Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

UZDATNIANIE WODY - doradzę w sprawie doboru urządzeń


ewoda

Recommended Posts

jakas propozycja ? jesli nie ufam testom i wole nie wymieniac armatury za rok :)

Jeśli poważnie chcesz kupić zmiękczacz do wody miękkiej to nie ma znaczenia co kupisz :)

Możesz kupić coś taniego (chińskiego) z allegro czy marketu, a możesz kupić solidny zmiękczacz z dobrą głowicą i złożem. Jak chcesz iść w porządne komponenty to szukaj zmiękczacza z głowicą Clack, Fleck lub Autotrol, a złoża - Lewatit lub Dowex.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 15,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jeśli poważnie chcesz kupić zmiękczacz do wody miękkiej to nie ma znaczenia co kupisz :)

Możesz kupić coś taniego (chińskiego) z allegro czy marketu, a możesz kupić solidny zmiękczacz z dobrą głowicą i złożem. Jak chcesz iść w porządne komponenty to szukaj zmiękczacza z głowicą Clack, Fleck lub Autotrol, a złoża - Lewatit lub Dowex.

 

ponowie test twardości i pH wody

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najtańszym i najprostszym rozwiązaniem było by napowietrzenie wody i zastosowanie klasycznego odżelaziacza (złoże Klarsanit Defeman). Jednak pompa nie wydaje się wystarczająco wydajna by można było stosować takie rozwiązanie.

Mogę zaproponować uzdatnianie wody z wykorzystaniem jonowymienika, jednak jego zastosowanie wiązało by się z całkowitym zmiękczeniem wody.

Koszt takiego urządzenia to 2800 zł brutto.

Do tego należało by zastosować wstępny filtr mechaniczny. Jeżeli Pan żadnego nie posiada proponował bym zastosowanie filtru z możliwością oczyszczenia wkładu Atlas Filtri Hydra z wkładem harmonijkowym 50 mikronów. Koszt takiego filtra 250 zł brutto.

 

Jeżeli w wodzie występuje nieprzyjemny zapach należało by zastosować dodatkowo zwężkę napowietrzającą przed hydroforem. W takim przypadku zalecał bym dla filtru wstępnego Hydra zastosować mniej dokładny wkład 90 mikronów oraz drugiego filtra o nieco dokładniejszej filtracji.

Zwężka napowietrzająca 290 zł brutto

Hydra z wkładem 90 mikronów 200 zł brutto

Doczyszczający filtr mechaniczny Atlas Filtri BX 20'' 220 zł brutto wraz z wkładem 25 mikronów

 

Nie bardzo rozumiem co ma do tego pompa tutaj i jej wydajność - pompa pompuje mi wodę do hydroforu, który generuje ciśnienie w wodzie w domu poprzez poduszkę powietrzną którą mam tam napompowaną. Czy to tak nie działa ?

Filtry - mechaniczne - są trzy założone teraz - sznurkowy, polipropylenowy i węglowy. Jakość wody mierzyłem "sprzed" filtrów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo rozumiem co ma do tego pompa tutaj i jej wydajność - pompa pompuje mi wodę do hydroforu, który generuje ciśnienie w wodzie w domu poprzez poduszkę powietrzną którą mam tam napompowaną. Czy to tak nie działa ?

Pompa ma do tego bardzo dużo :)

Po pierwsze - zwężkę/aspirator/napowietrzacz montujesz przed hydroforem, a do jej działania potrzebna jest odpowiednia różnica ciśnień.

Po drugie - do płukania filtrów prawie na pewno będzie potrzebne więcej wody niż zmieści się w hydroforze więc pompa będzie musiała ją dopompowywać w trakcie płukania/regeneracji. Jak odpływ będzie większy niż dopływ to domyśl się jak to będzie wyglądało :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ponowie test twardości i pH wody

 

Ponowiłem test wody i tak wyszło mi :

Twardość ogólna- miękka >10 >180 mg/l

odczyn pH 8

Chlor- 0 mg/l

zrobiłem tez testerem test na zawartość żelaza i manganu :

żelazo- 0.0 mg/l

mangan- 0,05-0.1 mg/l ale nie mam pewności czy dobrze to dopasowałem bo kolor jest taki "pomiędzy" skalą

Generalnie nie będę montował niczego.....zobaczę co będzie w trakcie używania wody. Dziękuję za wszystkie odpowiedzi i porady !!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry wieczór,

Mam pytanko jakich filtrów użyć aby uzdatnić wodę o poniższych parametrach:

- utlenialność z KMnO4 = 5,5 mg/l

- twardość 104 mg/l

- amoniak 1,7 mg/l

- azotyny < 0,006 mg/l

- azotany 1,1 mg/l

- chlorki 17 mg/l

- żelazo 10420 µg/l

- mangan 2623 µg//l

- mętność 34

- barwa 30 mg/l

- zapach nieakceptowalny (siarkowodór)

- pH 7,2

- liczba enterokoków w 100 ml wody 1.

