Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

UZDATNIANIE WODY - doradzę w sprawie doboru urządzeń


ewoda

Recommended Posts

Witam

Potrzebuję pomocy w wyborze uzdatniacza oczywiście z góry dziękuję.

 

Twardość wody wg. wodociągów:

- Stopień niemiecki °d 15,90 ,

- mmol/dm3 2,84 ,

- mval/dm3 5,68 ,

- mg CaCO3/dm3 284

- Stopień francuski °f 28,40

- Stopień angielski °e 19,88

 

Dom jednorodzinny - rodzina 2+2. (10cio letni)

Zużycie wody do 12m3 (minus woda ogrodowa).

Miejsce montażu - kotłownia, wiec nie musi być ładny, mały itp.

Z woda odpływową/ścieki - bez znaczenia.

 

Zależało by mi na prostocie urządzenia - mogę sam pogrzebać, bezawaryjności, dostępności serwisu. Ale też ekonomi eksploatacyjnej - tj, możliwości dokupienia złoża czy niedrogiego serwisu po gwarancyjnego.

 

 

Czy to prawda,że uzdatniacz przez pierwszy rok powinien być ustawiony na twardość "zero", aby wyczyścić instalacje z ew. kamienia? jaka twardość zazwyczaj jest ustawiana do celowo?

Na czym polega przegląd co roczny urządzenia? - jest potrzebny serwisant? - W mojej ocenie jest to dość spory koszt który zmniejsza ekonomiczność urządzenia. Jestem wstanie zaakceptować wyższy koszt na początku, jednoczenie aby nie wiązało się to i tak z kosztami corocznych gwarancyjnych(np. przez 5 lat)

 

 

Dziękuje i pozdrawiam

Edytowane przez robcook
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 15,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

qbek 17 możesz mi pomóc ma stację zmiękczająca kupiona jakieś 3lata temu teraz będę uruchamiał w postach wyczytałem o takiej śrubie która reguluje twardość (przepuszcza wodę surową do zmiękczonej) nie potrafię jej znaleźć u siebie

Na tych zdjęciach go nie widać. Możesz jeszcze sprawdzić czy nie masz go przy krzywce (czyli od góry) - gdzieś w okolicy 3 lub 4 blaszki powinna być śrubka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Potrzebuję pomocy w wyborze uzdatniacza oczywiście z góry dziękuję.

 

Twardość wody wg. wodociągów:

- Stopień niemiecki °d 15,90 ,

- mmol/dm3 2,84 ,

- mval/dm3 5,68 ,

- mg CaCO3/dm3 284

- Stopień francuski °f 28,40

- Stopień angielski °e 19,88

 

Dom jednorodzinny - rodzina 2+2. (10cio letni)

Zużycie wody do 12m3 (minus woda ogrodowa).

Miejsce montażu - kotłownia, wiec nie musi być ładny, mały itp.

Z woda odpływową/ścieki - bez znaczenia.

 

Zależało by mi na prostocie urządzenia - mogę sam pogrzebać, bezawaryjności, dostępności serwisu. Ale też ekonomi eksploatacyjnej - tj, możliwości dokupienia złoża czy niedrogiego serwisu po gwarancyjnego.

Wystarczy zmiękczacz na 25 litrów złoża. Weź głowicę Clack - będziesz mógł się bawić :)

 

Czy to prawda,że uzdatniacz przez pierwszy rok powinien być ustawiony na twardość "zero", aby wyczyścić instalacje z ew. kamienia?

Nie słyszałem o takich pomysłach... woda zmiękczona będzie faktycznie rozpuszczała stare osady ale tempo ich rozpuszczania jest dużo mniejsze niż osadzania się... więc nie liczyłbym na jakieś błyszczące rury po roku z miękką wodą.

 

jaka twardość zazwyczaj jest ustawiana do celowo?

To zależy co chcesz z tą wodą robić. Do picia teoretycznie powinna mieć te 60 mg. Ale do urządzeń domowych spokojnie możesz mieć 0 (zakładając, że nie masz tam instalacji miedzianej).

