Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

UZDATNIANIE WODY - doradzę w sprawie doboru urządzeń


ewoda

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 15,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

No to super, przyjmując nawet możliwość zafałszowania wyniku poborem wody do butelki, tlenu i tak wystarczy.

Dzięki za informacje.

Tak sie wydaje. Ale jak napisane w artykule, np utlenianie jonu amonowego na drodze bakteryjnej jest tlenozerne. Takie bakterie moga ale nie musza sobie urosnac na zlozu, wiec całosc jest dosyc nieprzewidywlne niestety. Cos sie moze zmienic w dlugiej skali czasowej. W duzej skali (wodociagi) monitoruje sie to na biezaco wiec nie ma problemu. Czyli w warunkach domowych bez ciaglych pomiarow i bez napowietrzania wody moze to byc obarczone pewnym ryzykiem. Po za tym, nie powinien byc cały tlen zuzyty, cos musi zostac, zeby sie w wodzie nie rozwineły bakterie beztlenowe..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Proszę o dobór odpowiedniej SUW. Ilość osób 2+1. Studnia 24m. W domu jest: 5 kranów, 1 prysznic, 1 wanna, zmywarka, pralka/ Posiadam już zbiornik przeponowy 300l. Wyniki badań:

pH 8,6

Przewodność uS/cm 291

Jon amonowy mg NH3/l 1.14

Azotany mg NO3/l 0.72

Azotyny mg NO2/l 0.041

Glin ug AL/l 4

Żelazo ug Fe/l 10

Bakterie grupy coli jtk/100ml 49

Po chlorowaniu studni bakterie spadły do 17 Więc lampa UV będzie potrzebna

Jon amonowy 1.2

Wyniki są oki z wyjątkiem bakterii coli i jonu amonowego.

Dziękuje za odp

 

Nie ma co się za bardzo zastanawiać. Na bakterie najlepiej zastosować lampę UV. Warto by było jeszcze przechlorować instalację aby usunąć bakterie, które już w niej są. Na amoniak można zastosować złoże multifunkcyjne, które dodatkowo zmiękczyłoby wodę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Czy mógłbym poprosić o orientacyjny koszt oraz jakie urządzenia do uzdatnienia wody dobrać dla następujących parametrów

 

 

Mętność 7,2

pH 7,6

barwa 3,1

Przew. Elektryczna własna w 25*C 482

Jon amonowy mg/l NH4 0,08

Azotyny mg/l NO2 0,05

Azotany mg/l NO3 1

Chlorki mg/l 14

Fluorki mg/l 0,1

Siarczany mg/l 73

Mangan ug/l 92

Żelazo ug/l 1053

Twardość ogólna mg/l CaCO3 227

Ogólna liczba mikroorganizmów w 1 ml wody na Agarze po 72h w temp 22 +-2*C 25

Ogólna liczba mikroorganizmów w 1 ml wody na Agarze po 48h w temp 36 +-2*C 0

l. bakterii g. Coli 0

l. bakterii E.Coli 0

l. enterokoków w 100ml wody 0

 

Woda ze studni głębinowej o głębokości około 30m do użytku na potrzeby gospodarstwa domowego - 4 osoby.

Pompa Grundfos SQ3-65, odległość od domu około 30m

 

Pozdrawiam

 

Dzisiaj zrobione kolejne pomiary ( jak narazie tylko częściowe) zupełnie zmieniają obraz.

Żelazo 0,493mg/l ; mangan 0,082mg/l

Wydaje mi się, że wyniki różnić się mogą tym, iż pierwszy pomiar wykonany był po długim przestoju studni, ale woda była przelewana przez kilka godzin, natomiast dzisiejsze pomiary są już z wody, która używana jest na bieżąco.

Bądź co bądź osad na WC i umywalce jest wnerwiający, dlatego spróbuje zainwestować w odżelaziacz taki jak kolega pisał - 10x54.

Zobaczę jak porazi sobie sama kolumna bez zbiornika bezprzeponowego - wyniki zawartości tlenu były obiecujące.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmiękczacz tylko zmiękcza.

Filtr ze złożem wielofunkcyjnym zmiękcza i usuwa żelazo, mangan, amoniak, organikę.

Rozumiem, że chodzi Ci o ten drugi :)

 

Właśnie o takie urządzenie mi chodzi wielofunkcyjne. Czy takie urządzenie będzie dobre? http://cristalaqua.pl/pl/p/Zmiekczaczodzelaziacz-Crystal-Right%2C-Aquamulti-MAXI-C-/184 Rozumiem że jest wybór złoża w tym urządzeniu pomiędzy Crystal Right a Aquamulti czy się mylę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie w tym przypadku to sprzedawca coś namieszal.

