Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

UZDATNIANIE WODY - doradzę w sprawie doboru urządzeń


ewoda

Recommended Posts

Tego kosza nie da się chyba zdemontować bez jego zniszczenia, zgadza się?

 

P.S.

na zdjęciach jakość wody prze i po filtrze, po całej operacji z filtrem.

http://imageshack.com/a/img856/5015/qcrm.jpg

 

Trzeba go po prostu porządnie pociągnąć i wyrwać. Najlepiej zniszczyć jak najszybciej (oczywiście kosz górny)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 15,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Mam prośbe do tych co znają sie na wodzie a w szczególności tych co potrafiliby mi poradzić jaki filtr mam zakupić aby woda której parametry podam niżej nadawała sie do użytku.

Woda pochodzi ze studni wierconej na działce mojej córki i nie nadaje sie do żadnych celów za wyjątkiem wc.A ponieważ dowożenie wody kilka kilomertów, a prania do mamy już sie znudziło trzeba pomyśleć o uzatnieniu tej ze szpilki .

Problem polega na tym że nikt w rodzinie nie zna sie na filtrowaniu a w sklepach jest filtrów bardzo dużo i jeden lepszy od drugiego,to nie wiadomo co kupić zeby zdało egzami właśnie do tej konkretnej wody.

Może ktoś miał taki problem i go rozwiazał

[ATTACH=CONFIG]241274[/ATTACH]

[ATTACH=CONFIG]241275[/ATTACH]

 

Dobre napowietrzanie + filtr ze złożem katalitycznym. Żadnych Ecomixów jako pierwsza kolumna filtracyjna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po to są ograniczniki aby nie zostało wypłukane. Przy mokrym Pyroloxie i domowej pompie możliwość jego wypłukania jest równa 0.

Czasami bezpieczniej jak się da kosz górny niż ufa doborom restryktorów i pomp. Kiedyś widziałem właśnie Pyrolox... lecący z kranów i w pralce razem z praniem - bo nie było kosza, restryktor był źle dobrany, a pompa jednak była solidna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobre napowietrzanie + filtr ze złożem katalitycznym. Żadnych Ecomixów jako pierwsza kolumna filtracyjna.

Które złoże katalityczne przy pH <7 usunie żelazo, mangan, amoniak i organikę? Napowietrzanie trochę to ułatwi, ale nie rozwiąże wszystkich problemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasami bezpieczniej jak się da kosz górny niż ufa doborom restryktorów i pomp. Kiedyś widziałem właśnie Pyrolox... lecący z kranów i w pralce razem z praniem - bo nie było kosza, restryktor był źle dobrany, a pompa jednak była solidna.

 

Brak kosza górnego to złoże wypłukana do kanalizacji a nie w pralce. Przy serwisie woda płynie z góry na dół i kosz górny nie ma znaczenia. Chyba, że ktoś źle zrobił pierwsze płukanie, albo przy płukaniu na filtr płynie woda z powietrzem. Ale to nie ma nic wspólnego z "zaufaniem" do restryktora i wydajnością pompy.

Najlepiej uprzedzić inwestora, że bezpieczniej założyć kosz górny i konieczności wymiany złoża, w którym w krótkim czasie będzie więcej żelaza niż samego złoża.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Które złoże katalityczne przy pH <7 usunie żelazo, mangan, amoniak i organikę? Napowietrzanie trochę to ułatwi, ale nie rozwiąże wszystkich problemów.

 

"Debrzyna" napisał "żeby woda nadawała się do użytku". Amoniak nie będzie mu przeszkadzał w praniu. Usuniecie żelaza to podstawa. Po tym można zastanowić się co jeszcze zamontować, albo pozostać przy 1 kolumnie. Na pewno nie montować Ecomixu i płacić za plastikowe kulki i obietnice usunięcia amoniaku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brak kosza górnego to złoże wypłukana do kanalizacji a nie w pralce. Przy serwisie woda płynie z góry na dół i kosz górny nie ma znaczenia. Chyba, że ktoś źle zrobił pierwsze płukanie, albo przy płukaniu na filtr płynie woda z powietrzem. Ale to nie ma nic wspólnego z "zaufaniem" do restryktora i wydajnością pompy.

Najlepiej uprzedzić inwestora, że bezpieczniej założyć kosz górny i konieczności wymiany złoża, w którym w krótkim czasie będzie więcej żelaza niż samego złoża.

Nie pamiętam już szczegółów tego zdarzenia, ale klient miał złoże w pralce i w kranach :) Chodziło mi o zaufanie do doboru, a nie do samego restryktora czy pompy :)

Zgadzam się, że założenie kosza jest bezpieczniejsze, ale nie sądzę aby miało to aż taki wpływ na jakość płukania. Jasne, że czasami woda jest tak pełna żelaza, że zarasta każda szczelina, ale to nie jest taki przypadek. Poza tym, gdyby kosz górny zarósł zupełnie to nie byłoby wody także w czasie pracy (lub byłby znaczny spadek ciśnienia) co dość szybko doprowadziłoby do przeglądu stacji i wymiany/wyczyszczenia kosza (mimo to jeszcze nie słyszałem o takiej sytuacji) :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Debrzyna" napisał "żeby woda nadawała się do użytku". Amoniak nie będzie mu przeszkadzał w praniu. Usuniecie żelaza to podstawa. Po tym można zastanowić się co jeszcze zamontować, albo pozostać przy 1 kolumnie. Na pewno nie montować Ecomixu i płacić za plastikowe kulki i obietnice usunięcia amoniaku.

