdecznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Złoże Purolite c100e 30 litrów, głowica Logix.

Moje pytania to:

1. Ile powinno być wody w zbiorniku z solą? Napełniło się może na wysokość z 10cm (wystarczy?)

2. Urządzenie działa już 6 dni, na razie bez mieszania. Woda miała 12-13st niemieckich. Ponieważ mam 300 litrowy zbiornik na ciepłą wodę, powoli spadała twardość ciepłej wody z kranu. Dziś mam ok 2-3st. Zrobiłem "test kropelkowy" - wziąłem próbkę wody sprzed zmiękczacza i z za zmiękczacza, dałem po kropelce na szybę.

Po odparowaniu mam nadal chyba identyczne ślady (kamienia?). A to był główny powód decyzji o kupnie zmiękczacza.

Pytanie z tego punktu. Czy na ten efekt potrzeba więcej czasu z jakiegoś powodu?

1. To zależy od ustawień głowicy. Możliwe, że 10 cm wystarczy (o ile sól ma kontakt z tą wodą).

2. Twardość mierz w wodzie zimnej - będzie bardziej miarodajnie. Woda miękka może wypłukiwać osady z rur, ale może też być sytuacja, że w wodzie są (inne niż twardość) substancje powodujące osady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jestem nowym uczestnikiem tego forum. Widzę tu bardzo duż fachowej pomocy. Dlatego proszę o pomoc w doborze odpowiedniego sprzętu aby moją wodę trochę zmiękczyć a wszczególności odżelazić. Dodam, że niestety nie mam za dużo miejsca do instalacji.

Oto moje wyniki:

 

żelazo - 355 ug/l +/- 38

Mangan - 41 ug/l +/- 1,6

Amonowy jon - 0,129

Azotyny <0,01 mg/l

Azotany 11,5 mg/l +/- 1,6

Twardość ogólna (CaCO3) - 357 mg/l +/-14

Mikrobiologicznie - bez obecności E. coli i grupy coli

 

Woda pochodzi z ujęcia własnego - studnia, zbiornik z przeponą 100L, zużycie wody ok 10 tys l/m-c, ciśnienie ok 5 atm przy 3,5 tys l/h. W wodzie widoczna jest jeszcze pewna ilość pisaku ( raz jest większa a raz mniejsza - filtr o gęstosci 1 mikron muszę wymieniać co 3-4 tyg )

Pozdrawiam serdecznie

Grzegorz

Pozdrawiam serdecznie

Jeśli nie masz miejsca to nie masz (dużego) wyboru :)

Żelaza jest mało, twardości sporo. Myślę, że filtr z jonitem multifunkcyjnym albo Crystal Right'em będzie dla Ciebie idealnym rozwiązaniem.

System na 25 litrów złoża z regeneracją co tydzień. Wadą są zasolone ścieki (jeśli masz POŚ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...