Nie można mieszać złoża CR i AM. W dodatku nie widzę nigdzie możliwości wybory jednego z dwóch.

Moim zdaniem na pewno skuteczniejsze będzie rozwiązanie ze złożem Aquamulti (lub ecomix) nix CR.

Jeszcze jedna ważna kwestia - nie polecam głowic Fleck. Duo lepsze jakościowo są głowice GE OSMONICS ze sterownikiem Logix.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie w tym przypadku to sprzedawca coś namieszal.

Ten sprzedawca zawsze coś miesza, żeby później nie było problemów z reklamacją - interpretacja tego co piszą może być bardzo szeroka :)

 

Moim zdaniem na pewno skuteczniejsze będzie rozwiązanie ze złożem Aquamulti (lub ecomix) nix CR.

Tu chciałbym się trochę wtrącić. CR100 usuwa amoniak bardzo skutecznie (w końcu to zeolit). AquaMulti też zawiera w swoim składzie zeolit więc też usuwa amoniak. Co do Ecomixu to mam wątpliwości, który jego składnik za to odpowiada... ;)

 

Jeszcze jedna ważna kwestia - nie polecam głowic Fleck. Duo lepsze jakościowo są głowice GE OSMONICS ze sterownikiem Logix.

Sam nie jestem fanem Flecka (wolę Clacka) ale co do ich jakości to raczej nie miałem nigdy zastrzeżeń...

 

 

Czy takie urządzenie będzie dobre?

Obawiam się że to urządzenie nie będzie dobre. Zawartość złoża (20 litrów) to nie jest wystarczająca ilość. Głowica nie ma możliwości ustawienia wystarczająco długiego czasu regeneracji, itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o poradę jaki SUW powinniśmy wziąć pod uwagę przy takich parametrach wody:

 

- odczyn (pH) 7,6

- twardość ogólna 220 mg/l

- żelazo ogólne 1987 µg/l (norma 200)

- mangan 229 µg/l (norma 50)

- utlenialność 3,0 mg/l

 

będę wdzięczna za porady bo nie jest to tania inwestycja

Ola

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o poradę jaki SUW powinniśmy wziąć pod uwagę przy takich parametrach wody:

 

- odczyn (pH) 7,6

- twardość ogólna 220 mg/l

- żelazo ogólne 1987 µg/l (norma 200)

- mangan 229 µg/l (norma 50)

- utlenialność 3,0 mg/l

 

będę wdzięczna za porady bo nie jest to tania inwestycja

Ola

Standardowy zestaw pytań:

- do czego ma być ta woda (picie/użytek gospodarczy/podlewanie)?

- co chcecie z nią zrobić (odżelazianie/zmiękczanie/UV/wszystko)?

- ile wody ma być uzdatniane (zużycie miesięczne/zużycie chwilowe - może być oszacowane)?

- czy jest / jaka jest pompa (wydajność lub model)?

- parametry studni i instalacji (jak głęboko jest lustro wody/jak wysoko woda jest pompowana)?

- czy jest / jaki jest hydrofor (przeponowy/bezprzeponowy/pojemność)?

- co ze ściekami (własna oczyszczalnia/szambo/kanalizacja/studnia chłonna)?

- czy to są pełne wyniki badań czy macie jeszcze jakieś parametry?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Od dwóch miesięcy mieszkamy we własnym domu (4 osoby), zużycie miesięczne wody 11m3 (tylko na potrzeby bytowe). Korzystamy wyłącznie z wody miejskiej (wodociąg). Parametry wody otrzymane z laboratorium:

Żelazo – nie wykryto

Mangan < 40 µg/l

Twardość ogólna - 226 ± 36 mg/l CaCO3

Z ww. parametrów wynika, że woda jest twarda. Chciałbym uniknąć problemów związanych z osadzaniem się kamienia na bateriach (już jest z tym problem) i innych urządzeniach AGD. Czy na podstawie ww. informacji jest możliwy dobór urządzenia do mojego domu.

