Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

UZDATNIANIE WODY - doradzę w sprawie doboru urządzeń


ewoda

Recommended Posts

Witajcie, jakiś czas temu chłopaki na forum pomogli mi wybrać filtry do mojej wody. Po ok 2 m-cach zrobiłam ponowne badanie. I teraz tak to wygląda:

mętność z 8,2 na 1,2

ph z 7,6 na 8,2 ( myślałam że to jest stałe:o)

mangan z 0,292 mg/l na <0,040 mg/l

żelazo z 1,27 mg/l na 0,15 mg/l

przew. właściwa z 727 (25stC) na 783 - z czym to jeść?

reszta wskaźników była w normie.

jeden filtr z uwagi na brak miejsca na złożu CR 200.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 15,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witajcie, jakiś czas temu chłopaki na forum pomogli mi wybrać filtry do mojej wody. Po ok 2 m-cach zrobiłam ponowne badanie. I teraz tak to wygląda:

mętność z 8,2 na 1,2

ph z 7,6 na 8,2 ( myślałam że to jest stałe:o)

mangan z 0,292 mg/l na <0,040 mg/l

żelazo z 1,27 mg/l na 0,15 mg/l

przew. właściwa z 727 (25stC) na 783 - z czym to jeść?

reszta wskaźników była w normie.

jeden filtr z uwagi na brak miejsca na złożu CR 200.

Czyli praktycznie wszystko w normie - mętność jest jeszcze >1.

Możesz jeszcze przypomnieć jaką miałaś twardość i jaka jest teraz? W jakim momencie cyklu brałaś próbkę (tuż po regeneracji, w połowie, tuż przed regeneracją)??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czym sie różnią te zmiękczacze??

Pierwszy (Denver) jest składany w ChRL, na komponentach Canature.

Drugi jest składany ... chyba w Europie (a być może nawet w PL), na bliżej nieokreślonych (poza głowicą i złożem) komponentach. Głowica i złoże na pewno lepsze niż te z Azji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hejka, Qbek 17 niestety twardości nie robili ale kamień na armaturze osadzał się praktycznie natychmiast a teraz używam domestosa raz w tygodniu i nie dlatego że muszę ale chcę zdezynfekować bo armaturka czyściutka. Woda brana do badania tuż przed regeneracją. Ciepła tylko jeszcze zalatuje a to już pewnie problem anody(?) - będzie do wymiany przy czyszczeniu zbiornika.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hejka, Qbek 17 niestety twardości nie robili ale kamień na armaturze osadzał się praktycznie natychmiast...

Rozumiem że teraz (przy powtórnym badaniu) nie robili twardości? Bo twardość wejściowa jest raczej niezbędna do skonfigurowania filtra ;)

 

Woda brana do badania tuż przed regeneracją.

To dobrze - jeśli filtr trzyma parametry pod koniec cyklu to znaczy, że wcześniej powinno być nawet lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to jest za głowica Puricom niby coś na wzór BNT jak to głowica ??

Wątpię żeby Puricom robił swoją głowicę - wszystkie ich urządzenia jakie widziałem miały głowice BNT. Z rozmów z ich przedstawicielami też wynikało, że współpracują z Canature (producent głowic BNT).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Już nieco na ten temat pisałem, ale muszę dopytać bo u mnie jest porażka.

Kupiłem zmiękczacz z głowicą Logix i 30 litrami złoża Purolite c200e.

Twardość miałem ok 12st. Po zamontowaniu na razie pozostawiłem na zero (nie puszczałem bypassem).

Ale po 3 tygodniach - osad na kabinie prysznicowej jaki był, taki jest!

Najbardziej chodziło mi właśnie o pozbyciu się tego problemu. Co to jeszcze może być?