 

Na czym polega przegląd co roczny urządzenia? - jest potrzebny serwisant? - W mojej ocenie jest to dość spory koszt który zmniejsza ekonomiczność urządzenia. Jestem wstanie zaakceptować wyższy koszt na początku, jednoczenie aby nie wiązało się to i tak z kosztami corocznych gwarancyjnych(np. przez 5 lat)

Przegląd zależy zazwyczaj od jakości Twojej wody. Jeśli jest czysta to możesz zajrzeć do głowicy co 2-3 lata i stwierdzić, że jest super czysta i nic nie trzeba robić. Ale może się okazać, że po pół roku czy roku musisz wymienić uszczelki czy inżektor. Generalnie jak nie masz lewych obu rąk to po 1 czy 2 wizytach serwisanta możesz sam się tym zająć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

ja również chciałbym prosić o pomoc w doborze urządzeń.

 

Woda dostarczana z sieci o parametrach (dane ze strony wodociągów):

 

Oznaczenie Jednostka Wynik Wartość parametryczna Rozp. Min. Zdrowia z dnia 07.12.2017 r. Dz.U 2017, poz 2294

1 Amonowy jon (NH4) mg/l <0,05 0,50

2 Azotany (NO3) mg/l < 1,0 50

3 Azotyny (NO2) mg/l 0,01 0,50

4 Barwa (Pt) mg/l 5 akceptowalna przez konsumentów i bez nieprawidłowych zmian

5 Chlorki mg/l 8,90 250

6 Magnez mg/l 4,90 7÷125*

7 Mangan mg/l <0,02 0,05

8 Mętność NTU 0,10 akceptowalna zalecany zakres wartości do 1,0

9 pH – 7,8 6,5÷9,5

10 OWO (C ) mg/l 0,72 bez nieprawidłowych zmian

11 Przewodność elektryczna właściwa mS cm 420 2500

12 Siarczany mg/l 59 250

13 Smak TFN akceptowalny akceptowalna przez konsumentów i bez nieprawidłowych zmian

14 Sód mg/l nb** 200

15 Twardość ogólna (mval) mval /l 4,20 1,2÷10

16 Twardość ogólna (CaCO3) mg/l 209,00 60÷500

17 Twardość ogólna (dH) °n 11,70 3,4÷28

18 Wapń mg/l 76,00 nienormowany

19 Zapach TON akceptowalny akceptowalna przez konsumentów i bez nieprawidłowych zmian

20 Żelazo ogólne (Fe) mg/l < 0,02 0,200

21 Ogólna liczba mikroorganizmów w 22 ±2 °C j.t.k. w ml bez nieprawidłowych zmian bez nieprawidłowych zmian

22 Bakterie grupy coli metodą FM j.t.k. w 100 ml 0 0

23 Escherichia coli metodą FM j.t.k. w 100 ml 0 0

24 Paciorkowce kałowe j.t.k. w 100 ml 0 0

 

ale twardość wody zmierzona testem Titrant 25st fr. czyli twarda :)

test miernikiem TDS: między 195-220 ppm

 

Ilość osób w domu: 2+2 = 4

2 łazienki z prysznicami i 1 wanna

2 wc

szambo 10m3 starczy na ok 5-6tyg.

 

Zależy mi aby pozbyć się wszystkich filtrów, czajniczków filtrujących itp. oraz raz na "zawsze" pozbyć się kamienia z czajnika i wszelkiej armatury.

Ostatnio wpadła mi do głowy jeszcze jedna rzecz.Ile orientacyjnie kosztowało by dołożenie dodatkowego "stopnia" aby otrzymać wodę destylowaną do np. żelazka (czyli stosunkowo małej wydajności).

Bardzo dziękuję za wszelką pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to nowowybudowany dom jednorodzinny, studnia głębinowa, 60m. Woda dla rodziny 2+1.

pompa IBO 3,5 cala, 100l/min, max 7 bar

Ścieki docelowo oczyszczalnia, póki co szambo.