Studnia głębinowa z pompą zanurzeniową i ocynkowany hydrofor.

Proszę o pomoc bo co firma to inne zdanie i ceny:(.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry wieczór,

Mam pytanko jakich filtrów użyć aby uzdatnić wodę o poniższych parametrach:

- utlenialność z KMnO4 = 5,5 mg/l

- twardość 104 mg/l

- amoniak 1,7 mg/l- azotyny < 0,006 mg/l

- azotany 1,1 mg/l

- chlorki 17 mg/l

- żelazo 10420 µg/l

- mangan 2623 µg//l

- mętność 34

- barwa 30 mg/l

- zapach nieakceptowalny (siarkowodór)

- pH 7,2

- liczba enterokoków w 100 ml wody 1.

Studnia głębinowa z pompą zanurzeniową i ocynkowany hydrofor.

Proszę o pomoc bo co firma to inne zdanie i ceny:(.

Nowa, glebsza studnia :-(

Albo 2, moze nawet 3 stopniowa filtracja. Mega zelazo. Rzadko spotykany poziom manganu, do tego zwiazki azotu. Lawo i tanio nie bedzie, Warto rozwazyc nowa glebsza studnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowa, glebsza studnia :-(

Albo 2, moze nawet 3 stopniowa filtracja. Mega zelazo. Rzadko spotykany poziom manganu, do tego zwiazki azotu. Lawo i tanio nie bedzie, Warto rozwazyc nowa glebsza studnie.

Ta na 18 m a sąsiedzi mają na 30 i jest trochę lepiej. A jak 2 stopniowa to jakie filtry?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta na 18 m a sąsiedzi mają na 30 i jest trochę lepiej. A jak 2 stopniowa to jakie filtry?

Duuuuzy odzelaziacz. (16"). Za tym jakis duzy filtr multifunkcyjny. Badz odmanganiacz z podwyzszeniem pH i potem filtr multifunkcyjny. Jakas osmoza do picia. Tak bez 10 .000PLN nawet nie mysl o tej wodzie.

Nic out the box nie zadziala. To zawsze bedzie wymagalo czestego i intensywnego monitorowania. Budowanie stacji uzdatniania powinno sie odbytwac na zasadzie stawiamy filtr, patrzymy jak sobie radzic i jaki dostawic kolejny.

Zebranie doswiadczen sasiadow ( co dziala, co nie sie nie sprawdzilo) moze byc pomocne!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy,

moja studnia ma 40m a woda z niej płynąca następujące parametry:

pH - 7,3

amonowy jon- 0,35 mg/l

mangan - 214 ug/l

żelazo ogólne - 2140 ug/l

twardość ogólna - 206 mg/l

ogólna liczba mikroorganizmów >300

bakterie grupy coli 0

echerichia coli 0

enteokoki 0

 

wysłałem zapytania do firm zajmujących się uzdatnianiem wody natomiast ich oferty były bardzo rozbieżne. chciałem prosić o inf jak taki zestaw powinien wyglądać. gdybym dowiedział się przy okazji konkretną marke i model poszczególnych elementów uzdatniacza byłbym bardzo zadowolony. za każdą odpowiedź ...dziękuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy,

moja studnia ma 40m a woda z niej płynąca następujące parametry:

pH - 7,3

amonowy jon- 0,35 mg/l

mangan - 214 ug/l

żelazo ogólne - 2140 ug/l

twardość ogólna - 206 mg/l

ogólna liczba mikroorganizmów >300

bakterie grupy coli 0

echerichia coli 0

enteokoki 0

 

wysłałem zapytania do firm zajmujących się uzdatnianiem wody natomiast ich oferty były bardzo rozbieżne. chciałem prosić o inf jak taki zestaw powinien wyglądać. gdybym dowiedział się przy okazji konkretną marke i model poszczególnych elementów uzdatniacza byłbym bardzo zadowolony. za każdą odpowiedź ...dziękuję

Dostajesz rozbiezne oferty, bo pewnie nie okresliles co z ta woda chcesz zrobic a to co raczej trzeba zrobic (zelazo) mozna zrobic roznymi metodami.

 

Twardosc wody jest srednia, ale i tak bedzie ja widac na urzadzeniach w czajniku itp. Pytanie zasadnicze czy chcesz wode tez zmiekczac.

 

Po drugie. Klasyczny odzelaziacz usuwa zelazo i mangan. Działa na zasadzie utleniania i wylapywania utlenionego zelaza.