Wodę mam z sieci. Parametry (sprzed zmiękczacza):

Mętność 0,51 FNU

Barwa 20 mg/l Pt

Zapach <1 TON

Odczyn 7,2 pH

Przewodność 406 uS/cm

Azot amonowy 0,15 mg/l

Amonowy jon 0,19 mg/l

Azotyny <0,016

Azotany 1,3mg/l

Żelazo ogólne 65 ug/l

Mangan <30 ug/l

Fluorki 0,13 mg/l

Chlorki 5,3mg/l

Siarczany 44mg/l

Węgiel organiczny 5,6mg/l

Utlenialność 3,8 mg/l O2

Twardość ogólna 205 mg/l

 

Dlaczego nadal mam osad???

Dom (i instalacje) nowy, 3 lata, cała woda na pexie więc nie powinien się tam do tej pory kamień odkładać (aby teraz oddawać).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Już nieco na ten temat pisałem, ale muszę dopytać bo u mnie jest porażka.

Kupiłem zmiękczacz z głowicą Logix i 30 litrami złoża Purolite c200e.

 

Twardość ogólna 205 mg/l

 

Dlaczego nadal mam osad???

Dom (i instalacje) nowy, 3 lata, cała woda na pexie więc nie powinien się tam do tej pory kamień odkładać (aby teraz oddawać).

Czy mierzyles twardosc po zmiekczaczu? Czy jest na pewno 0?

O ile sie orientuje zmiekczacz CI usunal twardosc weglanowa. Ale w wodzie jest troche wiecej zwiazkow. Np siarczany. Choc te nie powiny utworzyc trudno usuwalnego kamienia, ale jakies zacieki byc moga, ktore jednakowoz powinny sie latwo dac zmywac.

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na pewno mam zero.

Mierzyłem najpierw zimną wodę zaraz po zmiękczaczu jak i z kranu. Miały zero w zasadzie od razu.

Ciepła woda (mam zbiornik 300 litrów) mieszała się przez ponad tydzień. Teraz już ma między 0 a 1.

 

Te zacieki - chyba faktycznie łatwiej się zmywają (próbną plamkę usunąłem zwilżonym palcem).

No ale są :(. A miało nie być :(.

Sprawdzę niedługo faktycznie jak jest z myciem tego.

Czym mogę usunąć siarczany zatem?

 

Dodam, że w czajniku kamienia nie ma faktycznie. Pojawiły się tylko jakieś takie dziwne plamy na dnie/grzałce.

Wcześniej po tygodniu czajnik nadawał się już do odkamieniania. Teraz po 3 tyg. jest ok (te plamy tylko).

 

A propos trudności ze spłukiwaniem szamponu czy mydła. Coś trudniej faktycznie jest.

Ale ja bym tego osobiście nie zauważył, gdybym o tym wcześniej nie przeczytał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na pewno mam zero.

Mierzyłem najpierw zimną wodę zaraz po zmiękczaczu jak i z kranu. Miały zero w zasadzie od razu.

Ciepła woda (mam zbiornik 300 litrów) mieszała się przez ponad tydzień. Teraz już ma między 0 a 1.

 

Te zacieki - chyba faktycznie łatwiej się zmywają (próbną plamkę usunąłem zwilżonym palcem).

No ale są :(. A miało nie być :(.

Sprawdzę niedługo faktycznie jak jest z myciem tego.

Czym mogę usunąć siarczany zatem?

 

Dodam, że w czajniku kamienia nie ma faktycznie. Pojawiły się tylko jakieś takie dziwne plamy na dnie/grzałce.

Wcześniej po tygodniu czajnik nadawał się już do odkamieniania. Teraz po 3 tyg. jest ok (te plamy tylko).

 

A propos trudności ze spłukiwaniem szamponu czy mydła. Coś trudniej faktycznie jest.

Ale ja bym tego osobiście nie zauważył, gdybym o tym wcześniej nie przeczytał.

Moze malym druczkiem bylo napisane ;-) Po za tym to moga byc jeszcze osady z mydla, w koncu to prysznic. O siarczanach tak mi sie napisalo. Moga byc chlorki i nie wiem co tam jeszcze we wodzie siedzi. Kazda sol. Zdaje sie ze to co bys chcial to woda demineralizowana. To pewnie bylyby ciut wyzsze koszty :-/

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...