Będę wdzięczny za propozycje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Od dwóch miesięcy mieszkamy we własnym domu (4 osoby), zużycie miesięczne wody 11m3 (tylko na potrzeby bytowe). Korzystamy wyłącznie z wody miejskiej (wodociąg). Parametry wody otrzymane z laboratorium:

Żelazo – nie wykryto

Mangan < 40 µg/l

Twardość ogólna - 226 ± 36 mg/l CaCO3

Z ww. parametrów wynika, że woda jest twarda. Chciałbym uniknąć problemów związanych z osadzaniem się kamienia na bateriach (już jest z tym problem) i innych urządzeniach AGD. Czy na podstawie ww. informacji jest możliwy dobór urządzenia do mojego domu.

Będę wdzięczny za propozycje.

Przy takiej twardości i zużyciu wystarczy standardowy zmiękczacz na 20-25 litrów złoża.

Możesz kupić coś tanio na allegro - ale tego nie polecam - albo solidny zmiękczacz z dobrych komponentów za jakieś 2200-2500 PLN.

Przed zmiękczaczem przydałby się zwykły filtr mechaniczny, żeby zatrzymać większe cząstki rdzy czy muł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Standardowy zestaw pytań:

- do czego ma być ta woda (picie/użytek gospodarczy/podlewanie)?

- co chcecie z nią zrobić (odżelazianie/zmiękczanie/UV/wszystko)?

- ile wody ma być uzdatniane (zużycie miesięczne/zużycie chwilowe - może być oszacowane)?

- czy jest / jaka jest pompa (wydajność lub model)?

- parametry studni i instalacji (jak głęboko jest lustro wody/jak wysoko woda jest pompowana)?

- czy jest / jaki jest hydrofor (przeponowy/bezprzeponowy/pojemność)?

- co ze ściekami (własna oczyszczalnia/szambo/kanalizacja/studnia chłonna)?

- czy to są pełne wyniki badań czy macie jeszcze jakieś parametry?

 

woda ma być do picia, prania, podlewania itp.

chcielibyśmy zrobić wszystko oprócz UV

trudno mi jest określić zuzycie wody bo nie mamy licznika ale wydaje mi się, że nie jest ono małe

pompa grundfos o typ muszę zapytać męża

hydrofor z membraną, ale konieczna jest wymiana bo membrana uległa uszkodzeniu

posiadamy POS ale zwykłą bez studni chłonnej

w badaniu określono też inne parametry, ale mieściły się w normie więc nie podawałam

studnia jest głębinowa lustro wody nagłębokości 25 m

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

woda ma być do picia, prania, podlewania itp.

Zazwyczaj wody do podlewania się nie uzdatnia, chyba że macie jakiś system zraszaczy z dyszami, które mogą się zatykać?

 

chcielibyśmy zrobić wszystko oprócz UV

Badania mikrobiologiczne wyszły OK?

 

trudno mi jest określić zuzycie wody bo nie mamy licznika ale wydaje mi się, że nie jest ono małe

...czyli filtr musi też być "niemały" :) To może chociaż oszacujmy to zużycie... ile osób będzie korzystać z wody? Ile jest punktów poboru (WC, kran, pralka, zmywarka, prysznic, wanna, itp)?

 

pompa grundfos o typ muszę zapytać męża

Proszę zapytać :) To że Grundfos to dobrze (dobra firma) ale nic nie mówi o wydajności :)

 

hydrofor z membraną, ale konieczna jest wymiana bo membrana uległa uszkodzeniu

Będziecie wymieniać membranę czy jest możliwość wymiany hydroforu na bezprzeponowy?

 

w badaniu określono też inne parametry, ale mieściły się w normie więc nie podawałam

Czasami istotny jest "kontekst" czyli jaki jest skład wody nie tylko w kwestii przekroczonych norm... jak to nie problem to proszę podać pozostałe wyniki.

 

studnia jest głębinowa lustro wody na głębokości 25 m

OK - to ważna informacja.

 

Z tego co wiemy do tej pory wynika, że możecie zastosować odżelaziacz (ale czy z napowietrzaniem to zależy od hydroforu) lub filtr wielofunkcyjny (ale tu jest problem z zasolonymi ściekami). Ewentualnie połączenie tych dwóch metod, czyli mniejszy odżelaziacz i jako drugi, mniejszy filtr wielofunkcyjny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

proszę o radę n/t uzdatnienia wody.

Woda nie jest używana do celów spożywczych.

Badanie wykonałem kilka lat temu i wtedy zainstalowałem 2xMP-2 + inżektor + zbiornik otwarty 300 l do zredukowania żelaza i manganu z płukaniem ręcznym.

Jakoś to działa, nie ma przebarwień od żelaza na ceramice.

Teraz chciałbym dodatkowo zmiękczyć tą wodę. Mam z odzysku głowicę Clack EI czasowo-objętościową , butlę 10x54 i zbiornik solanki.