 

Oprócz tych wyników robiona bakteriologia, bakterii brak.

Podaj konkretny model pompy bo te parametry są tylko na papierze - trzeba zerknąć na faktyczną wydajność z wykresu.

Czy masz możliwość puszczenia ścieków z płukania odżelaziacza gdzieś indziej niż do szamba? Zakładając, że masz układ z napowietrzaniem te ścieki nie będą zawierały chemii czy czegoś szkodliwego, ale będzie ich dużo.

Na jakiej głębokości jest lustro wody?

Czy woda ma być także do picia czy tylko użytkowa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

ja również chciałbym prosić o pomoc w doborze urządzeń.

 

Woda dostarczana z sieci o parametrach (dane ze strony wodociągów):

...

ale twardość wody zmierzona testem Titrant 25st fr. czyli twarda :)

test miernikiem TDS: między 195-220 ppm

 

Ilość osób w domu: 2+2 = 4

2 łazienki z prysznicami i 1 wanna

2 wc

szambo 10m3 starczy na ok 5-6tyg.

 

Zależy mi aby pozbyć się wszystkich filtrów, czajniczków filtrujących itp. oraz raz na "zawsze" pozbyć się kamienia z czajnika i wszelkiej armatury.

Ostatnio wpadła mi do głowy jeszcze jedna rzecz.Ile orientacyjnie kosztowało by dołożenie dodatkowego "stopnia" aby otrzymać wodę destylowaną do np. żelazka (czyli stosunkowo małej wydajności).

Bardzo dziękuję za wszelką pomoc.

Wychodzi Ci z tego że potrzebujesz małego zmiękczacza na 15 litrów złoża (ewentualnie jeśli przewidujesz spory wzrost zużycia to max 20 litrów).

Koszt dobrego zmiękczacza to ok 2500-3000 PLN.

Dodatkowy stopień o którym piszesz to np. podzlewowa osmoza - jeśli ma to być tylko do wody do prasowania (bez mineralizatora i innych bajerów) to koszt będzie niewielki - jakieś 400-600 PLN. Ale praktycznie w tej samej cenie możesz mieć już normalną osmozę z wersją do picia ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy zmiękczacz na 25 litrów złoża. Weź głowicę Clack - będziesz mógł się bawić :).

 

A jakie firmy używają gówice Clark? Możesz jakiś modele polecić?

 

Po czym wiadomo że złoże jest wyjałowione i trzeba je zmienić? Są jakieś specjalistyczne badania wykonywane? Czy bada się po prostu twardość wody?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

ja również chciałbym prosić o pomoc w doborze urządzeń.

 

Woda dostarczana z sieci o parametrach (dane ze strony wodociągów):

...

ale twardość wody zmierzona testem Titrant 25st fr. czyli twarda

test miernikiem TDS: między 195-220 ppm

 

Ilość osób w domu: 2+2 = 4

2 łazienki z prysznicami i 1 wanna

2 wc

szambo 10m3 starczy na ok 5-6tyg.

 

Zależy mi aby pozbyć się wszystkich filtrów, czajniczków filtrujących itp. oraz raz na "zawsze" pozbyć się kamienia z czajnika i wszelkiej armatury.

Ostatnio wpadła mi do głowy jeszcze jedna rzecz.Ile orientacyjnie kosztowało by dołożenie dodatkowego "stopnia" aby otrzymać wodę destylowaną do np. żelazka (czyli stosunkowo małej wydajności).

Bardzo dziękuję za wszelką pomoc.

Wychodzi Ci z tego że potrzebujesz małego zmiękczacza na 15 litrów złoża (ewentualnie jeśli przewidujesz spory wzrost zużycia to max 20 litrów).

Koszt dobrego zmiękczacza to ok 2500-3000 PLN.