Klasyczny zmiekczacz musi działac na wodzie juz pozbawionej zelaza, bo mu to zelazo szkodzi.

Coraz popularniejsze sa rozwiazania all in one. Czyli tzw filtry multifunkcyjne, zawierajace pare pomieszanych złóż filtrracyjnch co skutkuje tym, ze usuwasz i zelazo i twardosc (cała).

 

Masz 3 opcje:

1. Odzelaziacz (bez zmiekczania wody)

2. Odzelaziacz za nim zmiekczacz, mozesz wtedy regulowac do jakiego poziomu chcesz wode zmiekczyc, nie musi byc do 0.

3. Filtr multi, jedno urzadzenie ktore usunie zelazo/mangan i cała twardosc. Tu nie wyregulujesz twardosci. Zostawisz troche twardosci to zostanie i troche zelaza.

 

Zmiekczacz i filtr multi regenerujesz solą. Jesli masz oczyszczalnie musisz sprawdzic czy mozesz odprowadzic słona wode do oczyszczalni.

Odzelaziacz wymaga albo napowietrzania wody (hydrofor bez worka, ocynkowany wtedy musi byc), albo regeneracji chemicznej nadmanganianem potasu (tu dowolny hydrofor).. W takim przypadku nie mozesz scieku odprowadzic do oczysczalni bo zabijesz bakterie tym nadmanganianem.

 

Odzelaziacze wymagaja sporego przeplywu wody tak z raz na tydzien celem wyplukania i zregenerowania. To o jakiej wydajnosci masz pompe, ma tu kluczowe znaczenie. Jesli

ktos Ci oferował odzelziacz klasyczny nie pytajac o pompe, to moim zdaniem omijaj go z daleka, bo chce sprzedac nie martwiac sie czy bedziesz miał problem czy nie.

 

Pytajc o oferty pisz:

- usuwasz zelazo/mangan czy takze twardosc i czy twardosc do jakiego poziomu

- napisz gdzie odprowadzasz scieki

- jaka masz pompe w studni

- jaki masz hydrofor (bardzie wazany typ z workiem czy bez worka, jego pojemnosc jest mniej istotna).

 

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry wieczór,

Mam pytanko jakich filtrów użyć aby uzdatnić wodę o poniższych parametrach:

- utlenialność z KMnO4 = 5,5 mg/l

- twardość 104 mg/l

- amoniak 1,7 mg/l

- azotyny < 0,006 mg/l

- azotany 1,1 mg/l

- chlorki 17 mg/l

- żelazo 10420 µg/l

- mangan 2623 µg//l

- mętność 34

- barwa 30 mg/l

- zapach nieakceptowalny (siarkowodór)

- pH 7,2

- liczba enterokoków w 100 ml wody 1.

Studnia głębinowa z pompą zanurzeniową i ocynkowany hydrofor.

Proszę o pomoc bo co firma to inne zdanie i ceny:(.

 

Woda jest bardzo zła. Jeżeli jest możliwość wodociągu zalecał bym iść w tą stronę ze względów na koszty jakie może wynieść stacja uzdatniania wody. Jeżeli jednak nie ma możliwości podłączenia wodociągu konieczne było by uzdatnianie 2 stopniowe, a i to nie wiadomo czy wystarczy. Jeden problem stanowi stężenie żelaza i manganu, które jest bardzo wysokie, choć oczywiście bywają większe. Bardziej martwi mnie jednak wysoka utlenialność i barwa wody, które wskazują, że żelazo wcale nie będzie się chciało tak łatwo usuwać. Osobiście zaproponował bym napowietrzenie wody, odżelaziacz na klarsanicie + defeman i poprawienie jonowymiennikiem. Wielkość urządzeń zależała by od zapotrzebowania na wodę ale na pewno muszą być nieco większe ze względu na stężenie zanieczyszczeń. Bardzo możliwe, że taki układ może jeszcze sobie nie poradzić z taką wodą. Wtedy trzeba by pomyśleć o jakimś dodatku np butla z węglem aktywnym lub dozowaniu utleniacza.