Wydajność pompy 60 l/min, miesięczne zużycie wody 6 m3.

Wyniki badania wody przed założeniem odżelaziacza.

Mętność NTU 75±1

Barwa mgPt/l 18±1

Zapach - nieakceptowany, gnilny

Smak - nieakceptowalny

pH w temp. +200C - 7,6±0,1

Przewodność właściwa w temp. +200C µS/cm 1039±1

Twardość og. mg CaCO3/l 384±2

Żelazo og. mg Fe/l 5,3±0,1

Mangan mg Mn/l 1,59±0,01

Chlorki mg Cl/l 61±1

Amonowy jon mg NH4/l 0,7 ±0,1

Azotyny mg NO2/l 0,02 ±0,01

Azotany mg NO3/l poniżej 1

Utlenialność z KMnO4 mg O2/l 5,6±0,1

badanie bakteriologiczne ok.

Zastanawiam się nad złożem CR-100, tak żeby złoże nie uległo uszkodzeniu w razie niedopłukania odżelaziacza i ew. zredukowało dodatkowo pozostałe żelazo.

Moje pytania:

1. czy to dobry wybór złoża i w jakiej ilości je zastosować?

2. czy jest sens za odżelaziaczem a przed zmiękczaczem dać filtr wstępny, czy wszystko powinno zostać w w odżelaziaczu?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

proszę o radę n/t uzdatnienia wody.

Woda nie jest używana do celów spożywczych.

Badanie wykonałem kilka lat temu i wtedy zainstalowałem 2xMP-2 + inżektor + zbiornik otwarty 300 l do zredukowania żelaza i manganu z płukaniem ręcznym.

Jakoś to działa, nie ma przebarwień od żelaza na ceramice.

Teraz chciałbym dodatkowo zmiękczyć tą wodę. Mam z odzysku głowicę Clack EI czasowo-objętościową , butlę 10x54 i zbiornik solanki.

Wydajność pompy 60 l/min, miesięczne zużycie wody 6 m3.

Wyniki badania wody przed założeniem odżelaziacza.

Mętność NTU 75±1

Barwa mgPt/l 18±1

Zapach - nieakceptowany, gnilny

Smak - nieakceptowalny

pH w temp. +200C - 7,6±0,1

Przewodność właściwa w temp. +200C µS/cm 1039±1

Twardość og. mg CaCO3/l 384±2

Żelazo og. mg Fe/l 5,3±0,1

Mangan mg Mn/l 1,59±0,01

Chlorki mg Cl/l 61±1

Amonowy jon mg NH4/l 0,7 ±0,1

Azotyny mg NO2/l 0,02 ±0,01

Azotany mg NO3/l poniżej 1

Utlenialność z KMnO4 mg O2/l 5,6±0,1

badanie bakteriologiczne ok.

Zastanawiam się nad złożem CR-100, tak żeby złoże nie uległo uszkodzeniu w razie niedopłukania odżelaziacza i ew. zredukowało dodatkowo pozostałe żelazo.

Moje pytania:

1. czy to dobry wybór złoża i w jakiej ilości je zastosować?

2. czy jest sens za odżelaziaczem a przed zmiękczaczem dać filtr wstępny, czy wszystko powinno zostać w w odżelaziaczu?

Pozdrawiam

Po pierwsze to wykonałbym ponowne badania wody surowej lub ewentualnie tej po odżelaziaczu.

Zużycie jest dosyć niskie, a przy takim zbiorniku masz sporą pojemność złoża więc regeneracja wypadałaby dosyć rzadko - dla CR100 wychodzi ponad 3 m3.

Sam wybór złoża nie jest zły. Jeśli w badaniach po odżelaziaczu wyszłaby nadal podwyższona utlenialność to raczej poszedłbym w stronę złóż typu AquaMulti lub Ecomix - one ściągają też organikę, a CR100 jej nie rusza.

 

Co do drugiego pytania to raczej wszystko powinno się zatrzymać na odżelaziaczu, ale może spróbuj złapać trochę wody płuczącej z odżelaziacza i będziesz widział czy płyną tam jakieś cząstki stałe.