Dodatkowy stopień o którym piszesz to np. podzlewowa osmoza - jeśli ma to być tylko do wody do prasowania (bez mineralizatora i innych bajerów) to koszt będzie niewielki - jakieś 400-600 PLN. Ale praktycznie w tej samej cenie możesz mieć już normalną osmozę z wersją do picia ;)

 

Dziękuję za szybką odpowiedz.

Tak czytam i szukam i głowa mi zaraz eksploduje od tych wszystkich złóż, głowic, filtrów itp.

Czy szanowni koledzy mogli by polecić jakieś konkretne rozwiązania w kwocie do ok 3000-3200zł ?

Powiedzmy: filtr mech., dobry zmiękczacz (15-20L), i osmoze do kuchni (czyli wersje do picia:) )

Jednym słowem wszystko co musiał bym kupić. No chyba że coś jeszcze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakie firmy używają gówice Clark?

Clack jest dosyć popularny i większość firm ma w ofercie te głowice.

 

Po czym wiadomo że złoże jest wyjałowione i trzeba je zmienić? Są jakieś specjalistyczne badania wykonywane? Czy bada się po prostu twardość wody?

Bada się twardość wody. Jak złoże się wyczerpuje za szybko i nie opłaca się go tak często regenerować to się je wymienia. Zazwyczaj jest to okres kilkunastu lat... Inne, bardziej specjalistyczne badania kosztują więcej niż domowy zmiękczacz więc się ich nie robi w takich sytuacjach...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Clack jest dosyć popularny i większość firm ma w ofercie te głowice.

 

A możesz podać choć parę firm które są warte uwagi? Aby np. serwis byl w porządku, dostępność części i żeby taka firma nie znikła zaraz z rynku. Jak przeglądam rankingi to nie sposób nie mieć wrażenia że to wszystko sponsorowane i ciężko laikowi się w tych firmach odnaleźć.

Viessmana Aquahome 20N - chyba generalnie nie ma złych opinii (ma wady?), BWT - chyba nie maja typowego by passa, albo takie jak: https://www.ultrafiltracja.pl/ ,https://sklep.osmoza.pl/(GlobalWater), http://czystawoda.pl/, https://www.ustm.pl/, http://domwody.pl/ , a może inna warta uwagi?

 

Dziękuje i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A możesz podać choć parę firm które są warte uwagi? Aby np. serwis byl w porządku, dostępność części i żeby taka firma nie znikła zaraz z rynku. Jak przeglądam rankingi to nie sposób nie mieć wrażenia że to wszystko sponsorowane i ciężko laikowi się w tych firmach odnaleźć.

Viessmana Aquahome 20N - chyba generalnie nie ma złych opinii (ma wady?), BWT - chyba nie maja typowego by passa, albo takie jak: https://www.ultrafiltracja.pl/ ,https://sklep.osmoza.pl/(GlobalWater), http://czystawoda.pl/, https://www.ustm.pl/, http://domwody.pl/ , a może inna warta uwagi?

 

Dziękuje i pozdrawiam

Clack udostępnia części niezależnie od kogo nabyłeś cały zmiękczacz - to spory plus. Podobnie z serwisem - nie jesteś skazany na jedną firmę pompującą ceny przeglądów aby utrzymać gwarancję.

 

Co do rankingów to nie ma u nas żadnej organizacji, która by coś takiego robiła obiektywnie. Wszelkie porównania i rankingi są tworzone aby wykazać wyższość jednego modelu nad innym...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Szukam sprzetu do zazelazionej i teardej wody. Studnia 19 m wybita kilka lat temu. W uzytku od zeszlego roku ale nie do picia. Dom 100m kw 2 mqle lazienki i kuchnia. 2 osoby. Odprowadzenie szambo . Ew w przyszlosci zbiornik na deszczowke.

Link do wynikow wody.

https://photos.app.goo.gl/JU5CQRdEwtx8aNm87

Ktos ma jakis pomysl jak doprowadzic wode do mozliwosci picia jej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukam zmiękczacza wody. Centralnie do domu jednorodzinnego.