Raczej nie podjął bym się próby przygotowania oferty i dania gwarancji, ze będzie działać bez uprzedniego przetestowania wody na złożach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy,

moja studnia ma 40m a woda z niej płynąca następujące parametry:

pH - 7,3

amonowy jon- 0,35 mg/l

mangan - 214 ug/l

żelazo ogólne - 2140 ug/l

twardość ogólna - 206 mg/l

ogólna liczba mikroorganizmów >300

bakterie grupy coli 0

echerichia coli 0

enteokoki 0

 

wysłałem zapytania do firm zajmujących się uzdatnianiem wody natomiast ich oferty były bardzo rozbieżne. chciałem prosić o inf jak taki zestaw powinien wyglądać. gdybym dowiedział się przy okazji konkretną marke i model poszczególnych elementów uzdatniacza byłbym bardzo zadowolony. za każdą odpowiedź ...dziękuję

 

Zaproponował bym:

Zwężka napowietrzająca

Hydrofor 300 L ocynk

Odżelaziaziać KL Df, pewnie 13x54 by wystarczył

Mechaniczny

Lampa UV

Całość nie powinna wynieść więcej niż 5 tysięcy złotych brutto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy,

moja studnia ma 40m a woda z niej płynąca następujące parametry:

pH - 7,3

amonowy jon- 0,35 mg/l

mangan - 214 ug/l

żelazo ogólne - 2140 ug/l

twardość ogólna - 206 mg/l

ogólna liczba mikroorganizmów >300

bakterie grupy coli 0

echerichia coli 0

enteokoki 0

 

wysłałem zapytania do firm zajmujących się uzdatnianiem wody natomiast ich oferty były bardzo rozbieżne. chciałem prosić o inf jak taki zestaw powinien wyglądać. gdybym dowiedział się przy okazji konkretną marke i model poszczególnych elementów uzdatniacza byłbym bardzo zadowolony. za każdą odpowiedź ...dziękuję

 

 

Witam,

 

na wstępie prosiłbym Cię o podanie informacji na temat zbiornika hydroforowego - czy jest on przeponowy, czy przepływowy?

Ma to znaczenie, przy doborze technologii (jeśli masz już jakiś zbiornik, to proszę - poinformuj - moim zdaniem nie ma sensu wymiany tego zbiornika jak ktoś powyżej Ci zaproponował).

Ja bym inaczej do tego podszedł. Ze względu na średnio twardą wodę (a z biegiem czasu na pewno będzie się coś osadzało) zaproponowałbym urządzenie na złożu multifunkcyjnym (do usuwania Mn, Fe, Amoniaku i zmiękczania wody). Dodatkowo, ze względu na występowanie mikroorganizmów w wodzie - lampę UV.

Jeżeli jesteś zainteresowany, abym zaproponował ciekawą ofertę dotyczącą tych badań wody - daj znać na maila, albo w prywatnej wiadomosci - chętnie coś doradzę i przedstawię :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za zainteresowanie. Pierwsza sprawa to zbiornik mam przeponowy 100l. Kolejna rzecz to taka ze chciałbym ta wodę najchętniej pić, przynajmniej taki miałem plan kopiac studnie. Następna sprawa to odprowadzenie sciekow- oczyszczalnia biologiczna w odległości 55m od studni. Powiem szczerze że żadna dotychczas proponowana konfiguracja nie zawierała lampy UV. Mówiono tylko o dezynfekcji studni. Oferty które dostawałem wachaja się od 3 do 10tys także spora roznica
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam takie pytanie. Otóż jest sprzęt do uzdatniania wody ze studni o nazwie Aquamix z Viessmana. Sprzęt ma dwa i pół roku i działał idealnie przez ten czas. Nagle z dnia na dzień przestał uzdatniać wodę. Wezwany serwisant stwierdził, że są dwa problemy. Pierwszy taki, że filtr mechaniczny przed urządzeniem był za rzadko wymieniany i bardzo dużo syfu dostało się do urządzenia. Urządzenie więc rozkręcił i wyczyścił je z tego całego syfu. Wszystkie części zostały dokładnie oczyszczone, Pozostał na nich tylko taki brązowy kolor, ale tego doczyścić się już nie da. Generalnie syf jest już usunięty.

 

Drugi problem był taki, że przed rokiem zaczęła być używana sól z Leroy Merlin. Jak się okazało była to sól słabej jakości. Powstał złóg solny, który blokował maszynę. Podczas tego samego rozkręcenia serwisant wyczyścił urządzenie też z soli. Teraz sól dobrze się rozpuszcza i płynie gdzie trzeba. Na koniec został wymieniony filtr mechaniczny na nowy oraz zasypana firmowa sól. Problem jednak jest taki, że pomimo przeprowadzenia regeneracji maszyna nie oczyszcza wody. Minęło już dwa miesiące i problem występuje dalej. Serwisant mówi, że jeżeli po takim czasie dalej sprzęt nie działa, to oznacza to uszkodzenie złoża i konieczność jego wymiany.

 

Chciałbym się więc upewnić, czy Waszym zdaniem objawy wskazują na uszkodzenie złoża? Serwisant słusznie sprawę zdiagnozował? Mogę też wstawić fotki. Będę wdzięczny za opinię :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...