 

Używając głowicy z odzysku należałoby sprawdzić (i ewentualnie wymienić) uszczelki, tłok, inżektor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o poradę jaki SUW powinniśmy wziąć pod uwagę przy takich parametrach wody:

 

- odczyn (pH) 7,6

- twardość ogólna 220 mg/l

- żelazo ogólne 1987 µg/l (norma 200)

- mangan 229 µg/l (norma 50)

- utlenialność 3,0 mg/l

 

będę wdzięczna za porady bo nie jest to tania inwestycja

Ola

W Twoim przypadku najlepszy byłby zbiornik bez przeponowy o pojemności 300 l. Powinien wystarczyć zwykły odżelaziacz. Jeśli są to 4 osoby to najlepiej o rozmiarach 13x54 na na złożu klarsanit bądź defeman. Pytanie ile wody jest zużywane na podlewanie. Jeżeli jest automatyczny system podlewania to urządzenie powinno być znacznie większe.

Oprócz odżelaziacza przydał by się również filtr mechaniczny aby doczyścić wodę z zanieczyszczeń mechanicznych typu drobinki mułu, piasku, żwirku czy korozji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ktoś kto się zna coś mi poradzi, bo ja już nie mam pojęcia o co chodzi. Otóż pisałem kilka stron temu o swoim przypadku. W skrócie przypomnę, że chodziło o rzadko wymieniany filtr mechaniczny, przez co zanieczyszczenia dostawały się do stacji uzdatniania wody - "Aquamix" firmy Viessmann. Woda z własnej studni. W efekcie po jakimś czasie syf pozapychał elementy stacji. Przyjechał serwisant i wszystko pięknie oczyścił. Niestety, ponownie uruchomiona stacja nie uzdatniała wody. Po miesiącu takiego użytkowania nic się nie zmieniło. Za Waszą radą wymieniłem złoże. Jak rozkręciłem stację to sprawdziłem wodę w złożu - chodzi o tą rurkę, która zakończona jest dystrybutorem i siedzi w środku złoża. Woda w tej rurce była twarda. Wniosek zatem taki, że złoże faktycznie nie działało.

 

Zapakowałem nowe złoże - polecane tu Aquamulti. Zgodnie z instrukcję zregenerowałem je kilka razy, żeby się ułożyło. Ku mojemu zaskoczeniu... stacja nadal nie podawała uzdatnionej wody. Rozkręciłem ją ponownie. Znów sprawdziłem wodę w tej rurce, która siedzi w złożu. Okazało się, że woda jest miękka. A więc złoże działa i uzdatnia wodę. Z jakiegoś, nie wiadomego powodu, ta woda nie jest podawana do instalacji. Dodam tylko, że elementy całej stacji sprawdzałem łącznie trzy razy (w tym dwa razy przed wymianą złoża i raz po). Wszystko było doskonale wyczyszczone. Z całą pewnością nic nie jest zapchane. Sprawdzałem nawet drożność, przepuszczając wodę przez poszczególne elementy. Sprawdziłem wszystko. Stacja jest też prawidłowo złożona. Rozkręcałem i składałem według szczegółowej instrukcji załączonej do stacji. Ponadto robiłem też dokumentację fotograficzną przy pierwszym rozkręcaniu, by mieć pewność, że wszystko dobrze potem złożę.

 

Pomimo, że wszystkie elementy są drożne, stacja jest czysta i wszystko wygląda ok, a woda w złożu jest uzdatniona - ciągle z kranu leci mi twarda, nie uzdatniona woda, a spuściłem jej całą "tonę". Dlaczego?! No kompletnie nie mam pomysłu dlaczego tak się dzieje? Może ktoś mi pomoże?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Pomimo, że wszystkie elementy są drożne, stacja jest czysta i wszystko wygląda ok, a woda w złożu jest uzdatniona - ciągle z kranu leci mi twarda, nie uzdatniona woda, a spuściłem jej całą "tonę". Dlaczego?! No kompletnie nie mam pomysłu dlaczego tak się dzieje? Może ktoś mi pomoże?

Ktoredyś ta woda do instalcji musi leciec :-)

 

Masz tam bypass? Moze ktos zrobil psikusa i przestawił go?

Masz tam regulacje twardosci na glowicy? Moze ktos pokrecil i woda uzdatniona sie miesza z duza iloscia surowej.

 

marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, czy mogę Was prosić o opinię, czy istnieje jakaś duża różnica w jakości pomiedzy zmiekczaczami:

- Cosmowater home22

- Viessman Aquahome20N?

-ZM-WORK30 Logix ( podobno ma glowice Autotrol)

 

Wczesniej w innym watku pytałam się ogolnie o dobor zmiekczacza do naszego zużycia i stoimy przed dylematem pomiedzy tymi trzema

 

Z góry dzięki

Edytowane przez MusiSieUdac
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...