4-5 osób,

2 łazienki,

Typowe agd,

Twardość ogólna (wpań i magnez) - 320mg/l

 

Firma, która robi mi wszystkie instalacje (wod-kan, grzewczą, itd.)

Proponuje mi CosmoWATER HOME 22. Dobre to, warto, nie warto?

Na tyle osób to może być trochę za mały model. Poza tym to urządzenie robione seryjnie dla hurtowni instalacyjnej... a w takich zestawach musi być tanio.

Czy możesz określić miesięczne zużycie wody?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Szukam sprzetu do zazelazionej i teardej wody. Studnia 19 m wybita kilka lat temu. W uzytku od zeszlego roku ale nie do picia. Dom 100m kw 2 mqle lazienki i kuchnia. 2 osoby. Odprowadzenie szambo . Ew w przyszlosci zbiornik na deszczowke.

Link do wynikow wody.

https://photos.app.goo.gl/JU5CQRdEwtx8aNm87

Ktos ma jakis pomysl jak doprowadzic wode do mozliwosci picia jej?

Z takimi wynikami żeby doprowadzić ją do możliwości picia, należy obniżyć poziom żelaza i manganu. Jakiej wydajności jest pompa? Czy masz możliwość puszczenia wody płuczącej gdzieś poza szambo?

Co do twardości to jest wysoka ale do picia się nadaje. Jeśli chcesz też (poza odżelazieniem) zmiękczyć wodę to jest możliwość zastosowania złoża mieszanego regenerowanego solą. Wtedy pompa ma drugorzędne znaczenie, a ścieki idą do szamba. Ale to rozwiązanie jest droższe w zakupie (niż sam odżelaziacz) i w utrzymaniu (koszty soli do regeneracji + ścieki) oraz mniej trwałe (wymiana złoża za 5-7 lat).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tyle osób to może być trochę za mały model. Poza tym to urządzenie robione seryjnie dla hurtowni instalacyjnej... a w takich zestawach musi być tanio.

Czy możesz określić miesięczne zużycie wody?

 

W moim bałaganie nie mogę znaleźć ostatnich rozliczeń rachunków i zużycia.

Ale będzie to około 10-11 m3/miesiąc.

Nie wiem czy po przeprowadzce z mieszkania do domu to się utrzyma czy zwiększy.

Co do osób to teraz będzie 4, ale może być często 5-ta jako gość a kiedyś na stałe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35/40 l min

Poki co pewnie do szamba woda bedzie szla bo nie mam zbiornika na deszczowke.

Chce takie urzadzenie zeby pompa dala rade i nie bylo przy tym spadku cisnienia bo mam podgrzewacz elektryczny na wode i przy malym cisnieniu nie wlacza sie.

I cos co nie bedzie wymagalo dosypywania niczego raz na jakis czas...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35/40 l min

Poki co pewnie do szamba woda bedzie szla bo nie mam zbiornika na deszczowke.

Chce takie urzadzenie zeby pompa dala rade i nie bylo przy tym spadku cisnienia bo mam podgrzewacz elektryczny na wode i przy malym cisnieniu nie wlacza sie.

I cos co nie bedzie wymagalo dosypywania niczego raz na jakis czas...

Nie da się zjeść ciastka i mieć ciastka...

jak ma być bez dosypywania to będzie powodowało spadek ciśnienia i dlatego wymaga mocniejszej pompy. Do tego generuje sporo ścieków.

Jak ma być z małym spadkiem ciśnienia i z małą ilością ścieków to wymaga dosypywania soli do regeneracji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim bałaganie nie mogę znaleźć ostatnich rozliczeń rachunków i zużycia.

Ale będzie to około 10-11 m3/miesiąc.

Nie wiem czy po przeprowadzce z mieszkania do domu to się utrzyma czy zwiększy.

Co do osób to teraz będzie 4, ale może być często 5-ta jako gość a kiedyś na stałe.

Ja bym celował w urządzenie z 30 litrami złoża.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...