To trochę inaczej definiujemy "użytek" takiej wody :) Ja zakładam, że ma przynajmniej spełniać normę wody pitnej.

Co jeszcze proponujesz zamontować (pozostając przy 1 kolumnie) aby usunęło organikę?

 

Nie wiem czy miałeś do czynienia z Ecomixem, ale jest tam coś więcej niż same kulki... Co do skuteczności usuwania amoniaku to moim zdaniem lepsze byłoby złoże AquaMulti, bo dodatkowo ma w składzie zeolit.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pamiętam już szczegółów tego zdarzenia, ale klient miał złoże w pralce i w kranach :) Chodziło mi o zaufanie do doboru, a nie do samego restryktora czy pompy :)

Zgadzam się, że założenie kosza jest bezpieczniejsze, ale nie sądzę aby miało to aż taki wpływ na jakość płukania. Jasne, że czasami woda jest tak pełna żelaza, że zarasta każda szczelina, ale to nie jest taki przypadek. Poza tym, gdyby kosz górny zarósł zupełnie to nie byłoby wody także w czasie pracy (lub byłby znaczny spadek ciśnienia) co dość szybko doprowadziłoby do przeglądu stacji i wymiany/wyczyszczenia kosza (mimo to jeszcze nie słyszałem o takiej sytuacji) :)

 

"Nie pamiętam szczegółów zdarzenia, zaufanie do doboru, zarasta ale to nie ten przypadek" Już chyba nie wiem o co gdzie chodziło. Prawda jest taka, ze kosz górny jest wrogiem dobrego płukania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To trochę inaczej definiujemy "użytek" takiej wody :) Ja zakładam, że ma przynajmniej spełniać normę wody pitnej.

Co jeszcze proponujesz zamontować (pozostając przy 1 kolumnie) aby usunęło organikę?

 

Nie wiem czy miałeś do czynienia z Ecomixem, ale jest tam coś więcej niż same kulki... Co do skuteczności usuwania amoniaku to moim zdaniem lepsze byłoby złoże AquaMulti, bo dodatkowo ma w składzie zeolit.

 

Organika w drugiej kolumnie. Gdyby w Ecomixie były same plastikowe kulki to wcale nie nadawałby się do filtracji wody. Producent nie jest w stanie określić który jego składnik usuwa amoniak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby w Ecomixie były same plastikowe kulki to wcale nie nadawałby się do filtracji wody. Producent nie jest w stanie określić który jego składnik usuwa amoniak.

Może producent tego nie umie (albo nie chce) określić, ale efekt jest taki, że złoże działa.

Chociaż, jak już napisałem, preferuję drugie złoże tego typu, w którym jest jasno określone jaki składnik usuwa amoniak :)

 

Organika w drugiej kolumnie.

Więc wracamy do opcji odżelaziacz + druga kolumna na organikę. Żeby teraz dobrać coś dokładniej (np. typ odżelaziacza) potrzebne są dodatkowe informacje (np. typ hydroforu, typ pompy), o które pytałem w pierwszej odpowiedzi. Cała dyskusja zatoczyła koło ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmiękczacz nie zmniejsza ilości substancji rozpuszczonych w wodzie , tylko zamienia jony wapnia i magnezu na jony sodowe. Po odparowaniu wody na powierzchni zostają te wszystkie związki. Aby nie było żadnych osadów w instalacji musiałaby być woda demi.

 

To co piszesz ma sens. Choć ja myślałem, że te związki pozostają na złożu i są wypłukiwane przy regeneracji.

Ale. Na każdej jednej ofercie zmiękczacza są informacje o zaletach jego stosowania. ZAWSZE piszą o braku osadów na armaturze łazienkowej. Zawsze. :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,czy ktoś robił dezynfekcje studni głębinowej dwutlenkiem chloru,ma jakieś cenne uwagi?

czy lepiej zrobić to jednak podchlorynem sodu?

 

 

Czy rzeczywiście dezynfekcja studni jak i sieci jest mi potrzebna,wyniki badań bakteriologicznych

coli 0

enterokoków 0

ogólna liczba mikroorganizmów w 22 stopniach po 72 h. >220

w 36 stopniach po 72 h - 0

???????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ jest nietrwały to zazwyczaj produkuje się go na miejscu stosowania (co w twoim przypadku raczej odpada) lub dostarcza się w formie stabilizowanej i wtedy wymaga aktywacji kwasem. Tak czy siak nie jest to aż tak proste, że kupisz sobie to w sklepie i wlejesz do studni - trzeba się pobawić w małego chemika :)

 

Właściwości i opis jest tutaj: http://www.lenntech.pl/systemy/clo2/dwutlenek-chloru.htm , a procedura zastosowania gotowego produktu tutaj: http://www.lenntech.pl/sanogene-pl.htm Nie wiem czy ten konkretnie produkt jest dostępny w PL, ale można poszukać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy tego typu filtry muszą pracować w pozycji pionowej.Mam niskie pomieszczenie

W praktyce stosuje się tylko filtry pionowe (wyższe niż szersze). Bierze się to z tego, że wymagany jest odpowiedni czas kontaktu wody ze złożem, co uzyskuje się usypując odpowiednio wysokie warstwy złóż. Wymagana jest też wolna przestrzeń nad złożem, tak aby w czasie płukania wstecznego złoże mogło ulec spulchnieniu, rozluźnieniu i wypłukaniu z osadów.

Generalnie im wyższy filtr tym skuteczniejszy (porównując dwa filtry o tej samej średnicy).

W domowych warunkach najwyższe zbiorniki mają wysokość 54" (~137 cm), do tego głowica (~20 cm), czyli razem ok 1,5 m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...